Yiyorum Yiyorum Doymuyorum mu Diyorsun? Gel Olabilecek İhtimaller Üzerine Konuşalım!

BiBilen

Yiyorum Yiyorum Doymuyorum mu Diyorsun? Gel Olabilecek İhtimaller Üzerine Konuşalım!

Bazı günler vardır, uyanırız ve bir türlü tokluk hissimizi sağlamakta diğer günlere göre biraz daha zorlanırız. O hissi aklınıza getirebildiniz mi? İşte bu his nelerden kaynaklı oluşabilir ve bu hissin oluşmasını nasıl minimize edebiliriz biraz bunlar üzerine konuşalım istiyorum.

Duygusal açlık yaşıyor olabilirsin!

Duygusal açlık aslında en kolay tabiriyle fiziksel olarak doygunluk sağlamış olsan bile kendini aç hissetme durumu, dönem dönem hepimizin yaşadığına eminim. Üzüntü, stres, kaygı gibi duygusal durumlarda yemeğe normalden bir tık daha fazla ilgimizin artması gibi de düşünebiliriz. Ya da "ah bizim eski yazlıktaki kızartmalar ne güzel oluyordu, şimdi kızartma yapmalıyım o hisse tekrar geri dönmek bana iyi hissettirecek" de bir duygusal açlıktır. Önemli olan şey duygusal açlığı tespit etmek ve mümkün olduğu kadar o sıradaki odağımızı başka bir şeye vermek. Kendi duygusal açlığınızın farkına varıp bir bardak su içmek çoğu zaman iyi bir fikirdir!

Gün içinde yeteri kadar protein almıyor olabilirsin.

Proteinler tokluk sinyali konusunda işimizi inanılmaz kolaylaştıran makro besinler! Gün içinde yeteri kadar protein almıyorsan açlık hissetmen çok çok normal! Gün içinde aldığın protein miktarını arttırabilirsin.

Yeteri kadar su içmiyorsundur, vücut bazı zamanlarda susuzluk ve açlık hissini karıştırabilir.

Eğer sen gün içinde yeteri kadar su içmiyorsan bu durumu çok yaşıyor olabilirsin. Gün içinde mutlaka yeteri kadar su içtiğine emin ol. İçmen gereken su miktarı Kilon x 0.03-0.035 litredir

Az lifli besleniyor olabilirsin!

Yemeklerin yanında tüketeceğin salata, gün içinde tüketeceğin meyveler aslında tokluk sinyallerinde en çok işlevi olan besinlerden. Daha sağlıklı ve daha tok hissetmek için günlük 30-35 mg lif almanı öneririm.

Yeteri kadar uyumuyor olabilirsin!

Uyku sırasında leptin ve ghrelin adında iki hormon salgılanır, bunlar en basit tabiriyle açlık - tokluk hormonlarıdır. Eğer sen yeteri kadar uyumazsan ghrelin artışı ve leptinin baskılanması çok mümkün. Bu da hem gün içinde alacağın makrobesin içeriğini değiştirebilir, hem de tokluk sinyalinde farklılıklara yol açabilir.

Daha sağlıklı olabilmek için paketli gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak, uykularımızın daha kaliteli, egzersizimizin eksik olmadığı ve hepimizin stresten uzak ve sağlıklı beslenip fit olacağı günler diliyorum size! Sevgiler.

Yiyorum Yiyorum Doymuyorum mu Diyorsun? Gel Olabilecek İhtimaller Üzerine Konuşalım!
Cevapla