#OrkidSeninle

Olsa Bir Dert, Olmasa Ayrı Dert: Düzensiz Regl Olmanın Nedenleri!

aimPediatrician
Olsa Bir Dert, Olmasa Ayrı Dert: Düzensiz Regl Olmanın Nedenleri!

Merhaba kızlar,

En başta belirtmek isterim ki, bu düzensizliğin ne olduğunu herkes kendine bir sorsun, çünkü bunun nedeni yine kendimiziz. Kendi elimizle düzenli bir hayatı berbat edebiliyoruz, kimi zaman farkında olarak bunu yaparken, kimi zaman ise bilmeden istemeden kendi bedenimize karşı taksirli suç işliyoruz :)

Bunların başında "İlaç veya doğum kontrol yöntemleri" geliyor.

Olsa Bir Dert, Olmasa Ayrı Dert: Düzensiz Regl Olmanın Nedenleri!

Regl düzensizliğinin en açık sebebi hormonları etkileyen ilaçlar kullanmaktır. Doğum kontrol hapları, kan sulandırıcı ilaçlar, hatta kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar bunlardan bazılarıdır.

Doktorunuz size kullandığınız ilacın yan etkilerini söylese bile, bu ilacın regl düzeninizi etkileyip etkilemeyeceğini sormak her zaman iyidir.

Küçük bir detay değil, "beslenme düzeninde değişiklik"!

Olsa Bir Dert, Olmasa Ayrı Dert: Düzensiz Regl Olmanın Nedenleri!

Kilo almak veya vermek regl düzeninizi etkileyebilir. Regl düzensizliği veya adet görmeme durumu beslenme bozukluğunun başlıca belirtilerinden biridir. Fakat bu yalnızca anoreksi veya aşırı yeme sendromu yaşayan kişilere özgü değildir. Belli vitaminlerin eksikliği de hormon üretimini azaltabilir veya vücudun genel fonksiyonlarına zarar verebilir. Mesela aşırı derecede karbonhidrat veya alkol tüketimi metabolizmanızı etkileyebilir. Bu da östrojen projesteron hormonlarının üretimini etkiler. Dahası vejetaryenler ve veganlar regl döneminde değişiklikler gözlemlerler. Bu da ette bulunan hormonların tüketiminin azalmasından ötürüdür.

Özel günlere özel beslenme: Regl döneminde neler yenmeli?

Regl döneminden bir hafta önce başlayan ve regl döneminin bitmesiyle sona eren bu süreçte birçok belirti ortaya çıkar. Yorgunluk, vücutta şişkinlik, sinirlilik, gerginlik, tatlı-tuzlu krizleri, baş ağrısı en sık görülen belirtilerdendir. Bu dönemde doğru beslenme ile bu etkileri daha aza indirebilirsiniz.

 • Kırmızı Et, Tavuk, Balık
 • Kuru Meyveler
 • C Vitamini İçeren Besinler
 • Ananas
 • Magnezyum İçeren Besinler
 • B6 Vitamini İçeren Besinler
 • Muz
 • Maydanoz

"Stres" Deyip geçme...

Olsa Bir Dert, Olmasa Ayrı Dert: Düzensiz Regl Olmanın Nedenleri!

Stres, ufak tefek yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol edebileceğiniz sebeplerden biridir. Elbette sürekli olarak stres yaşayan ve regl düzeni de stres kaynaklı bozulan insanlar vardır. Fakat stres kaynaklı regl düzensizliği 19. ve 20. yüzyılda genç kadınların yaşadığı en yaygın sorunlardan biridir. Sebebi de beynin stres sürecinde salgıladığı kortizol fazlalığı. Eğer stresiniz okul veya iş kaynaklı ise, rahatlamanın yollarını aramalısınız. Spor yapmak, yoga yapmak ve hatta nasıl nefes alacağınızı öğrenmek bu konuda yardımcı olacaktır.

Spor ama nasıl; "Aşırı spor"!

Olsa Bir Dert, Olmasa Ayrı Dert: Düzensiz Regl Olmanın Nedenleri!

Regl düzensizliğinin bir diğer sebebi de aşırı spor yapmaktır. Spor yapmak normal şartlarda sağlıklı bir yaşam için gerekli olsa da, her şeyin fazlası ciddi sıkıntılara sebep olur. Bu durumda vücudun düşük kalori alımı regl döneminizi etkiler. Bazen de reglin tamamen sonlanmasına neden olur. Genellikle maratonlara katılan sporcularda, balerinlerde, jimnastik yapanlarda ve fiziksel olarak kendini aşırı zorlayanlarda görülür.

Nedir bu "Tiroid problemleri"?

Olsa Bir Dert, Olmasa Ayrı Dert: Düzensiz Regl Olmanın Nedenleri!

Tiroid bezlerinin etkilenmesi metabolizmanızı kontrol eden hormonların düzenini değiştirebilir. Regl düzensizliğinin yanı sıra ruh hali değişimleri, sürekli olarak yorgunluk veya zayıflık hissi, düzensiz kalp atışı tiroid problemlerinin belirtileri arasındadır. Bu durumda hormonlarınızı dengeleyen ve tiroid bezlerinin düzensiz üretimi kontrol eden bir tedavi bulmanız gerekir...

Olsa Bir Dert, Olmasa Ayrı Dert: Düzensiz Regl Olmanın Nedenleri!

Dolayısı ile En başta da belirttiğim gibi, bu düzensizliğin ne olduğunu herkes kendine bir sorsun, çünkü bunun nedeni yine kendimiziz. Kendi elimizle düzenli bir hayatı berbat edebiliyoruz, kimi zaman farkında olarak bunu yaparken, kimi zaman ise bilmeden istemeden kendi bedenimize karşı taksirli suç işliyoruz...

Her şey gönlünüzce olsun 🤗

#aimPediatrician 😇 Sağlıcakla...

Konuya İlişkin Diğer Benceler;

Bonusumuz;

Olsa Bir Dert, Olmasa Ayrı Dert: Düzensiz Regl Olmanın Nedenleri!
14
Görüşünü yaz
14Kız Görüşü
0Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Muallime__
  Regl dönemini etkilemeyen şey yok zaten Maşallah. Heyecanlanırız, stres yaparız, azıcık uyku düzenimiz değişir, yeme düzenimiz değişir hemen o dönem de değişir.
  Ramazan'da zaten Allah'ın emri gibi bir şey... 😂

  Yiyecek tavsiyeleri için ayriyeten teşekkürler. Önemli bilgiler çünkü 🌸🌸
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • terazininbiri
  Normalde düzenlidir ama regl zamanlarıma yakın stres yaşıyorsam bu sebepten gecikmeler oluyor... ve de regl günlerimde birden kesilmeler olabiliyor. Stres hormanel durumlarımı çok etkileyor.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (12)

 • Labelldaa
  PCO diyelim kısaca çoğumuz bundan muzdarip bir Kadın Doğum Hekiminin bu bilgilendirmeyi yapması daha uygun olurdu bence genede ellerinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Poncikkk98
  Soğuk suyla banyo yapıyorum iltihap kapıyor sonra soğan sarımsak ile düzeltiyorum suyunu içip bitti gitti.
 • Jfjshfsjf
  Hiç düzenli olmadı her zaman bir hafta sarkar. Stresli olmasamda sarkıyor olsam da sarkıyor.
 • bahardan
  Hiç düzensiz olmadı. Olması çok zor. Insan hep ne zaman başlar diye bekliyor.
 • Güzel bence olmuş, eline sağlık!
 • papatyacan
  aynn herşey üst üste gelince düzen bozuluyor
 • Ayysıkıldımmm
  Pko mesela bi çok kadında var
 • ClaireVoyant
  Stres 😔
  Sevdim 1 Kişi
 • SudeNazElcin
  Tam lanetttttt
 • Gizli Üye
  Çok şükür düzenli oluyorum sadece her oluşumda 1 hafta erken oluyorum o da normal👍🏻💜
 • Gizli Üye
  Herkes te bozulmaz
 • Gizli Üye
  üst üste gelince çok kötü oluyor
YÜKLENİYOR...