Babaların Damat Depresyonu: "Bu Kız Hangi Ara Büyüdü"

Geçtiğimiz hafta annelerimizin Doğru Gelin ve Doğru Damat Obsesyonları üzerine mizansen yapmıştık. Sıra babalara geldi.

Bir kız babası olarak ilk umudum, şu her yöne dilediğimiz gibi çekiştirip sündürerek, çoğu zaman bel altı espirilerimiz içinde oldukça hoyrat bir biçimde harcadığımız "almak vermek" kelimelerinin bu lügattan kalkması. Sadece doğru yerde doğru şekliyle kullanılması. Tıpkı, evliliklerin ilk seramonisi kız isteme merasimlerinde erkek tarafının "İstiyoruz" ile biten, kız tarafının "verdim gitti" ile sonlanan bölümlerinde olduğu gibi. Ne istiyorsun, ne veriyorsun? Nesne değil insanız.

Garip olan, bu seramoninin "alan memnun, satan memnun" şeklinde daha da çirkinleşmesi. Bu işlerden oldukça rahatsızlık duyan ben, kızımı nasıl evlendiririm hiç bilemiyorum. Kim bilir, belki de şu yulkarıda yazdığım şeyler, bu istemsizliğe, hatta kabul edememeye uydurulmuş bir kılıf. Ama öyle olsaydı, evlenirken babama "kız istemeyeceksin, evlenmemize izin isteyeceksin" diye baskı yapmazdım. Gözlerinizde canlandırsanıza. Gittik mustakbel kayınpederimizin evine, elimizde çiçek çikolata. Oturduk baş köşeye. Kahveler, muhabbetler. Artık nokta konulacak. Babam girdi söze;

"Efendim ziyaretimizin nedeni malum. Çocuklar tanışmışlar, birbirlerini beğenmişler"

Birden duraksadı. Söylenecek şey belli. "Allahım emri..... kızınızı oğlumuza istiyoruz." Ama duraksamanın nedeni de belli. Elbette ben. Yol boyu bacağına dürte dürte, adamın beynine "kız değil izin" i işlemişim. Neyse, bir öksürük taklidinden sonra devam ediyor;

"Hayatlarını birleştirmeye karar vermişler. Evlenmek için iznimizi istiyorlar. Elbette bir kız babası olarak önce sizden onay almamız gerek."

Oda içindeki şaşkın bakışları, öksürük krizine girip ağzındaki kahveyi midesine doğru yudumlamak yerine dışarı püskürtenleri, ömrümce belki de hiç duyamayacağım garip efektleri saymakla bitiremem. Ama en önemlisi, kayınpederimin donmuş yüz ifadesini değiştirmeye çalışan kayınvalidemin, böğrüne diyorsunuz değil mi. Ha işte tam orasına orasına dürterek kendine gelmesini sağlamaya çalışmasını hiç unutamam. Adamcağız biraz mahcup, biraz şaşkın, biraz da "ben bu kızı nasıl vereceğim" duygularıyla "verdim gitti" ye hazırlamışken kendini, gelen tuzak soruya;

"Hayırlısı efendim. Bize düşen sadece destek olmak. Onlar kararlarını vermişler. Bizce uygundur." inceliğini göstermiş, eşine dönüp göz kırparak cümlesinin sonuna "Değil mi hanım" ı da eklemeyi unutmamıştı.Babaların Damat Depresyonu:

Kuşkusuz, bir baba ile kızı arasına kimseler giremez. Bir başka bağlılıktır onların yaşadıkları. Fakat şu da bir gerçek ki, babaların damat adaylarına bakış açıları, öyle kitaplar çıkaracak cinsten değildir. Bir tek şey ister baba. Kızım mutlu olsun. Çünkü kızını neyin mutlu edeceğini en iyi bilen, bugüne dek her şeyi, herkesten daha farklı bir biçimde kızıyla paylaşabilmiş olan, babadır. Babalığı beceremeyenleri, ya da becermeye çalışmayanları bu konumuza dahil etmiyoruz.

Bir kadın, hayatını adayacağı erkekte babasını arar diyoruz ya hep. Peki ya bir baba, hangi depresyonlardan antidepresanlar kullanmadan çıkmaya çalışıyor bir göz atalım mı?

Ne Flörtü. Bir Flörtün mü Var Senin?

İşte başlıyoruz. Önce anneye çıtlatılıp da, annenin konuyu babaya anlatmaktan kaçış yöntemi. "Babanla konuş".

Babanın ilk çıkmazı, kızın ilk kabusu. Her iki tarafın da göstereceği ilk cesaret ve o savaşın olmayan galibine, takılamayan cesaret madalyası. Önceleri "Sen daha küçüksün. Ne çıkmasıymış, ne hoşlanmasıymış, ne flörtüymüş. Yok öyle bir şey, olamaz. Daha 22 yaşındasın." ile başlayan kızgın tepkilerin, aslında hep buna hazırlarken kendini, o günün gelip çattığını kabul edememe durumu. E biraz da "Hangi ara büyüdü, ben ne zaman yaşlandım" sorusuyla burun buruna gelmesi elbette.

"İyi de sen evlendiğinde annem kaç yaşındaydı." diye sorası geliyor değil mi insanın.

"Ne zamandır bir ilişkin var. Ne zaman söylemeyi düşünüyordunuz hanımefendi?

Siz istediğiniz kadar üniversiteyi bitirmiş, artık doğru ve yanlışı ayırt edebilecek yaşa gelmiş, belli bir olgunluğa erişmiş, zaten hemen evlenmeyi düşünmüyor olun. Baba delirdi. Henüz turşu kıvamına bile gelmediğinizi, kurmakla kurmamak arasında çelişkiler yaşadığını gözardı ediyorsunuz kızlar. Babanız, hayatınızda kendisinden başka bir erkek değil görmeye, bunu düşünmeye bile hazır olmayacak hiç. O'nun aklından geçen;

"Ulan daha ben dokunmaya kıyamazken, elin oğlu gelmiş, kızın aklını çelmiş, kimbilir ne zamandır dokunup, elini tutup, öpüyor kızımı". ( Laaaan. O ellerini kırarııııım.) (ϖ*#Ϟφ#$έΰ)

Hasbam! Sanki sen annesiyle görücü usulü ile evlendin. :)

Okuldan mı? İşten mi? Mahalleden mi? Neyin Nesi Bu Herif?

Aklı halen "kızıma dokunmuş mudur?" ile cebelleşirken, artık damat adayını tanıma, bir kafa atma, burnunu kırma, suratını yamultma zamanı gelmiştir. Damat adayı diyoruz, çünkü flört servis dışı artık. Kırmızı ikaz lambası hiç sönmemek üzere yanıyor.

Amaç belli. Her ne kadar elimizi enselerinden, gözümüzü üzerlerinden çekmeyeceksek olsak da, bundan sonraki yaşamlarında ekonomiden sınıfta kalıp kalmayacaklarını görmek. Kısaca bu adamın, doğru damat adayı olup olmadığını anlamaya çalışmak. Henüz damat değil. Hatta aday da değil ya. Kimbilir neyin nesi, kimin fesi.

Nasılsa Gidip Önce O'nun Ailesiyle Tanışmışsındır.

"O benim kızım, O'nun babası benim. Başka kimseye baba diyemez." sahiplenmesinin içten içe beynini yemesinin dışında, az biraz kıskançlık, az biraz kabul edememe, en çok da kimlere gelin gideceğinin merakı. Buradaki merak, elbette ekonomik güç olmaz hiçbir zaman. Sadece ve sadece, kimselere uygun görmediği, kimselere yakıştıramadığı kızını, günün birinde gelinlikle emanet edeceği kişinin ailesidir çıkmazı. İşte bu yüzden kullandığı ilaçlar sadece yeşil reçetede yazılı.

Genç bir kız babasının, depresif durumlarını bu kadarla sınırlamak, haksızlık olur elbette. İlk aşamayı büyük zorluklarla atlattığınızı da düşünebilirsiniz. Ama değil. Bir kere, asıl derdimizin kızımızı hiç üzmeyecek, incitmeyecek, kılına zarar getirmeyecek, baş tacı edecek, bugüne dek yaşadığı huzur ve mutluluğun aynısını, hatta daha fazlasını yaşatacak bir damat olduğunu unutmamak gerek. İşte bu yüzden henüz bitmedi. Çünkü, siz de hak verirsiniz ki, bu kriterlere uygun bir adam ile karşılaşmak ve bu adamın kızımıza denk gelebilme olasığı ne kadarsa, bizlerin depresyondan kurtulma olasılığımız da işte o kadar. Daha işin, günümüzde kadın erkek ilişkilerinde yaşanan sorunlar ve kadının hür yaşama hakkına, ne denli saygı gösterildiği kısmına gelmedik bile. Hanımmmm! Antidepresanlarımı bulamıyorummm. (larımı yalnız. bir tanesi kesmiyor)

#Sevgiylekalın

#Blueobsession


10|3
238
Blueobsession KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Ah şu babalar, kimseyle paylaşmak istemezler biricik prenseslerini. Oysa onlar da bir zamanlar bir kuleden kaçırmamışlar mıydı Rapunzel'lerini. :)

  Sabah kahvem eşliğinde yine keyifle okudum yazınızı, elinize sağlık. :)

  2|1
  0|0
  • Afiyet bal şeker olsun. Keyfinize keyif katmak da bir keyif benim adıma. Teşekkür ederim. :)

En İyi Erkek Görüşü

 • Bekarım. Evlenirsem, kızım ya da kızlarım olsun istiyorum. Kız çocukları,
  erkek çocuklarına göre çok daha sevimli oluyorlar. :)

  "Kız babası olmak zor." derler,
  yazdıklarınızı okuyunca, bunu daha bir anladım.
  Emeğinize, fikrinize sağlık. :)

  0|1
  0|0
  • Rabbim gönlünüze göre versin. Ben dualar etmiştim. Kabul oldu. şimdi 12 yaşında. Şimdiden delirmeye başladım.
   Güzel dilekleriniz ve ilginiz için çok teşekkürler. Sevgiyle kalın :)

  • Amin inşallah. :)
   Allah bağışlasın. :)
   Rica ederim. Siz de sevgiyle kalın. :)

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 22

 • Babam her zaman eğer sevgilin varsa bana söyleyebilirsin der. Derdimin sevgili olmasını çok istiyor sanırım..
  Herneyse baba ve kız arasında özel bir ilişki vardır. Yani en azından benim babamla aramadaki ilişki böyle. Bakalım gelecekte nasık davranacak göreceğim :)
  Güzel bir bence olmuş.

  0|1
  0|0
 • Bir erkeğin bir erkekle imtihanıdır bu, ne garip kendi cinsinden korkmak. Ben bu dönüşümü hep çok ilginç bulmuşumdur. Bir söz ile kızınızın ve sizin tamamen hayatı değişiyor. Yeni bir hayat yeni bir yol ayrımı o kızınızın evliliğini onaylama anı. Çok güzel bir yazıydı, emeğinize sağlık...

  0|1
  0|0
  • İşte tam da bu yüzden kız babaları daha bağlıdır yuvaya, sıranın kendisine geleceğini bilir bir gün. Bundan sebep, daha hoş görülü, daha saygılı, kadına bakışı daha farklıdır. Ders niteliğindedir kızının büyümesiyle birlikte yaşadığı her şey.
   İlginize teşekkür ederim. :)

  • Benim de teşekkür etmek ve öne çıkarmak istediğim bir nokta var ki arkadaşlar lütfen ''kız almak/vermek tabirlerini kullanmayın. Nasıl ki kedi dahi aldım yerine sahiplendim diyoruz ya, insana bu değeri vermekten aciz olmayalım''. :)

 • Babam da benim en kıymetlimdir ve gözlerim sulanarak okudum yazınızı. Belki bizim de damat adaylarında aradığımız şey babamızdan bir parçadır. Onun şefkati, koruması, gücü, güveni. Hiç kimse o olamaz ama babamın karşısına 'işte bu senin damat adayın' diye çıkaracağım kişi muhtemelen ona en yakın olan kişi olacaktır. Yine eğeyce duygulandırdınız. Emeğinize ve kaleminize sağlık...

  0|1
  0|0
  • İşte baba ile kızı arasındaki o büyülü ilişki bu. Yüreğinize sağlık. Teşekkür ederim. Sevgiyle kalın.

 • Kızlarım evlenirken baba ne tepki verecek merak ediyorum. Ama kesinlikle zor olacak ikimizede. Babam yok diye o isteme merasimlerini Düğün sacmaliklarini yapmadan evlendim :))

  Eline sağlık baba olmak zor olsa gerek

  1|1
  0|0
 • Güzel olmuş babama okutmalıyım bu Bence'yi :)

  0|1
  0|0
 • Tepkisini kestiremiyorum konusunu bile açtırmıyor böyle şeylerin :D :D

  0|1
  0|0
 • Çok güzel bir paylaşım olmuş gene elinize sağlık

  0|1
  0|0
 • Her aşamayı yaşadık malesef babamla , ona bu üzüntüyü yaşatmak beni uzsede bir yanda da hayatımın aşkı var :) babamda annemle aşkp evliliği yaptı ama benim suanki sözlüme aşık olduğumuzu kabul edemiyo hala eve gelen çiçekler saklanıyo sinirlenmesin diye. Ve evet babacıminda antidepresanlari var 🙊
  Benim ilk aşkım o bunu kimse değiştiremez 😍😍😘

  0|2
  0|0
 • Güzel paylaşım

  0|1
  0|0
 • Yine harika bir yazı olmuş. Gerçekten süper yazıyorsunuz. Ellerinize sağlık

  0|1
  0|0
 • bu durumu yaşamak bir kız içinde zor bence
  baba içinde öyle

  0|1
  0|0
 • Sanırım bunu babama söylemeyecek kadar kötü aramız hep özenmişimdir şu arası çok iyi olan baba-kızlara neyse😄Güzel olmuş emeğine sağlık😌

  0|1
  0|0
 • Babam benim için çok önemli. Beni her konuda hep destekleyen babamdı. Umarım her zaman yanımda kalır :))

  0|1
  0|0
 • Ah bu babalarımız yok mu ya çok mu çok sevdiklerimiz biricik kızlarını hiç kimseyle paylaşamazlar mı? Onlarda sevmediler mi ki? Tebessüm ederek okudum elinize sağlık.☺

  0|1
  0|0
 • Babam hep kontrol ediyor beni, lavaboya bile peşimden geliyor mesela neden böyle yapıyorsun dediğimde zamane insanları artık tuvalette konuşurlarmış, eşlerini böyle aldatırlarmış, gözlerim dolar aniden ve ben çok kırılırım babama birden, beni başkalarına benzetme girişimlerinden...

  0|0
  0|0
  • biraz konuşmak ve babaya güven vermek gerek.
   ama kırılmayın. size düşkünlüğünden o. bakmayın öyle söylemesine.

  • Hepsini Göster
  • Aa evet tam da böyle :D ama tatilde bile
   Ben uyudum size iyi geceler.

  • :) size de iyi geceler. Huzura uyanın kardeşim. :)

 • Babamı gördüm sanki yazılanlarda 'o benim kızım kimse öpemez dokunamaz' 😂

  0|1
  0|0
 • çok güzel olmuş beğendim

  0|1
  0|0
 • Bu bence benim içimi acıttı :/

  0|0
  0|0
 • güzelmiş :)

  0|1
  0|0
 • Benim babamın üzülmesine gerek yok😊 ben evlenmiycem. Ponçik babamı üzemem 😇😇

  0|1
  0|0
  • babanız siz evleneceğiniz için üzülmez. o hep mutlu olun ister. teşekkürler ilginize.

  • Hepsini Göster
  • Peki. :) Kızım da öyle diyor ama hiç gerçekçi gelmiyor. :)

  • 😁😄😄

 • Kızlar Devam
  2

Erkekler Ne Diyor 7

Yükleniyor... ;