Z Kuşağı Bu Bence'den Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80'ler ve 90'lar Güzellemeleri!

Funda_a

Herkese merhabalar.. Öncelikle tüm #kizlarsoruyor üyeleri, aileleri ve çalışanlarının bayramını en içten duygumla kutluyorum.. Hepimizin kurban bayramı mübarek olsun..

Uzun zamandır aklımda olan ve yazmak, sizinle paylaşmak için sabırsızlandığım bir konuyu hazır 'Ahh o eski bayramlar..' diye hayıflanılan bu günlerde aktarmak istedim.. Sitemizde her yaş grubundan insan var gördüğüm kadarıyla.. Z kuşağı da, 50 yaş üstü üyelerde.. Ancak çoğunluk sanki 80'ler ve 90'lar kuşağı gibi.. O yüzden bu yazım tam da onlar için.. :)

Z Kuşağı Bu Benceden Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80ler ve 90lar Güzellemeleri!

'Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı.' demiş eskiler. Amma velakin muhtemelen atalarımızın yanıldığı ender deyimlerden biri bu olsa gerek. Çünkü nur yağmıyor belki bit pazarına ama insan yağıyor.. Çünkü eskiye dair ne varsa burnumuzun direğini sızlatıyor. Yeni nesil deyimle 'moda' oluyor.. Adına 'Retro' diyorlar, 'Vintage' diyorlar. Nostalji diyorlar. 2000' li yıllar biz insanlara ne derece bir yapaylık, kaygı, umutsuzluk aşıladıysa artık, eskiye dair ne varsa o dönemde yaşamamış bile olsak burnumuzun direği sızlaya sızlaya özlemle yad ediyoruz..

Z Kuşağı Bu Benceden Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80ler ve 90lar Güzellemeleri!

Klinikte muayene olmaya gelen 18 yaşında bir hastamın 'Abla eskiden iğneler acıtmıyordu. Niye böyle oluyor..' diye aşı sonrası ciddi ciddi sitemini duyunca üstelik; 'Ee bizler ne yapalım' dedim içimden.. Ve bir an önce yazmam gerektiğinin farkına vardım. Bir nevi KizlarSoruyor'da amme hizmeti gibi düşünün bu yazıyı.. Bakalım neler çıkacak ortaya.. :)

1-) Tüplü Televizyon

Dantel örtülü tüplü televizyon ile başlıyorum. Özellikle 80'ler de ikon haline dönüşüp sadece televizyona örtmek için örülen dantelleriyle ünlü televizyonlar.. Arkası tüplü, kocaman, Duvara sığmayıp arada mesafe kalan o meşhur televizyonlar.. Neden bu örtü diye düşündüğümde eskiden sadece TRT kanalı olduğu için belli saatlerde yayın olurmuş. Gündüz yayın yokmuş ve nadiren insanlarda olduğu için evde bir dekorasyon görevi de görüyormuş.. Yani bir nevi altını çizme.. 'Bak bizim televizyonumuz var' mesajı yani..

Tüplü, üstü dantel örtülü eski tip televizyon
Tüplü, üstü dantel örtülü eski tip televizyon

2-) Renkli Tv Camı

Hazır konu televizyon ile başlamışken, yayınların siyah beyaz olduğu dönemde TV yi analog yoldan renklendiren camı unutmamak lazım. :)

TV renklendirici cam
TV renklendirici cam

3-) Çevirmeli Anahtarlı Telefon

Geçin o göz okumalı, parmak izli güvenlik kilitlerini.. Alın size kapı gibi güvenlik.. Evin babası telefon faturası çok geldi mi önce lafını söyler, sonra anahtarı çevirip koyarmış cebine.. Hadi ara arayabilirsen.. Zaten bir kere çevirip trrrrrrrr diye sesler bitip gerçekten aramayı yapabilene kadar ne diyeceğini unutmuş olmazsa insan.. Özellikle içince bolca sıfır rakamı olan numaralar aranıyorsa.. O zaman diyorum hiç mi acil durum çıkıp aramak zorunda kalmazmış insan. Şu an aynı şeyi düşünüyorum da.. Yok düşünemiyorum.. Geçtim 4 numaraya.. :)

Çevirmeli telefon
Çevirmeli telefon

4-) Tan Gazetesi ve Sakallı Bebek Efsanesi

Bir dönemin fenomen gazetesi olan Tan, 'Sakallı bebek' haberleriyle insanlara korku salmış, bir şehir efsanesi haline getirmiş olayı. Teknoloji ve haber iletişiminin bu kadar yaygın olmadığı o günlerde bu safsataya inanıp aralarında heyecanla konuşan kadınlar yaratmış.. Üstelik bu Tan gazetesinin ilk ve tek vukuatı da değil. Genellikle müstehcen fotoğraflar ve uydurmasyon 'sözde' beyanatlarla günümüzün adeta Flash TV si gibiymiş.. Araştırırken gördüm.. 'Zam yattı, esnaf battı' haberinin yanı başına anadan üryan bir kadın fotoğrafı koymuş. Tövbe estağfurullah çekip 5. güzellemeye geçeyim hemen..

Sakallı bebek haberiyle korku salan Tan gazetesi
'Sakallı bebek' haberiyle korku salan Tan gazetesi

5-) 90'lara Damga Vuran İkili Oya & Bora

Ve en muhteşemlerinden biri. 90'lar şarkıları. Bu ekolün en parlak ikilisi.. 'Araa beni. Öptüüm seni seni. Çok özleediim. Delii gibii.' Oya ve Bora fırtınası öyle esmiş ki o dönemin en popüler sosyalleşme aracı olan radyolarda en çok çalınanlardan olmuş.. Güzel şarkıydı vesselam.. Bir kez daha dinleyin derim. :) Takılıp kalıyor insan..

6-) Karışık Kaset

Sanırım bu görsel hepinizi gülümsetti. Bakayım.. :) Evet evet.. Öyle olmuş. Gülümsetmiş..Çünküüü. 90'ların en önemli özelliklerinden biri de kaset dönemi olması. Dijital zaten yok. Böyle baya bildiğin müzik seti, teypte dinlenen kasetler.. 90'larda aşıklar az karışık kaset doldurmamış hani.. Günlerce büyük özenle listelenen şarkıları geceleri dinlerlermiş.. Birde bu kasetlerin içindeki şey, adı ne bilmiyorum. Kopuyormuş. Bantla yapıştırıp, kalemle düzeltiyorlarmış ki o da apayrı bir konu. Belki ona da değinirim.. :)

Liste yapılıp şarkıların tek tek seçilerek doldurtulan karışık kasetler
Liste yapılıp şarkıların tek tek seçilerek doldurtulan karışık kasetler

7-) O Meşhur Kazak

Bir dönem kızlı erkekli hemen herkesin giydiği, aşağı yukarı yakın renk ve desendeki o meşhuuur kazak. :)

O meşhur kazak
O meşhur kazak

8-) O Meşhur Çanta

Hemen hatırladınız değil mi? Babaların, dayıların, eniştelerin. Yani abartmak gibi olmasın, Türkiye Cumhuriyetinde pek çok erkeğin ve farklı renklerini kadınların kullandığı o meşhur mu meşhur bel çantası.. Gri renkli kumaş pantolon üzerinde hafif çıkan göbeğinin altında kalan bu çantayı amcalarda görmüşlüğüm var çocukluğumda. :)

Meşhur Baba çantası
Meşhur 'Baba' çantası

9-) Ve işte o;

Fazla söze gerek yok.. Eskiye dair hatırlamak istemediğim ama o dönem çok kullanılan bir pantolon türü imiş.. Ayağın altından geçen modeli.. :)

90ların en çok giyilen pantolonu
90'ların en çok giyilen pantolonu

10-) O El

Sanırım pek bir şey demeye gerek yok.. Banyodaki el.. Yani sabunluk. :)

Sabunluk el
Sabunluk el

11-) Lambada

80'li yıllarda fırtına gibi esmiş bir şarkı var şimdi de.. Kaoma grubu öyle bir şarkı yapmış ki.. Hem ülkemizde hem dünyada adeta kasırga esmiş. düğünde dernekte, konserde, piknikte, havada, karada, her yerde.. O kuşağın kız çocukları yine o dönemin modası lambada etekleriyle dansını yapıp büyüklerinden aferin almış şanslı çocuklarmış..

12-) Taş Gibi Telefon Nokia 3310

Bir rivayete göre inşaatın 4. katından beton zemine düşmüş te yine bana mısın dememiş. O derece sağlam yani. Şimdiki telefonlar gibi halıya düşse çizilecek türden asla değil.. Hani kanunlarda silah olarak kullanılacak neredeyse.. Yani bir zamanlar.. Nokia 3310 olmadan bir nostalji yazısı olabilir miydi? Elbette hayır.. :) Birde bunun abisi var.. Bir üst modeli. O da 3110.. Telsiz gibi telefon. Bir zaman yine anlatmıştım. İş arkadaşımın babası esnafmış. Vakti zamanında işe giderken baya bildiğin market poşetine koyup gidiyormuş.. O derece kallavi yani.. Aahh ah o günler diyesi geliyor insanın.. :)

Nokia 3310
Nokia 3310

13-) Çok Fonksiyonlu Dolaplı Koltuk

Oturulan yeri kaldırıp sandık gibi kullan. Arkada sırtını dayadığın yer kapaklı. Aç çamaşır koy. Onun üstü çekilen bir bölme.. Ne bileyim ıvır zıvır şeyleri koy. Üstüne süs eşyaları koy. El emeği göz nuru dantel örtünü ser. Yetti mi? Yetmez.. Birde hafif çek. Al sana yatak olsun.. Daha ne olsun.. :) Bir zamanlar hemen hepimizin annelerinin en gözde ev eşyası.. Bundan iyisi yok (muş)

Dolaplı koltuk
Dolaplı koltuk

14-) Mega Star Tarkan

Şimdilerin 'Evli, mutlu, çocuklu..' konseptli yıldız sanatçısı Tarkan, Mega Star olmaya ilk göz kırptığı yıllarda genç kızların rüyalarını süsleyen gerçek bir star adayı imiş.. 'Kıl oldum abi..' ile başlayan müzik yolculuğunda çok özel bir yere sahip kendisi. Halen Mega Star..

Mega Star Tarkan Tevetoğlu
Mega Star Tarkan Tevetoğlu

15-) Kovalı Soba

Sobalı evlerin en büyük özelliği sanırım şu; Genellikle tek oda da soba olduğu için ev halkı ısınmak için etrafında oturuyor.. Şimdiki gibi herkes ayrı ayrı odalara çekilip konuşmadan, iletişim kurmadan, gözüne bile bakmadan geçen hayatlar değil soba başında konuşulan, gülüşülen hayatlar yaşanıyormuş. Zaten eskiye bu denli özlem duymamızı sağlayan bunlar değil mi.. Haa bu arada sobanın tavana vuran ışığını seyredip hayaller kurarak dalınan uykuları es geçmeyeyim..

Kovalı soba
Kovalı soba

16-) Çocukluğumuzun Ressamı Bob Ross

Bir zamanlar TRT’de yayınlanan resim programıyla Bob Ross ya da diğer bir deyişle 'bonus saçlı ressam amca' bir dönemin fenomeniymiş. 'Resim Sevinci' adlı programıyla Amerika'da bir çok insana resim sanatını sevdiren Bob Ross'un ülkemizde de çok hayranı oluşmuş. Amerikan Hava Kuvvetlerinde çalışan bir asker iken gönül verdiği resim için askerliği bırakan Ross için sana otoriteleri 'sanatsal eserler değil' diyerek eleştirmişlerse de hafızlarda o sakin sesi, anlatımı kalmış. ya da bizim duyduğumuz haliyle onu seslendiren sanatçının sesi diyelim..

'Belki şurada küçük mutlu bir ağaç vardır..' Ne dersiniz? :)

Bob Ross
Bob Ross

17-) Tadı Damakta Salçalı Ekmek

O dönem sanırım herkese aynı şeyi hissettirmiştir.. En lezzetli yiyecek. Yapılan bir yaramazlık sonrası dökülen bir kaç damla gözyaşı, anne azarı ve yine anne şefkatiyle salçalı ekmek..

Salçalı ekmek
Salçalı ekmek

18-) Ve son olarak 80'ler de ve 90'lar da AŞK ve Ümit Besen

Son olarak eskilerde yaşanan aşklar ve aşk şarkılarının o dönem, aslında her dönem şarkıcısı olan Ümit Besen'e değinmek istedim.. 80' ve 90'lar da ilişkiler çok daha masum ve sahici yaşanıyormuş. Bırakın beraber rahatça gezip tozmayı el ele bile tutuşmakta zorlanan, utanan, gözleriyle anlaşan, telefondan, İnternet ten değil, sokak aralarında veya anneye söylenen pembe yalan sonrası buluşulan bir kafe de konuşulurmuş.. Ve her defasında erkek kızı sokağın ücra köşesinde bırakır, evine gidesiye kadar bakarmış. Hatta kapıdan girene kadar bekler hatta yine bekler öyle gidermiş (belki).. Bir zaman tesadüfen denk geldiğim bir programda Beyazıt Öztürk bu şekilde anısı anlatmıştı. Eskişehir'de bir kız arkadaşının evinin karşısında o ayazda sabaha kadar beklediğini söyleyip o günlerin ilişkilerindeki masumiyeti dile getirmişti..

Her dönemim şarkıcısı, aşkın, duygunun masumiyetin notalarda buluşturan ismi Ümit Besen'i şahsen çok seviyorum. Bir dönemin tabiri caiz ise 'En baba aşk acısı..' çekenlerin tercümanı olmuş, sevdiği kıza;

'Nikahına beni çağır sevgilim, istersen şahidin olurum senin..' diyecek yüce gönüllü;

'Bu adam kim diye soran olursa, eski bir tanıdık dersin sevgilim.. ' diyecek kadarda... Ahh neyse sinirim bozuldu. :) O kadar da değil be Ümit abi.. Niye nikah masasına oturan sevgilinin nikah şahidi oluyorsun. Niye, niye..

Z Kuşağı Bu Benceden Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80ler ve 90lar Güzellemeleri!

Sizin de geçmişte özlemle hatırladığınız bir güzellemeniz varsa lütfen yoruma yazın.. Ne demiştim bir önceki yazımda; Eskilerin deyimiyle 'Hasbıhal edelim.. ' Haydi. :)

Yeniden görüşmek üzere..

Z Kuşağı Bu Benceden Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80ler ve 90lar Güzellemeleri!

#funda

Z Kuşağı Bu Bence'den Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80'ler ve 90'lar Güzellemeleri!
53
16
Görüşünü yaz
16Kız Görüşü
53Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Sakaryalim
  Canım Funda'm. ❤
  Öncelikle senin ve ailenin Kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. 🌺
  Bencene gelecek olursam,
  O kadar güzel, ilmek ilmek işleyerek yazmışsın ki, resmen o günlere gidip geldim.
  Çocukluğumun mutluluğumun zirve olduğu o yıllara yolculuk yaşadım.

  Gerçekten çok teşekkür ediyorum sana. Emeğine, kalemine ve aklına sağlık..

  Müsaaden olursa 1 2 detay da ben eklemek isterim kendimce.

  1) Nokia 5110

  3310'un asıl atası bu telefondu. Antenleriyle niye çekmiyor diye az söylenmezdik.
  Kafaya fırlatsan kafayı yarar, öyle sağlam ve ağır bir telefondu.Z Kuşağı Bu Bence'den Uzak Dursun: 18 Madde de Buram Buram Naftalin Kokan 80'ler ve 90'lar Güzellemeleri!2) Oya - Bora ikilisi denince akıla benim bile içime işleyen tek müzik, o dönemin efsane dizisi Süper Baba'nın jenerik müziği olan 'Bana bir masal anlat baba ' şarkısı gelir. https://www.youtube.com/embed/etP8eQwzySwTekrar sana bu bence için tüm kalbimle çoook teşekkür ediyorum.
  Ve her ne kadar uzak gibi olsak da senin yerinin bende apayrı olduğunu belirtmek istiyorum..

  İyi bayramlar arkadaşım ❤❤❤❤
  Sevdim 2 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Funda_a

   Güzel düşüncelerin için çok teşekkür ediyorum.. 🥰😘🌸 @Sakaryalim

  • Sakaryalim

   Çok teşekkür ederim Funda'cım ❤❤🌺🌺🌺

  • Funda_a

   😊🖐️❤️❤️❤️😘

En İyi Erkek Görüşü

 • karsiyakaliali
  Çok güzel şeyler paylaşmışsınız Funda hanım.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1552
 • _-_Barbie_-_
  Z kuşağıyım hayırdır sn kimsin
  SevdimKatılmıyorum 3 Kişi
 • LocalOğuz
  Z kuşağı tektir
 • Gizli Üye
  Büyük emek harcamışsın. ellerine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Derleme çok güzel ve 90 lari yansıtılmıs
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Çok İhtiyarlarlamisim. 😃😃😃 Hepsini çok iyi biliyorum.
  Sevdim 2 Kişi
  • Funda_a

   Öyle demeyelim de yine de. İnsan hissettiği yastadır. 😊👍

 • Gizli Üye
  MSN unutulmuş 😔, elinize sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  • Funda_a

   Daha çok şey vardı ama hepsini sığdırmam mümkün olmadı.. Teşekkürler yorumunuz için. :)

 • Gizli Üye
  Biktik z kuşağı şeysinden
  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
YÜKLENİYOR...