Çok Yemekten Şikâyetçi Olanlara 12 Harika Çözüm!

Üzerine düşmesek de yanlış yeme alışkanlıklarımız hayatımızı uzun vadede ciddi şekilde olumsuz etkiler. Ufacık düzenlerle daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamak sizin elinizde ve bu imkânsız değil. O halde hiç durmayın; hayatınızı güzelleştirmenin keyfini çıkarın:)

1)Gün içerisinde yemek yemeye geç saatte başlayın

.
.

Bir kere kapısını açtığınız mideniz asla doymak bilmeyecek ve yemek yeme serüvenini erken başlattığınız için gün içerisinde daha fazla yemiş olacaksınız. Bu sebeple sabah mümkün olduğunca geç yemek yemeye başlamalısınız.

2)Porsiyonlarınızı tokken hazırlayın

.
.

Acıklığında dünyayı yiyeceğini sanarak sofrayı donatıp doyduğunda ise şiş bir karınla kalkıyorsanız işte bu tam size göre.. Ne kadar yiyeceğinizi tahmin edip karnınız tokken porsiyonunuzu hazırlayıp buzdolabına koyabilir veya iş yeri/okulunuza götürebilirsiniz.

3)Küçük çatal-kaşık ve tabak-kase kullanın

.
.

Yiyeceğin koyulduğu tabak, yemek için kullandığınız araç gerekler ne kadar küçükse sizi de o kadar yoracaktır. Bir süre sonra tabağınıza bir şey almayacak, aldığınızı da zorla bitireceksiniz.

4)Lokmalarınızı küçük alın

.
.

Ağızdaki refleksler sayesinde istemediğimizi düşünsek de yutkunuyoruz. Bu da yiyeceğin direkt yemek borusuna yolculuk yapmasına yol açıyor. Yemeği ağzında bekletip çiğnemek biraz meşakatli olduğu için ağzınıza minik lokmalar alın. Üstelik edep kurallarına da uyum sağlanmış olur daha ne:)

5)Çok çiğneyin

.
.

Ağız, sindirimin başlangıcıdır. Ağzınıza aldığınız lokmayı çok ciğnemeniz hem onu daha iyi sindirmenize hem de zihinsel olarak doymanıza olanak sağlar.

6)Yavaş yiyin

.
.

Pekala çok çiğnedik fakat bunu son hızda yaptığınızda pek de verim alamayacaksınız. Bu sebeple yavaş yavaş, tane tane yiyin.

7)Doyuruculuğu kalorisinden fazla yiyecekler tüketin

.
.

Bulgur pilavı gibi sizi hem doyuracak, hem uzun süre yok tutacak, hem de sindirim sisteminizi düzene koyacak yiyecekler tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha az yerken daha tok hissederken sağlığınızı korumuş olacaksınız.

8)Size yemeği hatırlatan unsurlardan uzak durun

.
.

"Yaahu ne de güzel görünüyor, canım çekti"ler hepimizin yaşayabileceği bir durumdur. Aklımıza düşmüşken hemen ağzımıza atıveririz yanımızda ne varsa. Bunu engellemek için yemekten bahseden programlar, insanlar, uygulamalar ve mekanlarla aranıza mesafe koyun.

9)Belinize kuşak bağlayın

.
.

Bunun bir çok faydası olsa da konu limitli yemek iken detaya inmeyelim. Belinizin sıkılması, midenizin sıkılması demektir. Alanı kısıtlı olan mide bir süre sonra daha fazla yemek gönderme sinyali verecektir.

**Ayrıca nerede oturursanız oturun; rahat olduğunuz bir mekandayken, sol dizinizi sol göğsünüze çekerek, katlamış olduğunuz sağ bacağınızın üzerine oturduğunuzda mideniz arada sıkışacak ve bu şekilde daha az yemenizi sağlayacaktır.

10)Yemek yeme sürenizi kısıtlayın

.
.

Yemek yerken vaktin nasıl geçtiğini bilmiyor ve doyduğunuzda bu duruma şaşıyorsanız kendinize ortalama bir zaman belirleyerek telefonunuzdan alarm kurun. Çevrenizdekilerin bu durumu bilmesine lüzum yokken, açıklamanız durumunda onlara da yardımcı olabilirsiniz.

11)Yemek esnasında sohbet edin

.
.

Ağzınızda yemek varken değil elbette:) Hem yalnızca yemek esnasında bir araya gelip birbirinize dikkat edebildiğiniz kişilerle daha verimli vakit geçirmek, hem de yemekleri löp diye mideye indirmemek için yemek yerken aralar vererek sohbet edebilirsiniz. Bu sayede yemek limitinizin kontrolünü yapma şansınız da olacak.

12)Yemek yerken bir şey izlemeyin

.
.

Bu, ne kadar yediğinizi anlamamanıza sebep olmanın yanı sıra sindirim sisteminizi de bozacak ve sindirimsel sorunlar yaşamanızla sonuçlanacaktır. Bu sebeple televizyon, telefon, bilgisayar gibi araçlarla film, dizi, video.. seyretmeyiniz.

Kendinizi kasmayın. İnsanları yasak olan, yapmaması gerekenler cezbeder. Bu sebeple bundan kurtulmaya çalışmak için çaba sarfetmeyin. Siz kendinize yasaklar getirmiyor, yalnızca yeme alışkanlığınızı düzene koyuyorsunuz.

.
.

Peki ya sizin başka önerileriniz var mı?

Çok Yemekten Şikâyetçi Olanlara 12 Harika Çözüm!
5
5
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • KintoUn
  En etkili yöntem yemekleri lezzetsiz yapmak 😐 İnsan lezzetli yemeği bırakıp kalkmak istemiyor sofradan. Akıl yemekte kalıyor 😂 yemeği beğenmezse insan çok yemez. İhtiyacı olanı alıp bırakır.

  Tabi ben "atın ölümü arpadan olsun" tarikatı mensubu olduğum için 'yaşasın yemek yemek' diyorum. Yemeğimle arama kimse girmesin 😒
  Görüş hala geçerli mi?
  • Az ye, az uyu, az konuş da de mis atalarımız efenim

  • KintoUn

   Herkes atalarımızın işine gelen öğüdünü alıyor tabi 😂

  • $_$ onların söylediklerini kendimize çekiyor olmayalım

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

54
 • sağduyulu1691
  Güzel bir "Bence" olmuş...
  Emeğinize sağlık...
  Bende acizane;
  Sabah kahvaltısının sağlam yapılması ve ihmal edilmemesi. (Hatta fazla geciktirmeden)...
  Bunu ben yıllarca uyguladım ve diyet yapanlarada ayrıca tavsiye ederim...
 • Benim önerim buzdolabını üstüne yeter artık yeme şişko diye post-it asmak :)
 • a_strong_man
  @þórtaclausa iyi akşamlar, çok uzun bir yazı olmuş eline sağlık
 • kelebek8545
  Evet gerçekten çok güzel öneriler ama ben yapamam bunları 🙈
 • VisnVista
  Açlığı bıçak gibi kesen ve 24 saat yemek yemesen bile tok hissettiren bazı uyarıcılar en net çözümdür ama sağlıklı değildir tavsiye etmem
 • Parcalibulutlu97
  Güzel bir paylaşım👏
 • Güzel öneriler de kim yapabilir bunları🤭
 • kanka35
  eline sağlık
 • Baykuşkızı
  Yemek yiyemiyoruz ki biz de böylesi
YÜKLENİYOR...