Spor Salonuna Başlayacaklara Tavsiyeler

Spor salonuna yeni üye olacak arkadaşlara önerilerim

Hepimiz sportif bir yaşam hayali kurarız ancak çok azımız bunu başarırız. Eğer başaranların içerisindeysen veya olmak istiyorsan ilk adım olan spor salonuna kaydolurken dikkat etmen gereken bazı detayları seninle paylaşmak istiyorum.

Spor salonu üyeleri

SPOR SALONUNA ÜYE OLACAKLAR İÇİN ÖNERİLER

Arkadaşlar, hiç şüphesiz ki en önemli unsurlardan biri gideceğiniz salonun üye tipleridir. Spor yaparken, kendisine ve diğer spor yapan insanlara saygı duyan ve daha '' nezih '' denilebilecek insan tiplerinin olduğu spor salonları sizler için daha iyidir. Sadece bayanlara özgü olarak çalışan spor salonları da mevcuttur yoğunluk olarak çok bulunmasa da.

Aktif üye olmanızı öneririm çünkü çoğu spor salonu sahipleri üyelerinin nasıl olsa kaydolup bırakırlar diye uzun dönem kayıt olmasını isterler. 6 ay x fiyat 12 ay y fiyat şeklinde size paketler sunarlar. Eğer gerçekten gideceğinize eminseniz tavsiye ederim ancak yeni kaydoluyorsanız 1-2 ay deneme süresi yapmanızı öneririm.

Konumu

Antrenmanınızdan daha fazla süreyi yolda geçirmeyi kim ister ki ? Spor salonunuz evinize çok fazla uzaklıkta olmasın. Kişisel aracınız ile ulaşım sağlıyorsanız ayrı tabii ki ama o şekilde bile kilometrelerce uzaklıkta olmasına gerek yok. Benim üyesi olduğum salon evime 2 km mesafede ve yürüyerek gidip geliyorum. Uzun bir iş veya okul gününden sonra kimse çok fazla mesafeyi gidip de spor yapmak istemez. Genel de söylenen bahane de '' şimdi kim spor yapacak '' olur. Spor salonunu sadece evinize göre konumlandırmak zorunda değilsiniz. İş yerinize veya okulunuza yakın bir yer seçip çantanızı yanınızda taşıyabilirsiniz. Defalarca okuluma spor çantamı götürdüm utanılacak bir şey yok gerçekten epey havalı :)

Ekstra hizmetler

Spor salonunuzda sadece ağırlık kaldırıp koşu bandında koşmak mı istiyorsunuz ? Bu zaten olması gereken bir şey. Ancak imkan dahilinde yeni modern spor salonlarında havuz, sauna, masaj hizmetleri mevcut. Maddi olarak daha fazla olsa da bunu karşılayacak durumdaysanız neden olmasın ?

Spor salonunun çalışma saatleri

Önemli bir konudur arkadaşlar çünkü saatleriniz uygun olmayabilir. Hafta içi saat sabah 10.00-11.00 aralarında hizmete başlayan spor salonları görüyorum. Hafta içi insanlar işine okuluna gitmeden spor yapmak isterlerse bu saat dilimleri onlara uygun olmuyor. Benim açımdan en sevdiğim spor kahvaltı yapmadan sabah erken saatte yaptığım spordur bu yüzden salonu seçerken bu unsura dikkat etmiştim. Aynı şekilde hafta sonu özellikle pazar günleri kapalı olan spor salonları da ''maalesef '' mevcut. Bir çok insan tatil günlerinde spor yapmaktan hoşlanır çünkü bu günler onlar için rahatlatıcıdır.

Kişisel antrenman imkanları

Personal Trainer denilen bu sistemde spor salonuna gittiğinizde sizinle ilgilenecek mutlaka bir hoca vardır. Beslenmenize antrenman programlarınıza bizzat kendisi bakar. Bu antrenörün donanımlı olduğundan emin olun. Zaten seçeceğiniz salon gerçekten kaliteliyse muhtemelen hocaları da bir o kadar kaliteli olacaktır.

Temizlik

Kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir unsurdur. Temiz olmayan spor ekipmanlarıyla çalışmak istemezsiniz. Buna ek olarak duş lavabo ve tuvaletlerin düzenli olarak temizlendiğinden emin olun.

Ekipmanların kalitesi

Eğer serbest ağırlıkları daha çok tercih ediyorsanız her kiloda, tipte ve yeterli sayıda dumbell bulunmasına dikkat edin. Aynı şekilde makineleri tercih ediyorsanız, vücudunuzdaki tüm kasları çalıştıracak makinelerin bulunduğundan emin olun. Bu durumda makinelerin sayısı da önemlidir.

Üyelik iptali

Bu konuyu da göz önünde bulundurmakta fayda var çünkü spor salonunuzla 1 yıllık bir anlaşma yaptınız diyelim. İş nedeniyle veya herhangi bir sebepten üyelik iptal ettirmeniz gerekli bu durumda size zorluk çıkartmayan bir salon daha iyi olur.

Kayıt olmadan önce bu vazgeçilmez faktörlerin hepsini gözden geçirdiğinize emin olun. Bu faktörleri yeterince karşılamayan bir salon, motivasyonunuzu ve sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Herkese iyi sporlar !


3|1
74

En İyi Kız Görüşü

 • Bunları okuyunca spor salonuna yazılma isteğim arttı.
  Benim içinde en önemlisi spor salonu yakınlığı ve saatleri çok önemli. Onun dışında temiz olmayan yere giremem zaten. Hocalar ilgilenmeyince hiç heves kalmıyor oda ayrı bir sorun
  Emeğine sağlık 😊

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Emeğine sağlık kardeşim, keyifli bir bence olmuş :)

  Çok güzel noktalar; özellikle temizlik ve ekipman kalitesi çok mühim. Bana soracak olursan koç kalitesi ve dengeli fiyat en önemli unsurlardan.

  İyi sporlar! ;)

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 3

 • Eline sağlık :D

  0|1
  0|0
 • Emeğine saglık.

  0|1
  0|0
 • Guzel bence olmus

  0|1
  0|0
Yükleniyor...