#BÜYÜMEYEDEVAM

Çocuklarımızı Kış Hastalıklarına Karşı Korumanın yolları!

aimPediatrician
Çocuklarımızı Kış Hastalıklarına Karşı Korumanın yolları!

Malum önümüz kış ve günden güne yaklaşıyor. Soğuklar azda olsa kendisini göstermeye başladı. Kış aylarında genellikle vücut direncinin azaldığı, gripten bronşite, boğaz enfeksiyonlarından sinüzite pek çok hastalık hem yetişkinleri hem çocukları etkisine alıyor. Basit ve etkili yöntemlerle çocuklarımızı kış hastalıklarından kolayca korumamız mümkün.

Bunlardan bazıları sırı ile;

Sadece kış aylarında hastalıklardan korunmak için değil güzel sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın olgusunu oluşturan "Düzenli ve Sağlıklı bir Beslenme" dir.

Uyku düzeninize ve sağlıklı bir ortamda uyumaya ve bunun sürekliliğini sağlamak için gereken dikkati ve özeni gösterin.

Özellikle günlük yaşamımızda gerekli su tüketimini sağlayarak gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Sıvı kaybının yaşanması ileride sağlıksal bir kaç sorunlara neden olabilir.

Kapalı ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçının. Özellikle salgının olduğu bu zamanlarda insanlarla olan sosyal fiziksel mesafeyi korumak çok ama çok önemlidir. Dışarıda bulunduğumuz süre boyunca maskemizi çıkarmamalıyız.

Kış hastalıkları ve bahse konu korona virüs en çok solunum yolu ile bulaştığından öpmek tokalaşmak yerine karşınızdakine başınızla selam vermeye özen gösterin.

Elleri sık sık yıkayın ve ağıza, buruna, gözlere sürmeyin, çocuklarımıza bu konuda sık sık tembih ederek hijyen kurallarını öğretelim.

Meyve ve sebzenin yanında haftada iki kez balık yemeğe özen gösterin.

Ihlamur gibi bitki çayları, posası içine ilave edilmiş meyve suları, pekmez ve bal tüketimini sağlayın.

Süt çocukluğu döneminde mutlaka bebeğinizi emzirin ve bağışıklığını "doğal antibiyotik" olan anne sütü ile güçlendirin.

Ortamda kullanılan klimaların düzenli bakım ve temizliğini yaptırın.

Çok kalın veya inci giysiler giymeyin, çocuklarınıza da giydirmeyin. En doğrusu ortama uygun katlı kıyafetler giydirip sıcaklığa göre giydirip çıkarmaktır.

Çocuğunuzu sigara dumanının bulunduğu ortama sokmayın.

İstirahat etmek vücut direncini artıracağından hasta olan çocuğunuzu gerekirse okula göndermeyin.

Son zamanların en önemli konularından birisi ise grip aşısı. Bu konuda diyeceğim tek şey, doktorunuz gerekli görürse grip aşısını yaptırın.

Çocuklarımızı Kış Hastalıklarına Karşı Korumanın yolları!

Aslında demek istediğim geleceğimiz olan çocuklarımızı korumaya önce kendimizden başlamalıyız. Biz ne kadar sağlıklı be düzenli bir hayat yaşıyorsak onlar bizden gördüklerini kendi hayat ve yaşantılarına tatbik edecekleri için doğal olarak çocuklarımızda bizim alışkanlıklarımızı kazanacaklardır. Atalarımızın "Ağaç yaşken eğilir" diyerek güzel deyimlerini bizlere kadar ulaştırmayı başarmış. Onlar görmüş bazı gerçekleri ve ona göre yaşamış, yaşatmış...

Her şey gönlünüzce olsun 🤗

#aimPediatrician 😇 Sağlıcakla...

Konuya İlişkin Diğer Benceler;

Bonusumuz;

Çocuklarımızı Kış Hastalıklarına Karşı Korumanın yolları!
1
8
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
8Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşleri

 • joeblack18
  Çocukları eğitmek ve korumak için aslında son paragrafında bahsettiğin gibi ailenin ilk olarak bilinçlenmesi, araştırıp, okuması ve bilgi edinmesi şart. Bazıları kulaktan dolma bilgiler ile çok hareket ediyorlar. Grip aşısı konusunda da en doğru olanı söyledin. Kafasına göre millet eczaneye gidip nasıl güveniyorsa onlara covid den önce bile aşı oluyorlardı. Ben hiç mi hiç güvenemiyorum..

  Tıpkı kendimizi nasıl koruyor isek, çocuğumuzu da öyle korumamız gerektiğini anladım. Meyve sebze çok önemli. Uyku düzeni, doğal gıdalar ile birlikte Kalp sağlığı açısından da haftada 2 kez balık tüketilmesi oldukça yararlı olacaktır. Ablama kaç kez söylüyorum şu çocukları kalın giyindirme fazla. Zaten ev merkezi sistem, fırın gibi oluyor bu seferde sağa, sola hareket edince iyice terliyorlar en ufak bir esintide üşütüyorlar diye.. Covid tedbirlerine durmaksızın devam... Yine sağa sola gitmek yok. En büyük risk te topluluk içi.

  Az insan, çok huzur! Mottomuz bu. Çok güzel öneriler. Emeğine sağlık..
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
 • fangoria
  gayet güzel bir rehber olmuş doktor hanım
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

16
 • Halalalay
  Keçiboynuzu pekmezi iyi geliyor
 • 4MURAD
  Düzgün beslenme anne sütü
 • Dilers
  İyi ve kaliteli beslensinler...
 • Gençveçiftsever
  bol c vıtamını yeterlı
 • Beyazorkiden
  admin falan mı olacaksın hayırdır
  Sevdim 1 Kişi
 • Atabinenantalyalı
  Ben de çocuk olduğum için hemen dikkate alıyorum yazıyı :D
  Sevdim 1 Kişi
 • Lapadula
  Emeğine sağlık doktorum. Anne - babalar için güzel bir içerik hazırlamışsın.
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...