Uzm. Psk. Melis Arzu Yiğitbaş

Uzmanlık Alanı: Çift ve Aile Terapisi

Uzman Psikolog Melis Arzu Yiğitbaş Kimdir?

Melis Arzu yiğitbaş, 2005 yılında Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini 2010 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında University of California, Berkeley Üniversitesi’nde “Social Welfare ” (Sosyal Hizmetler), ve “Peace and Conflict Studies” (Barış ve Çatıma Çalışmaları) alanlarında çalışmalarda bulundu.

Lisans eğitimimin ardından 2011 yılında İngiltere’de University of East London’da Uygulamalı Psikoloji (MSc Applied Psychology) Yüksek Lisans programını “Onur Derecesi” ile tamamladı.

Bu programda psikolojinin farklı alanlarında (İlişki Psikolojisi, Pozitif Psikoloji, Sağlık Psikolojisi ve Eleştirel Psikoloji) teorilerle saha uygulamalarının uyuşmadığı noktalar ve buna bağlı olarak gerekli olan saha geliştirme çalışmaları üzerine araştırmalar yaparak makaleler yazdı. Yüksek Lisans tezini ise üç ayrı ülkeden (Türkiye, İngiltere, Hindistan) topladığı datalarla “Biyolojik, Çevresel ve Kültürel Değişkenlerin Bireylerin yada Toplumların İyimserliğine Etkisi” üzerine yazarak başarıyla tamamladı.

Türkiye’ye döndükten sonra bir süre “Duyu Bütünleme” (Sensory Integration) alanında çalıştıktan sonra Amerika’daki Çift ve Aile Terapisi Yüksek Lisans kriterlerine uygun olarak hazırlanan, Türkiyede’ki ilk Çift ve Aile Terapisi Yüksek Lisans Programını, Doğuş Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi (Süpervizyonlu) Yüksek Lisans Programını, derece ile tamamladı.

Yüksek lisans çalışmaları süresince kameralı odadan izlenerek aldığı yoğun canlı süpervizyon sonrasında bireysel, çift ve aile terapisi alanlarında uzmanlaştı ve Uzman Çift ve Aile Terapisti ünvanını aldı.

Klinik stajlarını Özel Fransız La Paix Hastanesinde, Doğuş Üniversitesi Psikoloji Eğitim Merkezi ve Tuvana Okumaya İstekli Çocuk Derneği’nde (TOÇEV) tamamladı.

Bir süre VKV Amerikan Hastanesi’nde Uzman Psikolog/Çift ve Aile Terapisti ünvanı ile çalışmalarını sürdürdükten sonra 2017 yılı itibari ile, çiftlere uygun daha esnek çalışma saatleriyle bireysel olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Alanında en sık karşılaştığı soruları şöyle sıralıyor;

Size gelen en zor vaka nedir?

İnsanlar size en çok hangi şikayetle geliyorlar?

Biz konuşarak çözemiyoruz, seansta nasıl çözülüyor?

Seansta kim haklı kim haksız ona mı bakıyorsunuz?

Eğitimi

Koç Üniversitesi

Psikoloji Bölümü, 2010

University of East London

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı, 2011

Doğuş Üniversitesi

Çift ve Aile Terapisi Yüksek Lisans Programı, 2014

Uzmanlık Alanları

Her türlü ilişki problemi

Evlilik

Boşanma

Aldatma veya aldatılma

Kaygı

Depresyon

Takıntılar

Her türlü hayat zorluğu

Kişinin psikolojik olarak kendisini rahatsız ettiğini düşündüğü her türlü duygusal zorluk

Şehir: İstanbul

Eğitim: Doğuş Üniversitesi, Çift ve Aile Terapisi Yüksek Lisansı

Son Paylaşımlar

Daha fazla detay görebilmek için kaydol ya da giriş yap

1.468 Xper puan
Moderasyon Başarı Oranı
Çok Süper Cevap Sayısı
YÜKLENİYOR...