Gebelik Ve Beslenme

Diyetisyen, Sporcu Beslenmesi

Çift çizgi! Tebrikler :)

Artık sağlıklı bir gebelik süreci ve bebeğin sağlıklı gelişimi için beslenmenize daha çok dikkat etmelisiniz. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, sık idrara çıkma, kokulara karşı hassasiyet gibi belirtiler ile kendisini belli eden hamilelik dönemi her geçen gün farklı deneyimlere bırakacak yerini. Peki bu süreci nasıl sağlıklı bir şekilde tamamlayabiliriz? Aklınızda birçok soru işareti olduğuna eminim. Gelin güzel annelerim sizlerle birlikte merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulalım!

Gebelik Ve Beslenme

Ağırlık Kazanımı

En merak edilen konu şüphesiz gebelik döneminde sağlıklı bir şekilde kaç kilo alınabileceği. Eğer ideal kilonuzdayken gebe kaldıysanız 9-12 kg ağırlık kazanımı normaldir fakat sizler gebeliğe fazla kilolarınızla birlikte başladıysanız önerilen 7-8 kg ile gebeliği tamamlamak. Gebeliğin ilk trimesterında kilo almamak ve hatta kilo vermek bile çok mümkün. Bu noktada dikkat etmemiz gereken ağırlık kazanımını katı bir şekilde sınırlandırmamak olacaktır. Uygun ağırlık kazanımının bebeğin doğum ağırlığını etkileyeceğini hatırlatmakta fayda var. İkinci trimesterında ise artan ihtiyaçları karşılayabilmek adına annenin başlangıç kilosuna göre günlük beslenmesine yaklaşık olarak 300-500 kcal arasında eklemek yeterli olacaktır. Son trimester ise bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemdir. Özellikle kan tahlilleri yaptırarak B12, D vitamini ve demir değerlerini kontrol ettirmekte fayda var. Bebek tüm besin öğesi gereksinimlerini annenin depolarından karşılar, bu sebeple optimal beslenme özellikle gebeliğin son dönemi olmak üzere her dönemi için önemlidir.

Gebelik öncesi kilosu normalden fazla olan ve gebelik sürecinde kontrolsüz ağırlık kazanımı olan kişilerde gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) görülme riski ise daha yüksek. Gestasyonel diyabet, hem anne hem de ileride doğacak olan bebeğin sağlığı için değerli bir kriterdir. Bu nedenle muhakkak doktor kontrollerini aksatmamakta ve beslenmemize dikkat etmekte fayda var.

Gebelik Ve Beslenme

Protein Gereksinimi

Proteinler; kemik gelişimi, kas gelişimi, doku yapımı için gebelik boyunca en önemli besin gereksinmelerinden biridir. Yeterli protein alımı yeni hücre yapımı, annenin dokuları ve sağlıklı kan yapımı için aynı zamanda ölü doğum ve doğum defekt riskinin azalması açısından önemlidir.

Annenin yeterli protein alımı bebeğinizin büyüme ve gelişmesinin temellerini oluşturur. Gebelikte alınması gereken protein miktarı ortalama 60 - 80 g arasında değişebilmektedir. Tabii alınan proteinlerin kalitesi de çok önemli. Özellikle gebelik döneminde balıktan gelecek kaliteli protein kaynağı, annenin sağlığı ve bebeğin beyin gelişimi için çok değerli. Kırmızı et, organik tavuk ve hindi tüketimi de kişiye göre düzenli olarak yapılmalıdır. Bunların yanı sıra bitkisel protein ihtiva eden tahıl ve baklagil grubuda haftada 1-2 kez tüketilmekte fayda var.

Beslenmemizde et, süt, yumurta, peynir gibi hayvansal proteinler; kurubaklagil, çiğ olmak üzere kavrulmamış tuzsuz ceviz, fındık badem gibi bitkisel proteinlere yeterli ve dengeli bir şekilde yer vermek gerekmekte.

Haftada 1 kez kurubaklagil, 3 kez balık, 2 kez kırmızı et, 1 kez de hindi veya tavuk tüketerek protein dengesini kurabilirsiniz. Kırmızı et ve tavuk gibi hayvansal gıdaları tüktmeyi sevmiyorsanız protein ihtiyacınızı karşılamak adına haşlanmış yumurta beyazı veya lor peynirini salatalarınızın üzerine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Gebelik Ve Beslenme

Ödem Problemi

Gebelik sürecinde baş edilmesi gereken en önemli zorluklardan bir tanesi de ödem. Bu süreçte annenin damarlarında dolaşan kanın hacminin artmasına bağlı olarak fazla sıvının bir kısmı doku içinde birikmekte. Peki, nasıl baş edeceğiz ödem problemi ile?

Öncelikle gebelik boyunca içilebilecek en iyi içeceğin su olduğunu söylemeliyim. Gerek ödem problemiyle başa çıkmak için gerekse bebeğin sağlıklı gelişimi için su tüketimi çok önemli. Basit karbonhidrat miktarını bir miktar azaltıp, baklagil, tahıl ve ekmekten gelen kompleks karbonhidrat miktarını iyi ayarlayıp, 2 - 4 litre arası su tüketip, akşam yemeklerini mümkün mertebede geç saate bırakmayıp, günlük olarak 30-40 dakikalık yürüyüşler yaptığınızda ödem probleminden korunmanız çok mümkün.

Ek olarak gebelik sürecinde tuz tüketimini 5 gram ile sınırlandırmakta ve eğer tansiyon probleminiz varsa muhakkak bu konuyu doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

Bitki Çayları

Hamilelik döneminde bitki çayı tüketilmesi genel olarak doktorun gözetiminde bulunan bir durumdur. Yani anne adayı tabi ki doktor kontrolünde olmak şartı ile nadiren de olsa papatya, ıhlamur, kuşburnu gibi çayları tüketebilir.

Gebelik Ve Beslenme

Vitamin - Mineraller

 • Demir ihtiyacını gebelik sürecinde yeterli miktarda sağlamak zordur çünkü emilimi düşük düzeylerdedir. Yumurta, et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler (özellikle kuru üzüm ve kuru erik) ve kuru baklagilller iyi bir demir kaynağıdır.
 • Kalsiyum bebeğin iskelet yapısını geliştirdiği gibi, annenin kemik kütlesinin korunmasına da yardımcı olur. Özellikle gebelik sürecinde kalsiyum alımı ileride görülebilecek osteoporoz riskine karşı büyük önem taşımakta. Süt, yoğurt, kefir, peynir zengin; yeşil yapraklı sebzeler ise iyi bir kalsiyum kaynağıdır.
 • D vitamini ise kemiklerdeki kalsiyumun etkinliği için şarttır. Bu yüzden dengeli beslenmenin yanı sıra güneş ışığından yararlanmanızı tavsiye ederim. Anne için en iyi güneşten faydalanma zaman dilimi sabah 07.00-10.00 arası, öğleden sonra 16.00-19.00 arasıdır. D vitaminin vücudumuzda yeterli seviyede bulunabilmesi için gerekiyorsa doktor kontrolünde gıda takviyesi muhakkak kullanılmalıdır.
 • Folik asit gebelik döneminin en önemli vitaminlerinden. Anne adayının gebe kalmadan en az bir ay öncesinde folik asit kullanımına başlaması önerilir. Çünkü yetersiz folik asit alımında düşük doğum ağırlığı, anemi ve nöral tüp defekti görülme riski artmakta. Karnabahar, et, süt, yoğurt ve türevleri, yumurta, tahıllar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit kaynakları olarak sıralanabilir.
 • Omega-3, bebeğin beyin, sinir sistemi ve göz sağlığına katkıda bulunmasının yanı sıra; anne adayının kalp damar sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Özellikle gebelik döneminde önerilen hayvansal kaynaklı omega-3 tüketimidir. Dolayısıyla haftada en az 2-3 gün balık tüketimi gebelik döneminde çok kıymetli. Ceviz ve semizotu da omega-3 için iyi birer kaynaktır. Örneğin semizotu, ceviz ve balık içeren bir kase salata omega-3 ihtiyacınızı karşılamak adına kulağa çok hoş geliyor. Zeytinyağı ve limon eklemeyi de unutmayalım.
 • Bunların yanı sıra bu süreçte probiyotik alımının bebeğin bağışıklık sistemini desteklediği, alerji riskini düşürdüğü de yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Optimal beslenmenin yanı sıra her zaman pozitifte kalmanızı tavsiye eder, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim…

GEBELİKTE KAÇ KG ALINABİLİR?

Gebelik Ve Beslenme
19
10
Görüşünü yaz
19Kız Görüşü
10Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • luluşka

  Anne karnında bebek daha çok kilo alsın diye ağzıma tıkalanmaya çalışılan kaşar ve muzlar hala aklımda 🤦‍♀️ İlk gebeliğimde 11, ikincisinde 14 kilo almıştım minnaklarda gayet kilolu doğmuşlardı 🤗 Her bulduğumuzu mideye indirmek gebelikte de doğru değil.

  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1810
 • ilkayboz

  Omega 3 ü ihmal etmemek lazım ben şu an easyfishoil kullanıyorum mide bulantısı falan yapmadı memnunum

 • Gizli Üye

  Bilginlendirici bir yazi olmus

 • alonephoenix

  Emeğinize sağlık çok güzel bence olmuş çok faydalı annelerimiz için.

 • bensherlock

  Sporcudan öğrendik ilerde gebe olursak nasıl beslenceğimizş

 • _BeBeRuhii_

  Hayatımda yasayabilcemmi acaba diyom bu duyguyu tek hayalim evlat

 • Gizli Üye

  Harika

 • mistyprenses_

  Anne adayları için güzel öneriler.

 • esmanurs

  10 numara :) teşekkürler

 • Gizli Üye

  En güzel dönemlerden biridir ve son derece dikkatli olmak gerekir. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin önemi daha iyi anlaşılır.

 • ___LAVİNİA___

  Allah isteyen herkese nasip etsin inşallah.😊

 • Kokomom03

  Efsane bilgiler için teşekkürler <3

 • Gizli Üye

  Annelere ve anne olmak isteyenler için harika bir bilgi.

 • Gizli Üye

  Güzel bir açıklama olmuş, teşekkürler ve ellerinize sağlık 😊🌸

 • Nazlıı_Tesfaye

  çok çok teşekkür ederim❤

 • pentin

  Tebrikler tekrar, nefis yakışacak size annelik. Bu süreçte hem KS'de hem de İnstagram'da sizi takip ediyorum bol bol gebeler bilgilenecek. :)

  Folik asit ve vitamin takviyeleri konusunda çok endişeli oluyor kadınlar çok da soru paylaşıyorlar. Umarım görüp fayda sağlarlar. Elinize sağlık. <3

  Sevdim 2 Kişi
 • Gizli Üye

  Ben 6 kilo almıştım ve çevremdekiler sürekli laf etmişti ama 2,5 kilo bir kızım oldu hemde sağlıklı. Abartı kiloya gerek yom

 • Gizli Üye

  Teşekkür

 • uçmayıbırakankuşş

  Canım Zehra, bugünleri de mi görecektik😍

 • FuriousXalo

  paylaşım ıcın tesekkurler

 • senisevdimbenbirkere

  Hamilelikte iyi beslenmeli

 • Daha Fazla (8)
YÜKLENİYOR...