Onların SKT'si Yok Mu Sanıyorsunuz? Baharatlar ve Raf Ömürleri

Onların SKTsi Yok Mu Sanıyorsunuz? Baharatlar ve Raf Ömürleri

İsterseniz acemi bir aşçı olun isterseniz senelerin deneyimine sahip bir usta, doğru ve sağlıklı koşullarda saklanan malzemelerin bir yemeğin tadında ne kadar etkili olduğunu iyi kötü biliyorsunuzdur.

Baharatlar yemeğe sadece aroma katmakla kalmaz, içerdikleri maddelerler sağlığımız için de farklı faydalar sağlarlar. Bir çok baharatın anti oksidan ve iltihap önleyici etkileri vardır. Araştırmalara göre yemeklerin içinde tüketilen baharatlar kalp ve solunum yolu hastalığı riskini de azaltmaktadır.

Bu bencemde, baharatların son tüketim tarihleri ve raf ömürleri hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum.

Baharatlarınızı aktardan ve mümkünse taneden çektirerek almayı tercih edin. Hazır satılan paketlerde, genelde baharat dışında her şey bulunuyor

En çok kullanılan baharatların raf ömürleri

Onların SKTsi Yok Mu Sanıyorsunuz? Baharatlar ve Raf Ömürleri

Kurutulmuş otlar ve baharatların saklama koşulları, işlenme türleri de raf ömrü üzerinde etkilidir. Mesela kurutulmuş otların raf ömrü, kurutulmuş baharatlar nazaran daha kısadır.

Kurutulmuş otlar genellikle 1 ile 3 yıl arası dayanır. Fesleğen, kekik, biberiye, nane, defne yaprağı, kişniş, mercanköşk, adaçayı gibi otlar bu gruptadır.

Baharatları ve otları; ışık, nem ve hava almayacak kutularda ve dolaplarda saklamak raf ömürlerini sonuna kadar kullanmanız için esastır.

Öğütülmüş veya toz haline getirilmiş baharatların 2–3 yıllık bir raf ömrü vardır. Toz zencefil
sarımsak tozu, öğütülmüş tarçın, biber tozu, öğütülmüş zerdeçal, öğütülmüş kakule, öğütülmüş kırmızı biber, ezilmiş pul biber, toz baharat karışımları bu gruptadır.

Tuz ise bir istisnadır. Tadını kaybetmeden ve yemeğin tadını bozmadan uzun zaman dayanabilir.

Tane halinde yani toz haline getirilmemiş baharatlar ise en uzun raf ömrüne sahiptir. Tabii ki iyi saklama koşulları sağlandığı takdirde bu süreler geçerlidir. Doğru saklama koşulları ile tane baharatlar 4 yıla kadar dayanabilir. Tane karabiber, kişniş, hardal rezene, kimyon, karanfil, tarçın çubukları bu gurubun içerisindeki bir kaç baharattır.

Baharatlarınızın bozulduğunu nasıl anlarsınız?

Onların SKTsi Yok Mu Sanıyorsunuz? Baharatlar ve Raf Ömürleri

Bir baharatın bozulduğunu; lezzetini, aromasını ve rengini kaybetmesinden anlayabiliriz. Neyse ki bozulan baharatlar bizi hasta edecek kadar etkili değildir. Baharatlarınızı ne zaman aldığınızdan ya da kadar süredir tükettiğinizden emin değilseniz kokularını ve lezzetlerini inceleyerek yenilenme vakti gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. .Avucunuzun içinde az miktarda baharatı alın, ezin veya ovalayın. Koku zayıfsa ve tadı normalden farklıysa aktara gitme vaktiniz gelmiştir.

Onların SKT'si Yok Mu Sanıyorsunuz? Baharatlar ve Raf Ömürleri
9
5
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • _ZârifHâtuN_
  Demek ki baharatların da son kullanma tarihi var, çoğumuz dikkat etmiyoruz, hoş zamanından önce bitiyordur baharatlar çoğumuzun evinde
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • 44asi44
  Bu benceyi okudum hemen rafa koşuyorum hiç aklıma gelmedi bu zamana kadar 🙄🤔😃
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

48
 • joeblack18
  Çoğu ev hanımı mutfak da baharatları doğru saklama koşulu ile kesinlikle korumuyor. Aslında bu çok zor bir şey. Mutfakta sürekli bir şeyler piştiği için, yüksek ısı, kalorifer petekleri de peşinden açık olduğu için isterse kapalı kapta dursun ister istemez baharatlar Mutfak dolapları içinde de bulunsa etkileniyor.. Nem, onlar için kesinlikle kaçınılmaz. En iyisi baharatçıdan almak dediğin gibi hazır paketlerde dandik markalar kaçınılmaz olduğu için pek sağlıklı olmaz. En iyisi bunların arasında toz baharatlar. Onlar zaten diğerlerine göre daha iyi saklanabiliyor. Biz genelde toz baharatları cam kapta tutarız. Ama diğer tane halinde pul biber, kekik falan böyle yarı açık kaplar var onlarda durur.. Nedense toz olunca daha iyi saklayasımız geliyor :) Tuzlar da nemden özellikle çok etkilenip tamamen katı hale bürünebiliyorlar. Tadları eskisi gibi olmuyor. Tuzluğun deliklerini tıkıyor..

  Bozulmuş, ya da özelliğini yitirmiş baharat ilk başta kokusundan belli olur. Tazelik kokusunu yitirir. Birde açıktaysa bazen sıcaktan bile etkilenip hemen böcekleniyor.. Baharat alırken de tamamen ihtiyaca dayalı olarak alanın ürün toz da olsa, öğütülmemiş de olsa kesinlikle 100-150 gramı geçmemeli. Bitince tekrar alırsın bu kadar basit..

  Eline, emeğine sağlık. Şahane bir bence olmuş..

  Not: Bence'ni sabah servise binince okudum. Baharatların antioksidan, mikrop kırıcı etkisi deyince aklıma direkt Adana Ütü tosta yapan, tostçu Mahmut geldi. Adam o kızgın sac tavada sana yağ ile yaptığı yumurta, domates karışımını 4-5 ekmeklik. 2 dolu avuç acı biber atıyordu. Bu kadar fazla değil mi diye sorulduğunda mikrobu kırılsın diyordu. Etraf, malzemeler zaten enkaz oda veriyor pul biberi, ne de olsa kırma etkis var :)
 • Hiç bilmiyordum gerçekten şaşırdım ben son tüketim tarihleri yok sanıyordum.
  bilgiler için çok teşekkürler.
 • Aktarlardan almıyorum marketten aldığım için s. t. t mutlaka bakıyorum.

  Zaten bir baharatı da 3 yıl kullanmıyoruzdur herhalde bilemedim👀 aman neyse yine de bilgilendirici olmuş ellerine sağlık
 • Affedilmeyen
  azar azar almak en iyisi bozulmaması için bittikçe almak.
  Pul biberi her sene biz yapıyoruz bizde bol tüketilen bir baharat..
 • LovecezaM
  Bn bunu teyzeme bi türlü anlatamıyorum paylaşımınızı gözüne göstereceğim 😅
  ilaç gibi geldi bu bilginiz ❤️
 • MahmutUcar
  İyi bari zehirlenme şansı düşükmüş.

  Tadı ele veriyor, ben oradan anlarım sanırım. Damak tadım iyidir...
 • semxsem
  Hiç bilmediğim dikkat etmediğim konuyu yazmışssın eline sağlık
 • Alkız
  Bu harika bir bence olmuş
 • Karizmatiksporcu
  Çok severim fakat zararı dokunduğu için kestim.
 • Tebrikler başarılı bir çalışma 👍
 • v0lkn
  Hepsinin var ama çoğu dikkat çekmiyor
 • Daredevil39
  Benim baharatlar 1 yılı geçti galiba
YÜKLENİYOR...