Covid-19 Aşısına Yönelik Üretilen Komplo Teorilerine Kulak Tıka ve Aşını Ol

Ütü-Masası s

1,5 yıldır Covid-19 ile mücadele ediyoruz. Başta toplum sağlığı olmak üzere insanlar maddi ve manevi yönden olumsuz etkilendiler ve etkilenmeye de devam ediyorlar. Sosyal yaşam, eğitim, ekonomi ve ulaşıma kadar varan kısıtlamalar insanları evlere biraz daha bağımlı kıldı. Bu da sosyal medyaya ayrılan zamanın daha da artmasına neden oldu. Sosyal medyaya daha fazla zaman ayırılması ise komplo teorilerini daha da artırdı. Bunlardan biri de Covid-19 aşısı.

Covid-19 ile alakalı bilimsel verilere dayanmayan ancak birçok insan tarafından kabul görülen inanışlar

Covid-19 Aşısına Yönelik Üretilen Komplo Teorilerine Kulak Tıka ve Aşını Ol

Virüs, Çin'in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılmaya başladığında biz insanlığı büyük bir panik sarmıştı. Henüz ülkemizde 6 vaka görüldüğü zaman da bile dışarıya çıkma yasağı getirilmiş ve insanlar telaşla son durumu takip etmekteydiler. Kimileri Covid-19'u defetmek için eline kolonya döküp ateşe vererek dahiyane bir yöntem geliştirdi, kimileri ise sirkeyi Covid-19'u yok eden bir ilaç olarak tüm halka tanıttı. Bilim insanlarının bütün bu uğraşlarını boşa çıkaran sirke, meğerse boğazdaki Covid-19'u yok ediyor ve kişiyi hastalanmaktan kurtarıyormuş. Akabinde kolonya fiyatları kadar rezalet olmasa da sirke fiyatlarında cüzi bir artış oldu. Bir doktor, kuzu ciğerin Covid-19'a çok iyi geldiğini öne sürdü ve dana ciğer ile kuzu ciğer arasındaki %10 fiyat farkı, %150'ye ulaştı. Sosyal medyada kim olduğu belirsiz kişilerce ortaya atılan bu argümanların ucu yine ona inanıp paylaşanlara dokundu.

Kitaptan ziyade sosyal medyadan öğrenmeyi yeğleyen toplum için çok da şaşırılacak bir durum değil

Covid-19 Aşısına Yönelik Üretilen Komplo Teorilerine Kulak Tıka ve Aşını Ol

Hâlen bile Covid-19 tam manasıyla tanınamamışken dünya ziyaretine çıktığı ilk zamanlar ortaya atılan çözüm yöntemlerine birçok insan kulak verdi. Ancak bir durumu göz ardı ediyorlardı, o da sosyal medyada paylaşılan bilgilerin çöp yığını olmasıydı. Hiçbir bilimsel verilere dayanmayan hatta kimi zaman belli bir tarafı karalamak için belirsiz kişilerce uydurulan bu bilgilere inanan bir çok insan var. Hâl böyleyken, üstüne üstlük çip ve yapay zekâ bu kadar popülerken bunun ucu Covid-19 aşısına dokunmayacak mıydı? Elbette dokunacaktı, hiç şansı yoktu.

Aşı sonrası kısırlaşma, Çinlileşme veya çip ile yönetilme endişesi

Covid-19 Aşısına Yönelik Üretilen Komplo Teorilerine Kulak Tıka ve Aşını Ol

İnsanoğlu kendisini çok önemli bir varlık sanıyor galiba. Kâinat bir kenara, sadece gezegenimiz Dünya için bile bir hiçiz. Faydadan çok zarar getiren bir organizmayız ve doğayla savaş hâlindeyiz. Ancak doğayla olan bu savaşı kazanırsak aslında kaybetmiş olacağız. Fakat bunun farkında olmayan; olacağı bir aşı için üretilen komplo teorilerine kulak asarak sadece kendi durumunu önemseyen bir toplumun topyekûn sağlıklı olması vaki midir? Ben olduğunu sanmıyorum. Kulaktan dolma bilgilerle hareket eden insanlar da ne yazık ki bu insanların teorilerine kulak veriyor ve başta aşı olmak üzere birçok uygulamaya karşı çıkıyorlar.

Sayıları her şeyden önemli olan İsrail'deki tüm Yahudiler bile paşa paşa aşı oldular

Covid-19 Aşısına Yönelik Üretilen Komplo Teorilerine Kulak Tıka ve Aşını Ol

Biontech ve Sinovac aşıları ülkeler tarafından test edildi ve her ikisi de Dünya Sağlık Örgütü tarafından tasdiklendi. Birçok bilim insanının üzerinde durduğu çalışmalar, evinden çıkmayan ve başını sosyal medya uygulamalarından kaldırmayanlar tarafından umursanmadı ve ithamla reddedildi!

Ben aşı oldum çünkü insan vücuduna sözde yerleştirecekleri farklı bir maddeyi isteselerdi daha önce de yerleştirebilirlerdi diye düşünüyorum. Gerek ilaçlarla gerekse başka aşılarla. Üstelik bunun için kapitalist sisteme de oldukça zarar veren Covid-19'u üretmeleri gerekmemiş olurdu. Birçoğu laboratuvarda üretildiğini düşünüyor ya hâlâ... Orta Çağ'daki vebalar, İspanyol Gribi gibi çok daha ölümcül mikroplar da günümüze kıyasla teknolojinin ''T''sini bile ihtiva etmeyen bir dönemde insan eli tarafından üretildi ya zaten. Hepimiz unuttuk ya da gözümüzden kaçırdık. Yahudiler için sayı çok önemli ve dünya üzerindeki konumları da belli. Bu insanlar bile aşı olduysa bunda çekilecek, imtina edilecek, korkulacak bir durum yok. Bütün bu komplo teorilerine kulak tıkadım ve şimdi de 2'nci aşı sıramı bekliyorum. Önce kendi, sonra toplum sağlığı için. Covid-19 aşısına bu denli karşı olanların kulaklarını kendilerini bu saçma sapan teorilere kaptırmış insanların vesveselerine kapamalarını tavsiye ediyorum. Sağlıcakla kalın.

Covid-19 Aşısına Yönelik Üretilen Komplo Teorilerine Kulak Tıka ve Aşını Ol
16
29
Görüşünü yaz
16Kız Görüşü
29Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • platte
  Aşı içindeki moleküllerin etkilerinin %100 bilindiğini sanmıyorum. Aşı olmak istemiyordum ama taşıyıcı olup birine bulaştırmak istemediğim için, aşı oldum. Eminim ki aşı içindeki moleküllerin bir kısmının farklı etkileri olduğu sonraki yıllarda sönük bir şekilde ortaya atılır ve sonra kaybolup gider bu iddialar. Para önemli tabii. Arka planda ne döndüğünü bilmeyip aşı propagandası yapan insanlar bence komikler.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Be_smart

   Merhaba, gecmis olsun. Umarım faydasini görürsünüz, yalniz aşı tasiyici olmayi engellemiyor, bulasmayi onlemiyor.

  • platte

   @Be_smart virus bir miktar vücutta kalıyor deniyor ki ben hiç koronavirüs olmadım. Maske de takıyorum. Yani olsam bile bulaştırma riskim azalmış oluyor sanırım eskisine göre.

  • platte

   Teşekkür ederim bu arada.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Be_smart
  Aşi olma tereddüdü yasayan herkes vücuduna chip takilmasi gibi komplo teorilerine inanmıyor.. bunun ötesinde, şu an için cevabi verilmeyen sorular var
  1. Asi ulkemizde ruhsatli değil, acil. kullanim onayı yok
  2. Asinin ileri donem yan etkilerinin ne olabileceği belli değil, bunlarin bilinmedigi aşı onam kagidinda belirtilmiş, aşı ozgur iradenizle olunur diye ifade edilmiş.
  3. Aşı olan kişilerin hasta olmasi mümkün, virüsü kaparsa yaymaya devam ediyor. Bunu da saglik bakanlığı, bilim kurulu üyeleri teyit ediyor.
  4. Genclerde kalp zari iltihabi bulguları cikmaya başladı,
  5. Devletimiz daha once Sinovac aşısı riskli degil, mRNA yeni teknoloji, riski fazla o yüzden biontech istemedik dedi. Tedarik sorunu ortadan kalkınca biontech olun diye tesvik etti, bunlar insanrdsa güven sorunu oluşturuyor.
  6. Romatizma gibi otoimmun hastalığı olanlarin bu aşıdan sonra hastalıklarının tetiklenebileceği doktorlar tarafından belirtiliyor. Ayrıca aşıdan dolayı ileride başka otoimmun hastalıkların olusma riski var fakat yeterli bilgi yok.
  Bunlar komplo teorisi olmayan, bilimsel ve gerçek olgular. Bununla birlikte aşı icin herkesin rızasını gosteren onam kagidi imzalanıyor.
  O yüzden olmaak isteyene de istemeyene de peşin hüküm ile yaklasmsmsali, saygı duyulmalı. İnsanlarin endiseleri çelişkisiz bulgular ile giderilmeli.. bilim insanları da ikna ederken bilimsel bulguları kullanılmalı, suçlayıcı ve yaftalayici ifadelerden sakilinilmali
  Görüş hala geçerli mi?
  • İyice kafamız karıştı işte

  • AddrenaliN

   Cevabını istediğimiz soruları yazmisiniz ama neden bu sorulara cevap veren kimse yok üstelik yeni çıkan delta varyantınada aşının koruyuculuğu düşük deniliyor ona ragmen nedir bu aşı yaptirma ısrarı onu anlamış değilim birde tüm dünya nedense TVlerde ve Facebook YouTube vb sitelerde virüs ile ilgili sadece halkı korkuya yonelticek paylaşımlar var hiç bir karşıt görüş yok ne garip... Birde ne hikmetse the ekonomist 2020 kapağında böyle bir virüs ten ve olacaklardan bahsediliyor

  • Be_smart

   @AddrenaliN haklısın, bu sorulara cevap verseler bu cekince azalır, seffaf olmayinca insanların tereddüt etmesi normal.. nedense butun dunya ABD ve Almanya asilarina mahkum olduk.. bunu soran da yok, cevap veren de yok... asıl vahim bir konu da, bazılarının bu soruları soranlari yaftalayip suclamasi, hedef gostermesi... bilimsel gercekten yoksun diyenler aşı icin bilimsel bir bulgu sunmuyor... ortalık daha cok karışır bence

  • Hepsini Göster
 • NightFury
  2021 yılında asla olmam çünkü HİÇBİRİNE GÜVENMİYORUM kısa vadeli etkileri biliyoruz peki ya uzun vadeli etkileri ne olcak bunlar bilinmiyor benim tahminim uzun vadede insanlar başta olmak üzere kısırlık yaşayacaklarını tahmin ediyorum ve bu yüzden de olmak istemiyorum
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1626
 • IamGroott
  1.5 yıldır maskenin bir faydasını görmediniz.
  Siz maske takıp aşı olmaya devam edin bencede çoğunluk aşı olmalı ki eski hayatımıza dönebilelim.
  Eski hayatımıza döndükten sonra hastaneden çıkamazsınız diye düşünüyorum. En muhtemel sorununuz akciğer kanseri olacaktır.
  • Bikız99

   Sizin bu cahilliğiniz eksik olduğu sürece hastaneler çareyi bulur bize. Çok şükür yüzyıllardır insanlar aşı oluyor ve salgın hastalıklardan korunuyor. Mesela tetanoz aşısı oldu diye kanserden ölen duymadım ben hiç. Tersine koruma sağlar. Biraz okuyun lütfen. Korona dünya üzerindeki bu cehalaeti temizler umarım.

  • IamGroott

   Sen git aşını ol cici kız afferin sana 😂😂

  • Bikız99

   Oldum çok şükür. En azından daha uzun süre eve hapis kalma sebebim cahil insanlar yüzünden. Kendi hatamın sonucu değil. Böylece kolayca bela okuyabiliyorum.

  • Hepsini Göster
 • İkinciHenry
  Siz insanların aklı ile dalga mı geçiyorsunuz. Yav kardeşim çevremde 2'nci aşıyı olup halsizlik çekenler var, üşüme hissi var, Siz neyi anlatıyorsunuz. Siz mi kurnazsınız. Teşhisi konulmamış aşıyı insanımız üzerinde kobay olarak kullanın. Olan olsun bizene, ben ve çevreme yaptırmayacağız. 30 yaş altındakilerde kalpte sorun çıktı aşı sonrası ne komplosu? Ve at gözlüğü ile bakmayın. Sağı solu görün biraz yalandan uzun uzun yazmış dünya sağlıksızlık mafyasının adamı.
  • Üşüme ve halsizlik çok basit yan etkiler, birçok ilaç da bile daha ağır yan etkiler olabiliyorken buna mı takıldınız? Kim bu aşıdan dolayı hayatını kaybetti bugüne kadar? Yan etkisi elbette olacak ancak aşılar dünyaca onay almıştır. Kobaylık bir durum da yok ortada. Aşının yan etkileri ve gösterdiği etki belirlenmiş, eğer hangi yönde reaksiyon göstereceği belirsiz olup aşılama olsaydı o zaman kobay olurdunuz.

   Yan etkilerinden yine korkuyor ve bir süre daha gözlemlemek istiyorsanız o sizin bileceğiniz iş. Ben zaten Bence'de bunu komplo teorisine çevirip saçma sapan fikirler üretip olmayanları dile getirdim. Ama şu da aklınızda bulunsun, devlet aşı olmayanlara birçok konuda kısıtlama getirmeye başlayacak. Yani er ya da geç aşıyı olacaksınız.

  • NightFury

   kısa vadede etkileri çok fazla değil bunu biliyoruz fakat uzun vadedeki etkileri neler bilmiyoruz belki başta olmak üzere kısırlık yapacak nerden bileyim bu yüzden güvenmiyorum olmayacağım

 • LeydiStark
  Aşı olmayacağım karşıt değilim olanlara saygı duyuyorum aynı saygıyı bekliyorum. Ben yeteri özeni evden çıkmayarak, maske takarak hatta aldığım her şeyi dezenfekte ederek kullanıyorum. Toplu taşıma kullanmıyorum. Benim vücudum ve benim hayatım. Vücuduma faz denemeleri tamamlanmamış, yan etkilerinin gelecekte ne şekilde etkileyeceğini bilmediğim viral virüsü sokmak istemiyorum.
 • Yoğunbakım
  Virüs yerinde durmuyor ki. Habire mutasyon geciriyor. kayboldu derken güçlenerek dönüyor. Telefon endüstrisinden daha hızlı çalışıyor. Her geçirdiği mutasyonu etkisizlestirecek aşıyı bulmak zor. Kimse risk sevmiyor. O yüzden isteyen olsun istemeyen olmasın. Saygı duyuyorum herkesin kararına. Zorlamaya da karşıyım. Aşıdan sonra oluşacak komplikasyonlarda hastaya maddi karşılık vermeyi kabul ettiklerinde güvenilir olduğuna inanılır anca.
 • Loriella
  Öleceksem de ecelim ile ölmek isterim. Aşılanıp ta ömrümü hastanelerde geçirmek istemiyorum. Aşı olmak isteyenler, aşı olmak istemeyenlerin yerine de olabilirler. Hiç bir sıkıntı görmüyorum.
  • Bikız99

   Bu zihniyetle ben senin yerine 3 kere bile olurum merak etme.

  • Loriella

   @Bikız99 Allah şifalar versin ablacım. İnşallah yan etkileri olmadan sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edersin.

 • Bikız99
  Gerçekten ellerine ve aklına sağlık. Umarım şu aşıyı öcü sanan arkadaşların yolu benceye düşer de bir nebze akıllanırlar. Her geçen gün yayılan ve tehlike yaratan covid-19 dan daha zararlı bir sorunla karşılaşmayacaklarını kafalarına kazımak lazım.
  Daha çıktığı gün aşımı oldum ve olmayanlar yüzünden daha uzun süre pandemiyi çekmek istemiyorum.
  • NightFury

   ben bu pandemide hiç hastalığa yakalanmadım üstelik çok dikkat etmeme rağmen ayrıca aşı konusundada AŞIYA KARŞI DEĞİLİM FAKAT GÜVENMİYORUM O YÜZDENDE 2021 yılında aşı olmayacağım

  • Bikız99

   @NightFury bravo iyi halt ediyorsun👏

  • Kontesgirl

   Hangi varyantın aşısını olmalıyız sayın profesör? "Gribin aşısı olmaz bir işe yaramaz çünkü sürekli mutasyon geçirir" diye bas bas bağıran doktorlar nerede? Ayrıca sen aşını olmuşsun olmayanlardan sanane! Aşı koruyor ya neden hala çeneni yoruyorsun? Güçlü olan hayatta kalır ne güzel! 😃

  • Hepsini Göster
 • Article
  Herhangi bir hastalığın aşısı da olsa, kesin çare değil diye biliyorum. Yanı covid-19 aşısından da %100 sonuç beklememeliyiz. Sadece önlem bir umut, daha fazla yaşamak için mücadelelerden bir tanesi. Dövizden ölmek istemeyen vurulsun.
 • MermaiD_0
  Başarılı bir bence olmuş eline sağlık. Karantina dan yeni çıktım eğer covid olmasa idim aşımı vurunacak idim. Zaten ailemden tek ben kaldım aşı olmayan. Zamanımı bekliyorum bakalım.🙂
 • sozdemir
  kulak tıkamayacağım daha bu virüsün ne olduğunu nerden geldiği belli değilken aşıyı birden çıkarmaları sizce mantıklı mı?
  • NightFury

   işte tamda bu yüzden aşı olmak istemiyorum hiçbiri güven vermiyor

 • massalizm
  Aşılama çalışmaları tamamlanamadığında çevremde aşı olmayanları barındırmayacağım. Aşı olmak ya da olmamak kişinin kendi kararı evet ama olmayanla iletişimimi koparmak da benim kararım. Ben Tıp Fakültesi'nde okuyorum, Türkiye'nin en iyi, en yetkili Tıpçıları, Cerrahpaşa olsun, Medipol olsun, Hacettepe olsun çıkıp çıkıp aşı olunmasını öğütlüyorlar ama bahsettiğin gibi vay çip takacaklar, vay Çinlileşeceğiz, vay bunlar hep Yahudilerin oyunları vs vs gibi bahanelerle aşıdan kaçıyorlar. Yazık diyorum başka bir şey demiyorum...
 • NEYSEk
  Oldum zaten, başka şans kaadı olduk napak, eline sağlık güzel bence olmuş.
 • PolyannaElisa
  Çok doğru tespitler yapmışsın aslında.
  Emeğine sağlık, faydalandım baya.☺🌹
 • edaalkan18
  Ben sıram gelir gelmez aşımı oldum. herkesin bu konuda duyarlı olmasını umuyorum. aşıdan başka çare yok.
  • Duyarlı olmak herşey den önce ALLAH'tan korkmak ile olur. Corona dan korktukları kadar ALLAH'TAN korkmadılar ALLAH SIZLAR.

  • NightFury

   ilerde hastalığa yakalnırsan aşı yüzünden kimseyi suçlayamıyacaksın bilgin olsun ayrıca aşı olmakla duyarın alakası yoktur insan isterse olur istemezse olmaz bu kişinin kendi hür iradesidir aşı konusundada ben hiçbirine GÜVENMİYORUM o yüzden de bu sene olmayı düsşünmüyorum

 • asabi49
  Ağzı olan konuşuyor işte ne yapacağız bilemez olduk
 • dogan22
  Avrupa'da vakalar tekrar arttı. Eylül/Ekim gibi kapanmalar başlar. Aşımı oldum. Artık hiç bir güç beni eve kapatmaz. Aşı olmayanlar karantinaya alınsın. Evet bana korona bulaşabilir. Aşı sayesinde %95 hafif atlatıcagım koronayı.
  Ayrıca kasıtlı aşı olmayıp hastanede tedavi olanlar masrafını cebinden karşılasın. SGK güvencesinden yararlanmasınlar. Eniştemin baldızının komşusunun dayısının çocuğuna bakkaldaki müşteri aşı tehlikeli dedi diye millet aşı olmuyor.
  Atatürk Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir demişti; 30 yıldır bu ülkede yaşıyorum ve Türk milleti ne çalışkandır ne de zekidir. Rahmetli temennide bulunmuş sadece.
 • VesSelamTR
  Biontech firması açıklama yaptı 3 ay içinde yeni bir aşı geliştirilecek diye
 • Wantedboy14
  Bugüne kadar kullandığı ağrı kesicinin bile reçetesini okumayan turşular, kalkmış aşı kısırlık yapıyo diyo. Ağzımı bozdurmayın bana
 • nightmate
  En güzel başlıklardan biri bence. Aşımı oldum. Mutlu ve huzurluyum. Geleceğe umut ile bakıyorum.
 • Sefa4141
  Asi her zaman iyidir ama yan etkileri belli olmayan asi sakatttir
 • gunes347372
  Olmuycam tabiki de gerek yok saçma sapan şeyler ya
 • Gergous
  aşı olmicam gelde zorla aşılat
 • restinerest
  Ben oldum
 • Pandamsı_642
  Olmuyorum arkadaşım zorla mı?
 • ProfDrAbuzerKomurcu
  Aşı oldum , yakında 2. Dozu da olucam.
 • EmirAdakul
  Biontech oldum ben.
 • SwordOfDemocles
  İki doz biontech aşısı oldum
 • Gizeemmm8
  Emeğine sağlık 👏👏
 • Karamelaaaa
  Ellerine sağlık yılmaz prens 🪶
 • yasin_s
  Gerek yok
 • BADLOWE1234
  Bence herges olmalı
 • Rakısevencocuk
  Aşı olmaya geldim bekliyorum sıramı
 • mankafa_25
  Olmuycam
 • canimislamdinim
  Ben aşıya karşıyım nüfus azaltma projesi 👎
 • gezgin1616
  D vitamini vücut için önemli
 • Swnger_
  Dün yayımı öldürecekler
 • Myvice
  Teşekkürler
 • Gizli Üye
  Kimsenin sözüne teorisine baktığım yok sadece aşı olmak istemiyorum faydası varsa bile
 • Gizli Üye
  bu kadar cok aşı karşıtını da ilk kez bu platformda gördüm buradaki çoğunlugun cahil oldugu bir kez daha kanıtlanmıs oldu
  • NightFury

   aşı karşıtlığı değil aşıya güvenmiyoruz hepsi bu

 • Gizli Üye
  Aşı olmak istemiyom istemiyom
 • Gizli Üye
  aşının karşıtı bir şey söylendiği an neden komplo teorisi oluyor?
  aşı karşıtı doktorlar neden cahil oluyor?
  faz I, II ve III daha önce yıllar alırken henüz 1,5 yıl içinde nasıl oldu da faz III aşaması bile atlandı?
 • Gizli Üye
  tskler
 • Gizli Üye
  gvenmiyorum kimse de zorlayamaz beni aşı olmaya. Beli İsrailin aşısının içinde farklı bir madde var nereden bileceğiz yüzde yüz aynı olduğunu her şeye inanmayın hem ben korona falan da kapmadım aşı niye olayım
YÜKLENİYOR...