Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!

aimPediatrician

Üzgünüm biz çok geç kaldık çocuğumuz kalmasın!

Merhaba, öncelikle hoş geldin, okuyana sesleniyorum ne demek istediğimi anlayacaksın ama lütfen sonuna kadar oku, göz gezdirip görüş paylaşıp yorum yapma lütfen⚠️ Okuyalım artık.

Markete gittiğimizde en basitinden bir süt almak istediğimizde üzerine bir bakarız en azından son tüketim tarihine bakarız onu ararken biz cümle göze çarpar "Uzun ömürlü" cümlesi dikkat çekici, süt bile olması gerekenden daha uzun ömürlü olabiliyor demek ki, peki biz neden olamayalım?

İşte bu sorunun cevabını bu bencemde görecek okuyacak idrak edecek ve tatbik edeceksiniz.

Türkiye'nin ortalama insan ömrü süresi?

Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!

1950 yıllarında ülkemizin ortalama insan ömrü 50 yaşına kadardı. Günümüz 2020 yılında ortalama neredeyse 75 oldu. Ancak 1950 yıllarında hastalıkların günümüze oranla az olduğu da bir gerçek. Peki nasıl oldu da ömür bu kadar kısa oldu sorusu akla gelir hemen bunun nedeni ne diyerek o zaman verelim cevabı.

Bunun nedeni ne?

Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!

1950 yılında 50 olan insan ömrü 2020 yılında 75 olmasının temel nedeni refahın artması ama öncelikle refah ne demek ona bakalım.

Refah: Bolluk, varlık ve rahatlık içinde yaşama, gönenç. (Not: Siyasete çekilmesin)

Amerika'da 1950 yılında 65 ile 70 arası insan ömrü zaten şimdi günümüzde 2020 yılında 75 ile 80 arası oldu insan ömrü, çünkü onlar her zaman refah içindeydiler. Peki refah ne yaptı ömrü uzattı!

İnsanın ömrü yeme içmeyle uzar mı?

Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!

Size az bilinen belki acayip gelecek bir şey söyleyeceğim, İnsanın ömrü yemesi içmesinden ziyade, mesela günümüzde obezite arttı mı? Evet. Obezite artmasına rağmen insanın ortalama ömrü uzadı mı? Evet. Neden uzadı biliyor muyuz, iki şey insanın ömrünü uzattı Refah yani temiz hayatlar.

Çok özellikli bir bilgi vereceğim: İnsan bedeni 100 kilonun üzerini kaldıramaz. Bu kritik rakamdır dikkat edilmesi gerekir 100 kilo son şanstır...

Temiz hayatlar ne demek?

Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!

Temiz hayatlar denilince hemen aklıma hijyenik olmak geldi ama onu demek istemedim. Demek istediğim; Bir çocuk küçükken iyi eğitim almışsa uzun ömürlü oluyor. Ne demek bu şimdi hemen bir çocuk hayal et. Sabah uyanmış annesi tertemiz giydirmiş kafasında tokası stresten kaygıdan uzak çantasını almış annesi ona kahvaltısını hazırlamış sütünü içmiş birde kapıdan öperek her sabah okuluna uğurlamış düşünün. Travmadan uzak büyümüş, aile içi şiddetten uzak kalmış, okula gelmiş kitap okumuş dil öğrenmiş. İşte bu çocuk uzun ömürlü olur...

Uzun ömürlü olmanın birinci formülü, çocuklukta aldığın eğitimin çok iyi olmasıdır. Temiz bir hayat...

Çocukluk eğitiminden kasıt nedir?

Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!

Çocukları çok seviyorum nedeni biz büyükler gibi değiller, saf, masum, temiz, kötülüğünü düşünmeyen düşünmez çünkü insan dünyaya kötü olarak gelmez burada kazanılır o vasıflar. Aileden alırlar ilk önce, yani onları dünyaya biz getiriyoruz ve yine onların dünyasını mahvediyoruz.

Çocukluk eğitiminden kastım hem kitabi bilgi yani şöyle söyleyeceğim hem öğretim hem eğitim. Kısaca ailenizden aldığınız hayat kültürü.

Aileden alınan hayat kültürü nedir?

Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!

Bir çocuk ailesinin kopyasıdır. O protein denilen kopya ile yapılır. Örnek vermek gerekirse bir ortam samimice gülen birini görsek bizde ister istemez tebessüm etkisi yaratır. İşte bunun nedeni o kopyadır. Kopya proteini yaktırır sende o gülen insanı gördüğünde tebessüm edersin.

Sonuç: Ailen neyse senin kopyalayıp yapıştırıyorsun hayatına onu tatbik ediyorsun.

İlk iki yaş çok önemli!

Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!

İlk iki yaşa infant amnezi diniliyor. Buda; Genel olarak doğumdan sonraki ilk 2 yıl bebeklik dönemine denilir. Hiç bir insan kundaktaki olan biteni hatırlamaz, ama beynimizde kayıtlıdır ancak farklı daha yeni dünyaya gözlerimizi açtığımız için farklı bir protein olarak kayıt edilmiş şu an ki beynimizin okuyucusu onları okuyamıyor. Bilinç altımızda o proteinler hepsi duruyor hiç merak etmeyin hatta günlük hayatta kullanıyoruz bile, nasıl mı? Mesela yatıyorsun kundakta annen gelip yüzüne güneş gelmesin narin vücuduna zarar gelmesin diye üzerine tül örtüyor ya hani o bilinç altımızda şöyle yer ediyor işte fazla güneş aldığında hep bir şeyler çekmek hafif onu engellemek isteğin doğar ya hani işte bu istek taa bizim 2 yaşımızdaki yaşadığımız en masum dönemimizde olanların bilinç altımıza işlemiş olanlarıdır. Mesela bazı insanlar güneşten rahatsız olmaz çünkü onun annesi örtmemiş üzerini :) komik gelebilir ama bu böyledir.

Kısaca sistem ayarları veya format ilk iki yaşta atılır...

Genel olarak çocukluk döneminde öğreti devam eder ama ilk iki yaş çok ama çok önemlidir.

Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!

Kısaca demek istediğim hiçbir çocuk suçlu değil asıl suçlu olan onu yetiştiremeyen bizleriz. Bizi yetiştiremeyen de ailelerimiz ama bu bizim kendimizi yetiştirmemize engel değildi. Sana yapılan yanlışları öğrenip bilip sen çocuğuna o yanlış yapmaya bilirdin. O yüzden çocuğunu değil kendini suçla çünkü sen nasılsan çocuğunda öyledir. Kendi kültürünü ona yaşatma bırak ömrü uzun olsun...

Her şey gönlünüzce olsun güzel bir hayatınız mutlu ve sağlıklı bir geleceğiniz olsun 🤗

#aimPediatrician 😇 Sağlıcakla...

Diğer benceler:

Yeni Yıla Taze Bir Başlangıç: Bu Yıl Nasıl Beslenmeliyiz?

Sağlıklı Yaşamanın Doğal Yolu: Maydanoz Yemek İçin 6 Sebep!

Her Gün En Az Birkaçını Tüketmemiz Gereken Besinler Hangileri?

Ebeveynlerin Korkulu Rüyası; Çocuk Felci Nedir?

Gündem: Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmanın Yolları!

Nane Çayı Tüketmek İçin 6 Neden!

Sigarı Bırak, Hayatı Bırakma: Sigarayı Bırakınca Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler!

Promosyon olsun: 😉

Üzgünüm Çok Geç Kaldık: Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın En Önemli Maddesi!
12
30
Görüşünü yaz
12Kız Görüşü
30Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • UnKNoWNLoVe24
  Bebeğinize dokunun, gülümseyin
  Bebekler ilgi ve sevgiyle büyümelidir. Bebeğe dokunmak, konuşmak, gülümsemek, ağladığında yanında olmak gerekir. Çocuğun zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimi desteklenmelidir. Duygusal ve sosyal paylaşımlar, iyi eğitim, zihinsel ve fiziksel aktivite çocuğun kendini güçlü ve iyi hissetmesini sağlayacaktır. Yapabileceği aktiviteleri kendi başına yapmasına izin vermek çocuğun motivasyonunu ve kendine olan güvenini artıracaktır.

  Sadece temel ihtiyaçları için yanında olmayın
  Çocuğun sadece temel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik ebeveyn olunmamalıdır. Oyun, çocuğun kendini ifade edebildiği, yeteneklerini ortaya koyup, geliştirebildiği, duygularını paylaşabildiği alandır. Bunun için sık sık çocuklarla oyun oynanmalıdır. Çocuk ile kaliteli zaman geçirmek, iyi aile ilişkileri, çocuğun aitlik duygusunu güçlendirmektedir. Zevk aldığı aktiviteler keşfedilmeli, onunla gülerek, eğlenerek keyifli zaman geçirilmelidir. Tablet, televizyon, bilgisayar gibi araçları kısıtlayarak çocukların ilgi ve becerileri takip edilmelidir. Yaratıcılıkları desteklenmeli, yeteneklerine göre branşlara yönlendirilmelidir.
  Kendisini ifade etmesine izin verin
  Çocuklar azar, tehdit, eleştiri olmadan dinlenmelidir. Çocuğa birey olarak değer veren ve onu anlayan, dinleyen ebeveynler olunmalıdır. Çocuğun kendini ifade etmesine izin verilmelidir. Aşırı koruyucu davranmadan, çocuklar bireyselliğe teşvik edilmelidir. Aşırı koruyucu davranışlarla çocuk büyüdüğünü hissedemez. Kendi kendine başarabildiğini hissetmek çocuğun özgüven ve değer duygusunu artırmaktadır.
  Çocuğun üstesinden gelemediği bir sorun varsa, ona bu sorunlarla nasıl baş edebileceği anlatılmalı ve kılavuzluk edilmelidir. Çocuk davranışlarda ebeveynleri rol model almaktadır. Hayal kırıklıkları yaşayabileceği ve bunlarla baş etmesi gerektiği öğretilmelidir. Ebeveynlerinden gördüğü tutum ve yaklaşımları çocuk zamanla benimseyecektir. Çocuğa yaklaşımda olumlu tutumlar ve duygular göstermek onun bu duygu ve tutumları benimseyerek davranmasını sağlayacaktır.

  Çocuğun akademik hayatı da gelişimi için önemlidir. Çocuğun kişiliği ve yapabilecekleri iyi değerlendirilmeli ve çocuktan beklentiler buna göre ayarlanmalıdır. Sadece akademik başarısına göre çocukların zekası değerlendirilmelidir.
  Çocuğun ergenlik öncesi ve ergenlik döneminde yaşanabilecekleri hakkında bilgi edinmek bu kriz dönemleriyle daha iyi baş edilmesini ve ergenin bu dönemleri daha kolay atlatmasını sağlayacaktır. Çocuğa her zaman güvenebileceği, paylaşabileceği bir sırdaşı olduğu gösterilmelidir. Yeni nesillerin getirdiği farklılıkları ve yenilikleri anlamaya çalışarak iletişim güçlendirilmeye çalışılmalıdır.

  Anne ve baba arasında yaşanan sorunlar çocuğa yansıtılmamalıdır. Bu durumları ebeveynler kendi aralarında çözebilmelidir. Kendini sağlıklı, mutlu, huzurlu hisseden ebeveyn, bunu çocuğa da yansıtır. Stresli olunan dönemlerde sevilen aktivitelerle rahatlama sağlanmalıdır. Anne ve babanın psikolojik sağlığının çocuğu psikolojik sağlığını da etkilediği unutulmamalıdır.

  malesef ülkemizde.. çocuğa şiddet eğilimi ve şitdet yanlısı.. küçük yaşta bir nevi işleniyor..
  buda ilerki aşamada yazdığın bencede olduğu gibi gün yüzüne çıkıyor..!
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • RRRaskoInikov
  Bunun bir çok etkisi var yazıda anlattıkların gibi ama en önemli etmen stres, sosyoekonomik yapı, refah seviyesi, ürünlere kolay ulaşılabilmesi.

  Genetik olarak telomeraz enzimini sürekli (vücudumuz) üretebilseydik muhtemelen 27 yaşından sonra yaşlanmazdık. Justin Timberlake in başrolünde olduğu İn Time gibi.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Doktorkedii
  Çok önemli bir bence olmuş, bir de işin eğitim kısmında çok büyük eksikliklerimiz var. Örneğin benim insülin direncim var. Ancak kimse bana bu konuda bir diyabet eğitimi vermedi, ki verilmesi gerekmesine rağmen. Benim bilinçli olduğum bir konuydu ancak bilinçli olmayan biri için bu ilerde bir çok hastalığın, hatta ölümünün bile nedeni olacak bir konu. Eğitim konusunda hala çok eksiğiz
  Görüş hala geçerli mi?
 • elifycdg
  Harika bir yazı olmuş severek okudum ellelerine sağlık☺️ gerçekten de sürekli birilerini suçlayıp duruyoruz. Öyle yapmak yerine kendimiz düzelmeye çalışsak aynı hataları yapmasak bizim yetiştireceğimiz çocuklar bizler gibi olmaz. Bu sayede yeni bir toplum inşa etmiş oluruz.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1028
 • Muallime__
  Çok katıldığım bir bence olmuş 😊🌷
  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
 • tangalıazrail
  aşık olmak en önemli maddesi bu
 • küçükatlas
  Yine geç kaldım
 • MİLESYA
  Sağlıklı beslenmek ve stres olmayan bir ortamda çocuk içinde bizim içinde iyidir uzun ve sağlıklı yaşanılık emeğine sağlık.
 • bucar730
  öğretici bencen için klavyene sağlık
 • nirhamm
  Hayatta her şeye geç kalıoz
 • Gizli Üye
  Çok güzel bir bence. Herkes bilinçlenmeli
 • Gizli Üye
  Kendimizde yaptığımız hataları onda düzeltmiş olmalıyız. Bu çok önemli. Bu konuda bilinçliyim 🌺
 • birsendinnoksan
  Benceyi çok beğendim özellikle 2 yaş olan kısmını 👏
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • mayaahatun
  Emeğine kalemine sağlık
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • biradetmehmet
  emeğine sağlık
 • Hacıbabam
  Siz burdan yazılarını düşüncelerinizi fikirlerinizi hiç bir zaman eksik etmeyiniz sizin yazılarınızı okumak ayrıcalıktır teşekkür ederim size
 • Gamzelicocuk93
  Gidebildigi yere kadar
 • sessizkaranlık03
  Osmanlı mutfağıyla beslenin.
 • brhnnn
  Happy wife happy life , this is life
 • Sıwar
  Neden sosyal medya değilde, KS diye bazı üyeler soruyorlar. Cevabı; işte bu faydalı benceler ve samimi gürüşler...
 • Herkese-benden-cay
  Uzun yaşayıp bu kadar tecavüze, açlığa, canım insana neden daha çok katlanmak zorunda kalayım?
  30 yaş bence çok bile
 • fangoria
  çok bilgilendirici olmuş tebrikler
 • hiçışıkyok41
  Kadın dan uzak durun yeterli
 • agresifpanda696
  Tebrikler başarılı bir bence:)
 • Daha Fazla (18)
YÜKLENİYOR...