Kilo Verirken Kas Kaybetmemek İçin Ne Yapmalısın?

Eskidensarisindim

Neden kas kütlemizi korumalıyız?

Kilo Verirken Kas Kaybetmemek İçin Ne Yapmalısın?

Kaslardan kaybettiğimiz kilolar metabolizmamızı yavaşlatır. Bu da bizi çok düşük kalorili diyetler yapmaya mecbur bırakır. Bu hem sürdürülebilir değil hem de vücut ihtiyacı olan enerji, makro ve mikroları alamaz. Üstelik metabolizma yavaşladığı için kilo almaya daha müsait hale geliriz. Kaslar biçimli durduğu ama biz onları kaybettiğimiz için sarkarız. Kadınlarda hormonal bozukluklara neden olur. Yine fasya bozulduğu için selülitlenmeye yol açar. (Selülit hakkında benceme de göz atabilirsiniz.) Bana hiçbir şey olmadı demeyin. İnsan uzun yaşayan bir varlık. Bugün yaptığınız hataların sonucunu bir kedi kadar kısa sürede görmezsiniz çünkü ortalama ömrünüz onların 5 katıdır. Tabi yine şanslısınız ki ortalama ömrünüz bir kediden uzun olduğundan sağlıklı yaşayarak vücudunuzu onarmak için daha uzun bir zamanınız vardır.

Kas kaybetmemek için neler yapılabilir?

Kilo Verirken Kas Kaybetmemek İçin Ne Yapmalısın?

En önemlisi beslenme. Yeterli miktarda protein almanız önemli. İkincisi de kardiyo gibi egzersizlerden ziyade daha çok dirençli egzersizlere yönlenmek. Yoga, pilates, ağırlık antremanları gibi daha çok kaslara yönelik dirençli egzersizlere kilo verirken ağırlık verilmeli. Kardiyo sağlıklı mi , evet dolaşım sistemi için, iskelet sistemi için çok sağlıklı. Birileri diyecek ki, ama kardiyo ile çok hızlı kilo veriyorum. Fakat kaslarınızın hacmi küçülüyor bu da diyeti veya sporu bıraktığınızda hızlı kilo almanızın sebebi. Kardiyo yapın tabi ama haftada 5 gün değil. Haftada 3 gün dirençli egzersiz, 1 gün de kardiyo yapmak güzel bir program olabilir. Protein önemli demiştim. Pilates, yoga gibi daha düşük yoğunluklu bir spor yapıyorsanız kilo başına 1 gram gelecek kadar protein almak günlük ihtiyacınızı karşılar. Yani 60 kilo biri 60 gram protein tüketebilir. Bu daha yüksek yoğunluklu antremanlar yapan, yüksek ağırlıklar kaldıran kişiler için iki katına çıkıyor. 60 kilo biri bu kez 120 gram protein alması gerekiyor. burada uykuyu da yabana atmamak gerek düzenli uyumak hem kasların yapılanması için önemli hem de dinlenen vücut rahat vücuttur. Yeterli dinlenmez kortizonu yükseltirseniz vücudunuzda bu da kas yıkımına sebebiyet verir ama kortizon başka bir bencenin konusu olsun.

Kilo Verirken Kas Kaybetmemek İçin Ne Yapmalısın?
9
6
Görüşünü yaz
6Kız Görüşü
9Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • denklem2a

  Ellerin dert gormesin @eskidensarisindim simdi kumral misin :))

  Direncli eksersizlere yogunlasmak mantikli ama dikkat edilmesi gereken bir konu daha var; mumkun mertebe agirlik artirmamaya calisin, bildiginiz, daha once calistiginiz agirligi az biraz indirmeniz bile soz konusu olabilir. Kilo verirken nispeten daha az besleneceginiz icin ayni agirligin altina girmek pek verimli olmayacaktir ya tekrar sayisinda ya set sayisinda ya da agirliktan odun vermeniz gerekebilir. Bununla birlikte glucid miktarini da dusureceginiz icin enerjinizde kayip soz konusu olacaktir onemli olan o donemde yeni kas lifleri edinmeye calismaktansa var olani korumak olacaktir.

  Ne yaparsaniz yapin kilo verirken illa ki kas kaybi soz konusu olacaktir ama bunu olabilecek en dusuk duzeyde tutmaya calismak en mantiklisi

  Cok faydali bir bence olmus cok tesekkurler...

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
  • Ben de teşekkür ederim bilgiler için

  • denklem2a

   Benim icin buyuk bir zevkti hem okumak hem de elimden geldigince katkida bulunmak.

   Gercekten harikasin, boyle devam etmen temenisiyle

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

68
 • AyYıldız0110

  Güzel bilgiler ellerine emeğine sağlık teşekkürler

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • RaistlinMajere_

  Yanlış bilinen bir şehir efsanesi var ki kardiyo kasları küçültmez, büyütmez de. Ama direnç hareketleri yerine kardiyoya ağırlık verilirse evet kaslar küçülür ama bunun sebebi kardiyo değil direnç ve ağırlık egzersizlerine zaman ayrılmamasıdır.

  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
  Yorumla
  • Direkt eritir rutinden çıkarın demedim zaten ama dolaylı da olsa kas erimesine sebep oluyor. Hiç olmasaydı bile iki boyutlu egzersizleri haftada 4 gün gibi süreye yaymak bile zaten sakatlığa davetiye çıkarmak demek. Maraton koşan insanlar bile maratonlara hazırlanırken sadece koşmuyor. Bunları özellikle yazıyorum çünkü biliyorum ki bunları okuyup her gün 45 dakika eliptik bisikletten inmeyen kadınlar olacak.

 • AFarCry

  Galiba tüm olay uyuduğumuzda bitiyor. Uyurken protein almak gerekiyor.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Hofland7075

  Elinize sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • murateren3436ist

  Faydalı bir bence olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  Emeğinize sağlık iyi bence

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Barış_LonelyForever

  Güzel bir bence olmuş :)

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Egobal

  Aksıne kılo almaya calısan ben 😂

  Yorumla
 • FilNecati31

  Ogre from baki.

  Yorumla
 • Demirgibisertt

  Güzel bi yazı olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • AVMTON

  yararlı bir içerik olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • nezıhh12

  diyetleri doğru bulmuyorum

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Pelinn_7

  Spor önemli

  Yorumla
 • Gizli Üye

  Yemek yeme?

  Yorumla
YÜKLENİYOR...