Sağlıklı Yaşam İçin 5 Altın Adım!

muhteremzat61

Hakkında sık sık soru sorulduğu ve benim de artık burada anlatmaya karar verdiğim bir konuda konuşmak istiyorum bugün: Sağlıklı ve iyi bir yaşam.

Sağlıklı ve iyi bir yaşam denilince aklınıza şunlar gelmeli: Günde en az 7 ile 8 saat arasında düzenli uyku, düzenli egzersiz, fiziksel aktiviteler ve her ne kadar günümüz de zor olsa da stresten uzak kalmak. Peki ya sağlıklı beslenmenin önemi? Sizin için yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmek merkezde yer alıyorsa, az önce burada saydığım unsurlar yardımcı faktörlerden. İşte iyi ve sağlıklı yaşamın altın adımları. Haydi başlayalım. :)

İlk adım olarak önce gülümseyin

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Altın Adım!

Önce gülümseyin :) Gülümsemek sihirli bir eylemdir. Yapılan araştırmalarda gülümsemenin yüz ifadeleri ile olumlu bir takım duyguların geliştiğini ve ruh halinin duygularınız ile daha uyumlu hale geldiği belirtiliyor. Gülme eylemi üzerine yapılan araştırmalarda; stresin minimum düzeye indirgendiğini, daha güvenilir bir imaj yakalamanıza yardımcı olduğu, üretken ve daha yapıcı bir durum ortaya çıkardığı aşikar.

Pozitif düşünmek

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Altın Adım!

Pozitif düşünmek, bireylerin hem fiziksel hemde zihinsel anlamda sağlığını olumlu yönde etkilediği konusunda şüphe yoktur. Olumlu düşünmek, bireyleri zorluklar karşısında daha güçlü ve dayanıklı hale getiriyor. Stresle başa çıkma becerileri de gelişmiş oluyor bu sayede. Fiziksel yönden kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığın görülme riski ve bu risklere bağlı ölüm oranları gözle görülür biçimde azalıyor. Olumlu düşünmek; kişinin yaşam kalitesini artırır, ömrü uzatır.

Susuz asla olmaz!

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Altın Adım!

Su içmek yaşamın temel taşlarından biridir. Su, hayattır.

Emilimi ve hücrelere taşınmasında değil metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılmasında, vücut ısısının denetiminin sağlanmasında ve eklemlerin kayganlığının sağlanmasında da su içmek önem kazanıyor.

Lezzeti sebebi ile su tüketmekte zorlanıyorum diyorsanız, çeşitli meyve sebzelerde renklendirebilir, lezzetini artırıp tüketimini kolaylaştırabilirsiniz :)

Meyve ve sebze ikilisi

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Altın Adım!

Bu ikili, günlük beslenmenizin olmazsa olmazlarından. Bünyesinde bulundurdukları vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile sağlığınıza birçok faydası var. Genel olarak bakarsak; büyüme gelişme aşamasında, hücrelerin kendini yenilemesinde, diş ve diş eti sağlığı, kan yapımı, bağışıklık güçlenmesi gibi birçok olayda aktif rol alıyorlar. Tabağınızda bu ikilinin olması, iştah kontrolüne de yardımcı.

Mutlaka balık tüketin

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Altın Adım!

Bir Karadenizli olarak balık tüketimini sonuna kadar destekliyor ve teşvik etmek için elimden geleni yapıyorum, şiddetle tavsiye ediyorum :)

Yüksek omega-3 içeriği ile mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında. Balık tüketiminin koroner kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Total kolesterol seviyesini düşürür ve çeşitli kanser türlerine karşı da koruyucu etkileri bulunmaktadır. Haftada 2 porsiyon balık tüketmek, kardiyovasküler kalp rahatsızlıklarına karşı mutlaka önerilir. Haftada en az 2 günü balık tüketimine ayırmalısınız. Izgara, fırın ve buğulama yöntemi ile tüketebilirsiniz :)

Sağlıcakla kalın. #iyiliğiseç #İstediğinGibi

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Altın Adım!
1
4
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Canım balık çekti. Tebrik ediyorum seni 😂
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • onegamze
  Hepsini yapmaya çalışıyorum :)
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

03
 • piekļauties
  gülümsemek çok çok önemli
 • en önemlisi su
 • Gizli Üye
  Ölelim

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...