"Mükemmel Anne" Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

aimPediatrician
Mükemmel Anne Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

Merhaba,

Her kızın hayalidir büyük ölçüde, ileride güzel bir yuva kurup çocuk sahibi olmak. İnsan bunu buradan yazarak hissedemez sadece yaşamak gerekir bu duyguları anlamak için, fakat bazı durumlarda sadece iyilik meleği olarak görülen duygu, durum, düşünce ve davranışların çocuğumuza zarar vereceğini bilmeliyiz.

Mesela konu başlığı olarak "Mükemmellik Sendromu!"

Mükemmel Anne Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

Hayatımızın en heyecanlı ve duygusal anlarından biride çocuğumuzu kucağımıza aldığımız zamandır. Anne olarak duyduğumuz heyecanı kelimelere dökemeyiz hani derler ya anlatılmaz yaşanır :) işte tam bu sözün hakkını verir bu duygu ve heyecan.

Anne olarak onun sağlıklı ve en iyi şekilde eğitim alarak büyümesini hepimiz isteriz evet ama bu durum bir süre sonra dozu kaçınca çocuğumuza zararlar verebilir.

Bunlardan bir tanesi;

Çocuk Özgüvenini Kaybeder!

Mükemmel Anne Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

Mükemmellik sendromu annede yetersizlik duygusuna ve en ufak bir olumsuzlukta kendisini suçlamaya aynı zamanda kaygıya neden olabilir. Çocuğumuz da yeme ve uyku sorunları, inatçılık, okuldan bıkma gibi bir çok sorunlar gösterebilir. Bu sorunlar ileriki yaşlarda daha büyük sorunlar doğuracaktır.

Bu durumun önüne geçmek için yapılması gerekenlerden birisi;

Bağımlı Olmamak!

Mükemmel Anne Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

Bazen anneler kendi bağımlılıklarının telafisi olarak çocuğunu kullanarak onların anneye bağımlılıklarını istemeden veya bilerek arttırmış olurlar. Tabi ki anneler çocuklarına bunları kasıtlı olarak yapmak istemez hatta farkında bile olamaya bilirler, ancak her çocuğun annesinden bağımsız bir varlık olduğunu unutmamak gerekir.

Moda veya Trend Olarak Görmek!

Mükemmel Anne Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

Toplum ve medyada veya rol model alınan ünlülerin yaşantılarına bakarak, çocuk için daha çok şey yapmak iyi annelikmiş gibi düşünmek son derece yanlıştır. Bu nedenle aileler özellikle çalışan anneler çok daha fazlasını yapmaları gerektiğine ona yetemediğini düşünerek hareket etmesi gerektiğine inanırlar.

Her İstediğini Yapmak!

Mükemmel Anne Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

Annelerin çocuklarına olan bağları babalar gibi olmuyor, anne babaya göre biraz daha merhametli ve yumuşak bir yapıya sahip oldukları için çocukların ihtiyaçlarını karşılama konusunda bir adım daha önde oluyor. Oysa bir annenin çocuğuna yapabileceği en büyük kötülüklerden biridir bu.

Annenin Geçmişi!

Mükemmel Anne Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

Anneler bazen geçmişinde kendi anne ve babalarının yaptıkları hataları kendi çocuklarında yapmamaları gerektiğinin farkına vararak "Benin yaşadıklarımı çocuğum yaşamasın" diye onun önüne çıkan bütün zorlukları ve engelleri çocuğun kendisi değil annesinin veya babasının kaldırması son derece yanlıştır.

Onun Çocuk Olduğunu Unutmayın!

Mükemmel Anne Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

Mükemmellik sendromuna sahip bir annenin veya babanın yetiştirdiği çocukta bazı sorunlar ortaya çıkar. Bunlardan bazıları şöyledir;

 • Her şeyden çabuk sıkılır.
 • Problem çözme yeteneğine sahip değildir.
 • Söz dinlemezler.
 • Elindeki hiç bir şeyin kıymeti yoktur.
 • Okuldan ve derslerden haz almaz çabucak sıkılır.
 • Yetişkinlik dönemlerinde başarılı veya başarısız olarak değerlendirmeye tutup kendilerini mutsuz edebilirler.
 • Ruhsal sorunlar ortaya çıkabilir.
Mükemmel Anne Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!

Dolayısı ile demem o ki "mükemmel anne" olmayı değil, çocuğunuza vereceğiniz en değerli şey onun ayrı bir birey olduğunu kabul ederek sevginizi hissettirmeniz ve güven vermeniz. Bizde "Ağaç yaşken eğilir" diye bir tabir vardır. O ağacı ne şekilde yönlendirmek biz anne ve babaların elinde. Çocuklarımıza küçük yaşta yönlendirme yapılmalı ancak çocuklarda çocukluğunu yaşamalıdır.

Her şey gönlünüzce olsun 🤗

#aimPediatrician 😇 Sağlıcakla...

Konuya İlişkin Diğer Benceler;

Bonusumuz;

"Mükemmel Anne" Olmanın Zararları; Mükemmellik Sendromu!
4
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Bazı kadınlar var sırf "mükemmeliz" görüntüsü için kendisi bakımlı görünsün diye çocuğa özen göstermeyen, 1,5 2 yaşındaki çocuğa makyaj yapan, bir don tşört giydirmek yerine yaz kış sadece elbise giydiren, bazıları aşırı sıkı saç bandı takıyor, kilosu çok olmasın diye 5 yaşındaki çocuğu diyet programlarına sokan, arada bir kek çikolata cips yesin nolacak demeyip de asla kokusunu bile almamalı hayatı boyunca karbonhidrattan uzak dursun her zaman diyen, foto çekecekken çocuğunun her an manken gibi pozlar vermesini bekleyip de sağa sola bakındı diye kızan, 5 6 yaşında saçını boyayan. Bu anlattığım kadınlar çocuktan çok kendilerine oyuncak görüyor o çocukları. Hatta bu türler parka gidip oyun oynamasına kaydıraktan kaymasına da izin vermiyor. Zarafeti için oynayamazmış
  Görüş hala geçerli mi?
 • Hayatistanbull
  Mükemmel anneyim fakat yazdıklarinı yapmıyorum. Yaşadiklarima, tecrübelerime dayanarak olması gereken ne ise onu yaptim. Onların isteklerine uygun seçimlerde bulundum. Çocuklarımin mutlu olması adına bazen zor yoldan bile olsa gerçekleri idrak etmelerini sağladım. Onlarla bazen arkadas oldum ama asla anneleri olduğumu unutturmadim. Her zaman ben yanlarında olamayacağım onun icin gereken donanıma sahipler.
  Emeğine sağlik guzel ve faydali bir bence olmuş👍
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

26
 • Tomiriss
  Bende tamamen kendimi yetiştirip donanımlı bir birey olduğumda anne olmak istiyorum ve yazdıkların o kadar doğru ki. Eline emeğine sağlık. 🌹
 • BanuÖzz
  annelik zaten mükemmeldir
 • Gizli Üye
  Annemin canı cehenneme
 • Dilers
  Kimse mükemmel olamaz...
 • TPTades
  Wow amazing
 • Kayserilibaran38
  cok haklısısn cıdden bravo
 • MrMyopıc
  Kimse mükemmel değildir ama çocukları için çabalayan her anne mükemmeldir
 • kimse mükemmel değildir mükemmel olmak da imkansızdır
YÜKLENİYOR...