Z Kuşağı Bu Bence'den Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80'ler ve 90'lar Güzellemeleri!

Funda_a

Herkese merhabalar.. Öncelikle tüm #kizlarsoruyor üyeleri, aileleri ve çalışanlarının bayramını en içten duygumla kutluyorum.. Hepimizin kurban bayramı mübarek olsun..

Uzun zamandır aklımda olan ve yazmak, sizinle paylaşmak için sabırsızlandığım bir konuyu hazır 'Ahh o eski bayramlar..' diye hayıflanılan bu günlerde aktarmak istedim.. Sitemizde her yaş grubundan insan var gördüğüm kadarıyla.. Z kuşağı da, 50 yaş üstü üyelerde.. Ancak çoğunluk sanki 80'ler ve 90'lar kuşağı gibi.. O yüzden bu yazım tam da onlar için.. :)

Z Kuşağı Bu Benceden Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80ler ve 90lar Güzellemeleri!

'Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı.' demiş eskiler. Amma velakin muhtemelen atalarımızın yanıldığı ender deyimlerden biri bu olsa gerek. Çünkü nur yağmıyor belki bit pazarına ama insan yağıyor.. Çünkü eskiye dair ne varsa burnumuzun direğini sızlatıyor. Yeni nesil deyimle 'moda' oluyor.. Adına 'Retro' diyorlar, 'Vintage' diyorlar. Nostalji diyorlar. 2000' li yıllar biz insanlara ne derece bir yapaylık, kaygı, umutsuzluk aşıladıysa artık, eskiye dair ne varsa o dönemde yaşamamış bile olsak burnumuzun direği sızlaya sızlaya özlemle yad ediyoruz..

Z Kuşağı Bu Benceden Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80ler ve 90lar Güzellemeleri!

Klinikte muayene olmaya gelen 18 yaşında bir hastamın 'Abla eskiden iğneler acıtmıyordu. Niye böyle oluyor..' diye aşı sonrası ciddi ciddi sitemini duyunca üstelik; 'Ee bizler ne yapalım' dedim içimden.. Ve bir an önce yazmam gerektiğinin farkına vardım. Bir nevi KizlarSoruyor'da amme hizmeti gibi düşünün bu yazıyı.. Bakalım neler çıkacak ortaya.. :)

1-) Tüplü Televizyon

Dantel örtülü tüplü televizyon ile başlıyorum. Özellikle 80'ler de ikon haline dönüşüp sadece televizyona örtmek için örülen dantelleriyle ünlü televizyonlar.. Arkası tüplü, kocaman, Duvara sığmayıp arada mesafe kalan o meşhur televizyonlar.. Neden bu örtü diye düşündüğümde eskiden sadece TRT kanalı olduğu için belli saatlerde yayın olurmuş. Gündüz yayın yokmuş ve nadiren insanlarda olduğu için evde bir dekorasyon görevi de görüyormuş.. Yani bir nevi altını çizme.. 'Bak bizim televizyonumuz var' mesajı yani..

Tüplü, üstü dantel örtülü eski tip televizyon
Tüplü, üstü dantel örtülü eski tip televizyon

2-) Renkli Tv Camı

Hazır konu televizyon ile başlamışken, yayınların siyah beyaz olduğu dönemde TV yi analog yoldan renklendiren camı unutmamak lazım. :)

TV renklendirici cam
TV renklendirici cam

3-) Çevirmeli Anahtarlı Telefon

Geçin o göz okumalı, parmak izli güvenlik kilitlerini.. Alın size kapı gibi güvenlik.. Evin babası telefon faturası çok geldi mi önce lafını söyler, sonra anahtarı çevirip koyarmış cebine.. Hadi ara arayabilirsen.. Zaten bir kere çevirip trrrrrrrr diye sesler bitip gerçekten aramayı yapabilene kadar ne diyeceğini unutmuş olmazsa insan.. Özellikle içince bolca sıfır rakamı olan numaralar aranıyorsa.. O zaman diyorum hiç mi acil durum çıkıp aramak zorunda kalmazmış insan. Şu an aynı şeyi düşünüyorum da.. Yok düşünemiyorum.. Geçtim 4 numaraya.. :)

Çevirmeli telefon
Çevirmeli telefon

4-) Tan Gazetesi ve Sakallı Bebek Efsanesi

Bir dönemin fenomen gazetesi olan Tan, 'Sakallı bebek' haberleriyle insanlara korku salmış, bir şehir efsanesi haline getirmiş olayı. Teknoloji ve haber iletişiminin bu kadar yaygın olmadığı o günlerde bu safsataya inanıp aralarında heyecanla konuşan kadınlar yaratmış.. Üstelik bu Tan gazetesinin ilk ve tek vukuatı da değil. Genellikle müstehcen fotoğraflar ve uydurmasyon 'sözde' beyanatlarla günümüzün adeta Flash TV si gibiymiş.. Araştırırken gördüm.. 'Zam yattı, esnaf battı' haberinin yanı başına anadan üryan bir kadın fotoğrafı koymuş. Tövbe estağfurullah çekip 5. güzellemeye geçeyim hemen..

Sakallı bebek haberiyle korku salan Tan gazetesi
'Sakallı bebek' haberiyle korku salan Tan gazetesi

5-) 90'lara Damga Vuran İkili Oya & Bora

Ve en muhteşemlerinden biri. 90'lar şarkıları. Bu ekolün en parlak ikilisi.. 'Araa beni. Öptüüm seni seni. Çok özleediim. Delii gibii.' Oya ve Bora fırtınası öyle esmiş ki o dönemin en popüler sosyalleşme aracı olan radyolarda en çok çalınanlardan olmuş.. Güzel şarkıydı vesselam.. Bir kez daha dinleyin derim. :) Takılıp kalıyor insan..

6-) Karışık Kaset

Sanırım bu görsel hepinizi gülümsetti. Bakayım.. :) Evet evet.. Öyle olmuş. Gülümsetmiş..Çünküüü. 90'ların en önemli özelliklerinden biri de kaset dönemi olması. Dijital zaten yok. Böyle baya bildiğin müzik seti, teypte dinlenen kasetler.. 90'larda aşıklar az karışık kaset doldurmamış hani.. Günlerce büyük özenle listelenen şarkıları geceleri dinlerlermiş.. Birde bu kasetlerin içindeki şey, adı ne bilmiyorum. Kopuyormuş. Bantla yapıştırıp, kalemle düzeltiyorlarmış ki o da apayrı bir konu. Belki ona da değinirim.. :)

Liste yapılıp şarkıların tek tek seçilerek doldurtulan karışık kasetler
Liste yapılıp şarkıların tek tek seçilerek doldurtulan karışık kasetler

7-) O Meşhur Kazak

Bir dönem kızlı erkekli hemen herkesin giydiği, aşağı yukarı yakın renk ve desendeki o meşhuuur kazak. :)

O meşhur kazak
O meşhur kazak

8-) O Meşhur Çanta

Hemen hatırladınız değil mi? Babaların, dayıların, eniştelerin. Yani abartmak gibi olmasın, Türkiye Cumhuriyetinde pek çok erkeğin ve farklı renklerini kadınların kullandığı o meşhur mu meşhur bel çantası.. Gri renkli kumaş pantolon üzerinde hafif çıkan göbeğinin altında kalan bu çantayı amcalarda görmüşlüğüm var çocukluğumda. :)

Meşhur Baba çantası
Meşhur 'Baba' çantası

9-) Ve işte o;

Fazla söze gerek yok.. Eskiye dair hatırlamak istemediğim ama o dönem çok kullanılan bir pantolon türü imiş.. Ayağın altından geçen modeli.. :)

90ların en çok giyilen pantolonu
90'ların en çok giyilen pantolonu

10-) O El

Sanırım pek bir şey demeye gerek yok.. Banyodaki el.. Yani sabunluk. :)

Sabunluk el
Sabunluk el

11-) Lambada

80'li yıllarda fırtına gibi esmiş bir şarkı var şimdi de.. Kaoma grubu öyle bir şarkı yapmış ki.. Hem ülkemizde hem dünyada adeta kasırga esmiş. düğünde dernekte, konserde, piknikte, havada, karada, her yerde.. O kuşağın kız çocukları yine o dönemin modası lambada etekleriyle dansını yapıp büyüklerinden aferin almış şanslı çocuklarmış..

12-) Taş Gibi Telefon Nokia 3310

Bir rivayete göre inşaatın 4. katından beton zemine düşmüş te yine bana mısın dememiş. O derece sağlam yani. Şimdiki telefonlar gibi halıya düşse çizilecek türden asla değil.. Hani kanunlarda silah olarak kullanılacak neredeyse.. Yani bir zamanlar.. Nokia 3310 olmadan bir nostalji yazısı olabilir miydi? Elbette hayır.. :) Birde bunun abisi var.. Bir üst modeli. O da 3110.. Telsiz gibi telefon. Bir zaman yine anlatmıştım. İş arkadaşımın babası esnafmış. Vakti zamanında işe giderken baya bildiğin market poşetine koyup gidiyormuş.. O derece kallavi yani.. Aahh ah o günler diyesi geliyor insanın.. :)

Nokia 3310
Nokia 3310

13-) Çok Fonksiyonlu Dolaplı Koltuk

Oturulan yeri kaldırıp sandık gibi kullan. Arkada sırtını dayadığın yer kapaklı. Aç çamaşır koy. Onun üstü çekilen bir bölme.. Ne bileyim ıvır zıvır şeyleri koy. Üstüne süs eşyaları koy. El emeği göz nuru dantel örtünü ser. Yetti mi? Yetmez.. Birde hafif çek. Al sana yatak olsun.. Daha ne olsun.. :) Bir zamanlar hemen hepimizin annelerinin en gözde ev eşyası.. Bundan iyisi yok (muş)

Dolaplı koltuk
Dolaplı koltuk

14-) Mega Star Tarkan

Şimdilerin 'Evli, mutlu, çocuklu..' konseptli yıldız sanatçısı Tarkan, Mega Star olmaya ilk göz kırptığı yıllarda genç kızların rüyalarını süsleyen gerçek bir star adayı imiş.. 'Kıl oldum abi..' ile başlayan müzik yolculuğunda çok özel bir yere sahip kendisi. Halen Mega Star..

Mega Star Tarkan Tevetoğlu
Mega Star Tarkan Tevetoğlu

15-) Kovalı Soba

Sobalı evlerin en büyük özelliği sanırım şu; Genellikle tek oda da soba olduğu için ev halkı ısınmak için etrafında oturuyor.. Şimdiki gibi herkes ayrı ayrı odalara çekilip konuşmadan, iletişim kurmadan, gözüne bile bakmadan geçen hayatlar değil soba başında konuşulan, gülüşülen hayatlar yaşanıyormuş. Zaten eskiye bu denli özlem duymamızı sağlayan bunlar değil mi.. Haa bu arada sobanın tavana vuran ışığını seyredip hayaller kurarak dalınan uykuları es geçmeyeyim..

Kovalı soba
Kovalı soba

16-) Çocukluğumuzun Ressamı Bob Ross

Bir zamanlar TRT’de yayınlanan resim programıyla Bob Ross ya da diğer bir deyişle 'bonus saçlı ressam amca' bir dönemin fenomeniymiş. 'Resim Sevinci' adlı programıyla Amerika'da bir çok insana resim sanatını sevdiren Bob Ross'un ülkemizde de çok hayranı oluşmuş. Amerikan Hava Kuvvetlerinde çalışan bir asker iken gönül verdiği resim için askerliği bırakan Ross için sana otoriteleri 'sanatsal eserler değil' diyerek eleştirmişlerse de hafızlarda o sakin sesi, anlatımı kalmış. ya da bizim duyduğumuz haliyle onu seslendiren sanatçının sesi diyelim..

'Belki şurada küçük mutlu bir ağaç vardır..' Ne dersiniz? :)

Bob Ross
Bob Ross

17-) Tadı Damakta Salçalı Ekmek

O dönem sanırım herkese aynı şeyi hissettirmiştir.. En lezzetli yiyecek. Yapılan bir yaramazlık sonrası dökülen bir kaç damla gözyaşı, anne azarı ve yine anne şefkatiyle salçalı ekmek..

Salçalı ekmek
Salçalı ekmek

18-) Ve son olarak 80'ler de ve 90'lar da AŞK ve Ümit Besen

Son olarak eskilerde yaşanan aşklar ve aşk şarkılarının o dönem, aslında her dönem şarkıcısı olan Ümit Besen'e değinmek istedim.. 80' ve 90'lar da ilişkiler çok daha masum ve sahici yaşanıyormuş. Bırakın beraber rahatça gezip tozmayı el ele bile tutuşmakta zorlanan, utanan, gözleriyle anlaşan, telefondan, İnternet ten değil, sokak aralarında veya anneye söylenen pembe yalan sonrası buluşulan bir kafe de konuşulurmuş.. Ve her defasında erkek kızı sokağın ücra köşesinde bırakır, evine gidesiye kadar bakarmış. Hatta kapıdan girene kadar bekler hatta yine bekler öyle gidermiş (belki).. Bir zaman tesadüfen denk geldiğim bir programda Beyazıt Öztürk bu şekilde anısı anlatmıştı. Eskişehir'de bir kız arkadaşının evinin karşısında o ayazda sabaha kadar beklediğini söyleyip o günlerin ilişkilerindeki masumiyeti dile getirmişti..

Her dönemim şarkıcısı, aşkın, duygunun masumiyetin notalarda buluşturan ismi Ümit Besen'i şahsen çok seviyorum. Bir dönemin tabiri caiz ise 'En baba aşk acısı..' çekenlerin tercümanı olmuş, sevdiği kıza;

'Nikahına beni çağır sevgilim, istersen şahidin olurum senin..' diyecek yüce gönüllü;

'Bu adam kim diye soran olursa, eski bir tanıdık dersin sevgilim.. ' diyecek kadarda... Ahh neyse sinirim bozuldu. :) O kadar da değil be Ümit abi.. Niye nikah masasına oturan sevgilinin nikah şahidi oluyorsun. Niye, niye..

Z Kuşağı Bu Benceden Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80ler ve 90lar Güzellemeleri!

Sizin de geçmişte özlemle hatırladığınız bir güzellemeniz varsa lütfen yoruma yazın.. Ne demiştim bir önceki yazımda; Eskilerin deyimiyle 'Hasbıhal edelim.. ' Haydi. :)

Yeniden görüşmek üzere..

Z Kuşağı Bu Benceden Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80ler ve 90lar Güzellemeleri!

#funda

Z Kuşağı Bu Bence'den Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80'ler ve 90'lar Güzellemeleri!
53
16
Görüşünü yaz
16Kız Görüşü
53Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Kız Görüşü

 • Sakaryalim
  Canım Funda'm. ❤
  Öncelikle senin ve ailenin Kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. 🌺
  Bencene gelecek olursam,
  O kadar güzel, ilmek ilmek işleyerek yazmışsın ki, resmen o günlere gidip geldim.
  Çocukluğumun mutluluğumun zirve olduğu o yıllara yolculuk yaşadım.

  Gerçekten çok teşekkür ediyorum sana. Emeğine, kalemine ve aklına sağlık..

  Müsaaden olursa 1 2 detay da ben eklemek isterim kendimce.

  1) Nokia 5110

  3310'un asıl atası bu telefondu. Antenleriyle niye çekmiyor diye az söylenmezdik.
  Kafaya fırlatsan kafayı yarar, öyle sağlam ve ağır bir telefondu.Z Kuşağı Bu Bence'den Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80'ler ve 90'lar Güzellemeleri!2) Oya - Bora ikilisi denince akıla benim bile içime işleyen tek müzik, o dönemin efsane dizisi Süper Baba'nın jenerik müziği olan 'Bana bir masal anlat baba ' şarkısı gelir. https://www.youtube.com/embed/etP8eQwzySwTekrar sana bu bence için tüm kalbimle çoook teşekkür ediyorum.
  Ve her ne kadar uzak gibi olsak da senin yerinin bende apayrı olduğunu belirtmek istiyorum..

  İyi bayramlar arkadaşım ❤❤❤❤
  Görüş hala geçerli mi?
  • Funda_a

   Güzel düşüncelerin için çok teşekkür ediyorum.. 🥰😘🌸 @Sakaryalim

  • Sakaryalim

   Çok teşekkür ederim Funda'cım ❤❤🌺🌺🌺

  • Funda_a

   😊🖐️❤️❤️❤️😘

En İyi Erkek Görüşü

 • karsiyakaliali
  Çok güzel şeyler paylaşmışsınız Funda hanım.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1552
 • Diğerkâm1i
  Merhaba,

  Ama ben Z kuşağındanım :/
  Oysa okurken müthiş iyi hissetmiştim...
  Severim geçmişi ya eski fotoğraflarda hepsini görmüştüm ben😄 ne güzel ya yaşamak isterdim...
  Hatırlattığınız için çok teşekkür ederim.

  Hayırlı Bayramlar, esen kalınız...🍃
  22.07.21/15:32
 • ƘıȤıԼЄԼMƛ
  Hazırlamış olduğun bu nostaljik çalışmadan dolayı seni tebrik ediyorum ve beni eski zamanlara götürdüğün için ayrıca teşekkür ediyorum Allah bayramınızı mübarek etsin sevdiklerinle beraber nice mutlu güzel bayramlar geçirmeni temenni ediyorum.

  Buradan hareketle ne kadar eski dönemlerde olsa şu anda teknoloji gelişmemiş dahi olsa her şeyin ve her güzelliğin bir tadı olduğunu bir kez daha görmüş oldum, belki günümüzde her şeye çok kolay erişebiliyoruz teknolojik imkanlar sayesinde uzaklarımız yakın olabiliyor, ama artık hiçbir şeyin tadının kalmadığı insanların birbirine saygı sevgi yerine her zaman için aşağılama üstünlük kurma çabası içinde yaşadığı dönemlerde bulunuyoruz. Tabii ki ben de 1991 doğumluyum az çok bazı şeyleri gördüm tabii ki bir 70 doğumlu 80 doğumlu insan kadar bu eski tecrübeleri zevk dolu tecrübeleri yaşamadım, ama şimdiki nesil bir o kadar çok şeyden mahrum kaldı ki mesela eski bayramlar klasik olacak ama gerçekten eski bayramların tadı bir başkaymış şimdi İnsanlar bayram dendiği zaman kaçacak delik arıyor misafir alışverişi ve akraba ziyaretleri tamamıyla unutulmuş durumda zaten akrabalarım birçoğu bırakın bayram ziyareti yapmayı birbirinin yüzüne bakmıyor eften püften nedenler yüzünden birbiriyle küsmeyi konuşmamayı tercih ediyor sen bize bu güzel günleri yaşattığın için tekrardan hazırlama imkanı sunduğun için sana sonsuz kere teşekkür ediyorum.
  • 3310 zamanlarını hiç unutamıyorum öyle bir şarj cihazı vardı ki adamın kafasını yarardı, gazetede kupon ile satılır da heyecanlı bir şekilde açılmasını beklerdik çok özledim çok anneannem ve dedem de çok özledim O günlerde onlarla birlikteydim 😔

  • Funda_a

   O günleri hatırlamak bir insanı mutlu ediyorsa birde tam anlamıyla yaşayanları düşünsek.. Çok şanslılar.. Bende ucundan kıyısından yakaladım 90'ları.. Beğenmene ve güzel duygular hissettirebildiğime sevindim.. :) iyi bayramlar..

  • Tabii ki beğeniyorum seninle daha önce de biz takipleşiyor olduk biliyorum yani paylaşımların gayet kaliteli bazen imreniyorum desem yalan olmaz

  • Hepsini Göster
 • langsam
  Bütün detaylar da kendimi buldum. Ben yaşlarda olup bu sıralı maddeleri tabir doğru ise eze eze yaşamış tüm arkadaşlarımızı hem gülümsetip hem de hüzünlenirdi. Tüplü tv nin bir de kabini vardı, o meşhur perdeyi evlerine hiç asmayacaklar, sobanın üzerinde portakal mandalina kabukları o büyüleyen kokusunu odaya sindirmeyecek ve üzerinde tel askıya kimse çamaşır. asmayacak z kuşağı bu tarihe hep uzaktan bakacak ne yazık ki. Tarihten notlar olmuş bu bence ayrıca iyi bayramlar dilerim 🍭
  • Funda_a

   Beğenmenize sevindim. İşte o yüzden Z kuşağı okumasın dedkm.. 😊

 • Need4Read
  Efsane bence olmuş, emeğine sağlık! Ben hiç karışık kaset yapmadım mesela. Her Y kuşağı bireyi gibi 3310'u ben de kullandım. Sadece bir tane Tarkan kaseti almıştım. Gitti Gideli kasetiydi sanırım. Tüplü TV'ler evlerimizin vazgeçilmeziydi. Çevirmeli telefondan az mı telefonla konuştuk.. Bunları okurken sanki 50 yıl öncesine gidiyormuş gibi hissediyorum ama en fazla 20 yıl.. Garip bir duygu gerçekten..
  • Funda_a

   Aynen. Çok garip bir duygu. Ama güzel de bir duygu aynı zamanda. 😊👍

  • Need4Read

   Aynen öyle.. 🙂🙂

 • bebeto13
  Bu tuş kilidi bana komik geldi bir video kasetleri vardı geriye alırken adamlar hep geri geri gidiyordu 😅😅 Bir de bu kaset olayında ben bu kasetin içindeki şeritleri kaçırınca bunları sarmak bayağı zordu 🙂
  • bebeto13

   Bir de bu tarkanın o zamanki şarkılarını hala dinliyorum büyük sanatçılar yıllar geçse de ölümsüzdür

  • Funda_a

   Aynen öyle.. 😊👍

 • FelFire
  Sitenin %90'ı gitti başlığı okur okumaz 😂

  Yazının başından sonuna en az 5 cm genişledi gülümseyişim :)

  Ellerine sağlık!
  • Funda_a

   Bende gülerek yazdım zaten. :) Sonlara doğru koptum. İnşallah saçmalamamışımdır.. :) Ümit Besen'den sonra yok bende. :) Ki zaten yazı bitmiş. :)

 • NEYSEk
  Eskiden altın rehber vardı bu TV renklendirme camı vardı çocuktum küçüktüm ama iyi hatırlıyorum, çevirmeli telefon oyuncağım gibiydi çevirir dururdum hey gidi günler her ne güzel günlerdi o günler gitti artık gelmez geride.
 • superpsikolog
  Mutluluk dolu yollara gidio geldim. Hiç bir detayı unutmamışsın. Ellerine sağlık @Funda_a
 • Dinazortreni
  Cok nostarjik pek guzel olmus oen gelme dedin ama iyiki seni dinlememisim yoksaa bunlardan mahrum kalacaktim
  • Funda_a

   O birazda işin rengi, latifesi. Yoksa herkes için yazıyorum.. İyi ki geldin. 😊🖐️

  • Hadi hadiiii 😈lafi nasilda çeviriyorsun🤣🤣

  • İyiki gelmisim gerçekten

 • яüүαмsı
  Ahh ne güzel günlerdi yengemin vardı su dolabı cekyattan :). Lambada şarkısı sonradan duydum kuzenim ablam yani o şarkı ile küçükken çarşının ortasında oynamış kahvenin önünde 4 5 yaşların da imiş öyle hoş bir hatırası kalmis aklımda :). Ümit Besen nikahına beni çağır sevgilim istersen şahidim olurum senin hala dinleriz :)). Ressamı çok izlerdim haha baktıkça bende ressam olacağım derdim. Nokia 1100 kulandim 3310 da daha miniktim büyüklerin vardı hey gidi günler
 • sedefcnn
  O yıllara gidip geldim. Ne yalan söyleyeyim gelmek istemedim🙁 hepsini yaşamış biri olarak özlem duyarak ve ic geçirerek okudum.90'larda çocuk olmayı, sokakta arkadaşlarımla salcali ekmek yemeyi, ailemle bir arada sobanın üzerindeki o kestaneli sohbetleri çok özlüyorum. O kanepe hâlâ babannemin evinde duruyor ve ne anılar saklı. Ahhh diyorum eskiden herşey ne güzel ve ne kiymetliymis.
  Emeğinize sağlık paylaşıminiz için teşekkür ederim 🌸
 • Pullman
  Bir kısmını evet biliyorum :D
  Bilmediklerim de çok aslında, mesela renkli tv camı, tan gazetesi gibi :)
  Bu arada o soba kovalı değil, Turbo soba :) Kovalılar ekseriyetle yuvarlak olur.. Bu Turbo sobalar ise gerçekten efsaneydi, mükemmel bir yanış performansı vardı ama tek kusuru iç duvarlarına yanan kömür tozlarının zamanla yapışması..
 • SwordOfDemocles
  Harika bir paylaşım. Kendime dair o kadar çok şey var ki.
  Ama nokia 3310 telefonlar 2000’den sonra çıkmıştı. Orada çelik kasalı Ericsson 688 olmalıydı.
  karışık kasette Selçuk üniversitesinde fenomendim. Manitasına kaset yaptırmak isteyen bana gelirdi, listeler benden çıkardı.
  Kendi doldurduğum karışık kasetleri dünlemek için insanlar sınavlarını kaçırırdı.
  Güzel günlerdi.
  Emeğine sağlık
 • Sıwar
  Güneydoğu ve özellikle de kırsal kesimler batıya nazaran 10 yıl geriden takip ediyordu bana göre. Çünkü ben 94'lü olmama rağmen bu bencedeki bazı maddeleri görebildim. Komşumuzun dünerli telefonu, bizim kocalı sobamız, bayram sabahının telaşı...
  Küçükken de Bop Ross'u çok izlerdim :-)
  Y işe Z kuşağının sınırında doğmak öyle bir şey; hem geçmişe özlem hem de geleceğe yönelik bir sabırsızlık...
 • Demiradam5508
  Funda hanim bu sinema tadinda eşsiz nostaljik yolculugu yaşattığınız icin sıze şükranlarımı sunuyorum. Okurken keyif aldim ve o anları yaşadim her ne kadar bu yolculuktaki herseyi yaşamamış olsak da bu yazıdan sonra yaşamayı arzuluyorum. Kahve tadinda 80 ve 90 'lara yolculuk harika olmus aciklama ve örneklemeler harika bir bir detay. Tesekkurler💐
  • Funda_a

   Beğenmene sevindim. Sitemize hoşgeldin.. Geçmiş olsun. Artuk buradasin. Çünkü buraya giren çıkamıyor. Takılıp kalıyor.. 🙆👍🌺

  • Hosbuldum keyifli bir site sevebileceğimi düşünüyorum sizin bu guzel yazinizdan sonra burda olmamak büyük kayıp her insan icin.

 • missmaii
  Z kuşağı diye gömmüşsünüz ama biz çoğu 90 lılardan daha olgunuz daha bilinçliyiz. Herkesi bir tutamazsınız, kendinizi de başkası ile bir tutulmasından hoşlanamayacağınız gibi.
  Hepsini gördüm, yaşadım.
 • _Jante_
  Eline sağlık, güzel bir bence. Tarkan'ın 92 albümünü çok severim aklıma geldi yeniden. :)
  • Funda_a

   Yorum için teşekkürler.. 🙆😊 Profil resmine noldu? 🤔🤔

  • _Jante_

   Kaldırdım siteye daha az giriyorum bu aralar :)
   Rica ederim

  • Funda_a

   Fazla uzaklaşma yine de.. 😊 Kendine iyi bak. 🌹

  • Hepsini Göster
 • Twinturbo35
  Z Kuşağı Bu Bence'den Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80'ler ve 90'lar Güzellemeleri!Ellerinize sağlık müthiş bir bence olmuş. Ses kayıt özelliği olan teypler vardı kasede kendi sesimizi kaydeder dinlerdik, radyodan sevdiğimiz şarkıları da kaydederdik. çevirmeli telefonla 3-5 yaşlarımda rastgele numara çevirip sapıklık yaptığım için telefonu duvara monte etmişlerdi :D ve 9 numaradaki efsanevi pantolon... O daha çok günümüz taytlarının daha kalın pantolonumsu bir formuydu. 13'teki dolaplı koltuk ta 2013 yılında öğrenci evimizde mevcuttu. Ev arkadaşım klasik şeyleri severdi sayesinde üstünde az nostalji yaşamadık. El şeklindeki sabunluk beni tiksindiriyordu nedense bilmiyorum. Gerçekten teşekkürler emeğin için...
  • Funda_a

   Teşekkürler güzel yorumunuz için. 😊🙋🖐️

 • Affedilmeyen
  salçalı ekmek favorim
  karışık kasetlerim vardı..
  hepsini kasetçi arkadaşımla birlikte çekerdik
  arada onun için şiir seslendiriyordum:) amatör radyomuz vardı
  hey gidi günler hey
  yaşlandık sanırım
 • Sunrise_sunset_
  80 ler 90 lar nostalji yaşattınız teşekkür edrim emeğnize sağlık
  • Funda_a

   Teşekkür ediyorum. Beğenmene sevindim. :)

  • Bugun bende kaset buldum kilerde teyzemin kasetleri 👏🧿🧿

  • Funda_a

   Annem saklamış. Bende de var.. Saklıyorum. hatıra.. Sende sakla.. Çok değerli onlar çünkü :)

  • Hepsini Göster
 • VesSelamTR
  Ellerine sağlık cino ve ekşi yüz de olmuş olsaydı görsellerde oturup ağlardım cidden çok duygulandırıcı bi çalışma
  • Funda_a

   Eskilere dair çok şey var ama ancak bazılarını kullanabildim.. O dediğin de mutlaka var.. Beğenmene sevindim.. :) iyi bayramlar..

  • VesSelamTR

   Beğenmeyen ölsün :)
   Gerçekten çok başarılı bi çalışma olmuş tekrardan ellerinize sağlık iyi bayramlar sağlıkla mutlulukla huzurla kalın :)

  • Funda_a

   Sende öyle 🙏🧡

 • Kedidir_Kedi
  Hepsini hatırlıyorum. Daha neler neler hatırlıyorum da anlatsam tarihi eser diye korumaya alırlar, ama öte yandan mutluyduk ya 😂😂 eline sağlık yine güzel bir bence olmuş :)Z Kuşağı Bu Bence'den Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80'ler ve 90'lar Güzellemeleri!Z Kuşağı Bu Bence'den Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80'ler ve 90'lar Güzellemeleri!
 • Zlatan_red
  okula servisle giderken o kadar çok karışık kaset yapmıştımki 😊😊😊 ahh ahh harika olmuş ellerine sağlık çok güzel bir bence olmuş 🤌🏻👍🏼🙏☺️
 • johnyx
  Emeğine yüreğine sağlık..
  Bayram günü 30 yıl geriye gittim 😊😃
  • Funda_a

   Çok sağol.. Güzel olmuş Zaman yolculuk diyelim. :)

 • cankall
  Müthiş bir eskiyi hatırlatma evet o kazaktan benimde vardı
 • fangoria
  Eskiler çok iyiydi gerçekten. Tetrisi de unutmayalım bi ara herkesin elinde vardı
  Ama gevşeklik ümit besenin eski sevgilisinin düğününe gitmesiyle başladı diye de bir geyik vardır 😀
 • C4N197
  Hepsini hatırlıyorum. Hepsinde ayrı bir hatıram var. Çocukluğuma indirdiğin için çok teşekkür ederim ☺️
 • birumut39
  Kız hepsi çok güzel Di ama en önemli olanı unutmuşsun. Aile ömürlük evlilik çocukların kocadan çıkması sadece o yıllarda kaldı
 • MATRAXCA
  Aynen hepsine katiliyorum tek kelime ile mukemmel bir bence olmuş emeğinize saglik👏👏👏👏😁😁
  • Funda_a

   Teşekkür ediyorum..🌸🖐️

  • MATRAXCA

   Rica ederim ederim efendim.👏

 • oluroluryeriz
  Z kuşağı dendikçe sinirlerim yerinden oynuyor.

  Neyse güzel bence olmuş. Eline sağlık.
 • mihrsitare
  Z kuşağı da önceki kuşakların eseri ama olsundu kalp yara almaya alışıyor
 • gecekusum3434
  Hislerimize tercüman olmuşsunuz genc birisi olarak araştırmalarinizin hepsi doğru tebrik ederim sizi
 • _GerdekBasan_
  Birinin bana 90'lı yılları anlatması için en az 45-50 yaşında olması lazım
  93'lü bir bireyin anlattıkları pek ilgimi çekmez :D
  Elinize sağlık
 • PR0METHEUS
  Çocukken her sabah Maksi TV'yi açardık, akşam Cine5'i. O dönem çok güzel programlar vardı yayında. Susam Sokağı, Barış Manço'nun çocuk programı, ufkumuzu açacak yabancı filmlerin tadı hâlâ damağımda.
  Eskiden paranın ve ürünlerin değeri vardı. Onların tadını hatırlatacak, hilesiz bir ürün kalmamış. Sosyal çevremiz ve güzel oyunlarımız vardı.
  Ileride çocuğum olursa aynı kültürle büyüteceğim.
  Bunları hatırladığımda içimi buram buram hüzün kaplıyor. Kim derdi ki bir gün mumla maziyi arayacağız.
  Ellerine sağlık her şeyi tüketmediğimiz güzel yıllardı.
 • ŞEREFXAN_KARDAŞ_21
  bu parçalar benden sana gelsinhttps://youtu. be/f1kkD6-dovghttps://youtu. be/8O7tGsUlaug
 • Drakula3584
  Çok güzel olmuş eski televizyonlar özelliği olmasa da şimdikiler gibi yeni modellere göre daha dayanıklı telefon da öyle 😂
 • trusttmee
  Z kuşağı bunlardan uzak büyümedi biz neslin son kişileriyiz bizden sonrakiler tablet telefonla büyümeye başladı 2000 liler olarak parke taşlarını kale yapıp sokakta top oynayan son nesil biziz
  • Sen Z olmuyosun 2000 yılı ve sonrasında doğanlar oluyo

  • trusttmee

   26 ocak 2000 doğumluyum

 • biradetmehmet
  O dönemi doyasıya yaşamış olmanın sevincini bir omur taşırım ben
 • Yoğunbakım
  Müthiş. Naftalin koktum ama çok sevdim.
 • lotus-patra
  Resmen nostalji yaşadım emeğiniZe sağlık.
 • EmirAdakul
  Tamam uzak durdum 🤭. Eline sağlık.
 • Gurbet_Kuşuu
  Ağladım : (
 • Hasanderki
  Aşırı emek verip hazırlamışsin 👏🏻👏🏻😊 90 lar cok güzeldi, hala güzel
 • tuVasMeDétruire
  guzel olmus favorim o el
 • Escobar9241
  Ah nerde o eski bayramlar gerçekten
  yazın süper olmuş eline emeğine sağlık.
  ey gıdı akşam dan bayramlik kıyafetlerimizi baş ucumuza koyar kaç para toplayacagimizi hayal edip uyurduk sabah namazına zor da olsa kalkar cami de başlardık bayramlaşmaya
  eve gelip aile üyeleriyle bayramlaşip para ve şeker toplamaya başlardık.
  utanmadan çekinmeden bütün mahalle halkını dolaşırdik eyy gidi eski bayramlar.
  Şimdi WhatsApp dan bayram kutluyoruz toplu birde özel olarak mesaj da atmıyoruz..
  geleneklerimizi geleneklerimizi ayrı kendi benliğimizi kaybettik ve her geçen gün daha da yok oluyoruz...
  İçim kan ağlıyor valla usunmedim yazdım 🙈
 • candygirl34
  Harika olmuş ellerine sağlık
 • Haunters
  Eline, emeğine, yüreğine sağlık 🥰
 • restinerest
  Hepsi vardi bizde. Ne guzel gunlerdi
 • schrodingerscat90
  Mükemmel olmuş:D
  • Funda_a

   Teşekkür ederim..😊👍🌸

 • Banlandırıldık
  Anamın evinde varmıştı Televizyon
 • varrohincco
  :) en güzel yıllardı o yıllar beee
 • hakan_ist
  Harika olmus. Cidden gulumsettin:))
 • KAslaNn
  Soba hala bi çok evde var ya
 • hhyynn84
  cok ozlwdim
  • hhyynn84

   senin daha yuksrklerde olman gerek

 • IAmarPresterAen
  Güzel yazı ellerine sağlık Funda
 • _ViViR-
  Harkulade bir bence olmuş.. düşüncene sağlık
 • Lucifan
  Eline sağlık abla
 • nirhamm
  Eskiler daha güzelmişş
 • eskiavare
  Ellerine sağlık çok güzel olmuş
 • Dubaiprensi
  Hiçbir şeyi de kacirmamissin:)
 • Daha Fazla (7)
YÜKLENİYOR...