YKS Adaylarına Çiçeği Burnunda Mezundan Açık Mektup

öforizan

Kepini allah katına kadar fırlatmış olmanın haklı gururunu yaşadığım günün ertesinde kız kardeşimin sınav stresine ortak oluyorum. 'Abla' olduğum için sevimsiz gelebilecek bazı hatırlatmaları ve deneyimleri buraya bırakmak, biraz da dertleşmiş olmak istiyorum.

Öncelikle ÖSYM'yi belalı eyleyenlerden, 3 sınava girene 4. sınav hediyesi isteyenlerdenim. Binbir hevesle girdiği bölümü arkasına bakmadan terk edenlerden, sınav haftası boyunca partileyenlerden, boyundan kısa ortalaması olanlardanım. Bir yandan da onur öğrencisi olarak, dereceyle mezun olanlardan; akademisyenlerin odasından çıkmayanlardan, sınav haftasının yar ve yardımcısı olanlardan; akademinin yoluna baş koyanlardanım. Üniversite hayatının iki ayrı ucunu, bütün yüzleriyle tanıdıktan sonra bildiğim, öğrendiğim en önemli şey 'sevmek ve istemek'.

Sistem, hayat koşulları, çağın gereklilikleri... adına ne derseniz deyin, içinde bulunduğumuz koşullar bizi 'bir şeyi sevmeye, bir şeye baş koymaya' pek de teşvik etmiyor. Gerçekten istemekten bahsediyorum, parası/ titri/ şanı şöhreti 'için istemekten' değil. Neyi isteyebileceğimizi öğrenemeden, istediğimizi sandığımız bir hedefimsi için debelenmemiz gerekiyor (ne istediğini çok iyi bilen, hiç sarsılmadan o hedefte giden her adımına imrendiğim arkadaşlarım ve kardeşlerim konu dışı, Allah arttırsın ne diyelim...). Yaşadığımız, yaşayabileceğimiz başarısızlıkların tek sebebi bu belirsizlik ve kendimizi tanımaya fırsat bulamamamız. Öbür türlüsünün adı da 'başarısızlık' değil zaten, 'deneyim'. Çünkü bir şeyi çok isteyip ilk- birkaç denemede erişemediğimizde mutlaka ders çıkararak daha iyisine gayret ederken, o kadar da istemediğimiz şeyler için 'Eh, olmadı...' diyoruz çoğunlukla.

Sınav anı için söyleyebilecek pek bir şeyim yok, çünkü yüksek lisans için girdiğim ve gireceğim sınavlarda benim de telkine ihtiyacım var. Sınav fobisi demeyelim de ihtimallerin heyecanına yanıyorum diyelim. Konuşmak istediğim şey sınav sonrası, tercih dönemi ya da üniversitenizin ilk yılları. Zaten yapmazsınız ama, mezun senesini gözünüzde büyüttüğünüz için tercih yapmak için yapmayın tercihlerinizi. Çünkü bir bölüme başlayıp, 'Benden olmaz, burada hiç olmaz.' demenin sonu ya çıtır çerez bölümlerde demirbaş olarak kalacağınız bir üniversite hayatı ya da hali hazırda üniversiteliyken o sınava bir daha girmek. Tercihlerinizi mümkünse 'güvendiğiniz' ve sizi tanıyan insanlardan fikir alarak yapın. En azından kendi adıma, okulumuzun rehberlik öğretmeni bir kargayla yarışır durumdaydı, çok canlar yandı. Çanakkaleyi isterken KTÜ'ye giden ve Uluslarası İlişkiler bölümünde 7. senesini tamamladığı halde tez aşamasına gelemeyen arkadaşlarım var :(

2+4 sene, iki ayrı şehirde okudum, bıraksanız 6 sene hiç durmadan 81 ile yetecek kadar konuşurum ama abartmamak da lazım, zaten sizleri bekleyen paragraf soruları yeterince bayık geliyordur. Sistemden girdin, tercih haftasından çıktın da sen ne anlattın güzel ablam? Kendi kardeşime söylerken dilimde tüy bitti, yine de hızımı alamıyorum. Kedinizi bulacağınızı düşündüğünüz bölümlerde, okullarda değerlendirin lütfen bu yıllarınızı. Kendimi burada görüyorum ama, sıralamada göremiyorum diyorsanız da gözünüzü karartın lütfen. Fazladan zamana bile ihtiyacınız olsa, size değer arkadaşlarım, değiyor. 'Ormanda aslandan şikayet ederek hayatta kalan bir ceylan yok.' demişti liseden bir öğretmenim, sonra abi bellediğim insan. Her şeyin elinizde, elimizde olduğu zamanları yaşıyoruz. Dünyanın, ülkenin, ortamın şartlarını mümkün mertebe gözardı etmeye çalışın. O şartlar gelip geçse de bizler kalacağız.

Ay hadi yolumuz açık olsun :)

*daha fazlası için lütfen yazın yazın konuşalım, monologdan çıkayım ben de

YKS Adaylarına Çiçeği Burnunda Mezundan Açık Mektup
YKS Adaylarına Çiçeği Burnunda Mezundan Açık Mektup
20
9
Görüşünü yaz
9Kız Görüşü
20Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • HardChoice

  Mezun olduğunuz bölüm veya okul fark etmez. Kendinizi geliştirmeyi bırakmayın!

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

919
 • Ksnindelisi

  Sınava gireceğim senenin ortasında sınav sistemi komple değişti, kaynak bile yoktu ortada.. bu yüzden kendime bir kez daha deneme hakkı verdim, denedim. önceki seneden daha iyi bir sıralama yapmıştım.. ama biraz bunalıp salmıştım son aylarda 'neresi olursa olsun gidicem artık' kafasıyla..

  Böyle deyip saldığım için asıl hedefim olmadı (asıl hedef tıp/diş) biraz da kendime inancım yoktu, ben zaten tıp kazanamam kazansam da okuyamam gideyim işte herhangi bir bölüme dedim, bir de ikinci senemdi onun da etkisi ve psikolojisi vardı.. bunları demek ve kendime inanmamak hayatımın hatasıymış!

  Şimdi olmak istemediğim yerde, olmak istemediğim kişi için sevmediğim dersleri dinliyorum.. genel okul hayatında başarılı bir öğrenci olarak üniversitede başarısızlık rekorlarımı kırdım, kaç dersten kaldım, kaç dersi astım; kendimi hiç böyle hayal etmezdim.. üstelik son 3 sene mutsuzluktan psikolojik olarak bittim, en güzel ve enerjik olması gereken zamanlarımı ev-okul dışında hiçbir yere gitmeyerek geçiriyorum, bu yaz kaç kere dışarı çıktım bilmiyorum bile.

  İşte bu son 3 senede anladım ki benim tıp veya dişten başka bölüm ilgimi çekmiyor istediğim kişiye gitmiyor, bölüm değiştirmeyi de düşünmüştüm bunu asıl o zaman farkına vardım. Sadece ders içeriği değil, mezun olduktan sonra yapılacak iş olunacak kişiye de dikkat ederim ben, bu yüzden bu bölümler var sadece..

  Ne yazık ki artık 22 yaşındayım, bu çökmüş psikolojinin üstüne bir şeylere yeniden başlamak çok zor ki zaten istediğim en zor bölümlerden.. çabalamıyorum sadece pişmanlık ve mutsuzlukla cebelleşiyorum işte öyle. Nereye kadar gider bilmiyorum.

  Keşke doğru kişiler tarafından yönlendirilebilsek, mesela sınava gireceğimiz senenin ortasında aniden sınav sistemi değişmese, okuldaki rehber hocaları bir kez olsun işe yarasa.. bu ülkenin %90ı hayatından, işinden memnun değil diğer %10u ise şanslı veya erken bilince kavuşan azınlık.. bir ülkenin çoğunluğu hayatından memnun değilse sistemsel bir sorun var demektir. Tabi ben kendimi geç farkına vardığım için çok suçluyorum, orası ayrı.

  Kendinizin ve isteklerinizin farkına vardığınızda ''çok geç'' dememek için kendinizi sorgulayın.. bir tane hayatınız var, sadece bir.. şunu da unutmayın; istemediğiniz bir bölümde sevmediğiniz için vasat altı olacağınıza istediğiniz alanda en iyisi olun, sevmediğiniz yerde iyi olmanız gerçekten çok zor çünkü sizin için orada başarılı olmanın değeri yok.. dediğim gibi ben üniversitede istemediğim bölümde okuduğum için eğitim hayatımın başarısızlık rekorlarını kırdım. Zaten bu şartlarda artık hangi bölüm olursa olsun en iyisi olmak zorunda gibi bir şeysiniz, bunu istediğiniz yerde yapın lütfen.

  (Çok uzun olmuş, mazur görün. Kaptırmışım biraz.)

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • MecaziAdam

  Üniversite okumak boş ya bu devirde yuksek bi idealin amacin yoksa

  Katılmıyorum 1 Kişi
  Yorumla
 • Korkmayın. Şuanda çok fazla kişi mezuna kalıyor zaten.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • tmm-jülüde-olşunnn

  Nasıl güzel yazmışsın😍 Yüreğine, sağlık; belli, yüreğinden dökülmüş sözcükler.

  Yorumla
 • AliKutayCebeli

  Emlak araba işinde çok para var. Sanayi işleri de fena değil

  Yorumla
 • bengünaz16

  Emeğinize sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • SasukeGaara

  Seneye gircem artık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Sarı_Papatyam_benim

  emeğinize sağlık

  Yorumla
 • HissizProfil

  Bunu okuyacağıma yasin okurum hem sevaba girerim.

  Yorumla
 • senol67671

  Guzel bilgiler

  Yorumla
 • AsabiÖküz

  Oha
  Eğlenceli bir garı laaa bu 😃

  Yorumla
 • SwordOfDemocles

  Yüreginize sağlık

  Yorumla
 • arasreis02

  Ellerinize sağlık

  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  Emeğinize sağlık

  Yorumla
 • Barış_LonelyForever

  Faydalı bir bence paylaşımı olmuş.

  Yorumla
 • feyziiihüsnü

  Hangi bölüm mezunusunuz?🍀

  Yorumla
  • öforizan

   İletişim tasarımı ve yönetimi

  • E peki iyi yerleştin mi bi yere

  • öforizan

   İş görüşmeleri yapıyorum şu an, iş hayatında da “kendimi bulacağım” bir yer arıyorum. Bi yandan da yüksek lisans başvuruları yapıyorum. Hedefim akademide kalmak

  • Hepsini Göster
 • Jöh06

  Gençlerimiz geleceğimizin garantisidir

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Nutellacık21

  Faydalı bir bence olmuş.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • NiYaZiCaNvErDi

  Sadece 👏👏👏👏👏

  Yorumla
 • yelboga3402

  Doğru çok güzel

  Yorumla
 • Daha Fazla (8)
Kizlar Soruyor'da hem kızlar soruyor, hem erkekler soruyor!

Kendi görüşünü eklemek için aşağıdaki butona hemen tıkla!

YÜKLENİYOR...