Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

aimPediatrician
Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

Yaşam tarzımız anne veya baba olmamızı etkiliyor mu?

İnsanlar genelde sevdikleri ciddi düşündükleri insanları kısıtlarken sık sık kullandıkları cümledir "Ben sana değil çevreye güvenmiyorum" İşte bu cümle bazen fazlaca doğru olabiliyor. Çalıştığımız ortam, içtiğimiz çay veya kahveler, yediğimiz öğle yemeği hatta arkadaş ortamında yaptığımız sohbet bile bu durumu etkileye biliyor. Peki nasıl mı?

Örneğin "Sigara!"

Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

Her şeyden önce sigara kullanmak insanda damar tıkanıklığı gibi büyük bir etkisinin yanı sıra, insanın yumurta rezervlerinden tutun da yumurtanın kalitesini ve sayısını dahi etkileyebiliyor. İçeriğinde bulunan nikotin ve diğer zararlı maddeler damarları tahrip ederken, organların beslenmesinin önüne geçerek dengesini bozuyor. Burum sadece erkekleri veya sadece kadınları değil erkek - kadın ayrımı yapmadan ikisini de etkiliyor. Erkeklerde genel olarak sperm sayısı ve hareketliliğini olumsu etkilerken, sigarayı bırakan bir insanda etkileri aylarca süreceğinden gebe kalmayı planlayan kadının altı ay önceden planlarını yapmalı sigarayı kati suretle bırakmalıdır.

Yoğun Kafein Tüketmek!

Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

Yoğun olarak tüketmek insanda asabiyet, titreme ve benzeri semptomlara neden olduğu aşikar. Kafeinin uyanıklığı arttırdığı doğrudur ancak günde iki fincandan daha fazla tüketmek olumlu etkilerinin yerini olumsu etkilere bırakacağı da kaçınılmaz bir gerçek...

Stresten Uzak Durmak!

Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

Gün geçmiyor ki stresten uzakta kendimizi motive edebilelim. Yaşamın tam ortasında olan stres, kaygı ve endişe gibi sorunlarla elimizden geldiği kadar başa çıkmak insanın yaşam kalitesini arttırır. Stres nedeni salgılanan bazı maddeler damarlarımızda büzüşmeye neden oluyor. Üstelik bununda kadın erkek gibi bir ayrımı yok doğal olarak her ikisini de etkilemekte ancak az miktarda stres yapmakta sorun olmayacak fakat sürekli ve devamlı olarak bu konuyu düşünmek ileri zamanlarda maddi ve manevi sağlık sorunları teşkil edebilir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almak en güzel çözüm olabilir.

Çalışma Ortamı da Önemli Tabi!

Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

Matbaalarda, biyokimya gibi ağır ve kimyasal ortamlarda çalışan erkeklerin sperm sayısı ve kalitesinde bozulmalar meydana gelebiliyor. Bir diğer sorun ise penceresiz ortamlarda çalışan insanların içerisinde bulundukları ve soludukları havanın aynı şekilde sirküle olması nedeni ile olumsuz etkileniyor. Daha ez hareket ederek sürekli oturarak çalışmakta sorunlara neden olabiliyor. Bu sebeple insanların kendilerine spor veya günde yürüyüş yapmaya zaman ayırarak sorunların üstesinden gelebilir.

Alkol Tüketimi!

Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

Bağımlılık düzeyinde olan alkol tüketimi erkeklerde sperm şeklini ve kalitesini olumsuz etkiliyor. Alkol dışında özellikle kadınların sıkça kullandığı antidepresanlar ve tansiyon ilaçları gebelik açısından sorunlar yaratabiliyor.

Uyku Kalitesi Sorunu!

Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

En basitinden KS de takılırken soru sorup cevaplarken veya bir benceye göz atarken saatlerin ne kadar hızlıca geçtiğinin farkına bile varmıyoruz. Bu sebepten ötürü geç saatlere kadar hatta sabahlara kadar uyku uyumuyoruz. Her insanın bir uyku ritmi vardır önemli olan bu ritmi sürekli aynı düzeyde tutmaktır. İnsan bedeni gece uyku esnasında kendini yenilediği bir gerçek fakat, sadece yumurtaları ve spermi düşünmek yanlış olur, çünkü uyku bütün hormonları etkiliyor. Dolayısıyla hormonal dengenin düzenli çalışması açısından doğru zamanda ve yeterli uyumak büyük önem taşıyor.

Obezite Sorunsalı!

Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

Kilolu kadınlar gebe kalmak istedikleri zaman bu olasılık kilo oranına göre azalıyor ne yazık ki. Kilolu kadınlarda yumurtlama problemleri gün yüzüne çıkıyor. Kilolu erkeklerde ise sperm sayısı ve kalitesin oldukça düşük oluyor. Gebelik esnasında kilolu insanlarda ortaya çıkabilecek sorunlar da kilo oranına göre arıyor. Adet düzensizliği olan kadınlarımızda bile sadece kilo vererek her hangi bir tedavi gerekmek sizin doğal yollarla gebe kalma olasılığı artıyor. Hazır ve pakete girmiş işlenmiş gıdaları sürekli bir şekilde tüketmek metabolizmayı bozmanın yanı sıra gerek kadınlarımızın yumurta kalitesini, gerekse erkeklerde sperm kalitesini oldukça fazla etkiliyor. Kilo ne kadar fazla ise gebe kalmak veya gebe bırakmak bir sorun haline geliyor.

Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!

Demem o ki;

İnsan her şeyden önce kendi sağlığını düşünmeli. Gelecek nesilleri dünyaya getirecek olan bir kadınlar ve erkekler sağlığımızı ne kadar korur ve bu konuda ne kadar dikkat edersek geleceğin güzel olmaması neredeyse imkansız. Sağlıklı bir ailenin anne ve babanın dünyaya geleceği çocukta sağlıklı olur. Burada önemli olan bilmektir, bilirsen kurtulur, bilirsen mutlu olur ve mutlu edersin.

Her şey gönlünüzce olsun 🤗

#aimPediatrician 😇 Sağlıcakla...

Konuya İlişkin Diğer Benceler;

Bonusumuz;

Anne - Baba Olmamızı Etkileyen Çevresel Etkenler!
12
33
Görüşünü yaz
12Kız Görüşü
33Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • bensherlock
  Son dediğin çok doğru biz sağlıklı olalım ki gelecek nesiller de daha sağlıklı olsun. Bencen genel olarak çok güzel sonu ayrı ayrı bir güzel❣️
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • lastcomert
  Kelimesi kelimesine haklısınız. Altına imzamı atarım. 👏👏👏
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1132
 • MiyuPoti
  Bilgilendirici olmus! Ellerine sağlık emegine saglik
  #MiyuPotisenibegendi
  Sevdim 1 Kişi
 • Nehirsadece
  Günümüz
  Sevdim 2 Kişi
 • sesnila
  "Aaaa kızım senin hala çocuğun olmadı mı? " diyen teyzeler, tanıdıklar akrabalar 🙄
  Sevdim 1 Kişi
 • Baran_Günay
  Tüm bunlar kolay da, o çocuğa kaliteli ve sıcak bir aile ortamı sunulmadıktan sonra hiçbir önemi yok..
  Sevdim 2 Kişi
 • GüneşinnKızı
  Bunlardan önce maddi sorun var bence virüs zaten cabası hastanelere gidemiyoruz korkudan en önemlisi ortalık iş ve ekonomik anlamda bu kadar kötüyken ben iş bulamıyor sadece eşim çalışıyorken kendimizi zor geçindiriyoruz zaten mesela 2-3 yıl düşünüyorum yeni evliyim ama şu anda istesek bile gücümüz yok zaten çocuk dünyaya getirip büyütmeye.
  Sevdim 2 Kişi
 • Almenda
  Fena içerim ama. Genelde artık hayatın karmaşası fena rtki ediyor
  Sevdim 2 Kişi
 • kediliçek
  Güzel bir bence olmuş ellerine sağlık 🌺
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Uyku sorun var maalesef.
  Sevdim 2 Kişi
 • KızılTurp
  Ahahahaha keşke bunlar gerçek olsaydı
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Örnek olmak gerek güzel bir örnek olmak gerek çocuklara
  Sevdim 3 Kişi
 • fukanınhatunu
  Herkesin bilmesi gereken bilgiler.
  Teşekkürler 🌸
  Sevdim 2 Kişi
 • biradetmehmet
  Bir erkek ne kadar saglikli ise o kadar saglikli sperm. üretir ve bir kadin me kadar saglikli ise yumurtaları o kadar saglikli olur...

  O nedenle genclerde daha saglikli olur. Sigara alkol acaip kimyasallar dengesiz beslenme hava kirliligi ilac kullanimi vs vs vs herşey sperm ve yumurta kalitesini etkiler yani insanin hayat kalitesi ile dogurganlik kalitesi arasinda bir bag var
  Sevdim 1 Kişi
 • ωιтcнєя
  Merhaba,

  Süper bir bence olmuş eline sağlık..
  Bu arada ben jonywick
 • uysal39
  Okumuştum bunu daha önce başka yerde emeğine sağlık 👍
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Daha olamadik ama amca ve dayi olmak ve öyle denilmek super duygu
 • Kayserilibaran38
  emegıne saglık guzel paylasım
  Sevdim 1 Kişi
 • Soyersoyer
  Alkol yok, sigarayı da bırakalı 14 ay oldu obezite de yok çok şükür, bir stres var işte birazda tipsizlik , acaba merak ediyorum benden sağlıklı bir çocuk dünyaya gelir mi 🤔
  Sevdim 1 Kişi
 • Atabinenantalyalı
  Herkes anne baba olmasa keşke
  Sevdim 1 Kişi
 • avibrahimduran
  ben de istemiyorum neden acaba
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Bu yaşta baba olmam evlenmemde
  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (23)
YÜKLENİYOR...