Hayvansal Beslenme ve Zararları (Kırmızı ve Beyaz Et)

XAmigdalax

Öncelikle kırmızı/beyaz et yediğimizde vücudumuza ne alırız en önemlisi ne ALAMAYIZ bunu belirleyelim.

Hayvansal Beslenme ve Zararları (Kırmızı ve Beyaz Et)

Kırmızı et kalp damarlarını tıkamadaki en tehlikeli aktörleri barındırır. Doymuş yağ, kolesterol ve trans yağ .. Özellikle trans yağ damarlardaki oksidasyonu (bozulma,okside olma,paslanma) arttırarak damarların bozulmasını ve elastikiyetini kaybetmesini sağlar. Bu sadece kalp damarlarında değil, vücudumuzun her yerindeki damarları aynı şekilde etkiler. Kırmızı/beyaz et içerisindeki bu zararlı yağların ne kadar olduğu ile ilgili araştırma sonuçlarını tabloladım. İnceleyebilirsiniz.

Hayvansal Beslenme ve Zararları (Kırmızı ve Beyaz Et)

Ateroskleroz (damar tıkanıklığı) nedenleri

Hayvansal Beslenme ve Zararları (Kırmızı ve Beyaz Et)

Damar tıkanıklığının en önemli nedeni olan trans yağlar ve kolesterol kırmızı et içerisinde bol bol mevcuttur. Özellikle besim hanelerde yetiştirilen hayvanlarda ekstradan yedikleri yemlerin kimyasalları nedeni ile kanserojen bir çok madde vardır.

Protein

Vücudumuza faydalı olan proteinleri de içerir kırmızı/beyaz et. Biliyorsunuz proteinlerin kalitesini içerdikleri aminoasitler belirler. Kırmızı et içerisindeki proteinler bu aminoasitlerin hepsini barındırır. Yani kırmızı et protein açısından zengindir. Ancak protein almanın en riskli yolu kırmızı et yemektir. Şöyle örneklendireyim. Kolanın yüzde 95 i sudur ve biz biliyoruz ki kola sağlığa çok zararlıdır. Demek ki kolayı zararlı yapan şey aslında içindeki o yüzde 5 içeriktir. O yüzden su ihtiyacımızı karşılamak için asla kola içmeyi önermeyiz.

Peki kırmızı/beyaz et yemez ve protein ihtiyacımızı bitkilerden elde etmek istersek bunu nasıl yaparız. Diyelim ki kırmızı/beyaz et A B C D amino asitlerini içeren tam bir protein ve biz bu A B C D amino asitlerini almak zorundayız. Fasulye proteininde A B amino asiti, Prinç içerisinde C,Ceviz içerisinde de D amino asiti var olsun. O zaman biz yemeğimizi fasulye + prinç+ceviz ile oluşturmalıyız. Peki neden et yiyerek kolay yoldan almak varken bu kadar zahmete girelim. İşte bu soruyu yukarıdaki kola örneğim açıklıyor. Proteini kolay almak için o kadar zararlı şeyi vücudumuz almamalıyız.

Demir ve Çinko

Demir ve Çinko hiçbir hayvanın vücudunda sentezlenmez. Demiri aslında bitkide sentezlemez. Demir toprakta bulunur. Döngü şu "Bitki topraktan demiri emer. Hayvan bitkiyi yiyerek demiri alır. İnsan hayvanı yiyerek demiri alır." Bizim demir alma döngümüz budur. Oysa bu döngüden hayvanı çıkardığınızda "Bitki demiri topraktan alır. İnsan bitkiyi yiyerek demiri alır " daha kolay ve sağlıklıdır. Hayvanlar demiri bitkiden aldıktan sonra kanlarında taşırlar. O yüzden bu demire Heme Demiri denir. İsterseniz heme demirinin zararlarını araştırabilirsiniz. Heme demiri vücuttaki oksidasyonu arttırarak kolon kanseri, mide kanseri, prostat kanseri gibi bir çok kansere neden olduğu düşünülmektedir. Çinkoda demir gibi aynı döngüye sahiptir.

Vitaminler

Hayvansal Beslenme ve Zararları (Kırmızı ve Beyaz Et)

Özellikle vücudumuz için en önemli vitamin olan C vitamini en çok bitkilerde bulunur. Bizim hayvanlardan aldığımız ve bitkilerde olmayan vitamin B12 vitaminidir. İnsan vücuduna çok faydalı olan bu vitaminin mutlaka alınması gerekir. Döngü şu " Toprak ve sulak arazilerde bulunan bakteriler B12 sentezler. Otlayan hayvanlar bu bölgelerde bu bakterilerle karşılaşırlar ve B12 vitaminini alırlar. İnsanlar hayvanları yiyerek B12 vitamini alır " Dikkat ederseniz döngüde bitki yok. Yani siz B12 vitaminini bitkilerden alamazsınız. B12 vitamini almanında en riskli yolu hayvan eti yemektir. Direk o bakterilerden alınan B12 kapsülleri veya dil altı fısfısları ile hiç risksiz B12 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hafta da bir kaç kez dil altı fısfısı ile B12 deponuz 15 günde dolar.

Ne Alamayız?

Vücutta stres sigara alkol yaşlanma trans yağlar gibi etkilerin yarattığı oksidasyonu onaracak en temel şey ette yoktur. Anti oksidanlar. Anti oksidanlar sadece bitkilerde ve tahil ürünlerinde vardır. Vücudumuzun kanserle mücadele etmesini sağlayan,damarlarımızdaki bozulmayı onaran anti oksidanlar olmadığı gibi tam tersi hücrelerimizi bozan oksidan maddelerle doludur et.

Bunun yanında ette asla lif yoktur. Lif içeren besinlerin vücudumuza faydaları say say bitmez. İnternetten araştırıp bakabilirsiniz.

Saygılar

Hayvansal Beslenme ve Zararları (Kırmızı ve Beyaz Et)
13
26
Görüşünü yaz
13Kız Görüşü
26Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşleri

 • Mavicicekli

  Ben hiç sevmiyorum yemiyorum hiç bir et çeşidini. Hayatim boyunca sevmedim. Annem ise et ağırlıklı besleniyor. Tahlil yaptırdık benim ldl normal , onun ldl yüksek çıktı . Hatta tüm ailede ldl si yüksek olan sadece o , çünkü hiçbirimiz et sevmiyoruz o hariç. Benim ise tüm değerlerim normal çıktı.

  Hayatım boyunca yemedim ve bununla ilgili hiçbir sorun yaşamadım.

  Ayrıca vücut et içindeki demiri ihtiyaç var mi yok mu bakmadan emiyor. Ama bitkisel demir ihtiyaç varsa emiliyor. Vücutta fazla demir demek ise paslanmak demektir. Yaşlandırır. Etin emilimi sırasında bağırsakta tahriş de olur diye biliyorum. Yaş ilerledikçe aslan gibi değil kuzu gibi beslenin der sevdiğim bir doktor.

  Güzel paylaşım. Çok teşekkürler 💜💜🌻🌻

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
 • düşünmektükenmektir

  Hayvanlar yiyecek giyecek içecek değildir.

  Protein mrotein fasa fiso.

  İnsan, nasıl bir insan olduğuna bakmalıdır.

  Ki bunların yanında hayvansal beslenmenin ne denli zararlı olduğu aşikar. Hayvanların hiçbir suçu yokken dünyaya verdikleri zararı (onların suçu değil bu) bütün insanlık görmelidir.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1126
 • kurumeyvecanavarı

  herşeyin fazlası zarar zaten hergün et yiyip bi de bütün gün oturursan tansiyon da olur şeker de olur ağrı kesici ilaçları da uyuşturucudan ayıran şey dozu değil mi zaten

  şehir hayatının stresi hastalık oluşmasında daha büyük bir etken o zaman hepimiz köylere geri dönelim

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • XAmigdalax

   Yapılabilirlikleri aynı değil.. Şehir hayatından köye yerleşip düzen kurmak , hayvansal beslenmeden bitkisele geçmekle zorluk anlamında kıyasalanamaz. Bitkisel beslenme ülkemizin her şehrinde yapılabilirdir. Hatta hayvansal ürünlere göre daha ucuz ve ulaşımı kolay.. Vegan ürünlerinden bahsetmiyorum yanlış anlamayın. Ben cuma pazarlarından aldığımız maydanoz turp brokoli lahana ıspanak fasulye vs.. den bahsediyorum

  • zorluklarını kıyaslamadım ki ama illa ki zarar gördüğün bir durum varsa kurtulmak istersin bir adım atarsın zor diye kenara çekilmezsin
   bitkisel beslenme de çok güzel ben hem bitki yiyorum yem hayvan yiyorum ohh ekstra besleniyorum

 • Benimolsadecebenim

  Bilimsel literatürde karşılığını kaynak olarak göstersen yazını bilimsel olarak desteklemiş olursun bence.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • XAmigdalax

   Patron o kadar çok bilimsel makale var ki Dünya Sağlık Örgütünün ve diğer araştırmaların. Dr Suat Erus videolarında bayağı makale gördüm istersen youtube izleyebilirsin.

 • mountdoom2001

  Vegan olmayacağız

  Et yiyeceğiz

  Nükleer santraller kuracağız

  Yapay ete karşı çıkacağız

  Feminazilere geçit vermeyeceğiz

  Kurban keseceğiz

  İklim aktivisti yalanlarına inanmayacağız

  Et yiyeceğiz

  Vegan olmayacağız

  Yorumla
  • Ve son olarak cinsiyetimizi savunacağız, cinsiyetsizleşmeyeceğiz

   Not: Fobik değil biseksuelim

   Bunlar hep aynı firmanın ürettiği zırvalar dostlar yok yeşilciler yok veganlar sokak hayvanı 31cileri falan

   İnsanlık milyonlarca yılda et yiyerek evrimleşti diğer türlerden daha zeki bir hale geldi ve doğru bildiğimizi 3-5 solcu çıkıp silip atamayacak

  • XAmigdalax

   Olma :) Sen bol bol et ye :D Sonuçlarını büyük bir keyifle bekliyorum :D

  • XAmigdalax

   Hangi firma? Kafayı mı yedin olm Vegan firmalara gerek mi var.. Cuma pazarında zaten her türlü bitki var.. Asıl et endüstrisini araştır

  • Hepsini Göster
 • DJACUN

  İşte Olay Budur Gerçekten Teşekkür Ederim Emeğinize Sağlık 👍😉

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • MecaziAdam

  Ben et cok severim ozellikle kirmizi et beyaz et mutlaka tüketirim ama yanında illa ki bi yesillik de olur

  Yorumla
 • denklem2a

  Genel anlamda zararli degildir en azindan dusunuldugu kadar ama yinede veganlik, vejetaryanlik secim meselesidir

  Yorumla
  • XAmigdalax

   Normalde marketlerdeki ürünlerde %1 altında trans yağı içeren gıdaların satılması yasaldır üzeri olanlar değildir. Hatta %1 altında trans yağı içeren ürünlere "Trans Yağ Yoktur" damgası vurulabilir.
   Peki kasaplarda veya büyük marketlerin et reyonlarında hiçbir et ürününde trans yağı yoktur ibaresi damgası gördünüz mü? Göremezsiniz. Peki etlerin içlerinde trans yağı var mıdır? Kesinlikle %1 den kat kat fazla vardır. Peki trans yağlar vücuda zararlı mıdır? Master degree.. Kesinlikle zararlıdır.. Dolayısıyla et sadece trans yağı bakımından bile zararlıdır. Peki hayvanlar demiri vücutlarında nerede taşır? Kanlarında hemoglobine bağlanarak taşırlar. Bu yüzden hayvansal demire Heme Demiri denir. Peki Heme demiri insan sağlığına zararlı mıdır? İnsan vücudunda bu demir oksidandır ve zararlıdır. Dolayısıyla et bu anlamda da zararlıdır.
   Veganlık bir felsefedir. Yani veganım diyen kişi sadece hayvansal besinleri reddetmez. Hayvansal tüm ürünleri reddeder. Kıyafetler, ilaçlar vs.. Yukarıda veganlıktan bahsetmiyorum o yüzden. Kısaca biz ona bitkisel beslenme diyelim

  • denklem2a

   Sadece trans yaga takildim; kisacik bir arama sonucunda "Süt ürünlerde bulunan toplam yağın yaklaşık %2-8'ini trans yağlar oluşturur" bu bilgiyi buldum, simdi bu durumda sutun de mi sagliga zararli oldugu kanisindasiniz?

  • XAmigdalax

   kesinlikle

  • Hepsini Göster
 • arthurrx

  Evet olmadan hayat olur mu ya. Biz insanız zaten etten kemikten yaratıldık. Yiyeceksin abi eti yiyeceksin. 😄

  Yorumla
 • entıni

  vegan propagandası yapma lan sanki her gün tavuk ve kırmızı et yiyoruz mk zararı varsa da bize var

  Yorumla
 • mutsuzevlilik

  et olmadan olmaz

  SevdimKatılmıyorum 3 Kişi
  Yorumla
  • XAmigdalax

   Böyle düşünmene saygı duyuyorum.. Zaten şöyle ya da böyle beslenin diye bir söylemim yok sadece bilgilendiriyorum. :)

 • LeydiKuş

  Etsiz yaşanmaz bizim memlekette 😄

  Katılmıyorum 1 Kişi
  Yorumla
  • XAmigdalax

   Araştırmanı tavsiye ederim. Haklısın bende zor geçtim bu beslenme tarzına ama değdi emin ol

 • Behavaha

  Paylaştığınız bilgi için teşekkür ederim.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • İsPoyraz

  Güzel bir çalışma olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Sevdamdın_sen

  Faydalı olmuş emeğine sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Yukimirai

  gayet yararlı olmuş eline sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Barış_LonelyForever

  Faydalı bir bence olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  Emeğinize sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Ultrasonreyz

  Faydalı bir bilgiler eline sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • ByBilmeyen

  Herseyin fazlası zarar

  Yorumla
 • UDixon2

  Yiyemiyoruz ki neyin zararı olsun?

  Yorumla
 • Cefternal

  Zaten çok

  Yorumla
 • Daha Fazla (17)
YÜKLENİYOR...