Ramazan'da Spor Yapacaklar İçin Şeker Tadında 6 Tavsiye!

joeblack18 s

1- Kesinlikle antrenmanı bırakmayın!

Ramazan'da Spor Yapacaklar İçin Şeker Tadında 6 Tavsiye!

Antrenmansız vücut niyetliyken aç ve susuz kaldığı için de oldukça geriye doğru giderek, küçülmeye başlayacaksınız. Toparlanmanız 2-3 ayı bulacaktır. Tecrübe ile sabit; ramazanda ağırlık çalışmalarını bırakmak ile, ideal beslendiğiniz aylarda bu işi bırakmak çok daha farklı ölçülerde olacaktır. Antrenman performansınız zayıflayarak, gücünüzde de oldukça düşme yaşarsınız. Yaptığınızı yıkmayın.

2- Gelişim ve ilerleme beklemeyin!

Ramazan'da Spor Yapacaklar İçin Şeker Tadında 6 Tavsiye!

Gün içerisinde kaybettiğiniz enerjiyi kaslarınız karşılayacak. Çalışırken kesinlikle kan dolaşımı (pompalanma) ideal ölçüde olmayarak, antrenmandan yeterli verimi alamayacaksınız. Farkına varın, gece yemeği ile ayaktasınız ve saatler geçti siz hala açsınız! Vücudunuza yeterli miktarda karbonhidrat girmedi. Tabi ki kaslarınız da dolu bir görüntü olmayarak büyümeye yaşamayacaksınız.

3- Vücudunuzu zorlamayın!

Ramazan'da Spor Yapacaklar İçin Şeker Tadında 6 Tavsiye!

Saatlerce aç ve susuz kaldınız. Enerji kaybettiğinizin farkında olarak, haliyle daha önce girdiğiniz ağırlıklara ve çalışma sistemlerini denemeyeceksiniz herhalde? Dur deneyeyim bir bakayım, olmaz ise yapmam demeyin! Bu dönemdeki sakatlıklar kalıcı hasar bırakır sizlerde. Genel olarak tek bölge çalışmanızda yarar var. Amaç kas gelişimi değil, antrenman performansını stabil tutmak ve kasları korumak olacak.

4- Su tüketimi her zamankinden çok daha önemli!

Ramazan'da Spor Yapacaklar İçin Şeker Tadında 6 Tavsiye!

Vücudunuz oruçtan önce su dolu bir kuyuydu. Artık oruç tutuyorsunuz su akışı hiçbir şekilde yok. Haliyle artık kuruyan bir kuyu oldunuz. Kaslarınızda da su kalmadı haberiniz olsun. :) Halsizlik ve baş ağrıları artık kaçınılmaz. Sahura kalkamıyorsanız bile sahurdan önce bol bol su için. Antrenmandan önce ve sonrası için de biliyorsunuz su tüketimi oldukça önemli.

5- Antrenmana iftardan sonra gidin!

Ramazan'da Spor Yapacaklar İçin Şeker Tadında 6 Tavsiye!

İftardan önce halsiz, susuz vaziyette enerjinizde oldukça düşük konumda, bitki durumundasınız. Bu halde bırakın ağırlık kaldırmayı kendinizi kaldırmanız büyük başarı. Benim gibi iftardan önce antrenman yapanlar da yok değil. Tekrar tecrübe ile sabit; susuzluk çektim, istediğim kiloların altında kilolara girebildim, su da yok ya :) Sabunsuz duş gibi geldi bana. İnanılmaz sessizdim, her zamankinden çok daha dikkatliydim. Tabi bu bir an önce bitsin de gideyim dikkatiydi. ;) Tansiyon da haliyle düşük zorlamam imkansızdı kendimi, yoksa baygınlık kaçınılmaz. Boşa kürek çekmiş insan edasında ayrıldım her seferinde salondan. İftardan sonra rahat rahat suyunuzu içebilecek, kaslarınız dolacak ve keyfiniz de yerinde olacaktır. Kardiyo bile yapsanız tercihiniz iftardan sonra olsun

6- İftarda hafif, besleyici ve sizi zorlamayacak nefis karışımım!

Ramazan'da Spor Yapacaklar İçin Şeker Tadında 6 Tavsiye!

İftardan sonra birçok kişi ne kadar yiyeceğini hesaplayamıyor. Saatlerce aç kalmanın verdiği psikoloji ile dikkat edememesi gayet normal. Spora gönül vermiş kişilerin, bunun ayarına kesinlikle dikkat etmesi gerekir. Bu ayar, araç lastiklerine uygulanan rot balans ayarından farksızdır. Dolayısıyla bütün bunları dikkate alarak iftardan 5 dakika önce 1 elmayı soyarak parçalara ayırıp, karışım kabıma koyuyorum. Üstüne 3 ölçek izole whey protein ile birlikte biraz da su ekleyerek gördüğünüz gibi karışımı başlatıyorum. Bu öğün gayet hafif ve sizi zorlamayarak, sindirimi de çok basit olacaktır. Sadece 1 elma veya 1 muz da olabilir. Protein tozu yoksa şart değil ama gerekli. ;) Eğer tıka basa yemek yerseniz en az 2 saat sonra salona gitmelisiniz. Aksi takdirde eliniz, ayağınız titreyecek, halsizlik ve hazımsızlık başlayacak ve antrenmanı bitiremeyeceksiniz. Onun için böyle bir karışım size yetecek, ana öğünü de salondan gelince yiyeceksiniz. Ben 3 haftadır böyle besleniyorum. ;)

Yavaş gelişiyor olmaktan korkmayın, hareketsiz kalmaktan korkun.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar.

#Ramazandaspor

#Sağlıklıvücut

Ramazan'da Spor Yapacaklar İçin Şeker Tadında 6 Tavsiye!
21 Görüş