#KendiniSev
SEVGİLİLER GÜNÜ

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!

Bu Bence'yi neden yazdığım konusuna değinmek istiyorum öncelikle. Günümüzdeki ilişkilere bakıyorum da, sizce de fazla yapmacık değiller mi? Belki de sizde onlardan birisinizdir ve bu Bence'm sayesinde dışarıdan nasıl göründüğünüz konusunda bir fikriniz olabilir. Gelelim sağlıklı bir ilişki için vereceğim tavsiyelere...

1- İlişkiye başlamadan öncesi hakkında ufak olmayan ayrıntılar!

Sırf yalnızlığınızı gidermek için sevgili arayışına girmeyin! Bu size hata yaptırır ve yanlış birliktelikler yaşayıp sonunda üzülen taraf olmanız muhtemeldir. Hoşlandığınız, sizi etkileyen biri varsa ki bu durum "Kesinlikle benim sevgilim olmalı!" boyutundaysa beklemeyin! Gidin ve etkilemeye çalışın! Kız erkek ayrımına karşıyım bu konuda. Kızlar da hoşlandığı kişi için adım atabilmeli. Tam 2 defa reddedilen biri olarak söylüyorum ki korktuğunuz kadar kötü bir durum değil. Beyler bayanlar; reddedilmek gerçekten sandığınız gibi (çoğu insan böyle düşünüyor) küçük düşürücü bir durum değil! Aksine çok doğal bir şey! Yalnız ben size gidin ve direk hoşlandığınızı ya da sevdiğinizi söyleyin demiyorum! Asla bu hatayı yapmayın ki ben yaptım. Kaybedersiniz! (Tabi bu karşılıksız olan duygular için geçerli. Eğer karşınızdaki de size karşı boş değilse doğru bir adım olabilir.) Burada tecrübe konuşuyor! :) Bu konuyu başka bir bencem de daha ayrıntılı anlatabilirim ama şimdiki konumuz ilişkiler!

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!

2- İlişkinin yapı taşı: güven!

Facebook gibi sosyal medya hesaplarının şifresini alma olayları gerçekten mide bulandırıcı! Birde sevgilisinin sosyal medya hesabına gelen bir arkadaşlık isteğini reddediyor kız/erkek! Sosyal medya hesabı kişiye özeldir ve sevgilinizin de bir özeli var, her şeye burnunuzu sokmasanız mı acaba? Kaldı ki sevgiliniz hangi arkadaşlık isteğini kabul edip etmemesi gerektiğini bilecek kapasitedir diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum? Eğer sevgilinize güveniyorsanız neden telefonunu kurcalayıp mesajlarını kontrol ediyorsunuz ya da şifrelerini alıyorsunuz? Demek ki güvenmiyorsunuz! E güvenmiyorsanız neden güvenmediğiniz biriyle sevgili oldunuz? Kesin net söylüyorum: Güven olmayan bir ilişki yürümez! Bir şekilde yürütseniz bile mutlu olamazsınız! Uzun lafın kısası: Sevgilinize güvenmiyorsanız, aşkınızdan ölüyor da olsanız hemen ondan ayrılın! (Bunu aşka sonsuz bir saygı besleyen ben söylüyorum!) Eğer güveniyorsanız hemen sevgilinizi azat edin ve telefonunu kurcalamayın, onun sosyal medya hesaplarında dolaşmayın! Sevgilinizin şifresini istemeniz bence saygısızlıktır!

Not: Şüphelendiğiniz durumlar varsa o ayrı bir durum oluyor ve ben yine de telefonun izinsiz karıştırılmasına karşıyım! Sevgilinize telefonunu vermesini isteyin ve onun yanında kurcalayın. Zaten normalde telefonunu karıştırmadığınız için muhtemelen hazırlıksız yakalanacaktır!

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!

3- Kıskançlık paradoksu!

"Seven insan kıskanır!" Evet bu kesinlikle doğru ve sonuna kadar katılıyorum! Sevgiliniz sizi kıskanmıyorsa sevmiyordur diyebilirim! Ama her şeyin bir dozu var arkadaşlar! Bu konunun suyunu çıkaranlar var! "Sevgilim beni kıskanıyor çünkü çok seviyor!" diye ortalıkta dolanan arkadaşlarım var. Bunda ne var diyeceksiniz şimdi! Şöyle ki: Aynı kişi sırf sevgilisi kıskanıyor, izin vermiyor diye okuldan yurda yurttan okula giden biri! "Neden seni kısıtlamasına izin veriyorsun?" diyorum. "Bende onu kısıtlıyorum." diyor. "E sen neden kısıtlıyorsun onu?" diyorum. Cevap cidden bomba: "E o da beni kısıtlıyor. O kısıtlamasa ben de kısıtlamam!"

Siz olsanız ne cevap verirdiniz? Bu anlattığım uydurma değil, gerçek bir diyalog! Ve emin olun böyle çok fazla insan var! Sevgilisi "Pencereden burnunun ucunu dahi çıkarmayacaksın!" dese, o pencereden burnunun ucunu çıkarmamakla kalmayıp bir de "Sevgilim bana böyle dedi, beni çok kıskanıyor çünkü çok seviyor!" diye hava atacak insanlar tanıyorum! Emin olun abartmıyorum! Arkadaşlar.

Bir insan ne kadar çok kıskanıyorsa, o kadar çok seviyordur!" diye bir saçmalık yok! "Bir insan ne kadar çok kıskanıyorsa, o kadar çok ruh hastasıdır!" Sorunludur, psikopattır, manyaktır, uzak durun!

Beyler: Sevgilinize "Onu giyme, bunu giyme!" diyorsunuz ya hani? Bu ne demek biliyor musunuz? Kızlar sizde iyi dinleyin! "Sen nerde, nasıl giyinmesi gerektiğini bilecek kapasitede değilsin, bırak ben karar vereyim!" demektir! Abartmıyorum! Eğer sevgiliniz gerçekten nerde, nasıl giyinmesi gerektiğini bilmiyorsa lafım yok, aynen devam! Ama genelde durum tamamen sizin abartınız oluyor! Doğal bir makyaj yapan sevgilinize "Makyaj yapma!" demeyin! Gidin, makyaj yapmayanını bulun o zaman! Eğer ojeden tiksiniyorsanız (hastalık derecesinde), sevgilinizi uyarın oje sürmesin. Ama tamamen keyfi olarak "Oje sürme!" diyorsanız, egoistsiniz!

Arkadaşlar, sevgilinizin karşı cinsten arkadaşları olabilir.

Eğer sevgiliniz çizgisini koruyabiliyorsa, bu çok doğal bir durum! Tabi ki hoşunuza gitmeyen yavşaklar(!) olabilir ve sevgilinizin uzak durmasını isteyebilirsiniz ki sevgiliniz uzak durmak zorundadır!

Demek istediğim her şeyin bir dozu var! O ince çizgiyi korumak önemli! Günümüz ilişkilerinde kıskanıyormuş gibi yapanlar var! Evet, yanlış duymadınız! Adam/kız kıskanmıyor, kıskanıyormuş gibi yapıyor! Ve yine aynı kız/adam sevmiyor, seviyormuş gibi yapıyor. Ve hatta aynı kişi zekiymiş gibi yapıyor, kendini aptal durumuna düşürdüğünün farkına varamadan! Ve yine aynı kişi hayatının her alanında maksimum -mış gibi yapar işte! Uzak durun!

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!

4- Sevgilinizi rahatsız etmeyin!

Sevgilinizin kendisine ait bir hayatı var ve arkadaşlarıyla görüşebilir! Arkadaşlarının yanında sürekli size mesaj atamaz! Eğer sevgiliniz arkadaşıyla birlikteyse aramayın, mecbur kalıp arasanız bile söyleyeceğinizi söyledikten hemen sonra kapatın! Çünkü yanındaki arkadaşı için durum gerçekten içler acısı! Yanımda saatlerce konuşan arkadaşlarım oluyor ve bunu kendime yapılmış bir saygısızlık olarak algılıyorum! 7/24 telefonda konuşmak zorunda değilsiniz! Uzun lafın kısası: Sevgiliniz arkadaşlarıyla birlikte olduğunu söylediyse "Sonra konuşuruz" deyin ve azat edin! Dışardaysa, işi varsa aramayın. Gün içinde saatlerce konuşmak yerine "Seni özledim, sesini duymak istedim." diyerek yaptığınız 5 dakikalık konuşma emin olun kat kat daha değerli! Sürekli mesajlaşmak zorunda değilsiniz! Konuşacak konu arayıp, kendinizi strese sokmanıza gerek yok! Ki emin olun mesajlar ilişkiye zarar verir! Bir sorununuz varsa mesajda değil, yüz yüze konuşarak halledin! En azından telefonda konuşarak! Çünkü mesajda karşınızdakinin yüz ifadesini göremediğiniz için gülümseyerek yazdığı bir mesajı bile yanlış algılayabilme ihtimaliniz var! Ben, mesajlaşmayı (sadece sevgili için demiyorum) sırf bu yüzden sevmiyorum! Mesajlaşmak zaman kaybıdır! Her şey dozunda güzel!

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!

5- Romantik sürprizler için özel günleri beklemeyin! Onu şaşırtın!

İtiraf edin, sevgililer günü tam bir stres kaynağı sizin için! "Sevgilime ne alacağım? Romantik bir şeyler yapmalıyım ama ne?" gibi sorular sizi köşeye sıkıştırır! 14 Şubat'ın sizin için hiçbir özelliği yok gençler! Yıl dönümünüzü kutlamanız yeterli zaten! Romantik süprizler için özel bir güne ihtiyacınız yok! Bu içinizden gelmeli! Şahsen ben 14 Şubat'ta sırf mecburiyetten alınmış pahalı bir hediyeden ziyade, normal bir günde, içten gelerek alınmış bir anahtarlığı tercih ederim! Ne olduğunun bir önemi yok sevgilinize ufak sürprizler yapın. Mesela buluşacağınız zaman, yanına elinizde en sevdiği çikolatayla birlikte gidin. Hiç beklemediği bir anda karşısına çıkıp özlediğinizi söyleyerek onu şaşırtabilirsiniz. (Bunu kızlarda yapabilir)

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!

6- İlişkiler hesap kitap işi değildir!

Mesajınıza anında cevap alamayabilirsiniz, üst üste mesajlar atmanıza gerek yok! Görünce dönüş yapacaktır mutlaka. "İlk mesajı o atsın." mantığıyla elinizde telefon kendinizi yiyip bitirmeyin. İlk mesajı siz atın! "Kendimi ağırdan alayım da kolay lokma sanmasın." demeyin içinizden nasıl geliyorsa öyle davranın. "İlişki de daima çok değer veren kaybeder." "Sevdiğini çok belli etmeyeceksin!" gibi palavralara inanmayın! Bir ilişkide kendine engel koymayan, hislerini sonuna kadar yaşayan, içinden geldiği gibi davranan, canı istediğinde mesaj atan, özlediğinde arayıp sesini duyan taraf daima kazanır! Çünkü hesapsız kitapsız yaşar aşkını. Sonunu düşünmeden yaşamak gerek aşkı. Eğer sırf değer verdiğin için bitecekse ilişkiniz, sen yine de ver o değeri hatta hissettir. "'Peki o ne yaptı' deme. Herkes kendinden sorumludur aşkta.
Sen aşkını doya doya yaşarken o kendine engeller koyuyorsa bu onun sorunu.
Bir insan eksik yaşıyorsa ve bu eksikliği bildiği halde tamamlamak için uğraşmıyorsa sen
ne yapabilirsin ki onun için? Hayatı ıskalama lüksün yok senin." demiş Nazım Hikmet.
Bir erkeği/kızı etkilemenin yollarını internette aramayın! İstediğiniz tek bir erkeği/kızı nasıl etkileyebileceğinizin yollarını keşfedin! Her insan farklıdır. Kimi romantizm sever kimi odun sever! Her şeyden önce olduğunuzdan farklı davranmayın! Maksimum birlikte olduğunuz süreyi uzatırsınız! Neyseniz o olun, değerinizi bilen çıkacaktır!

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!

7- Sevgilinize küfür etmeyin!

Telefonda sevgilisiyle tartışırken küfür edip telefonu kapatan arkadaşımı (kız) biliyorum. Sonra birde bunlar barışacak mı yani? Bir insan küfürü nasıl kaldırabilir anlamıyorum? Hadi arkadaşın olsa neyse! Sevgilin sana küfür ediyor, saygı duymuyor! Kız erkek ayrımı yapmıyorum ben ilişkilerde ama özellikle erkeklerin erkeklik gururu düşünüldüğünde küfür ağır gelmiyor mu? Nasıl oluyor da affedebiliyorlar? Siz olsanız affeder miydiniz? Yoksa ben mi abartıyorum?

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!

8- Son söz: Trip!

İlişkilerde yapılan hatalar o kadar çok ki maddeler çoğaltılabilir aslında... Ama siz okur musunuz? Okurken keyif aldınız mı, ilginizi çekti mi? Bilmediğim için kısa kesmeyi tercih ettim. Son olarak trip konusuna değinmek istiyorum. Sevgilinize gereksiz tripler atmayın. Atsanız bile uzatmayın, kısa kesin. Bana trip atan kız arkadaşlarım var! Durum çok vahim! Bunun acilen önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tamam her kız trip atar ama her şeyin de bir dozu var! Umarım Bence'mi okurken sıkılmamışsınızdır ve bir faydası dokunmuştur. İsterseniz devamını da başka bir Bence olarak yazabilirim. En son olarak:

İlişkide mutlu olmak istiyorsanız, mutlu etmelisiniz! Karşılık beklemeyin asla! Ama karşınızdaki hiçbir şekilde çabalamıyorsa, gerekirse bağrınıza taş basın ama yine de uzaklaşın!

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!

9- Mükemmeli Ararken Ben (Temsili)

Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Tavsiyeler!


8|4
68

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 7

 • Cok uzun yazdığın icin okumuyolar bn bile 3. maddeden sonra okumadim sahsen. Ama suna katılıyorum
  Guven konusunda , guvenmiyorsaniz nedebirblikte siniz kismana katiliyorum sifre alma olayi sacma bncede
  Okunakli akisi guzel bir yazi ama cok uzun insan sıkılıyor dusunce bu sekilde

  0|0
  0|0
 • Guzel bence ama bazi eksikler var. Cok yazilan bir konu oldugu icin farkli seyler soylemen gerekli. Lafi biraz uzun tutmussun. Benceni birazda farkli fontlar vs. renklendirirsen daha iyi olacaktir. Eline saglik yinede begendim.

  0|0
  0|0
  • Ben açıklama gereği duydum maddeleri anlaşılması için.. Deneme tarzı yazılar yazmayı seviyorum emin ol bu kısa hali :) çok teşekkür ederim görüşün için sanırım haklısın acemilik diyelim:)

  • Bir deneme olarak gayet iyi, sadece KS bencesi olarak degerlendirdim. :)

  • Anladım çok teşekkürler:)

 • Ahaha cok super cok iyi ya. Umarim baskasinin emegi degildir bu. :) cok basarili

  0|0
  0|0
 • Karşı cinsten arkadaşlar hariç hepsine katılıyorum..

  0|0
  0|0
 • Karikatürler gerçekten güzel olmuş
  Eline sağlık 😉

  0|0
  0|0
 • Okumadım...
  Sağlıklı bir iletişim için Mantıklı ve Anlayışlı olmak YETERLİ...

  0|0
  0|0
  • Okumadığın bir yazı hakkında görüş bildirebiliyor olman neyin göstergesi tam olarak karar veremedim açıkçası :)

  • Hepsini Göster
  • İlişki=iletişim? Yok artık :)

  • = değil tabi ki...= olsa onlardan biri olmazdı... Sonuçta bu şeyin başlangıcı ve devamı iletişimle sağlanıyor...
   Demek ki sağlıklı bir iletişim kurarsan onun da ömrü uzun olur...

 • Okudum hepsini 😊 Bunlar senin yazıların mı kopyala yapıştır mı yaptın?

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 5

Yükleniyor...