Türkler Piknikte!

Merhabalar hepinize.

Bu akşam iş çıkışında piknik yapan aileleri görünce, bununla alakalı bir şey yazmazsam içim rahat etmez dedim. Bir kaç dakikalık ön hazırlık sonrasında başlıyorum yazmaya.Biliyorsunuz ki, piknik dendiğinde Türk aileleri başı çeker. Yeşil bir ot topluluğu görsek dahi oraya mangalı ve kilimi seren insanlarız. Doğayı çok seviyoruz!

Türkler Piknikte!
Peki Türk insanı pikniğe nasıl hazırlanır?
Bu iş çok çetrefillidir aslında. Öyle kolay şey değildir pikniğe gitmek. Yani mangalı, eti aldık hadi gidelim demekle olmaz. Öncelikle bıyıklı, göbekli, beyaz atletli olmanız gereklidir. Yoksa size "Piknik yapabilir" belgesi vermiyorlar. Bıyığınız, göbeğiniz ve beyaz askılı bir atletiniz var ise belgenizi cebinize koyup başlıyorsunuz hazırlanmaya.

Yanınıza almanız gereken eşyaların başlıcaları, Çay,çayı demleyebileceğiniz kömür ile çalışan bir semaver, teyp, damacana su, tavuk ya da kuzu eti (bolca), aile üyeleri, lastik top, ip, mangal, büyükçe bir ya da bir kaç tane kilim, karpuz, şezlong (eğer şezlong bulamazsanız büyük bir çarşaf alın ki üstünüze gerip altında oturabilesiniz) ve bir teyp gibi şeylerdir. Kalabalık olmaya özen göstermelisiniz. Yoksa diğer piknikçi aileler tarafından dışlanabilir ve buna üzülebilirsiniz.

Tüm eşyalarınızı hazırladıysanız hemen bir kamyonet buluyorsunuz. Komşularınızda kesinlikle vardır. Onları da pikniğe davet ederek piknik yolu masrafını bedavaya getirebilirsiniz. Aileniz, komşular, cümbür cemaat kasaya atlayın. Aranıza darbuka çalmasını bilen birini alın ki yolculuk boyunca sıkılmayasınız.

Unutmayın ki, çim kaplı veya gölgelik her alan potansiyel piknik alanıdır. Yazılı ve görsel uyarı tabelalarına kulak asmayınız. Kalabalıksınız. Biri bir şey derse mahallece çok estetik kavga sahneleri yaratabilirsiniz.

Ailenin babası her zaman mangal işini üstlenmelidir. Mangalın nasıl davranacağını en iyi o bilir. Etin pişip pişmediğinden anlayan tek yüce insan, ailenin bıyıklı ve göbekli babası, erkeğidir. Mangalı yaktığı anda eline aldığı karton parçasını bir samurayın kılıcını salladığı gibi hızlı ve kıvrak bir şekilde sallar. Böylece yanmaz dediğiniz mangal, yanardağlara taş çıkarırcasına alevlenir.

Kadınlar ise kendi aralarında esir aldıkları teybin play tuşuna bir piknik kadını edasıyla basarlar. Çalan şarkı mezdekedir. Başlarlar göbekler atmaya. Evde somurtan anneleriniz, dedikoducu yaşlı komşu teyzeleriniz birer Asena olmuştur adeta. Terle karışık kolonya kokusu sarar etrafı bir anda.

Mangalın etleri pişirmesini bekleyen diğer erkekler ise kendilerince oyalanmakta ve rahatlığın tadını çıkarmaktadırlar.


Gençler ailelerinden gizli ağaç arkalarında sigara içmeye çalışırlar. Kimileri de bakkaldan aldıkları top ile yakartop, voleybol gibi oyunlar oynayarak zaman geçiriler. Aileler yanlarında getirdikleri ip ile salıncağı en yakın ağaca kurarlar ve başlarlar sallanmaya. Bu sallanma sırasında önünüzden mutlaka bir çocuk geçer ve ona sallanırken ileri uzattığınız ayaklarınızda kallavi bir kaza tekmesi atarak çocuğun erken yaşta uçmasına neden olursunuz. Aileler "aboo" diye bağırışırken çocuğun varsa kanayan yarasına erkeklerden birisi cebinden çıkardığı sigarayı kırarak tütün ile pres yapar ki kan akışı kesilsin. Bu eğlenceli saatler etlerin servis edilmesi, salataların ve evden getirilen böreklerin sofraya konmasıyla devam eder. Afiyetle yenilir.

Yemek sonrasında grubun en tok sesli bıyıklı ve atletli erkeği;
- Hadi avrat! Bir çay koyda içelim. İster fakir ol, ister fukara. Yemekten sonra yak bir cigara. der ve Hıhoaaa diyerek diğer erkeklerle beraber keyifli bir şekilde güler.

Akşam saatleri yaklaştıkça piknikçilerimizin yüreğini hüzün kaplamaya başlar. Ayrılık vakti yaklaşıyordur. O temiz hava, yeşillik ve gölgeleri terk etmek onları çok üzecektir. Belki başka bir Pazar yine geliriz diye düşünerek avuturlar yufka yüreklerini.. Evin hanımı kamyonetin kasasına binerken şunları söyler ve noktayı koyar;

- l*n İsmail.Boyu devrilesice.Bir şey unutmadık demi?


Kısaca piknik ülkemizde böyledir. Belki de atladığım detaylar olabilir. Bunları da yorumlarınızda siz tamamlayabilirsiniz. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

#SinirliBiber


1|0
82
SinirliBiber KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

  • Ben hayatım boyunca hiç pikniğe gitmedim ama gitmiş kadar oldum fakat bir gün böyle bir grup görürsem kalabalığa karışıp aralarına sızıcam

    0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 7

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...