Komagene Neden Bir Çiğ Köfte Markası Oldu?

Borjgali_
Komagene Neden Bir Çiğ Köfte Markası Oldu?

Komagene adlı çiğ köfte markasını duymayanımız yoktur. Reklamlarda, caddelerde ve sokaklarda illâ ki görmüşsünüzdür.

Diğer yandan çiğ köfte Adıyaman'a mı yoksa Şanlıurfa'ya mı ait diye tartışmalar da vardır.

İşte Adıyaman'ın çiğ köftesi meşhur olduğu için Komagene bir çöğ köfte markası olmuştur.

Peki neden mi?

Çünkü Adıyaman bölgesinde eskiden bir Komagene adında bir krallık vardı.

Hani Adıyaman'daki meşhur Nemrut Dağı'ndaki panteonlar Komagene Kralı Antiochos Theos tarafından inşa ettirilmiştir. Bu panteonda birçok Tanrı figürleri bulunmaktadır.

Komagene Neden Bir Çiğ Köfte Markası Oldu?

Gelin size şimdi bu Komagene Krallığı'nın geçmişinden kısaca bahsedeyim.

Asur Kralı II. Sargon, Komagene Krallığı ile yaptığı savaşta, Kumuh bölgesine Sami kökenli Arami halkını yerleştirdi. Kumuh bölgesinin halkı ise Hitit kökenlidir. Kumuh halkı zamanla Asurlular arasında yok oldu.

Kumuh Krallığı Urartu ve Asurlular arasındaki savaşa ve rekabete sahne oluyordu. Urartular yıkıldıktan sonra sahneye İran asıllı Ermeni Orontid hanedanı başa gelmiştir ve Kommagene Krallığı oluşmuştur. Kommagene Devleti Greko-Pers bir devlettir, çok kültürlüdür.

Kommagene Krallığı Ahameniş İmparatorluğu ve Med etkisi altında kalmıştır bir dönem. Ahameniş İmparatorluğu’nun bir satraplığı haline gelerek Ermeni soylular Perslileşmiştir.

Kommagene Krallığı bundan sonra ise Helen etkisi altına girmiştir, daha sonra ise Selevkosların etkisi altına girmiştir. En meşhur kralları Antiochos Theos’tur.

Caligula döneminde Komagene Krallığına kendisini yönetme hakkı verilerek Roma’ya bağlı olarak idare edildi. Daha sonraki dönemlerde Part Krallığıyla birleşip isyan edecekleri istihbaratı alınınca Roma tarafından son verilip Komagene Krallığı Roma’nın Suriye Eyaleti’ne bağlanmıştır.

Komagene Krallığı bugünkü Adıyaman, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinin olduğu bölgedeydi. Başkenti ise Samsat’tır.

Komagene Krallığı’nın kökeni Geç Hitit Krallığı döneminin krallığı olan Kummuhu Krallığı’dır. Bir dönem bağımsız kaldılar, sonra Urartu hakimiyetine girdiler, daha sonra ise Ermeni Orontid Hanedanı ile Komagene Krallığı haline geldiler. Kummuhu bölgesinin halkı ise Hitit kökenlidir. Asurlularla yapılan savaşlar sonucun bir dönem bölge halkı Aramileşmiştir.

Komagene Neden Bir Çiğ Köfte Markası Oldu?
3
2
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • joeblack18
  Ermeni ve Pers çekişmesi iyi sürmüş ve persler yine onlara göre egemen olmuşlar. Çevre devletlerin hangisi güçlü ise, onun periferi olman kaçınılmaz oluyor. Caligula döneminde işte tam güçlerine kavuşmuşken daha çok büyüme hedefinde olan her devlet veya beylik gibi filizlenmeden roma tarafından bağımsızlıklarına son verilmiş. Bu topraklar doğudan batıya, kuzeyden güneye yüzyıllarca bir sürü medeniyet hizmet etmiş, bir çok kültürel yaşantı ve yönetim görmüştür. Tarihi zenginliklerimiz o kadar fazla ki; Keşke her biri çocukluk dönemimizde ders kitaplarında anlatılsa.. Komagene çiğ köfteleri adı üstünde Made ın Adıyaman ürünüdür.. Vermiş olduğun tarihi bilgiler ile detaylı bir şekilde öğrenmiş olduk..

  Eline, emeğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

31
 • madamsenyorita
  Bol ekşili acılı ufff
 • tomsuzjeri
  Bugunde külturlendik canim cekti ama
 • Blitzkriegbey
  Nar ekşisiyle beraber harika gidiyor :)
 • MOMAS
  Patates ezmesi desek daha sağlıklı olur hahah
YÜKLENİYOR...