REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

10 Yıl Önce Fazlalık 23 Kilodan Nasıl Kurtuldum?

gezingen

10 yıl önce neden kilo aldım? Kilo vermeye nasıl karar verdim? Verdiğim kiloları nasıl koruyorum?

soldaki 2011 sağdaki 2019 ekim halim.
soldaki 2011 sağdaki 2019 ekim halim.

Neden Kilo Aldım?

Bundan tam 11 yıl önce 27 Ekim 2009 yılında sabah şiddetli bir karın ağrısı ile uyandım. Apandisit olduğum ise gittiğim 3. Hastane de 29 Ekim sabahı öğrendim. O günde ameliyat oldum. 3 gün boyunca Özellikle 3. Hastanede sürekli serum almak mecburiyetinde kaldım. 27 Ekim önce 70 kilodayken Ameliyat sonrası hastane tartıldığımda tartının ibresi 80’i gösteriyordu. Üç günde 10 kilo birden almışım.

Ameliyat sonrası dinlenme sürecinden sonra işlerime devam ettim. O zaman işim gereği sürekli şehir dışına gidiyordum. O sıralarda sürekli olarak gittiğim yerle doğu ve güney doğu bölgeleri. Van, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana, Ağrı, Gaziantep, Hakkâri, Şırnak, Siirt, Erzurum ve diğer iller. Gittiğimiz ekip çok iyi ve hepimiz aynı kafa yapısında olan ve iştahımıza düşkün kişileriz. Tabi söz konusu doğu ve güney doğu mutfağı olunca da haliyle yediklerimizi ağırlıklı olarak kebap türleri oluyordu. Tabi yeme konusunda ekibin başını ben çekiyordum. Öyle rast gele yerlere de gitmiyoruz. En iyi ve en kaliteli lokantalarda yiyoruz. Ücreti de öyle o kadar pahalı değil. Ankara ve İstanbul’a göre çok ucuz ve çok kaliteliydi yediklerimiz.

Her ne kadar hareketi de olsak yediklerim kilo alımına neden oldu. 2011’e geldiğimde 80 olan kilom 95’e çıkmıştı ve acilen kilo vermem gerekiyordu. Önümde askerliğim vardı. Okullarımı bitirmiş ve askerlik dönemine gelmiştim. Aldığım kilolar askerlik yapmama engel teşkil etmiyordu.

Kilo vermeye nasıl karar verdim?

Evimizin yakınında dik bir yokuş var. Araçla bile zaman zaman çıkılması bu yokuştan çıktığımda kalbimin yerinden fırlayacakmış gibi atması ve buram buram terlemeye de başlamıştım. Olduğum yerde 15 dakika kadar dinlenmek zorunda kaldım. Yaşım o zamanlar 29. Bu yaşta kalbim beni uyarmıştı “Bir an önce kilo vermelisin” diye. Şu yokuşu çıkmakta zorlanmıştım askere gidince ne yapacaktım. Askerliğime de 10 ay kalmışken daha son çıkışa gelmeden bir an önce kilo vermem gerekiyordu. Çok fazla bir seçeneğim ve zamanım da yoktu açıkçası.

Araştırmalarım

Yokuşta başıma gelende olaydan sonra kilo vermek için yöntemler aramaya başladım. Çevremde birçok kişi kilo vermeye çalışıyor fakat başarılı olamıyordu. O yüzden araştırma içine girdim. 2 ay araştırma sonucunda özel bir program ile kilo vermeye karar verdim. Zaten zamanımda yoktu o yüzden farklı farklı diyetler deneme sansım da yok. Bu iki ay süreci de kilo verenlerle tanıştım. Onlarla konuştum yaptıklarını yöntemleri ve başarılarını değerlendirdim. Değerlendirme kriterlerim şöyleydi:

 • Kilo verme yöntemleri.
 • Kaç zamanda vermiş. Bu kriter benim için önemli çünkü zamanım azalıyor.
 • Aynı yöntemle kaç kişi kilo verebilmiş. Kilo vermedeki insanları üzerindeki başarı oranı önemli. Benimde olası başarımı gösterecek.
 • Kilo verdikten sonra neler olmuş. Zamanım olmadığı için bu kriteri de es geçebilirdim ama yine de bunu göz önünde aldım.
 • Bu yöntemlerin benim açımdan uygulanabilirliği.

Yaptığım araştırmalar da insanların yaptıkları nelerdir. Hangi yöntemleri kullandılar ve nasıl verebildiler. Bunları tek tek listeleyip kontrol ettim.

 • Bol bol spor yapanlar: Spor yaparak kilo verenler vardı. Sayıca az ve başarı oranı da az. Bide ben bir yokuşu çıkarken bile zorlandığıma göre spor bana uygun olmayacaktı. Ama eğer kilo verirsem askere kadar nasılsa askerde spor yaptıracaklar o zaman spora alışırım gelince de devam ederim diye düşündüm ve sporu fazla kilolarımdan ötürü es geçtim.
 • Ekmeği, unu, şekeri, tuzu kesenler: İnsanın aklına ilk gelen her zaman bunlar. Benim için yapılabilirliği de var. Gözlemlerimde bunu yapanlar kısa süre sonra bundan vaz geçebiliyor ve verdikleri kiloları fazlasıyla aldıklarını gördüm. Yapmam gerek sanırım vazgeçmemek. Araştırma süresince buna uymaya çalıştım.
 • Akşam yemeği yememek: Akşam yemeği yemeden kilo veremeye çalışanlarla da karşılaştım. Zaten boşuna dememişler Sabah kendin için, öğlen dostun için, akşamda düşmanın için yemek ye diye. Bendeki sorun şuydu ben zaten akşamları çok fazla yemek yemiyordum. Zaten hemen hemen uyguladığım bir şeydi diyebilirim. Ama yine de 95 kiloydu.
 • Çeşitli diyetler: Farklı farklı diyetleri gördüm. Yapılabilirliği olanları vardı olmayanları vardı. Ama başarı oranları nedense çok düşük gelmişti. Olayı şansa bırakamayacak kadar zamanım azalmıştı.

Özel Programım

Özel programı kullananlarla konuştum. Kullanıp kısa sürede kilo verenler olduğu gördüm. Kilo veremeyen ve başaramayan insanları da gördüm. Ama sayıları azdı. Başarı oranı diğerlerine göre fazlaydı. İnsanlar diğer diyet yapanlara göre daha enerjik görünüyordu. Kısa sürede verdirmiyordu ama benim için yeterli bir zaman dilimim vardı. Askere ideal kilomda gidebilirdim. Ortalama insanların 4-5 kilo verdiğini gözlemledim. Önümde 8 ay kalmıştı. Fazlalık 25 kilom vardı ve ayda sadece 3 kilo vermem yeterliydi. Ortalamanın altında bile kilo versem 95 kilodan 70 kilo ya inebilirdim. En kötü senaryoyu hesapladım ayda 2,5 kilo versem askere 75 kilo ile gidebilirdim ve bu da benim için çok makul bir süreçti.

 • İstediğim zaman diliminde istediğim kilo aralığına inebileceğimi gördüm. (70-75) arası.
 • Benim gibi boğazına düşkün birisi içinde aç kalmadan kilo verebilirdim. Bu süreç içinde aynen öyle oldu.
 • Yönetim sağlıklı olması ve kendimi enerjik hissedecek olmam da askerde bana büyük avantaj sağlayacaktı. Aslına da amaçlarımın arasında böyle bir şey yoktu. Kilo versem yeterliydi. Ama ekstra mal göz çıkarmaz derler hani. Benimkisi de o hesap oldu.

Uygulanabilirliği kolay. Kolayca uygulayabileceğim ve maliyeti de düşük.

Sonuç

Askere gitmeden 8 ay öncesinden bu özel programa başladım. Programın içeriğinde makro, mikro besinler, günlük 26 gram lif, 2,5 litre kadar su bulunuyordu.

Programıma harfiyen uymaya gayret gösterim. Ufak tefek kaçamaklar olsa da genel olarak iyi bir öğrenci oldum. Sağlıklı beslenerek sağlıklı beslenmeyi öğrenmeye ve öğrendiklerimi uygulamaya başladım. Sonuç olarak Askere başladığımda yani tam 8 ay sonra tartıya çıktığımda 72 kiloydum. Ortalama 2.8 kilo vererek hedefime ulaştım.

2011’de 23 kilo verdim bu zaman kadar bu kiloyu korudum.

10 Yıl Önce Fazlalık 23 Kilodan Nasıl Kurtuldum?
4
6
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

46
 • Sazimentt12
  10 kilo versem yeter banada bu da ortalama 3 ayda olur gibi
  Ama bende o kadar sabır yok
  • gezingen

   istek ve motivasyon olduktan sonra her şey yoluna girer. Ama bu yola girmeden bilmen gerek bir şey var. Oda artık hiç bir şeyi eskisi gibi olmayacağı. Yani değişime hazır olmalısın :) :) :)

 • Nasıl kilo verdiğinizi anlayamadım bende 1.72 boy kilom 87 kilo vermek istemiyorum
  • gezingen

   Neden vermek istemiyorsunuz?

  • İstiyorum yanlış yazmışım

  • gezingen

   Ben aynı zamanda beslenme danışmanlığı yapıyorum isterseniz yardımcı olabilirim. Bir çok kişiye yardımcı oldum.

 • Dark010
  Azminiz gerçekten cok iyi bu iş kafa başlıyor gerçekten helal olsun insallah boyle devam edersiniz
  • gezingen

   10 yıldan biri devam ediyorum. Zaten kilo vermek bir şey değil. Önemli olan onu korumak. Kilo verenlerin sadece %15'i kilolarını gerçek anlamda koruyabiliyor. Bende 10 yıllık bilgi birikimi ve tecrübemle insanlara yardımcı oluyorum.

 • Bitinya
  Maşallah nazar değmesin azmin zaferi
 • botavcisii
  Evde durdukça kilo veriyorum 😓
  • gezingen

   Herhangi bir sağlık probleminiz mi var?

  • botavcisii

   Hayır vitamin de kullanıyorum ama kilo almak çoook zor sporla 3-4 kilo almıştım yakın zamanda, eve kapanınca onu da verdim

  • gezingen

   Haklısınız kilo almak vermekten çok daha zor. Vitamin kilo yapmaz. Çünkü vitaminlerin kalorileri yoktur. Kullanılmayan vitaminlerde vücut tarafından atılır.

   Kahvaltı yapıyor musunuz?

  • Hepsini Göster
 • Meraklıgözlwr
  Bende vermek istiyordum sağol çoköyardımcıöoldun
  • gezingen

   Rica ederim. Daha fazla yardım istersen de yardımcı olabilirim.

 • Premsesinis
  Ben alabilsem guzel
 • Helal olsun
 • Gizli Üye
  Bravo hocam
 • Gizli Üye
  Bu kiloyu 1 yılda verenler var ama çok zor.
  • gezingen

   Kilo vermek kolay korumak zor.

YÜKLENİYOR...