REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid
19 gü

Protein Tozu Kullanımı

Protein tozları özellikle spor yapanların ve kas kütlesini geliştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi bir kurtarıcıdır.Bir bardak süte veya bir smoothie'ye protein tozu eklemek protein alımını arttırmanın basit bir yolu gibi görünebilir. Sonuçta, protein kas, kemik kuvveti ve çok sayıda vücut fonksiyonunu oluşturmak ve korumak için gereklidir. Ve birçok yetişkin günlük yeterli protein tüketemez.

Ancak dikkatli olmak gerekir ki bir kaşık çikolatalı veya vanilyalı protein tozu beraberinde sağlık risklerini de barındırabilir. Sadece gözetim altında protein tozu kullanmanızı ve gereksinim varsa kullanmanız cok daha doğru bir yaklaşım olacaktır .

Protein tozu nedir?

protein tozu kullanımı
protein tozu kullanımı


Protein tozları, bitkilerden (soya fasulyesi, bezelye, pirinç, patates ), yumurta veya sütten (kazein veya peynir altı suyu proteini) gelen toz protein formlarıdır. Protein tozları, ilave şeker, yapay tatlandırıcı, koyulaştırıcı, vitaminler ve mineraller gibi başka bileşenler de içerebilir. 1 Kaşık başına protein miktarı 10 ila 30 gram arasında değişebilir. Kas oluşturmak için kullanılan takviyeler nispeten daha fazla protein içerir ve kilo kaybı için kullanılan takviyeler nispeten daha az içerir.

Protein Tozu Riskleri nelerdir?

protein tozu riskleri nelerdir ?
protein tozu riskleri nelerdir ?


Bir protein tozu kullanırken dikkate alınması gereken çok sayıda önemli risk vardır.

Onların arasında bazıları :

 • Protein tozu bir diyet takviyesidir. FDA, ürünlerin güvenliğini ve etiketlenmesini değerlendirmeyi üreticilere bırakıyor. Dolayısıyla, bir protein tozunun üreticilerin iddia ettiklerini içerip içermediğini bilmenin kesin bir yolu yoktur.
  Uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz. Takviye yoluyla uzun süreli protein alımını üzerine yapılan çalışmalar yeterli değil .
 • Sindirim sıkıntısına neden olabilir. Süt alerjisi olan veya laktozu [süt şekeri] sindirmekte zorlanan insanlar, süt bazlı bir protein tozu kullanırlarsa gastrointestinal rahatsızlık yaşayabilirler.
 • İlave şeker ve kalorisi yüksek olabilir. Bazı protein tozlarına çok az şeker eklense de diğerlerinde çok fazla (kepçe başına 23 gram kadar) vardır . Bazı protein tozları, bir bardak sütü 1.200'den fazla kalorili bir içeceğe çevirecek güce sahiptir . Buradaki risk: kilo alımı ve kan şekerinde sağlıksız ve hızlı bir artışa neden olmasıdır .
 • Amerikan Kalp Derneği kadınlar için günde 24 gram ve erkekler için 36 gram ilave şeker önermektedir.

Yeni bir risk


2020 yılı başlarında, Temiz Etiket Projesi adı verilen kâr amacı gütmeyen bir grup, protein tozlarındaki toksinler hakkında bir rapor yayınladı. Araştırmacılar, 130 tip toksin için 134 ürün taraması yaptılar ve birçok protein tozunun ağır metaller (kurşun, arsenik, kadmiyum ve cıva), bisfenol-A (plastik yapmak için kullanılan BPA), pestisitler veya bunlarla bağlantılı olan diğer kimyasalları içerdiğini keşfetti . Sağlık açısından riskli bazı toksinler önemli miktarlarda mevcut bulundu. Örneğin bir protein tozu, izin verilen BPA sınırının 25 katı toksin içeriyordu.

Peki protein tozu nasıl bu kadar çok kontaminant bileşik çerebilir? Temiz Etiket Projesi, üretim süreçlerine veya topraktaki (protein tozlarına yapılan bitkiler tarafından emilen) toksinlerin varlığından dolayı olabileceğini öne sürmekte .

Günlük protein ihtiyacı

Protein Tozu Kullanımı


Protein alımı için önerilen günlük miktar ;kadınlar için günde ortalama 46 gram ve erkekler için 56 gram. Kg başına ise ortalama 0.8-1 kg protein yeterli olacaktır .

Örneğin:

kahvaltı için bir yumurta (6 gram)
Öğle yemeğinde 1 kase yoğurt (18-20 gram)
atıştırmalık için bir avuç fındık (4-7 gram)
akşam yemeği için bir bardak süt (8 gram) ve 2 parça pişmiş tavuk (14 gram).

Kullanmalı mıyım ?

Protein Tozu Kullanımı

Bazı durumlarda protein tozu kullanımını güvenilir bir kaynak olması şartıyla diyete eklemek gerekebiliyor ;

-yeme zorluğu veya iştahsızlık (kanser tedavisinin veya yaşlılıktan gelen zayıflığın bir sonucu olarak)
-cerrahi bir işlem veya iyi iyileşmeyen bir basınç yarası (vücudunuzun hücreleri onarmak ve yenilerini yapmak için proteine ihtiyacı vardır)
-daha iyi olmanız için (yanıklar gibi) ek kalori ve protein gerektiren ciddi durumlarda

-Yoğun egzersiz ve spor yapan yeterli proteini karşılayamayn bireylerde .


Bunların dışında ihtiyacınız olan proteini protein içeren sağlıklı besinlerden alın: fındık, çiğ kuruyemişler , az yağlı süt ürünleri (yoğurt, süt, peynir), baklagiller (fasulye, mercimek), balık, kümes hayvanları, yumurta ve yağsız et.

Protein Tozu Kullanımı
60
16
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1660
 • Protein tozu kullanmayı düşünmüyorum hiç bir zaman.
 • Ejderyasaltanati
  bir algı oyunu arkadaşlar bir antrenör olarak söylüyorum bunu araştırmalarınızın kaynaklarını da yazın lütfen ayrıca bu piyasada herballife denen ürün var gidin onların sağlık sorunlarına bakın lütfen elinizi çekin artık her paketli ürün kadar zararı vardır ton balığında daha fazla hatta neyin riski neyin zararı ya
 • RommelRommelRommel
  Tebrik ederim sizi. Yıllardır bu saçma sapan, bir kısmı sadece su tutturan takviye denen uydurma şeylerin savaşını verdim çevremde. Bir çok insanın parasını çöpe atmasına engel oldum ama özellikle yeni başlayan acemiler için bu işlemedi. Sizin gibi cesur ünvanı olan insanların bunu anlatıp, bu uyduruk endüstrinin önüne geçmesi çok önemlidir. Daha fazla ses çıkmalı bu konuda!
 • PR0METHEUS

  Yan etkilerinin olduğunu bildiğimden hiç kullanmadım.
  Toksin maddeler içerdiğini bu benceyle birkez daha öğrendim.
  Sporu hep doğal yollarla tercih etmiştim.
  Bu yararlı bilgi için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık
 • Spor yapmaya yeni başladım. Protein tozu kullanmıyorum şu aşamada gerekli olan proteinleri doğal yiyeceklerden karşılıyorum.
  Güzel ve bilgi verici bir bence olmuş.
  Emeğinizin mürekkep balığı hiç ölmesin :D
 • benbendeğilimartık
  Ben, her gün egzersiz yapıyorum ama, protein tozu kullanmıyorum, hafif çalışıyorum bilgilendirme için teşekkür ederim emeğine sağlık.
 • protector__
  Toz gerek yok yine bir Fitnes antrönürlerini dolandırma taktiği kurnaz olucaksın bu Fitnes camiasında her yemekte protein vardır ve insana vucutu kaslarda oluşur yemek yiyoruz ayakta duruyoruz ee ozaman her besinden proteın var insanları kandırmaya gerek yok adaleti sağlıycam
 • İsimsizinbirimidirne
  Fitness yaparken önermişlerdi... ben de kullanıyordum, hatta sabah kahvaltılarında öğün diye protein Shake içerdim. Taki vücuda zararlı olduğunu öğrenene kadar. Kullanmıyorum artık.
 • aMMeister
  Spor yaptığım için protein desteği alıyorum. Kırmızı et proteini olarak satılanlar Türkiye’de yasak olduğu için mecburen soya proteini kullanıyorum. Beraberinde getirdiği riskleri bildiğim için dikkatli kullanıyor ve akşamları sebze tüketimine ağırlık veriyorum.

  Sonuçta hem sağlık hem de güzel bir görüntüye sahip olmak isterken, sağlığımızdan olmak istemeyiz. Proteinin yanı sıra bcaa ve kreatin de kullanıyorum. Biliyorum dışarıdan bakınca çok sağlıksız görünüyor. Ancak benim kilomda ki sporcuların yarısına bile gelmeden tükeneceği antrenmanlar yapıyorum.

  Bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz Hanife hanım. Bana da hatırlatma oldu. :)
 • Zaten gündelik olarak yediğimiz birçok gıdada protein mevcut. Protein tozu bu gıdaların yanında ek bir takviye sağlıyor vücuda. Sadece protein tozu içipte hayvan gibi vücut beklemeyin spor yapmak ve vücudu yormak şart kasların gelişmesi için
 • Teşekkürler paylaşımın için ama böbreklere ve bağırsağa zararliymiş
 • isibala
  2 uc kere kullandim vay be yorulmak bilmiyordum cok spor yaptim genclik yillarinda. amma korktum sonra biraktim.
 • OurangMedan
  Çoğu vücut geliştirme uzmanı iki üç kalem üstünde durur: Kafein, kreatin, Bcaa bunun dışında gerisi beni ilgilendirmez. Protein tozu gereksiz.
 • ICouldUse
  Protein tozları whey aminopeptitlerinin hidorliz ve amilositraz yöntemleriyle tozlaşma haline gelmesidir. Dozunda kullanıldığı sürece vücutta inflamasyon başlatmaz. HGH hormonunun kalp üzerindeki etkileride sadece doz aşırıya kaçılrıldığında oluşur. Abartmışsınız!
 • krhnde
  Bu bilgiler eşliğinde doğal olmayan gıdalar hep kafamda bir çok soru işareti barındırdığından, kullanmaktan kaçınıyorum.
 • bensherlock
  Riskleri göze alınmalı yıllarca spor yapan biriyim ve nedense gerek duymadım
 • didimmertaltan
  Kuşu öldürdüğü için kesinlikle tavsiye etmem kimseye
 • Theurfalı
  Östorojen hormonunu artırıyor diyorlar gerek yok bence ek takviyeye
 • Akbildengesiyok
  Hocam yazi cok iyi lakin kg başına 0.8-1 gr protein demişsiniz normal insanlar icin dimi yani ağırlık antremani yapmayanlar icin cok az bir miktar. Ben kg başına x2 tüketiyorum acaba ben mi yanlış yapıyorum.
 • Kominikeyşın
  5 kg kadar kullandım. Karaciğer yağlanması yaptığını duyduğumda bıraktım
 • v1nyl
  Ben hastane bashakemine sordum hicbir zarari yok spor yapiyor isen dedi. Creatin kullanmayida tavsiyr etti
 • karadami
  ben hic kullanmadim gercekten etkisi oluyor mu emin degilim
 • Cracker0
  Tozu bir etki etmez yoğurt, süt, peynir, yumurta ve et
 • ayazbeyy0101
  Ben içtim acile kaldırdılar miğde bulantısı yaptı önce kabız sonra ishale çevirdi röntgen çektik kan aldılar falan
 • Booomb
  Protein tozlarından öcü gibi bahsetmişsiniz. Bu konuda binlerce bilimsel araştırma var, ne olduğu belli olmayan markaları saymıyorum ancak bu işi bir endüstri haline getirmiş firmalar oldukça kaliteli protein tozları üretiyorlar. Casein ve whey proteinin sağlık bakımından hiçbir zararı bulunamamıştır.( Fazla kullanımda sivilce ve yağlanma dışında )

  Bir an okurken steroidlerden felan bahsettiğinizi sandım 😂

  aşağıdaki birkaç araştırma konusu bulabilirsiniz👋

  https://examine.com/supplements/whey-protein/
  • Booomb

   Ayrıca bununla birlikte şunu da eklemeliyim protein tozu hokus pokus ürünü değildir. doğru beslenme ve düzenli bir spor hayatınız yoksa hiçbir fayda sağlamaz. Eğer düzenli ve sağlıklı besleniyorsanız bile size desteği yok denecek kadar (belki %10) azdır.

 • Sohude
  Ben biraz klasik ciyım dogal olması sart benim için
 • Querasma
  Bize birde iyi bir marka sunsanız daha iyi olurdu pınar protein süt nasıl ayrıca
 • bacce_
  Ben 20 yildir fitness yapiyorum ama tek bir gram bile kullanmadim
 • GoldenFlash
  Uyuşturucu gözüyle bakılıyor nerede ise bilgisizlikten
 • SudaTerleyenBalık1
  Bir süre kullandım şuanda salonlar kapalı olduğu için kullanamıyorum
 • zarppzzz
  bence ne olursa olsun çok da sağılıklı değil normal et süt tüketerek almak en iyisi
 • Faydalı bir bence, emeğinize sağlık
 • Dilann15
  👍🏻
 • burçinnn29
  İyi oldu öğrendiğim tesekkurler
 • Şükür, vitaminsiz değiliz.
 • ögrenecekcokseyvar
  Gerekirse güzel oluyor
 • Cagatay_doga16
  İhtiyacım yok
 • asil39
  Sağlıklı bulmuyorum ben bu protein tozunu
 • Sezayalan
  Aklımın ucundan geçmez.
 • Kafam_a_göre
  Bilgiler için teşekkürler 🙏
 • SleepWalker__
  Yumurtanın sarısı..
 • Kullanmaya karşıyım ☆
 • Icâruꜱ
  hiç kullanılmamasından yanayım
 • Burakerbek
  Ne olursa olsun kullanmam ben :)
 • Ben kesinlikle zararlı olduğunj düşünüyorum
 • By_Sarkastik
  Kullanımi çok önemli bence
 • Arada kullanırım
 • Kayaks
  Kullanan yardımcı olabilirmi
 • Domuz yağı içeriyor
 • bigaripdunya
  hiç kullanmadan çok kişiden iyiyim
 • Damızlık_Erkek
  En iyisi doğal beslenmek
 • Batu__hann
  Benimseyici sunum olmuş eline sağlık
 • ƘíηgAятнυя
  doğal alınması taraftarıyım
 • Architecture38
  teşekkürler bilgiler için
 • iamreyna
  Güzel içerik wlinize sağlık
 • safak005
  Nadirr
 • emreygl
  Hiç kullanmadım kullanmaya niyetim yok
 • mintakisleyelim
  protein ağırlıklı besleniyorum
 • Coronto
  Spor yaparken bu tozu neden tüketirler anlamam
 • Gorduah
  Kullanıyorum bu tarz urunleri
 • Daha Fazla (16)
YÜKLENİYOR...