Deniyor 1 ay

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Doktorkedii r

Herkese Merhabalar☘️

Bildiğini üzere ülkemiz Covid-19 aşılanmasına başladı. Ben de stajyer hekim olarak aşılamanın ilk grubundaydım ve bugün aşımı en nihayetinde yaptırabildim. Benim için biraz sancılı bir süreç oldu gerçi ama merak etmeyin, hepsini konuşacağız. Covid-19 aşılama süreci hakkında merak ettiğiniz her şey için okumaya devam edinizz.

Sinovac aşısı nedir, bizi hasta etme ihtimali var mıdır?

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Öncelikle, aşılar sizi hasta etmez! Bu cümlenin altını kalın şiddetle çizelim. Evet, aşılar etkenlerin bir kısmını içerebilir. Size köşe bucak kaçtığımız virüsün bir kısmını vücudunuza almak korkutucu gelebilir. Ancak kesinlikle aşılar sizi hasta etmeyecektir. Sadece vücudunuzda bağışıklık oluşturacak kadar bir hücresel yanıt oluştururlar. Sinovac aşısı da klasik inaktif aşı modeli ile hazırlanmış bir aşı. Aslında bu bilgiler ışığında Sinovac'ın mevcut aşılar içerisinde en güvenilir teknolojiye sahip olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Aşı olduktan sonra hasta olabilir miyiz?

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Daha şimdiden "Aşı olduktan 3 gün sonra Covid oldu!" "Aşı oldu, Covid'den öldü." başlıklarını görür gibiyim. Bu yüzden bu soruya cevap vermek benim boynumun borcu. Öncelikle, 'Ben aşıyı olduk, artık hasta olmayacağım.' diye bir dünya ne yazık ki yok. Aşıyı olduktan sonra vücudumuzun bağışıklık oluşturması için maalesef ki bir miktar süreye ihtiyacı var. Sinovac için elimizdeki veriler tam net olmasa da bağışıklığın 2. dozdan sonraki 1 hafta içinde oluşacağı üzerinde durulan tahminler arasında. Yani, aşı olan bir kişi de kendisini olabildiğince korumak zorunda. Ki bunun yanında hiçbir aşının etkinliğinin %100 olmadığını da göz ardı etmemeliyiz.

Ama buraya şunu da not düşebiliriz, inaktif virüs aşısı yaptırdıktan sonra hasta olsanız bile vücudunuz bu virüsle daha önce karşılaştığı için hastalığı ağır geçirme ihtimaliniz fazlasıyla düşüyor.

Aşıyı olduktan sonra başkalarını hasta edebilir miyiz?

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Bu soru kesinlikle önemli bir soru, çünkü karşımıza iki yerde çıkıyor. Bunun ilki "Aşı oldum, vücuduma virüs verildi. Ben aileme bu virüsü bulaştıracak mıyım?" bu sorunun cevabı kesinlikle hayır. Aşı sizi hasta etmediği gibi, yakınlarınızı da hasta etmesi imkan dahilinde değil. Bu sorunun ikinci versiyonu ise "Aşıyı olup bağışıklık kazandıktan sonra virüsü taşıyıcı olarak barındırabilir miyim?" bu sorunun cevabı ise ne yazık ki belirsiz. Yani siz aşı olup bağışıklık kazansanız bile virüs için taşıyıcı olup olmayacağınızı bilmiyoruz. Bu yüzden aşıyı olsak bile sevdiklerimizi korumak için maske ve mesafe kurallarına uymaya devam etmek zorundayız.

Ülkemizde Covid-19 Aşılaması Nasıl İşliyor?

Aşı sıramızın geldiğini nasıl anlıyoruz?

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Aşı sıranızın gelip gelmediğini takip etmenin en kolay yolu bence kesinlikle E-Nabız uygulaması. Akıllı telefonlarınıza kolayla indirebileceğiniz uygulamada sizi bu şekilde bir ana ekran karşılayacak. Bu ekrandan pratik bir şekilde hem Covid-19 hem de İnfluenza için aşı olup olamayacağınızı öğrenebiliyorsunuz. Aynı zamanda E-Nabız'a bilgisayardan da giriş yapmanız mümkün tabii.

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Covid-19 Aşı Durumu'na tıkladığınızda ise karşınıza bu şekilde bir ekran çıkıyor. Buradan hem aşı durumunuzu öğrenebiliyor, hem de aşı sıranız geldiyse kolayca sıra alabiliyorsunuz. Eğer Covid-19 aşılamasında öncelikli grupta değilseniz bu yeşil ekran yerine sarı bir ekran ile karşılaşacaksınız ve aşı için sıranızı beklemeniz gerekecek.

Kim ne zaman aşı olacak, diye merak ediyorsanız bu linke giderek tüm aşı gruplarını görebilirsiniz.

Aşı sıramız geldiği halde sistemde görünmüyorsak ne yapmalıyız?

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Size aşı sürecimin bir miktar sancılı geçtiğini söylemiştim. Bunun sebebi maalesef okulumdan kaynaklanan bir hatadan dolayı aşımın sistemde görünmemesiydi. Bu gibi problemlerimiz için 184 Covid Danışma Hattı'nı kullanabilir, sorunumuzla ilgili şikayet kaydı oluşturabiliriz. Ayrıca danışma hattı fazlası ile ilgiliydi, yarım saat içerisinde geri dönüş sağladılar.

Gelelim aşı sürecine, aşıyı nerede olabiliriz?

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Bu konuda sistem sizi fazlası ile yönlendiriyor. Öncelikle aşı randevusu almak istediğinizde karşınıza iki seçenek çıkıyor. Birçok ilde hem Aile Hekimleri hem de hastaneler aşı sürecinin içinde. Ben aşımı hastanede yaptırmayı tercih ettim. Ancak siz dilerseniz evinize yakın bir aile hekimliğinde de aşınızı yaptırabilirsiniz.

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Hastaneye randevu saatinizde gidip Covid-19 için ayrılmış aşı odalarına direkt olarak girebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki fotoğraf Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinden. Aşı odaları genel polikliniklerin dışındaydı. Yani hastanenin içine girmeden, kalabalığa karışmadan kolayca aşımı yaptırıp çıkabilme imkanı buldum. Bu da kesinlikle güzel düşünülmüş bir uygulamaydı.

Ne kadar sürdü, acıtıyor mu?

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!

Açıkçası benim için acıtıp acıtmıyor olması pek de önemli değildi, ancak aşı olduğumu duyan herkesin bana ilk sorduğu soru "Acıdı mı, yaktı mı?" oldu. Açıkçası ben neredeyse hiç hissetmedim diyebilirim. Hatta kendimi biraz yakmasına hazırlamıştım, ben ne olduğunu anlamadan bittiğinde gerçekten çok şaşırdım. Aşıyı olmam ise 3 saniye bile sürmedi. Ancak sonrasında 15 dakika yakın izleme alındım. Yani hastanede sıra yoksa bile yaklaşık 20 dakikayı bu işlem için gözden çıkarmanız gerekiyor.

Yan etkisi oldu mu?

Her halde en çok merak edilen sorulardan birisi de bu. Ki ben de süreci en doğru şekilde anlatabilmek için Bence yazmadan önce biraz kendimi izlemek istedim. Ben aşı sonrasında hiçbir yan etki ile karşılaşmadım. Hayatıma gayet normal bir şekilde devam edebildim, hatta aşıyı olduktan sonra biraz da gezdim dolaştım. Ki konuştuğum arkadaşlarım da herhangi bir değişiklik yaşamadıklarını belirttiler.

Evet, aşı sürecim her detayı ile bu şekilde gerçekleşti. Son olarak; enjektörü özellikle kontrol ettim, aşıda çip gerçekten yok arkadaşlar, Çince de konuşmaya maalesef ki henüz başlayamadım. Aşılarınızı gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. :)

Aşı süreci ile ilgili sorularınızı görüşlerinize eklemeyi unutmayın.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Covid-19 Aşısı Oldum: Sinovac Aşısı Hakkında Merak Edilenler ve Aşı Deneyimim!
51
37
Görüşünü yaz
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Güzel bilgiler doğru adım; eline sağlık

  Pediatri hekimliği uzmanlık asistanıyım. Aşılamanın başladığı ertesi gün akşam nöbetimde ben ve çalışma grubumuz aşımızı olduk. Akut olarak herhangi bir yan etki gözlemlemedim şimdiye kadar en azından ben diyebilirim, pandeminin başından beri hem covid poliklinik, hem covid servis, hem de filyasyonda fiili olarak görev almadım ancak o bölümlerde bir fiil çalışan arkadaşlarım oldu. Çok kötü hastaların olduğunu gördüm ve bunlar azımsanmayacak miktarda genç ağır hastalarda gördüm. Aşının yarar-zarar terazisinde hastalığı geçirmekten daha az riskli olduğunu düşünenlerdenim. Son zamana kadar içimde bir huzursuzluk vardı ama görev yaptığım eğitim araştırmada, sevdiğim saydığım ve bu aşı konusunu birazda olsun eleştiren hocalarımızın da aşı olduğunu görünce bana biraz olsun cesaret verdi, sonuçta bu bir insanın en değerli şeyi, sağlık. Ayrıca çocuklarımıza yıllardır uyguladığımız geleneksel yöntem ile üretilmiş bir aşı olması da karar vermemde önemli bir etken oldu. Bunun dışında anaflaksi de dahil tüm riskleri bilerek ve isteyerek bir asistan hekim olarak aşıyı oldum, olmak zorundayız ve olmalıyız. Tam 2 defa covid geçirdim, bana bir şey olmaz diyen gençler, hekim olan ve aynı poliklinikte birlikte çalıştığım gencecik arkadaşım da covid geçirdi, minimal pnömonisi oldu hala 3 aydır öksürüğü geçmedi, eforla nefes darlığı var, muhtemelen hasar bıraktı. Demem o ki elinize herhangi bir aşı geçerse seçme şansınız yok, bence artık Çin aşısı, Alman aşısı demeden bulduğumuz aşıyı olmamız gerektiğini düşünüyorum yoksa bu pandemi daha çok can yakacak gibi duruyor...
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • ponçikmom
  Çok geçmiş olsun doktor, bu konuda okuduğum en aydınlatıcı ve doğru bilgilendirici, yönlendirici müthiş doyurucu bir bence olmuş. Kişisel olarak ben de aşıdan korkanlar gurubundaydım, bu bilgiler içimi rahatlattı.
  Gerçi ben 3. aşama B2 gurubuymuşum. Bana aşı sırası gelene kadar Allahın izniyle inşallah corona biter zaten diye umuyorum.
  Çok çok teşekkür ediyorum tecrübelerini bu kadar güzel ve açıklıkla aktardığın için. 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 Dilerim aşılar şifa olur 💉💉💉💉💉 ve bu kara bulutlar en kısa sürede dağılır...
  Görüş hala geçerli mi?
  • Çok teşekkür ediyorum ablacım, bildiklerimi aktarabildiysem gerçekten ne mutlu bana. Umarım gerçekten en kısa sürede Covid’i de başımızdan savar, hayatımıza en güzel yerinden devam edebiliriz.💖

En İyi Erkek Görüşleri

 • Kauss
  Bilgilendirme ve detaylı anlatımınız için teşekkür ediyorum.

  Ben zorunda kalmadıkça ( Devlet açısından değil ) kendim açısından aşı olmayı düşünmüyorum. Devlet hiçbir insanını, milletini aşı olmaya zorlayamaz yani olurda bir gün sana devlet aşı olmak zorundasın olmazsan dışarı dahi çıkamazsın gibi vesaire şeyler derse yanlıştır. Çünkü ben corona çıktıktan bir kaç ay sonra sadece 2 kere ateşim yükseldi ve annem bana ateşini ölçeyim dedi ben dedim gerek yok ölçme diye sonra bana doktora gidelim diye israr edildi ve yine gerek yok, geçer dedim ve geçti. Belki o an ben hastaneye gitseydim birinden vesaire kapabilirdim veya ailemden biri kapabilirdi ve iyiki gitmemişim çünkü hala sapasağlam'ım lakin bir gün bir şey olabilir. İnsanın kendisine ne olacağını insanın kendisi bile bilemez ama ben şu an emin konuşuyorum hiç bu kadar emin konuşmamıştım.
  Hadi diyelim aşı olduk bundan sonrası felaket olabilir ve o felaketin içinde bizde olabilir veya virüs devamlı mutasyona uğrar ve aşı etki etmeyebilir. o yüzden doğru zamanı beklemeyi düşünüyorum. Her ne olursa olsun "Ruhumuzu Güvenceye" almamız gerektiğini düşünüyorum çünkü bu dünyada ne olacağı hiç belli olmuyor ve bu dünyanın görülmeyen taraflarını farkında olan herkes görebilir ve bunun için önce insanlığı, dünyayı önemsememiz gerekiyor. O yüzden ben aşı olmayı düşünmüyorum olacaksamda doğru bir zamanı bekliyorum belki beklediğim zaman daha da kötü olacak bilemem.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Kawasaki_Ninja
  Aşı bulmanın, test etmenin ve geliştirmenin Belli süreçleri vardır ;)
  Süreçler
  Süreçler
  Yukarıdaki bilgiler ışığında aşı olmak büyük risk almak demektir. Yazdığın gibi aşıya güvenip rahatlıyor insanlar 100 milyon kişiye yaklaştı coronaya yakalanan kişi sayısı :(( maalesef ölümlerde artıyor.
  Süreler
  Süreler
  Çocuk felci ve boğmaca gibi aşılar tamamen güvenilir, tifo aşısı olupta tifodan ölen var mı? Corona aşı üretim sürecinin görüntüsü bile ne menem bir hilkat garibesi olduğunu düşündür müyor mu? Aşı olup coronaya yakalanacağıma sporuma devam eder immün sistemimi güçlendirir coronayı yenerim çok daha iyi olur. Nasıl olsa aşı olsanda immün sistem güçlü değilse öleceksin :) akıllı olmak lazım..
  Görüş hala geçerli mi?
  • Evet, bir konunun uzmanı olmadan konuşmak gerçekten ne kadar komik oluyor :)

   1960’larda 10 senede bulunan bir aşı ile 2021’nin teknolojisini karşılaştırmak fazlası ile absürt.

   Bir de tifo aşısı olup ölen var mı diye sormuşsun, ona da açıklık getirelim. Evet var :) Yukarıdaki aşıların hepsi anaflaksi reaksiyonu geçirme ihtimali olan aşılar. Tıpkı Corona aşısı gibi

  • Teknoloji konusunda uzmanım =)) Ayrıca Kişi üzerinde yapılan testlerle yan etkilerle teknolojinin ne alakası var? Her devrin kendine göre hastalığı çıkmıyor mu ortaya? Önceden aidsten ölen var mıydı? Madem 2021 teknolojisi mükemmel Neden HIV virüsüne aşı bulamadı?

  • Evet, bir konunun uzmanı olmadan konuşmak gerçekten ne kadar komik oluyor :)

   Evet teknoloji konusunda yazdıkların çok komik ;)

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3549
 • Ben aşıdan hâlâ çekiniyorum. Şimdilik düşünmüyorum. Surekli evdeyim, disari cikinca da maske ve sosyal mesafe kurallarina uyuyorum.

  Bizi aydinlattigin icin tesekkurler, geçmiş olsun. :)
  • Yine de vakaların azalıp tekrar artması ile gördük ki maske, mesafe çözümleri kalıcı olamıyor. Kalıcı tek çözüm şimdilik aşı gibi görünüyor. Umarım her gün daha fazla kişi aşıya güvenir ve bu süreci en kısa zamanda atlatırız🌸

 • joeblack18
  İyi maşallah, demek ki sana çipsiz aşı denk gelmiş :) Çince konuşamamanda garip olmuş ama :) :) :) En iyisi aşıyı hastanede yaptırmak. Sağlık ocağına ben pek güvenemiyorum. Bir ara iğne yaptırdım orada deri altım mosmor oldu. Acemiye denk geldik demek. Muğla' da ki aşı odasının poliklinik dışında olması gayet iyi olmuş. İnşallah buralarda da öyledir. Şimdi E-nabız dan da baktım da öncelik sıralamasında değilim. Ya birde şey diyeceğim, bana sıra gelene kadar bu sinovac aşıları bitirse ne yapacağız onu çözemedim... Diğer MRNA tabanlılara iyi diyorlardı, şimdi onlar daha tehlikeli görünüyor. Aşı yaptırmayı düşünmüyorum ama bakacağım artık, olmaz ise yaptırcam. Adım atılmıyor, bir yere gidemiyoruz ya.. Benim endişem şimdi şu MRNA tabanlı olanlarda... Çin artık cici oldu :) :) :) Aşının etkisi olur bence ya. Hastalığı yine yatalak bile atlatılacağını düşünmem. Dediğin gibi 2. doz her şeyi belirleyecek. Zaten %93 etkisi var diyorlar. Vücut bağışıklık kazandırıyor ama geçenlerde de 8 ay etkisinin ol acağın bilim kurulu üyesi söyledi. Daha sonra tekrar aşı..

  Hepsini okudum. Tecrübelerini aktarman çok iyi olmuş..

  Hayırlısı ile bakalım 2. dozdan sonra da yazmanı bekleriz. Hayırlısı ile olmuşsun, gözün aydın diyelim. Emeğine sağlık..
 • Geçmiş olsun balım, bu güzel bilgilerle bizleri aydınlattığın için teşekkürler. ✨
 • Asil_kadinnn
  Çok süper bilgiler bunlar gerçekten hepimizin ihtiyacı vardı. Emeğine kalemine sağlık harikasın 🌹♥️
  • Çok sağ ol çiçeğim, beğenmene çok sevindim💖

 • hayırlı olsun umarım tez zamanda bu konu gündemimizden cıkar yeniden sarılabilirz yeniden tokalaşabiliriz
 • Merak edilen tüm sorulara cevap vermişsin. Harika. Geçmiş olsun 🙏 Bilgiler için teşekkürler 🌺
 • Burbie
  Aşı olma konusunda aşırı önyargılıydım fakat kaçışımız yok. Bilgilenmek ve doğru insanlardan doğru bilgilerle aydınlanmak gerekiyor içimiz rahat bir şekilde bunu olmayı kabul etmemiz için. Umarım tahmin edilenin çok çok üstünde bir karşılığı olur. Harika bencennn için de ellerine sağlık kedicimmm 💜💜💜 Ve kesinlikle bir gün mükemmel bir doktor olacaksın bunu en içtennnnn hissediyorumm 🌸
  • Ah canımım içi, çok teşekkür ediyorum çok mutlu ettin beni güzel düşüncelerinle💖

  • Burbie

   💜💜💜

 • Kimikio
  Bilgilendirme için teşekkürler! @Doktorkedii 🤗

  Özellikle aşı vurulma noktasında çekincesi olanlar için, genel hatlarıyla harika bir paylaşım olmuş. Ben de sağlık çalışanları tanıdıklarımdan aşı olanlardan olumsuz bir haber almadım.

  Umarım en kısa sürede bu süreci atlatırız! 🍀
  • Ben teşekkür ediyorum güzel görüşün için, umarım en az hasarla bu süreci en kısa zamanda atlatırız☘️

 • superpsikolog
  Muhteşem bir bilgilendirmeler ve açıklamalarla dolu bir bence. Ellerinize sağlık hocam.

  Not: MAlum Çİnce bilenlerin gümrüklerde iş şansı bol oluyor. Peki çince konuşabilmek için hangi aşıyı tavsiye edersiniz 😂
  • Aşım 6 ay sonra çipe dönüşecek diyorlar, bakalım belki o zaman sökeriz çinceyi :):)

  • Tamam, ben zaten aşıyı ilk andan beri olmak için sıra bekliyorum. Olalım, dünyada hayat kendi nromaline dönsün. Benim çipi takip eden intihar eder. Bir adam bu kadar tek düze yaşayamaz der 😂

  • Yani ortada küresel bir sorun var ve elimizde bunun tek bir çözümü var. Gerçekten bu çerçevden bakınca aşı karşıtlığını anlamak mümkün değil.

   Çip konusunda da ben bu hayatı artık çekip çevirmekten yorulduydum biraz benim yerime başkası yapsa fena olmaz gerçekten dfsdf

  • Hepsini Göster
 • redflowers008
  Deneyimini paylaştığın için teşekkürler, çok bilgilendirici bir yazıydı ve direk aşıyı kendi olmuş birinden tecrübelerini öğrenmek çok değerli.
  • Çok teşekkürler, faydalı olabildiyse ne mutlu bana☘️

 • İnsanların komplo teorilerini ve neden çin aşısı diye ortalıkta yaygara kopartip algı yapanlar iyice okusun derim. Geçmiş olsun içimiz rahatladı okudukça :)
  • Komplo teorileri ne yazık ki mantıklı açıklamalarla son bulamıyorlar ama umarım faydası olur. Çok teşekkürler çiçeğim, beğenmene çok sevindim💖

  • Rica ederim ne demek emeğine yüreğine sağlık 🌺🤗

 • korman
  Bence çok faydalı olmus zıra antıbıyotık ve agrı kesıcılerı yıllarca şeker gibi götürmüş olan yurdum ınsanı aşı söz konusu oldumu pek bır tedbırlı ve evhamlı bu anlamda tüm gelısmıs ülkeler aşı cıkmadan daha kotoları doldurmus iken bızım her olaydan teori cıkarmaya meraklı yurdum ınsanından 5 kısı bıle bıınclense yeter gerısınede yapacak bır sey yok;)
 • kripton94
  Aşı olduktan sonrasında atıyorum 3 gün sonra pozitif çıkarsa test bu aşıyı nasıl etkiliyor?
  Teşekkürler bence için :)
  • Buna Bence içinde değinmiştim, maalesef o süre içerisinde henüz bağışıklık sağlanmadığı için aşı olmamış biri gibi pozitif olunabiliyor

  • kripton94

   Aşıyı nasıl etkilediği idi benim sorum. Yani etkisini azaltıyor mu

  • Şöyle ki, iki şekilde bağışıklık kazanabiliriz. Bunun biri aşı bir hastalık ile. 3. gün virüsü kaparsak aslında aşının bir önemi kalmıyor. Bağışıklık hastalıkla sağlanmış oluyor

  • Hepsini Göster
 • emziksizkedi
  Nasıl yani çip yok mu aşıda? Belki sıvının içinde çip molekülleri filan vardır ve damarlarınızda çip olur. Çip yoksa hafıza kartı, nano ssd filan olması lazım. Kesin göremediniz siz.

  Şaka bir yana, aydınlatıcı yazı için teşekkürler. Nato mermer nato kafalar için umarım bir şeyler ifade eder.
 • Önemli bir konuda bence yazmışsınız emeğinize sağlık çok faydalı olmuş, çok geçmiş olsun. Aşı olununca her şey bitti maskesiz dolaşacağız diye düşünenler var ama aşı olduktan sonra da ayni ciddiyetle dikkatli olmalı, maskemizi takmalı, mesafemizi korumalı ve hijyene dikkat etmeliyiz. Bu günlerde geçip gidecek inşallah hepimiz sabretmeliyiz, Allah hepimizin yardımcısı olsun.
 • konustugum butun drlar grip (influanza) aşısının gereksiz oldugunu söylüyor bence bu konuda çok abartılıyor eger çocuksuz bireyler ileride sakat çocuk sahibi olursa aşının etkilerini düşünsün derim..çevremde gördüğüm covidden daha çok ilaçların öldürdüğü bi hastaya 8 ilaç dayarsan ya da şikayet üzerine gelen her hastaya muayene etmeden coviddir deyip ilacı dayarsan ölür (tıpkı dedemde oldugu gibi) 6 ilaçtan sonrası zaten insanı zehirliyor
 • Bu bilgilendirme çok güzel olmuş Sevgili @Doktorkedii Rehberim çok geçmiş olsun 💐
  • Çok teşekkürler çiçeğim, faydalı olduysa ne mutlu bana🌸

 • bayansinirli06
  Inanılmaz bilgilendirici bir bence olmuş beybi teşekkürler ederim.💕 Ben de namı diğer Alman aşısı olmak için sıramı bekliyorum ama endişelerim ve korkularım var açıkçası. Eğer olacağım aşının içinde çip varsa, mümkünse içine C2 almanca da yüklesinler. 😎💃
 • "Son olarak; enjektörü özellikle kontrol ettim, aşıda çip gerçekten yok arkadaşlar, Çince de konuşmaya maalesef ki henüz başlayamadım."
  😂😂😂😂😂

  Okuduğum en yararlı bencelerden biriydi.
  Teşekkürler 😄😄
 • diealonee
  Hayırlı olsun.
  Güzel konu olmus ama ben hala kararsızım.
  Yok bizim ülkemiz de ban yemişiz.
  Yok sinovac sitesin de covid aşısı yazmıyormuş falan..
  Çok endişelendim bu konuda..
  Hakkımız da neyse hayırlısı olsun.
 • Uyumsuzuz
  Cok guzel ve aydınlatici aciklama olmus. Emeginize sağlık. ülkece bir an önce kurtuluruz bu durumdan en kısa zamanda tüm dilekler bu yönde
  • Çok teşekkür ediyorum, gerçekten umarım en kısa zamanda kurtuluruz🌸

 • doanylmz
  Fikirlerini paylaşmışsın eline sağlık bu güzel bir şey. Dileyen bundan faydalanır, dinlemeyen faydalanma. Polimik oluşturmaya gerek yok arkadaşlar. Daha iyi bir çözümü olan arkadaş var ise burada, Facebook da böyle bir hastalık yok. Bunların hepsi oyunlar falan diyenler gibi. Spor yaparak güçlendiririm gibi şeylerin de yardımı bir yere kadar. Daha iyisi olana kadar şimdilik en iyi çözüm aşı.
 • tombultombulcuceler
  Bende aşı olanlardanım. Bende de henüz bir yan etki ya da başka bir olağanüstü durum olmadı. Aşı ne yakıyor ne de ağrı yapıyor. Henüz her şey yolunda.
 • Blackh
  Bu benceyi yapman cok iyi olmus bence insanalr aşı komplolarindan kafayi yedi burda kac insana bunun sacma oldugunu anlatmaya calisirken yaşlandim...
 • Şu an için olmayı düşünmüyorum. Veri ne kadar çok olursa bilgi o kadar gerçeğe yaklaşıyor. Aşı karşıtı değilim. Süreci izleyip öyle karar vereceğim. Bilgilendirici güzel bir açıklama olmuş teşekkürler 💚
 • AdanaLiii_ks
  Çok aydınlatıcı bir bence olmuş özellikle aşı olmuş biri olman ve bizleri aydınlatman taktire şayan😊

  Her şeyin hayırlısı diyelim.. 🌼
 • Yesimcik__
  ben de aşı oldum çok güzel anlatmışsın benim de yan etki olarak sadece eklem ağrım oldu o kadar
 • sürgündebiradam
  Çip konusunda öyle bir teknoloji gelişiyor ki, gözle görememe yolunda, şaşırırsınız.

  Geçmiş olsun size.

  Ben aşı olmayı düşünmüyorum. Neden mi? Zaten çoğunluk olacak. Doktorlar grip aşısı olun der her sene, onu da olmuyorum. Gerek yok. Zaten hepimiz bir gün öleceğiz, kaderimizde virüsten ölmek varsa, aşı bir fayda etmez.
  • Aynen katiliyorum. Sürekli mutasyon geciren bir virus icin neden asi oliyim ki. fatih terim bir haftada turp gibi oldu. covidi fazla abarttilar

 • itsrobin
  Cok güzel ve yüreklendirici bir açıklama yapmışsınız teşekkürler
  • Bir kişiyi bile aşıya ikna edebilirse çok mutlu olurum gerçekten, çok teşekkürler🌸

 • İstemeden de olsa oldum. Senin yaşadığın deneyime ve anlattıklarına bakarak bunun doğru ve yararlı bir şey olduğuna kesin olarak kanaat getiremem. Sonuçta stajyer hekimim diyorsun senin de yanıldıkların bazen hata yaptıkların vardır. Umarım bu konuda yanılmazsın çünkü bende aşı oldum :)
  Bu aşı konusunda çok spekülatif söylemler var görüştüğüm birebir tanıdığım hocalar var onlar bu konuya pekte sıcak baktıklarını söyleyemem, açık ve net bir şekilde demiyorlar ama ima ediyorlar işte anlıyorsun sonuçta. Her neyse geçmiş olsun sana da umarım yan etki falan yapmaz ve bir an önce bu salgını yenip önümüzdeki diğer salgınlarla mücadele ederek level atlarız :)
 • Önce bir İnsanlar olsun...Öldürüyor mu olana bir şey oluyor mu görelim... ondan sonra bizde oluruz...
 • BlueCupcake
  Derleyip buraya kadar yazdığın için çok teşekkür ederiz çiçeğim ama ben aşı olmak istemiyorum olana da sağlık dilerim. 😊
 • elifycdg
  Benim minnoş doktor kedim kafamdaki birçok soruya cevap vermişsin. Teşekkür ederim ❤ umarım ilerleyen dönemde sende de bir yan etkisi olmaz. 🌸
 • KimsesizŞahin
  Hastalığı geçirip atlatanlarında aşı olması gerekiyor mu acaba, sonucta aşının amacı vücüda virüse karşı savaşma yollarını ögretmek degil mi,
  • Şöyle, Covid maalesef ki kalıcı bağışıklık sağlamıyor, süre değişiyor ama 6 aydan uzun süre önce geçildiyse kesinlikle tekrar aşılama yapıyorlar.

  • Anladım Doktor hanım engin bilgilerinizle bizi aydınlattınız, peki taşıyıcı olma ihtimalimiz mevcutmu bu süreçte

  • Bence içinde bahsetmiştim ama şu an taşıyıcı olmayacağımızla ilgili kesin bir veri yok. Bu yüzden taşıyıcı olabilecekmiş gibi maske ve mesafe kuralına uymaya devam etmeliyiz☘️

  • Hepsini Göster
 • Karapakss
  Aşı korona gibi mutasyona uğrayan virüsü kapöamızı engellemeyecek ve virüsğ bitirmeyecek. Sadece belki yakalananların daha hafif atlatmasını sağlayacak. Kısa sürede çıkan bu alular be kadarr güvenilir. Bazı kaynaklarda aşımın 3. faz çalışmalarının dünya sağlık örgütünce afrika gibi yoksul ülkeler yapılmak istendiği fakat bunun ırkçılığa gireceği için alınan tepkikerden dolayı vazgeçildiği yazıyor. Yine bazı kaynaklarda aşının kısırlık ve otizm yaptığı, hızla artan dğnya nğfusununnkoronanike durdurulamadığı için aşı ile durdurulmak istendiği yazıyor. Daha şimdiden hes kodu olmadan seni avm ye bile almıyorlar ki ilerde aşı olmadan yolda bile yürüyemeyeceksin ki sanki aşı koronayı tamamen bitirecek ej güvenli şeymiş gibi. Daha vücudumuza ne enjekte ettijlerini bilmediğimiz bir şeyi de niye savunuyoruz anlamış değilim.
 • Tosurdak
  Ayol ben gönüllü başvurdum ikinci dozu bile oldum 1 haftayı geçti
 • Sanırım bu sitedeki en faydalı bencelerden biri olmuş eline sağlık kedicik
 • Renklibakiş
  Henüz aşı felan olmadim zaten bana aşı sırası gelene kadar kesin ölürüm
 • coronamortis
  hangi ünidesin. bizdeki dönem 4ler hala tag dileniyor :(
  • Pamukkale, bize de baya savaştık ama en sonunda başardık :) Sizin hangi üniversite

  • helal size gencler. cerrahpasadayım ben

  • Bugün sağlık çalışanı aşılamasının son günüydü, umarım onlar da halledebilmişlerdir☘️

  • Hepsini Göster
 • Özlem_12_
  Ister istemez korkuyor insan ama iyise olmak isterim eyer sağlıkçılar bir riski olduğunu bilseler olmazlar demeki bir riski yoki oluyorlar bizde duyarlı vatandaşlar olarak olalım derim
 • ferit1997
  Çok teşekkürler harika bilgilendirici yazı olmuş. Bende sıra bana geldiğinde aşımı olacağım.
 • Misya34
  tek merak ettiğim konu bilinen bilinmeyen yan etkiler ne de olsa onam formunun imzalanması gerekiyor
 • Isimyokyokk
  Insallah ulkece coronayi atlatiriz normal hayatimiza doneriz sinav ogrencisi olarak corona hayatimi cok etkiledi
 • Şahsimesele
  Bu aşılama işine özellikle siz sağlıkçıların karşı durması gerekirken bilakis sizin böyle methederek anlatmaniz çok acı verici.
 • Hadi hayırlısı..
  Geçmiş olsun çok :)
 • Hüseyin_33
  Covid19 hastalığına inanmayan bunu siyasete dökenler bile var.
 • Banega
  çok acıyor mu diğer aşılardan farklı olarak
  • Hiç ama hiç acımıyor bence

  • Banega

   sıram gelince bende yaptıracağım teşekkür ederim cevabınız için

 • Çince yüklendi mi kedi
  • Çipim 6 ay içinde sıvıdan çipe dönüşcekmiş, onu bekliyom inş gelcek

  • Dropgun

   Yaaa çok heyecanlı kiiiiiiii

 • BlackSword01
  Vücudundaki etkileri nasıl çok ağır etkisi varmıdır?
 • Pleurer
  Geçmiş olsun, sağlıklı günler dileriz
 • haynickini
  Gaz yapıyo diyolar var mi oyle bisey?
 • AdilOlmayanYıldırım
  tebrik ederim darısı tüm sağlık çalışanlarına
 • fonojetik
  hepimiz icin hayirlisi ya
 • Karsuley
  ben aşı olmk istemiyorum. tebrik ederim sizi de
 • ŞEREFXAN_KARDAŞ_21
  Paylaşım için teşekkürler 😊🌹
 • Tabipbey
  Yan etkiler hakkında seni takipte olacağım 🧐
 • Gunce06
  Bilgi için teşekkürler.
 • 48kumsal48
  teşekkürler
 • Ben yine de pek güvenmiyorum
 • Shadoww1
  Olacağım bende
 • Daha Fazla (24)
YÜKLENİYOR...