Annelerin "Doğru Gelin" Obsesyonu: Annem Ne İstiyor?

Bir önceki yazımız damat adaylarına yönelikti. Göz atmak isterseniz.

Of. Bu konuyu nereden seçtim ben. Anlat anlat bitmez şimdi. Tipik kaynana gelin sorunlarını sıralamaya değil saatler, günler yetmez. Çünkü hiçbir anne, oğluna yakıştıramaz hiçbir kadını. O anne, hem kendisine hizmetçi, hem oğlunun spermlerine bereket olacak anne adayı arar. Kendisine hiç benzemeyecek, ama kendisini örnek alacak bir kızdır rüyalarındaki gelin. Diyoruz ya işte; "ancak rüyalarında." :)

Annelerin

Biz erkeklerin, hayatımızı adayacağımız kadını annelerimize beğendirmek için çok fazla çaba göstermeyeceğimiz aşikar. Hani "doğrudan sonuca gitme" şeklinde çalışan beynimiz sayesinde annelerimizin bir kadın olarak "ayrıntılarla kurulu" yaşam şekline pek takılmayız. "Annem nasıl bir gelin istiyor" sorusuna kulak tıkamak işimize gelse bile, biz de biliriz kendimize eş değil, annemize gelin tercihi yapacağımızı. Biliriz de, biz annemize gelin değil, yuvamıza eş ararız çoğunlukla. Annelerimize göre gelin dediğin aslında;

Hamarat olmalı.

Elinden her iş gelecek. Temizlikten yemeğe, çocuk bakımından misafir ağırlamaya kadar, basit bir robotun (?) bile kolaylıkla yapacağı işler, elinden değil de dilinden gelirse, bırakın sınıfta kalmayı, sınıftan içeri bile girme şansınız olmaz. Çünkü O, şöyle göğsünü kabarta kabarta gösterişini yapacağı, komşu gezmelerinde, akraba ziyaretlerinde pofpoflanacağı, başka gelin ve kızlara burun kıvıracağı bir eş istiyor oğluna. Oğluna? (!?!!!?)

Evinin Kadını Olmalı. Oğluma İyi Bakmalı.

Benim yokluğumu aratmamalı. Oğluma benim kadar iyi bakmalı. Yok öyle istediği saatte çıkıp, istediği saate kadar dışarılarda gezmek, arkadaşlarıyla bir sinemaya, tiyatroya, alış verişe gitmek. Es kaza gitti mi? Burnundan fitil fitil getirmeyene ben kaynana demem. Ne işi varmış dışarılarda. Evinden çıkmayacak. İlle çıkması gerekiyorsa, evde bunalıp bir hava alası gelmişse, çıkmışken mutfak için birkaç eksiği tamamlamak da istiyorsa, ya kayınvalidesine gidecek, ya da kayınvalidesiyle gezecek. Elalem ne der sonra. "Kadına bak, gelinine laf geçiremiyor." demezler mi?

Temiz, Titiz ve Düzenli Olmalı

Kendisi istediği kadar bakımsız olabilir. Hatta saçı başı dağınık. Pejmurde bir halde gezebilir biricik oğluşunun yanında. Yüzüne bile bakmasın ki oğlu, annesiyle daha çok ilgilensin. Hani evlatlar hep küçük kalır, büyümezler ya. O yüzden oğluş dedim. Ne diyorduk. Kendisine bakan gelinden hayır gelmez. Evine, çocuklarına, kayınpederine ve elbette kayınvalidesine bakan gelin makbul. Tertemiz bir evi olmalı, bal dök yala şeklini almalı adım atılan her yer. Misler gibi kokmalı ortalık. Özellikle biricik oğluşunun kıyafetleri temiz, pak, ütülü ve her an kullanıma hazır olmalı. Dolaplar, çekmeceler düzenli ve tertipli olmalı. Aradığını aradığın yerde bulmalı. Sen şık olmasan da olur, etrafın şık olmalı. Çemkirme bana... (!??!?!!) :)

İyi Bir Doktor, Hemşire, Hasta Bakıcı Olmalı.

Okumuş olması gerekmiyor. Okur yazar olması yeterlidir çoğu anne için. Çok okuyan çok bilmiş olur ya, işte ondan. Çok bilmesin istiyor, papuç kadar olmasın dili. "Benim dilimden daha büyükse gelininki, beni konuşturmaz susturur hep" diye düşünüyor. Unutmayın gelin adayları. Bu tip anneler hastadır hep. Hiçbir şeyleri olmadığı halde mutlaka ağrıyacak bir başı vardır. Ağrımaz hatta, tutar, çatlar, bayıltır. Siz iyi bir doktor olmalısınız, hangi ilacın neye iyi geldiğini bilmelisiniz. İyi bir hemşire olmalısınız. Sürekli kullandığı o ilaçları, hangi satte, ne kadar vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. İyi bir hasta bakıcı olmalısınız. Vücudunun her hangi bir kısmında durup dururken başlayan o ağrıları heder etmeli, masajlar ve moral motivasyonuyla geçirmelisiniz. Yoksa sizden gelin melin olmaz. Akşam eve gelen oğluna anlatacağı, yüzlerce şikayet argümanı olur sizden ancak.

İyi Bir Ahçı, Garson, Komi Olmalı.

Elbette bu gif feministleri ayağa dikecek ama, mutfakta baş başa vakit geçirmeyi seven ve bunu eğlenceye dönüştüren çiftler için ideal bir görüntü. Çoğu kocayı baştan çıkarıp kışkırtacak cinsten. Ben de eşimin mutfağımızda bana böyle kur yapmasını çok isterim ama, annem istemez. :) :) :) :)

Ben size annelerimizin istediği geline örnek vereyim şimdi. (Ahanda bu.)

Gördüğünüz o yeşil şeyi kıvırcık sanıyorsunuz ya. Değil. Annelerimizin kafası. :) Neyse konumuza dönelim. Bütün yemek tariflerini kayınvalidenizden almak zorundasınız. Çünkü biricik oğluşunu hep aynı lezzet ve aynı tat ile besledi. Her ne kadar artık eşiniz sizin yaptıklarınızı daha çok seviyorsa da, "sen nereden bileceksin" ci bir kayınvalideye göre, sizin yaptıklarınız bırakın ağıza alınmayı, yüzüne bile bakılmaz. Ya tuzludur, ya acısılı. Ya nanesi az olmuştur. Ya baharatı çok. Siz nerden bileceksiniz (!) oğlunun hangi yemeği, nasıl sevdiğini. Peh. Hadi biliyorsunuz diyelim. Pişirmeyi becerebilecek misiniz? Pişirdiniz. Ya sunum. Sofra kurma adabından ne habersiniz. Servis edebilecek misiniz? Ettiniz. Toplama kabiliyetiniz ne. Şaşırmayın. Sofra dediğiniz, önce gözlere hitap edecek, sonra mideye. Kaldırılırken bile çıkmayacak öyle tabak kaşık bardak sesi. Hangi özenle hazırlandıysa, aynı özenle kalkacak her bir parça. Öyle rastgele toplamaya kalkmayın. Lafı yersiniz, haberiniz ola.

İyi Bir Hizmetçi, Uşak Olmalı.

Başta da söylediğim gibi, bir elinde bin marifet olmak zorunda gelin adayının. Her işin üstesinden kolaylıkla gelmeli. Beş yıldızlı bir otelin housekeeper'ı hüneriyle, arada değil her gün gidilerek, sizin için özenle kirletilmiş ve dağıtılmış kaynana evininin hizmetkarlığını yapabilecek yetenekte olmalısınız. Değilseniz, siz gelin de değilsiniz. Olamazsınız. Çünkü ben "hayatımı paylaşacağım kadını tanıdım, ömrümü adayacağım kadın işte bu" diye sevinirken, anneme uşak aramam gerektiğini tamamen unutmuşum.

Çalışan Gelin İstemem.

İşte damar konumuz. Çalışan kadın. Evde değil, dışarıda çalışan kadın. Elbette annelerimize göre. Hem eve, hem işe yetiştiği aklına gelemeyecek kadar saplantılı annelerimiz. Üretken, evine maddi destek sağlayan, ekonomik özgülüğünü elinde tutan, meslek ya da kariyer sahibi, kültürel zenginliği ve sosyal faaliyeti gelişmiş, insan ilişkilerinde son derece başarılı, kısaca tuttuğunu koparacak kadar güçlü bir kadın. O ne anlar çocuk bakıp oğluna kadın olmaktan. Öcüüüüü. "Ben çalışan gelin istemem" diyor çoğu annemiz. İnsanın içinden "Ben de böyle bir annenin oğlunu istemiyorum" diyesi geliyor değil mi?

Haklısınız. Okudukça uzuyor, uzadıkça sıkılıyorsunuz. Noktalarım, her cümleden sonra virgüle dönüşüyor, her madde yeni maddeye uzanıyor. Ama ben de haklıyım. Yazıma girişte söylediğim gibi konumuz Gelin - Kaynana olunca, sayfalar yetmez. En çok reyting alan, en çok okunan kitaplar arsına giren, popülaritesi bu kadar tavan yapan bir konuyu irdelemek, elbette kısa kısa anlatılamazdı. O zaman şöyle yapalım. Kalan kısmını açıklama yapmadan maddelemeye çalışarak bitirelim yazımızı. Daha fazla sıkmayalım sizi.

Kısır Değil, Anaç Olacak. Hep Erkek Doğurmalı.

Her şeyden, Önce Benim Haberim Olsun İsterim.

Hem Dilsiz Olmalı, Hem İyi bir Dinleyici. Ne dersem Anlamalı.

Oğluşumla Arama Asla Girmemeli.

Demem o ki hanımlar, siz ne yaparsanız yapın, doğru gelin değilsiniz. Çünkü eşiniz sizi hayatının baş köşesine koymasına rağmen, mustakbel kayınvalideniz komşunun kızı Fatma' yı düşünüyordu ideal gelin olarak. Şimdiden kızım diye çağırıyordu O'nu.

Böyle bir anneniz varsa beyler. Ve böyle bir annenin oğlu ise sevdiceğiniz hanımlar. O'nunla geleceğe dair planlar yaparken, yeniden düşünün derim. :)

Sevgiyle kalın, evde kalmayın.

#Blueobsession


7|3
154
Blueobsession KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Anlatıma bayıldım, resimlere koptum. :D Dediğin gibi bu ilişki sayfalara sığmaz ama en can alıcı noktalara değinmişsin ve güzel olmuş.
  Dört gözle beklediğim bir Bence idi beklediğime değmiş. Ellerine emeğine sağlık. :)

  0|1
  0|0
  • Onurlandırdınız. Gülümsettiniz, Keyifler verdiniz. Çok teşekkür ederim. Sevgiyle kalın.

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 14

 • Gifler süper, güldüm. Muhtemelen ya iyi gözlemci ya da kurban giden kimse onları çizdi. Evet, hiç bir zaman mükemmel değilsiniz ve ona laik değilsiniz, çünkü O Tanrıçanın oğlu ama siz sıradan kimse. Anneler oğulları hemen paylaşmaz, birtane, aşkitoşu kolay kolay teslim eder mi? Onu doğuran, bu kadar yakışıklı Dünyaya getiren, onu geceleri sağlanan ve okulun çıkışında bekleyen bir anne kendi eseri zahmetsiz teslim eder mi? Bu bir sınav. Bazı anneler bu duruma çabuk alışır, bazıların adaptasyonu yıllar sürer. Dili bilmemek benim avantajdı:) Tursit kıvamındaydım:D Bu yüzden kolay atlattım.
  Bu eğlenceli biraz da derin derin yaşanmış sanırım Bence için sağ ol:)

  0|1
  0|0
  • Ben sınavı rahat geçenlerdenim. Şimdi kızından daha değerliyim. Hele torundan sonra bir kıymetliyim ki sorma. İlgine teşekkürler sanaldaş. Keyifli günler.

  • Eminim öyledir. Kadınlardan anlayan biri kayınvalideye doğru yolu bulur. Sana da iyi günler!

 • Ben kaynana olursam benim gelin yandı. Ama biz de haklıyız, elin acemisi oğlumuza ne kadar iyi bakabilir ki diye düşünüyoruz. Anneler için çocukları her zaman çocuktur, o kadar :)

  1|1
  0|0
  • Kaynana olunca görürüm ben sizi :)

  • Hepsini Göster
  • Daha şimdiden gelin kız "elin kızı" olmuş bile :)
   Üstelik doğmadan oğlan :)
   Hay siz çok yaşayın emi. :))))))))))

  • haha :D öyle oldu valla, gelin kaynana çatışmasının sebebi bu aslında:) siz de eksik olmayın, iyi güldük :)

 • Yaa süperdi çok eğlendim okurken, benim kayinvalide Allah için çok saygiliydi bana ki ben onu günahım kadar sevemedim hic :))
  Yinede hiç tartışmamız bile olmadı

  1|1
  0|0
 • Bu bence, sosyal medya ekibimiz tarafından KS Facebook sayfasında paylaşıldı :) Sevgiler...

  0|1
  0|0
 • Annelerin ne istediği önemli

  0|1
  0|0
 • ilgiyle ve gülerek okudum. Eline sağlık

  0|1
  0|0
 • ayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy okurken cinnet gecirdim sizin hatriniz olmasa dayanamazdim vallahi aslinda gercekler boyle bir kaynana adayindan kilpayi kurtuldum size katiliyorum adam altin pirlanta olsa da boyle annesii varsa bes defa on defa dusunulmeli kendime de diyorum bu lafi . size de erkek gozuyle bunlari gordugunuz icin tesekkur ederim demek ki erkekler de isterse bu gerceklerin farkinda olup anlayabiliyormus basbaya :)

  0|1
  0|0
  • :)))))))))))))))))))))
   o ne güzel bir ayyyyyyyyyyyyy. :) :) :)
   ben bu gerçeklerle yüzleştiğimde neler yaşıyorum birbilseniz. Kendi hayatımda değilse de başklarında bile bunu görmeye tahammül edemiyorum.

  • evlilikten iyice sogudum tek kriterim artik normal kaynana adayi :))) bu yaziyi kagida dokup duvarima asayim yok gorecegim her yere asayim:)

  • peki. :))))))))

 • Valla ben çekemem böyle kaynana oğluşunu sevsinler oğluşum da oğluşum valla bana nasıl davranırsa öyle karşılık görür ezdirmem kendimi😊💁🏻

  0|1
  0|0
 • kimse dört dörtlük değildir hepimiz evimizde annemizin kuzusuyuz hiç kimse anasının karnında öğrenmedi hiç bişeyi böyle kaynanalara sinir oluyorum

  0|1
  0|0
 • Emeğinize sağlık :)

  0|1
  0|0
 • son karikatür çok güzel :D ellerine sağlık reis

  0|1
  0|0
 • teşekkürler

  0|1
  0|0
 • Anlatım komik olsa da bir abim var ve annem bunların hiçbirini yapacak bir kayınvalide adayı değildi (kısa bir süre önce kaybettik ama inanın değildi) ileride nasıl bir kayınvalidem olur bilmiyorum ama umarım bu anlatılanlar gibi olmaz :)

  0|0
  0|0
  • Başınız sağolsun. Mekanı cennet olsun. Allah gönlünüze göre verir inşallah. Sevgiyle kalın.

 • Bu degerli paylasiminiz icin tesekkurler 😊😂

  0|0
  0|0
  • sizin yüzünüzden bundan sonra tüm yazılarımı gizli kullanıcıya kapatacağım :)

  • Hepsini Göster
  • rica ederim. özürlük bir durum değil. sadece şaka gibi. baydı artık. eskiden gülüyordum. şimdi gülmüyorum.:) keyfinize bakın.

  • Benim bencelerime de yapiyor ben de sinir oluyorum ben de gizliye kapatcam bundan sonra 😊

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;