Gıda enflasyonu beslenme alışkanlıklarınızda ne gibi değişikliklere yol açtı?

Semih4500
Selam KScanlar 😊

Biliyoruz ki son bir yılda tarım ülkesi olmamıza karşın gıda fiyatlardı aldı başını gitti.

Peki gıda enflasyonu ne kadar ve enflasyon herkese eşit mi?
Gıda enflasyonu beslenme alışkanlıklarınızda ne gibi değişikliklere yol açtı?
- Tabloya göre düşük gelirlilerin aldığı pazar ürünleri son 1 yılda %131,6 zamlandı.

- Tüik verilerine göre gıda enflasyonu %89,1 gibi bir rakam olarak hesaplandı

- Zenginlerin alışveriş yaptığı organik besinler ise son bir yılda sadece %65,5 zamlandı.

Olayı bir örnekle özetlemek istiyorum.

Halk pazarı
Pazarda geçen senenin bu günleri;

  • 1kg domates 5tl iken şu an 17tl
  • 1kg patlıcan 4tl iken şu an 18tl
  • 1kg sivri biber 4tl iken şu an 20tl
  • 1kg patates 2tl iken şu an 5tl
bunlar gibi bir çok örnek verilebilir...
Zenginlerin alışveriş yaptığı organik ürün marketi
Yukarıdaki zenginlerin uğradığı organik ürün satılan pahali bir markettir. Yukarıdaki marketin fiyatlarını karşılaştıralım şimdide...

  • 1kg domates 25tl iken 40tl oldu
  • 1kg patlıcan 20tl iken 40tl oldu
  • 1 top marul 18tl iken 30tl oldu
  • Mango tanesi 8tl iken 15tl oldu
  • Avakado tanesi 10tl iken 19tl old
  • Salatalık 1kg 18tl iken 35tl oldu
Kısacası zengine enflasyon %65 Fakire ise gida enflasyonu %131

Zenginin maaşı %100 artarken
Yoksul kesime %30 zam geldi...

Peki bu konuda ne düşünüyorsunuz...
Gıda enflasyonu beslenme alışkanlıklarınızda ne gibi değişikliklere yol açtı?