Yeşilçam Efsaneleri: Selvi Boylum Al Yazmalım

Evet arkadaşlar kendime bence konusu olarak yeşilçamı ele aldım.Size ilk olarak tanıtacağım film hatta çoğunuz belki defalarca izlemiş olduğu "Selvi Boylum Al Yazmalım"..

YEŞİLÇAM EFSANELERİ 1 :SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini üstlendiği ve Kadir İnanırla , Türkan Şoray'ın başrollerini paylaştığı film 1977 yılında çekilmiş ve çekildiği zamandan itibaren büyük-küçük her yaştan insanın kalbine nakış nakış işlemiştir filmde ele alınan duyguları.

İçinden atamadığı hırçın duygularıyla İlyas, Adana-Osmaniye arasında bir şantiyede çalışan kamyon şoförüdür. Hatta bu kırmızı kamyonu onun hayatındaki her şeyden daha önemlidir.İlyas kendini ve duygularını kontrol edemeyen kişiliği ile istediği her şeyi anında elde etmek ister.Aynı zamanda oldukça çapkındırda.Kimseye bağlı kalmayı düşünmez ve özgürce yaşamaktadır hayatını.Gecesi gündüzü belli değildir adeta.

Tabi ki Asya ' yı görene kadar. Al yazmalı güzelimiz uzun bir süre meşgul eder İlyas'ın aklını.Yoksa İlyas bir güzele takılı kalıp aşık mı olmuştur bu sefer?

Tabiki al yazmalı güzelimiz önce kabul etmez İlyas'ı .Kendisine hayır denilmesine alışık omyan İlyassa Asya' yı görebilmek için sık sık köy yoluna düşmeye başlar.Onu göremese bile hiçbir zaman ona hissettiklerini inkar etmez.

Bir gün ansızın kaçmaya karar veren ikili ortadan kaybolurlar ve küçük bir düğünle hayatlarını birbirlerine bağlarlar.Bir süre sonra bir çocukları olur ve adını Samet koyarlar. Artık ikili için hayat bir başka akmakta.dünya farklı dönmektedir.

Ancak bir gün iş kuralları gereği yolda kalan birine yardım etmemesi gerek. İlyas bunu gözardı eder ve yardım eder.Lakin bu yaptığı daha sonra ortaya çıkar ve arkadaşları bunu bir hata olarakgörür.Ve bu yüzden İlyas kamyonundan uzaklaştırılır.Asya gbi sevdalandığı kamyonundan uzak düşen İlyas kendini içkiye verir eve uğramamaya başlar ve eski iş yerinde ondan hoşlanan Dilekle yaşamaya başlar.

Onun bu haline üzülen Asya dayanamaz ve kamyonu geri almak umuduyla İlyas'ın çalıştığı şantiyey gider.Fakat İlyas Asya'nın bu hareketle kendisini küçük düşürdüğünü söyleyerek ona tokat atar.Ve ilk zor durumda kaldıklarında Asya'yı umursamadan ,hiçe sayarak eski sorumsuz hallerine geri döner.

Bir müddet sonra İlyas kendine gelir lakin iş işten geçmiş ve Asya evi terk etmiştir.Yüreğindeki derin acılarla kendine yollara vuran Asya, kaderki İlyas'ın kamyonundan olmasında istemeden pay sahibi olan Çemşidle karşılaşır .Asya nın zorda olduğunu gören Çemşid ona ve Samet'e kucak açar.

Çemşid etrafı tarafından saygı gören namuslu,düsürt ve sabırlı bir insandır.En önemlisi ailesini depremde kaybetmiş ve Asya gibi kimsesizdir.Kendine bir canyoldaşı aramakte ve aile kurmak istemektedir.Çemşid evinin bahçesine bir salıncak yapar fakat salıncak Samet'in yaşına göre fazlaca büyüktür.O zaman Asya kaderinin Çemşidle kesiştirildiğini anlar.

Samet hala Asya' nın eski kocasını düşündüğünğ bilsede asla sesini çıkarmaz.Bir gün Asya'nında onu seveceği düşüncesiyle sıkı sıkı tutunur ikisine.Nitekim öyle de olur.Zamanla Asya daha çok bağlanır Çemşid'e ve onun oğluna olan sevgisi al yazmalı güzelin gözlerini yaşartır.

Bir gün evlerinin yakınlarında bir kamyon devrildiğini öğrenirler ve Çemşid alır şoförü eve getirir.Fakat şoförün İlyas çıkmasıyla İlyas da Asya da büyük bir şoka uğrar.Çemşid ise o zaman anlar her şeyi.Fakat yine hiçbir sesini çıkarmaz.Asya nın seçimini yapmasını bekler.İlyas ise sürekli Asya'yı zorlamaktadır.

Peki Asya ne yapıcaktır?

Tutkuyla sevdiği, çocuğunun babası İlyas'a geri mi dönecekti?

"Sevgi neydi? Coşkun akan dere, sonbahar rüzgarıyla
ürperen yapraklar, cama vurup dağılan yağmur damlaları, bir yürek çırpıntısı?"

Yoksa senelerdir ona ve çocuğuna kol kanat geren Çemşid'in yanında mı kalacaktı?
"Sonunda coşkun dere durulur, yapraklar kurur dökülür, yağmur diner, güneş çıkardı. sevgi neydi? Sevgi sahip çıkan, dost, sıcak insan eli, insan emeği miydi? Sevgi iyilikti, sevgi emekti."

Ve Asya kendisine emek veren sevgiyi seçer.0|0
23

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Bu ve Ah Nerede favorilerim.

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • sevmemm

  0|0
  0|0
 • hiiçç sevmem

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

 • Bunu okuyunca yine duygulandim. En iyi Türk filmi bence 😊

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;