Onsuz da Olur Mu?

meftun35

Daha önceki Bencem'de sana, biten ilişki sonrası o insandan sonrası var olduğunu ve yanlış düşüncenden çıkmanı anlatmıştım. Aşağıda bu Bencem'i bulabilirsin. :)

Ondan Sonrası Var Mı?

Bugünkü Bencem'de sana, hayatında şu an olan özel insana karşı, ne tür yanlışlıklar yaptığını ve yanlış düşüncelerle kendini çıkmaz bir girdabın içine soktuğunu anlatacağım. Hazırsan başlayalım. :)

1. Gerçeğe adapte ol!

Onsuz da Olur Mu?

Hayatınızda özel olarak gördüğünüz kişiyi nedense bambaşka bir gözle bakarsınız. Bu yakın arkadaşınız veya sevdiğiniz de olabilir. Gün içinde o kişi hakkında onca şey düşünürsünüz ki ve hep yanınızda olmasını istersiniz. Bu birine bağlanmak ve takıntı yaptığınızın göstergesi olabilir.

Aslında olay karşı tarafın yaptığı bir sorun değildir. Sizin kendi düşünceleriniz ile o insanı özel yere koyduğunuzdan, ondan birçok şey beklemek istemenizden kaynaklıdır. Gün içinde "Yakın arkadaşım ama hiçte yakın gibi değiliz sanki? Ben dışında başka birileri ile muhabbet içinde mi ki acaba? 24 saat içinde insan hiç mi mesaj atmaz ya!" gibi bir sürü fikirler dolanıyor eminim aklınızda. Bu düşüncelerle anlık karşılık verseniz dahi yine bir zaman sonra karşınıza yine geliyor ve bu durum ilerde canınızı epey sıkacak duruma geliyor.

Ana sebep şudur ki o insana fazlaca bir anlam yüklemeniz ve ondan çok şey istemenizden epeyce kaynaklı. Burada ki çözüm şudur. O sizi gerçekte gördüğünden dolayı sizde onu gerçekten görmeniz lazım. Özeldir ama o kadar da o insana bir şeyler yüklemeniz saçmalık. Sonuçta sizin sevgiliniz/eşiniz değil ki zaten bir insana da bu denli yüklenmeniz aşırı yanlış davranış. Bu nedenle o insanı gözünüzde reel yani gerçek bakış açısı ile görün ve onun sizin gibi normal insan olduğunu hatırlayın ve bu tür bir şey beklemelerden de uzak durun. Yaptığınız ve bakış açınız aslında oldukça yanlış ve bunun farkına varıp, gün içinde o insana doğru bakış açısıyla bakmanız lazım!

2. Onunla olan ilişkinize göz atın!

Onsuz da Olur Mu?

O insan ile ilişkinize bir göz atmanız da fayda var. O insan ile nasılsınız ve ne siniz? Arkadaş mı, dost mu, sevgili mi, flört mü yoksa platonik olarak mı seviyorsunuz? ya da hiçbiri mi? Hiçbir his ve düşünceye kapılmadan o insanla benim ve öyleysek öyleyiz deyip kestirip atmanız gerek!

3. Sizi saran o yanlış hisler!

Onsuz da Olur Mu?

Şimdi bir önceki madde de onunla yakın arkadaş olduğunuzu veya dost olduğunuz fark ettiniz ve bundan eminsiniz de ama nedense aklınıza biz bundan ilerisi olamayız diye sizi dürten ve düşünmenizi sağlayan gün içinde o kadar çok düşünce var ki! Onlara kalsak yarın gidip o insana nikahı basardık :D İnsanın fıtratında vardır aslında bir şeylerin diğer bir yönünü yani zıttını düşünmek. Ben size siyah desem zıttı olarak bana beyaz dersiniz. Size Galatasaray desem Fenerbahçe dersiniz. Hayatta birçok şeyi hep iki yönlü düşünüp, aslını kabul etmek yerine hep ya bundan fazlası olmaz mı diye düşünürüz. Konumuza dönecek olursak aklına o insan ile ileri düşünceleri geliyorsa, bil ki o hayal dünyandan çıkan bir durum.

Karşınızdaki insan size net bir tavrı ile bizden ötesi olamaz mesajını verdiyse ve ya da bizden arkadaş olur ama yakınlık o kadar bekleme derse. Bunun üstüne zıt düşünceleri düşünmek ve zorlamak hem çok yanlıştır hem de en büyük hatandır! Onunla neysen odur!

Bilakis aklında o insanı çok iyi tanımlayamadığın zamanlar olur ve yine yanlışa düşer ve yoksa olur mu ki gibi düşüncelere dalıp kendini acı içine atarsın. Burada zıt düşüncelerini değil, bizzat gerçek onu, onun tavrını, onun söyleşini ve onun davranışını düşünmen gerek ve bunlara elinin tersiyle itip bu ne saçma düşünceler böyle dediğiniz an o yanlış his ve düşüncelerinizin dağıldığını fark edeceksiniz.

Onu gördüğünüz zaman, bu bir arkadaş grubunda bir arkadaşınıza yazdığı olabilir veya birileriyle muhabbet içinde gördüğünüz de olabilir. Bunları gördüğünüzde kalbiniz yanmasın! Saçma düşüncelere kapılmayın "Benimle yakın arkadaş ama benimle bugün konuşmadı. Gitti bak konuşuyor başkalarıyla en çok benle konuşmalıydı." gibi absürt düşüncelere ve kıskançlığa da gerek yok! O insan sizin eşiniz/sevgiliniz değil sonuçta. Bunu yaşadım diye de seviyorum onu manası çıkarmayın! Yine sizinle burada uğraşan algı ve yanlış düşünceleriniz olacak.

Bu denli düşünceler o insanı sevmediğiniz halde iken bile sanki seviyormuşsunuz gibi yanlış düşüncelere de iter aman dikkat! Bu yüzden bu madde de, gerçeğinizi tartmak size oldukça çok yardım edecektir.

4. O yokken de varken de değişen bir şey olmadı!

Onsuz da Olur Mu?

Gerçeklerin üstüne bir gerçek daha ekleyelim. Aslında o hayatında yokken bu zamana kadar tek takılıyordun veya belli kişilerle takılıyordun. Şimdi hayatında olduğunda ne değişti mesela yine tek veya belli kişilerle takılıyorsun. Belki ara sıra o insanla takılıyorsun. Aslında değişen bir şey olmadı. Ha vardı ha yoktu misali.

5. Hayatını kaçırıyorsun!

Onsuz da Olur Mu?

Bu madde de sana katılıyorum. Hayatına aldığın o insan senin için oldukça özeldir. Onu özel yere koymuşsundur ve hayatına dokunmuştur. Sana iyi gelmiştir ve iyi düşünceler katmıştır. Belki de o senin koruyucu meleğin! Böyle bir insanı kaybetmek istememen ve onu hayatında daim olarak görmek istemen çok normal!

Şu an onun yüzünden yataktan çıkmıyorsun veya melankoliğe bağlıyorsun. Hatta sosyal medya da gezmek istemiyorsun. Ya onunla ilgili bir şeyler görürsem diye de kendini her şeyden soğutuyorsun. Kalbim yanacak hissi ile korkmaya başlayıp kendini depresyonun dibine sokuyorsun. Halbuki o insan senin için böyle anlamsız saçma hisler duymuyor. Ona göre sen normal veya yakın arkadaşısın. İstersen bu uykundan bir an evvel uyan!

Onca gerçeği bilmene rağmen yine de onunla uyanıp onunla kalkma! Onu hayatının odak noktası yapma! Fark ettin mi hayatını gerçekten kaçırıyorsun! Şu an onu düşünmek yerine sevdiğin bir şeyi yapabilirdin veya kendine bir şeyler katabilirdin!

6. Şu bağlanmayı bırak artık!

Onsuz da Olur Mu?

Düşünsene onunla sınırınız belli ötesi durumu olamaz. Hem o sana bunu net bir tavırla belirtti hem de sen ona bağlı kalmaman gerek!

"Şimdi bensiz ne yapıyor" deyip de onunla ilgili bir şeyleri araştırma içine girme. Ona bağlanma gibi bir durumun zaten olamaz. Sen o yokken de yaşıyordun. Şimdi yine yaşayacaksın. Birine bağlanmak sadece zarar verir ve ihtiyacın değil o insan. Kendini kandırma ve bir gün o da çıkıp gidecek hayatından bunun da farkında ol. Kendine bunu hep hatırlat ki bağlanma durumundan kurtulasın!

7. Kabul etmen gerek!

Onsuz da Olur Mu?

Hayal dünyanda inatla onunla olmalı diye kendini kodlarsan, bu acı girdabından çıkamazsın! Gerçeği kabullenmen gerek ve o insanı olduğu gibi biri olarak da kabul etmen gerek!

Şu zamana kadar maddelerimde sana kabul etmeni çağrıştıracak yöntemler sundum. Sende o insan ile ilişkinin farkına varmışsındır. İnsanın bazı şeyleri kabul etmesi gerek ki bu kendine yaptığı en büyük iyiliklerden biri. O insan seninle ilerisini düşünmüyor veya gerçek bakış açısı durumundan olaylara reel bakabiliyorken sen ne diye reel bakamıyorsun ki? Her insan hayatında istediğin kısımda olmayabilir ve zorunda da değil! Bu gerçekleri kabullenmelisin.

8. Olgun ol azıcık!

Onsuz da Olur Mu?

İnatla istemediğin bir şeyin kendine yapıldığını düşün. Canın çok sıkılır ve kızarsın değil mi! Bu da böyle ne diye inatla olması gerek diye kendini heder edip, yanlışlar çukuruna düşmekte inat ediyorsun. Bu hoş bir şey değil! Karşı tarafı sıkıp, boğuyorsun! Bencil olma!

Olgun ol mesela çocuk musun ki sen? Empati kur ve düşün! O insanın kendi telaşı, aile durumu veya birçok kendi içinde yaşadığı şeyler olabilir veya o insan için zaman kıymetlidir, o anını başka şekilde değerlendirmek istiyor olabilir ve düşünceleri seninle de aynı olmayabilir. İnatla ona gel takılalım, her gün konuşalım diye ısrarcı olma!

9. Kendini yanlış ifade etmeye başladın!

Onsuz da Olur Mu?

O insana karşı ilk tanıştırdığın benliğini şimdi sanki kaybetmiş gibisin! O insanda bence bu durumun farkına varmıştır. Yanlış düşüncelerin yüzünden de kendini hep yanlış ifade etmeye başladın ve o insan yavaş yavaş senden uzaklaşmaya, araya mesafe koymaya başladı. Sahi biz ne yapıyoruz? Şu zamana kadar her şeyin farkına vardık ama sanki kendimizi kaybetmiş gibiyiz ve böyle birisi değilim ama böyle yansıtmaya başladım. Aslında sapkın, takıntılı birine dönüştüm. Bunun farkına şimdi varıyorsun bence!

Oysaki ilk tanıştırdığın insan ve ilk başlardaki durumları, çizgileri olan sen, şu an ki gerçekleri bilmene rağmen inatla bir şeyleri kendinde değiştirmeye çalışıyorsun! Halbuki sen bu durumları ilk zamanlarda biliyordun ve unuttun mu? Şimdi bu yanlış düşüncelerin yüzünden artık hem kendini yanlış tanıttığını fark ediyorsun hem de karşındaki insanın senin hakkında düşüncelerinin değiştiğini görüyorsun!

Telaş etme! Şu an farkına vardık ve kendimize reset atıyoruz. O insan hakkında oldukça bilgimiz var eminiz artık saçma düşüncelerle, yok ilerisi olur olmaz gibi yanlış fikirlere düşmeyeceğiz ve artık durumu düzeltmenin de zamanı geldi!

10. İlk baştaki gibi!

Onsuz da Olur Mu?

Kafamızda artık netleştirdik. O insanla ilk başta olduğumuz gibi olacağız :D His ve duygularımızdan da eminiz. O zaman daha da kendimizi girdaba sokmadan, acı çektirmeden ilk günkü halimize dönelim. Nasıldık onunla? Bir düşün ve ona göre davranmaya başla!

11. Saygı duymamız lazım!

Onsuz da Olur Mu?

Aslında "İlk başta ki gibi" maddesinde ki düşüncesine geçiş yaptıysanız onunla bağınızın artık çok takıntılı veya saplantılı biri olmadığınızı da fark ediyorsunuz. Aslında gerçekleri görüp kendinize reset attığınız fark ediyorsunuz ki ona ihtiyacınız yok ve o artık hayatınızın odak noktası da değil! :)

O insanın kararlarına saygı duymamız gerek. Fazla konuşmak istemiyorsa konuşma. Gelmek istemiyorsa zorlama. Olumsuz cevap alıyorsun diye de ona bir trip atma, kin besleme ve tavır alma. Bu ayrımı da yap ha!

Zaman zaman onunla iletişime de geçme. Belli zamanlarda onunla vakit geçirmek iste. Verdiğin aralar sayesinde de kendinin iyileştiğinin farkına varacak. Hatta artık onu hayatında aramayacak noktaya bile geleceksin.

Bu madde yanlış anlaşılmasın yine onunla özel bir bağın olsun ama ilk başta ki sen ol ve onun hakkında yanlış düşüncelere ve kuruntulara kapılma! anlatmak istediğim bu :)

Aklına her takıldığında gelip bu Bencem'i oku. O insanla aranda bir sorun yok! Sen sadece yanlış düşüncelerine kapılıp, kendi kendini yiyip bitiriyorsun! O insan kendini net bir şekilde ifade etmişken, senin artık yanlış düşüncelerinle hem onu hem de kendini sorgulamaman gerektiğini görmüş oldun. Aslında olay düşündüğün gibi de değilmiş :D

Yeni Bencem'de görüşmek üzere :)

Onsuz da Olur Mu?
15 Cevap