BEMBEYAZ VE SAĞLIKLI GÜLÜŞLER

Ön Yargı Belası!

Yeni Bence'mle, bir kez daha karşınızdayım. "Önceki Bence'lerime gelen ilgiden ve güzel görüşlerinizden memnun kalarak, daha bir iştahla yazıyorum artık!" diyebilirim sanırım. Umarım bir faydam dokunuyordur sizlere. Güzel görüşleriniz için teşekkür ederim. :)

Gelelim konumuza...

Toplumumuzda, çok fazla ön yargılı insan olduğunu gözlemledikten sonra bu konuya bir el atmam gerektiğini düşündüm. Öncelikle ön yargı nedir? İyice bir anlayalım derim ben.

Ön yargı nedir?

Türk Dil Kurumu'na göre ön yargı: Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir.

Bana göre ön yargı: Kişinin, bir insan hakkında haddi olmadan, peşinen olumsuz fikirlere kapılması ve buna inanıp aksini kabul etmeyişidir. Bu durum, o insana karşı bütün kapılarını kapatıp, kendini geri çekmeye kadar gidebilir ki nedeni, kişinin kafasında uydurduğu asılsız düşüncelerdir.

Birde bunun, bir toplum yahut grup hakkında olan versiyonu vardır ki en beteri de budur!

Ön Yargı Belası!

Bir bilgeye sormuşlar, "En çok kimi seversiniz?" diye. "Terzimi tabiki!" diye cevaplamış bilge. Soranlar şaşırmış, "Çok merak ettik, neden terzinizi seviyorsunuz?" diye sormuşlar. Bilge kişi şu cevabı vermiş; "Terzime her ne zaman elbise diktirmek için gitsem, ölçümü yeniden alır, elbiseyi ona göre diker. Etrafınıza bir bakın, diğer insanlar öyle mi? Birimiz hakkında karar verdiler mi, o insanlar artık ölünceye kadar bizi o şekilde yargılarlar, bizi hep aynı gözle görürler!"

"Bütün kadınlar paragöz!" İmiş!

Ben hayatımda böyle saçmalık görmedim! Paragözlük nedir? Parayı çok seven demektir!

Peki erkekler parayı sevmiyor muymuş yani?

Arkadaşlar parayı sevme eylemi cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meselesidir!

Arkadaşlar para, bir ihtiyaçtır!

Paraya düşkünlük, bir hastalıktır!

Kadınların içinde paragöz olanlar olduğu gibi, erkekler arasında da aynı hastalığa yakalanmış insanlar mevcuttur! Ama asla ve asla bütün erkekler yahut bütün kadınlar, paragöz değildir! Bunu düşünemeyecek kadar sığ insanların olması, beni gerçekten fazlasıyla şaşırtıyor!

Bu nasıl bir ön yargıdır, aklım almıyor!

Ben, asla zengin olma hayali kurmadım! Elbette bir Ferrari'm olsa fena olmazdı ama hayali de yetiyor! Hiçbir zaman çok param olsun istemedim, istemem de! İhtiyaçlarımı karşılayacak kadar param olsa yeter, fazlasında gözüm yok! Böyle düşünen tek insan ben değilim! İnanıp inanmamak size kalmış! Zaten amacım kendimi anlatmak değil, bu saçma sapan ön yargıyı yıkabilmek!

Böyle bir konuyu, ilkokul çocuklarına anlatır gibi açıklamak zorunda kaldığıma cidden inanamıyorum! Bak yine sinirlendim!

"Bütün erkekler aldatır!" İmiş!

Seni, hayatında bir erkek aldattı diye bütün erkekleri karalama hakkını sana kim verdi? Kimse! Haddin olmadan nasıl böyle bir ithamda bulunabiliyorsun?

Kim ne dersin desin!

Bütün erkekler aldatmaz! Karakter sahibi olamamış insancıklar aldatır! Bakın, kadın ya da erkek demiyorum! İnsancık diyorum! Aldatma eylemi cinsiyet meselesi değildir!

Arkadaşlar! Bazı erkeklerin, eşini yahut sevgilisini aldattığı doğrudur! Ancak bazı kadınların da eşini yahut sevgilisini aldattığı da bir gerçek! Evli adamla sevgili olan kadın da var! Evli kadınla sevgili olan erkekte var!

Belki erkeklerin aldatma oranı kadınlardan fazla olabilir! Orasını bilemem ama öyleyse bile söylemeniz gereken şey şu: "Genel anlamda erkekler, kadınlara oranla daha fazla aldatıyormuş!"

Sizin için internetten araştırdım konuyu! Bilimsel bir açıklıkta getirelim konuya ki iyice anlayın!

Amerika’da yayınlanan, Journal of Marital and Family Therapy dergisinde 2012 yılında yürütülmüş bir araştırmanın sonuçlarına göre: Eşini en az bir defa aldatan evli erkeklerin oranı %22, kadınlarınsa %14 olarak tespit edilmiştir. Flört dahil olmak üzere ilişkilerde aldatma oranları ise erkeklerde %57, kadınlarda ise %54 dür. Fiziksel veya duygusal aldatmanın oranı ise her iki cinsiyet dahil %41 olarak tespit edilmiştir.

"Türkiye'de durum ne?" diye merak ediyorsanız, onu da paylaşayım hemen!

2011’de 1004 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırma sonucuna göre; Türk erkeklerinin %25 inden fazlasının ve kadınların %11’inin partnerlerine sadık kalmadığı görülmüştür. Hatta 2005 yılında 41 farklı ülkede yapılan ve hem kadın hem de erkeklerin katıldığı Global sek.s araştırmasında, Türkiye en fazla aldatan ülkeler arasına girmiştir.

Elbette, bu tür araştırmalarda yanılma payı vardır! Ama "Siz ne demek istediğimi anlamışsınızdır." diye umut ediyorum!

Demek ki neymiş? Bütün erkekler aldatmıyormuş! Karaktersiz insancıklar aldatıyormuş!

"Erkek milleti değil mi? Hepsi aynı!" Yahut "Kadınların hepsi aynı!" İmiş!

Bunu çok düşünüyor musunuz cidden? Lütfen, o güzel beyninizi fazla yormayın!

Şimdi, konumuza geçelim! Öncelikle şunu söylemeden geçemeyeceğim!

Bütün insanlar farklıdır! Her insanın parmak izi dahi farklıyken karakterlerinin, isteklerinin, tavır ve davranışlarının aynı olması beklenebilir mi? Benzerlikler vardır elbette ama iki insan bile aynı olamazken bütün kadınların/erkeklerin aynı olması mümkün müdür?

İnsanlar farklıdır! Elbette kadınları kadın yapan, erkekleri erkek yapan belirleyici özellikler vardır! Ama bütün kadınlar/erkekler aynı değildir!

Bu sadece erkek/kadın meselesi değildir!

"Rus kızları güzeldir!" den tutun "İskoçlar barbardır!" a kadar bütün bir millete mal edilen yargılar yanlıştır! Eminim, çirkin Rus kızları yahut barbar olmayan İskoçlar vardır!

Daha açık bir ifadeyle söylemem gerekirse; Rus kızları güzel değildir, genelde Rus kızları güzeldir!

Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır!

Ben farklıyım dostum! Ben kimseyle aynı değilim! Ve emin ol sende farklısın!

İnsanların kapağına değil, içeriğine bakın!

Hani "Yalnızım!" diye yakınıyorsunuz ya? Hiç sordunuz mu kendinize neden yalnızsınız? Ya da neden mutsuzsunuz?

Çünkü o şişman diye beğenmediğiniz kız, sizi mutlu edecekti! Şakalarıyla yüzünüzü güldürecekti!

Hani o diş telleriyle dalga geçtiğiniz çocuk var ya? Bütün dertlerinize ortak olacaktı! Her ağladığınızda gözyaşınızı silecekti!

Hani o kısa diye beğenmediğiniz kız diyorum, çok aşıktı size! Kimsenin sevemeyeceği kadar çok seviyordu sizi! Ve tanısaydınız, sizde onu çok sevecektiniz!

Siz ön yargılarınız yüzünden birçok insanı tanımaya tenezzül etmez, birçok insanı es geçerseniz elbet yalnız kalırsınız! Ne zamanki gözünüze hitap eden insanlara değil, sizi mutlu edebileceğini düşündüğünüz insanlara şans verirsiniz, işte o zaman yalnızlık nedir unutursunuz!

O kadar çok ön yargınız var ki, hangi birini anlatayım size? Hangi birinden dert yanayım? İnsanları dış görünüşüyle yargılamayın! O şişman kız, belki de kullanmak zorunda olduğu ilaçlardan dolayı almıştır o kiloları!

İnsanların dış görünüşüne değil de, kalbine, karakterine baktığınız zaman doğru insanı bulacak ve mutlu olacaksınız!

"İnsanları, kitaplar gibi düşünün ve kapaklarına bakıp aldanmayın! Asıl değerini, okumaya başlayınca anlarsınız!" demiş Mevlana.

İnsanları okuyun!

Ön Yargı Belası!

Kimse mükemmel değildir!

Konuya Bob Marley'in çok sevdiğim bir sözüyle başlamak istiyorum:

Sen kim oluyorsun da benim yaşadığım hayatı yargılıyorsun? Ben Mükemmel değilim ve olmak zorunda da değilim! Parmağın ile beni işaret etmeden önce ellerinin temiz olduğundan emin ol!

Ben mükemmel değilim dostum! Hatalarım ve kusurlarım var benim! Biliyor musun? Sende mükemmel değilsin! Senin de hataların, kusurların var! Hatta O'nun da kusurları var! Kimse mükemmel değildir!

Neden insanların kusurlarını arıyorsun? Bunun sana ne faydası olacak ki? Halbuki kendi kusurlarını arayıp bulsan, onları düzeltme imkanın olacak! Ve bir tık daha iyi biri olacaksın!

Önce kendi kusurlarını ara!

Kim bilir, belki de en büyük kusurun; ön yargılarındır?

Ön Yargı Belası!

Kimse bir başkasını yargılayabilecek kadar kusursuz değildir ama kendinde bu hakkı görebilecek kadar hadsizdir!

Şunu sakın unutma:

Senin söylediğin tek bir söz, bir insanın hayatını mahvedebilir! Yaptığın tek bir şaka, bir insanı en hassas noktasından vurabilir! Tek bir davranışın bir insanın kendisinden nefret etmesine neden olabilir! O yüzden, insanların kusurlarıyla ilgili şaka dahi yapma!

Mesela; gülüşü farklı olan bir kıza konuyla ilgili şaka yaparsın -ki belki niyetin kırmak değildir- ama bu onun en hassas noktasıdır! Sonuç mu? O kız, sabahlara kadar ağlayıp, kendisinden nefret edebilir!

Bir kızın gülüşünü alay konusu etme, belki de o gülüşlerdir seni hayata bağlayacak olan!

Örnekler çoğaltılabilir! Şayet, bencemi okumaya başlamadan önce ön yargılarını bir kenara bıraktıysan, anlamışsındır zaten!

"Sessiz olandan korkacaksın!" diyen kişiden korkacaksın!

Birde şu hep bir kenarda duran, kimseyle konuşmayan, "kendini beğenmiş" ya da "kibirli" diye adlandırdığınız, hatta haddiniz olmadan daha ileri giderek "Sessiz olandan korkacaksın!" diye çamur attığınız kız var! Hiç onun yerine koydunuz mu kendinizi ki, bu şekilde yaftalayabiliyorsunuz?

Hadi empati kuralım!

Bir ortama girdiniz ve kimseyle konuşmuyor, bir köşede oturmuş insanları izliyorsunuz. Bu her gün, her an için geçerli bir durum ve her gün gördüğünüz, tanıdığınız insanlar! Onların yanına gidip onlar gibi gülüp eğlenmek, sohbet etmek istiyorsunuz ama yaptığınız tek şey izlemek! Onlarla konuşma ihtiyacı hissediyorsunuz. Ama önünüzde bunu yapmanızı engelleyen görünmez bir duvar var! Sıkıldınız! Onların gelip sizinle konuşmasını bekliyorsunuz, hatta belki bunun için içinizden dualar ediyorsunuz. Ama gelmiyorlar, sizi görmüyorlar. Üzülüyorsunuz, kimsenin umrunda değilsiniz! Onlar için hayaletten bir farkınız yok! Ama onlara kızamıyorsunuz, çünkü suçlu sizsiniz! Siz konuşsanız onlarda konuşacak elbet! Ama konuşamıyorsunuz! Çünkü önünüzde duvarlarınız var! Şimdi birde bu duvarları düşünün! Taştan değil ki balyozla yıkasınız! Aile baskısı, kavga, sürekli eleştiriye maruz kalma vb. gibi sizi içten yıkan, benliğinizi öldüren, öz güveninizi alıp götüren malzemeden yapılmış! Balyoz sallasan yıkılır mı?

İşte o "Sessiz olandan korkacaksın!" dediğin kız her gün, her an bunları yaşıyor! Sizinle konuşmak için can atıyor ama önünde balyozun yıkamayacağı duvarları var! Sizin bir selamınıza bile çocuk gibi seviniyor belki de! Siz bir kalem istediğinizde bile yardımı dokunduğu için mutlu olabiliyordu. Bir damla sevgi verseniz, bir okyanus dolusu sevgi dökebilirdi önünüze! Siz anlamadınız!

Siz "Sessiz olandan korkacaksın!" diyerek uzak durmayı tercih ettiniz! Yaşadıklarından dolayı "Sosyal Fobi" denilen bir illete yakalanmıştı ve kurtulmak için her şeyini feda edebilirdi! Sizin yardımınıza ihtiyacı vardı belki de! Bir canavar ya da üç harfli değildi ki korkasınız! Mükemmel değildi oda sizin gibi ama konuşmayı deneseniz belki de hayatınızın en güzel sohbetini yapacaktınız!

Ama siz ön yargılarınız yüzünden tıpkı diğerleri gibi onu görmemeyi seçtiniz!

Bende onlardan biriydim! Belki balyozla değil ama azimle, ısrarla, çok isteyerek, inanarak yıktım duvarlarımı! Şimdi başkalarının da duvarlarını yıkmak istiyorum! Umarım başarabilirim!

Ön Yargı Belası!

Ön yargı eşittir kaybetmektir!

Aslında çok iyi dost olabileceğin bir insan hakkında, yanlış yargılara kapılıp onu tanımayı reddederken, ne kaybettiğinin bilincinde olmayabilirsin! Ki çoğu zaman ön yargılarımız bize çok şey kaybettirir, sadece biz farkında olmayız.

Ön yargılarından kurtulmadığın sürece kaybetmeye mahkumsundur!

Bir insan hakkında, fikir sahibi olmak istiyorsan onu tanımaya çalış! Tanımadığın bir insan hakkında, bir fikrin olamaz senin!

Konuyla ilgili bir söz okumuştum internette:

Ön yargı insanı öldürmenin en kolay yoludur!

Sen, tanımadığın bir insan hakkında yaptığın her yorum da onu öldürüyorsun! Ama o seni değil, sen onu kaybediyorsun!

Ön Yargı Belası!

Ön yargıları kırmak atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur!" demiş Einstein.

İnsanların hayatlarını yargılamayın!

Kimin ne yaptığı, nasıl yaşadığı sizi ilgilendirmez! Giyim tarzı da sizi ilgilendirmez. Komşunuz size bir tabak yemek getirmiştir ve siz beğenmediğinizi tüm mahalleye duyurmak zorunda değilsiniz.

"Falanca bir yemek getirdi. Hiç güzel olmamıştı, yiyemedik valla."

Komşunuzun kızı eve gece yarısı geliyorsa, kötü yola düştüğü anlamına gelmez!

Falancanın oğlu her gece keyfinden içmiyordur belki de!

Biri size gelipte, bir komşunuz yahut herhangi biri hakkında kötü bir şeyler anlatıyorsa, ona inanmayın! Hem sizi ilgilendirmez, hem abartmış olabileceği gibi yalan da olabilir!

İnsanların neyi, neden yaptığını bilemezsiniz!

Kimsenin hayatını yargılamak sizin haddiniz değil!

Size ne komşunuzun oğlu nişan attıysa! Size ne komşunuzun kızı hamileyse!

Yorum yapmayın!

Rahat bırakın insanları!

Kimseye "Senin kız okumaz, gel evlendirelim!" deme hakkınız yok! Kimsenin hayatıyla oynayamazsınız siz! Bir babaya bunu söyleyemezsiniz! Bir anneyi, bir babayı biricik yavrusuyla vurma hakkınız yok sizin! O kadın, kızının okuyup güzel yerlere gelmesini, koca eline bakmadan ayakları üzerinde durmasını istiyor! Bunun hayaliyle okutuyor! Onun hayallerini aptal ön yargılarınızla başına yıkmaya hakkınız yok! Onun kalbini kıramazsınız!

Ön Yargı Belası!

Gelelim sizin hayatınıza...

Sizi, yaptıklarınızı, davranışlarınızı, hatta giyiminizi yargılıyorlar değil mi? İlla konuşacak bir şey buluyorlar! Aptal ön yargıları yüzünden sizi yerden yere vuruyorlar belki de!

Boş verin! Bırakın hakkınızda yorum yapsınlar! Aldırmayın!

Ne yaparsanız yapın, hakkınızda konuşacaklar zaten!

Siz mükemmel olsaydınız, diyecekleri şey şuna benzer bir şey olurdu muhtemelen: "Falanca mükemmel biri değil mi? İnsan da hiç mi kusur olmaz? O ne öyle, hiç yaşamamış gibi! Hiç sevmem mükemmel insanları!"

Ön Yargı Belası!

Ön yargıların yüzünden ne fırsatlar kaçırdın kim bilir?

Ne insanlar geçip gitti yanından, sen tanımaya tenezzül etmeden. Düştüğünde elinden tutması gereken kişi, belki de senin es geçtiğin biridir! "Oranın insanları yobazdır!" diye gitmediğin bir şehirde bekliyordu belki de hayatının aşkı? Ya da "O iş bana göre değil!" diyerek arkanı döndüğün o işi, çok severek yapacaktın belki de! Birisi "O iş çok yorucu!" dediğinde vazgeçme! Git ve gör, gerçekten yorucu mu? Ya da biri "O kafe çok vasat!" dedi diye başka bir yere gitme. Belki tam da o kafede huzur bulacaksındır kim bilir?

Ön Yargı Belası!

İnsanların ön yargılarından bıktım!

Sadece kendim için söylemiyorum! Özellikle bir kişinin yaptığı hatanın çamurunun birçok insana sıçratılmasından bıktım! "Bütün kızlar paragözdür!" ya da "Bütün erkekler aldatır!" lafını duymaktan bıktım!

"Erkektir yapar!" denilmesinden bıktım!

Küçücük bir kıza "Ört kızım ayıp!" denilirken, küçücük bir erkek çocuğuna "Göster oğlum!" denilmesine tahammül edemiyorum ben!

"Şimdi ne alakası var konuyla?" dediğinizi duyar gibiyim! Ne alakası mı var?

Hani hep şikayet ediyorsunuz ya erkeklerin duygusal olmayışından! Başka şeylere önem veriyormuş ya erkekler! İşte daha küçücükken zekasıyla değil de başka şeyiyle (!) gurur duyması gerektiği öğretiliyor onlara! Bunun bilimsel açıklamasını bilemem! Yani mutlaka erkek ve kadın farklıdır! İçgüdüleri, istekleri... Kısacası işin kimyasını bilemem! Ama toplumun, kültürün bu konuda etkili bir neden olduğunu düşünüyorum!

"Erkek adam ağlamaz!" imiş! Neden ağlamasın? İnsan değil mi onlarda? Duyguları olamaz mı? Onların daha çocukken bile duygusal olma hakları ellerinden alınıyor!

Uzun lafın kısası; aslında sadece kızların değil, erkeklerin üzerinde de toplum baskısı var! Küçücük çocukken bile ağlama hakları ellerinden alınıyor onların!

Kızlar! Siz üzüldüğünüz ya da sinirlendiğiniz zaman nasıl rahatlıyorsunuz? İstisnalar hariç hemen hemen hepimiz ağlayarak rahatlıyoruz, öyle değil mi? Peki ya erkekler ne yapıyor? Onların ağlama hakkı yok! Belki de o yüzden, genelde erkekler kadınlara oranla daha sinirli olabiliyorlar! Bunları bu şekilde de düşünebilmek gerek!

Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir!

Ben gerçekten bunları düşündükçe yoruluyorum! Şimdi anlıyor musunuz, insanların ön yargılarından neden bıktığımı?

Çünkü bazı insanların ön yargıları yüzünden, çok insanın hayatı mahvolabiliyor! Ben bu düşünceye katlanamıyorum dostum! "Bana ne!" deyip geçemiyorum! Erkekler de utanmadan ağlayıp içlerini dökebilsinler istiyorum! Duyguları köreltilmesin istiyorum!

Unutmayın; şairler duygusaldır ve genelde erkektir.

Ön Yargı Belası!

Ön yargılarından arınmak mı istiyorsun?

1- Kusurlarının farkına var! Başkalarının değil, kendi hataların, kendi kusurlarınla ilgilen! Başkalarıyla değil kendinle uğraş!

2- Empati kurmayı öğren! Önce kendini karşındakinin yerine koy, sonra yorum yap!

3- Bol bol kitap oku! Kitap okumak, sana farklı bakış açıları kazandıracak ve ön yargılarını yıkmanı sağlayacak. Olaylara farklı açılardan bakmayı öğreneceksin! Özellikle dünya klasikleri ya da Türk Edebiyatı Klasikleri daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Aynı zamanda kişisel gelişim kitapları da okuyabilirsin.

4- İnsanları sev, hayvanları sev, sevebileceğin her şeyi sev! İnsan sevdikleri hakkında kötü bir söz söyleyemez! Aşık olduğun kişiyi düşün! Ona laf söyletiyor musun? Onun hakkında kötü bir şey söyleyebiliyor musun? İşte, sevmeyi öğren ki ön yargılarından kurtulabilesin!

Belki bu konuda daha ayrıntılı bir bence yazabilirim ilerde! Yani ön yargılardan arınmak için bir bence şart!

Ön Yargı Belası!

Şunun farkına var: Ön yargılarından kurtulmak zorundasın!

Sonuna kadar okuyan herkese teşekkürü borç bilirim! Umarım faydalı bir bence olmuştur! :)

Diğer Bence'lerimi de okumak ister misiniz?

***Kızları/erkekleri değil, tek bir kişiyi etkilemek istiyorsanız;

https://www.kizlarsoruyor.com/flort-tanisma/a61351-karsi-cinsi-etkileme-yollarini-aramayin-o-nu-etkileme-yollarini

***Sağlıklı bir ilişki istiyorsanız;

https://www.kizlarsoruyor.com/ask-iliskileri/a61046-saglikli-bir-iliski-icin-altin-tavsiyeler

***Reddedilme korkunuzu yenmek istiyorsanız;

https://www.kizlarsoruyor.com/flort-tanisma/a61693-reddedilme-korkusuna-kiz-erkek-ayrimina-son

***Mutlu olmanın sırlarını merak ediyorsanız;

https://www.kizlarsoruyor.com/diger/a61833-yaklasin-sizi-mutluluga-goturecek-19-sirri-acikliyorum

Son olarak Bence'lerime yaptığınız güzel görüşleriniz için teşekkür ederim! :)


1|2
87

En İyi Erkek Görüşü

 • Harika ötesi desem yetersiz kalacak. O kadar güzel olmuş ki.. Aylardır Bence okuyorum ve çok güzel paylaşımlar okudum. Ancak bu paylaşım bambaşka bir şey olmuş ya helal olsun valla :)

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 6

Kızlar Ne Diyor 7

 • Senin bencelerinde neyi seviyorum biliyor musun? Kelimeleri esirgemiyorsun. Ve yardımcı olabiliyorsun. Önceki bencelerin de hoştu ☺

  1|0
  0|0
 • Ön yargılar aslı olmayan boş düşüncelerdir. Bu güzel bence için teşekkür ederiz.

  1|0
  0|0
 • Yine yardırmışsın bakıyorum da gerçekten insanların görünüşünün altında nasıl bir kişilik yattığını bilemiyoruz

  0|0
  0|0
 • Çok güzel bir bence toplum bunu kabullenebilir umarım

  0|0
  0|0
 • Erkeklerin çoğu aynıysa bizde genelleme yaparız

  0|0
  0|0
 • Çok hoş olmuş tatlım

  0|0
  0|0
 • Sıkılmadan okudum ellerine sağlık :)

  0|0
  0|0
Yükleniyor...