Panik Atak Nasıl Geçer?

İnsanı canından bezdiren bir sorun panik atak. Ben de uzun süre bu sorundan muzdariptim. Nihayet tamamen iyileştim sayılır. İnsanın sanki boğuluyormuş gibi bir anda nefessiz kalması, ortada hiçbir fiziksel sorun yokken bunun nasıl psikolojik olabildiğini düşünüp daha da çıldırması işten bile değil. Ortada hiçbir sorun yokken, örneğin gece yatarken bir anda kalkıp nefes alamadığınızı fark etmek sizi hayattan bezdirebilir. Bu konudaki tecrübelerimi bir Bence'ye aktarmak, bu sorundan muzdarip olanlar için iyi olur diye düşündüm.

Nedir bu panik atak, neden olur?

Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik atak hemen her insanda farklı şiddetlerde görülen, daha önceden yaşanmış bir travma olsun olmasın, hayatın belli bir döneminde ortaya ansızın çıkabilen psikolojik bir sorundur. Olaylar karşısında aşırı heyecanlanma, özellikle göğüste ağrı hissedip kalp atışının hızlanması ve kalp krizi geçiriyormuşuz diye düşünme, akabinde ciddi derecelerde nefessiz kalma ile kendini gösteren bir rahatsızlık. İşin kötüsü bunun bir anda, mutlu bir gününüzde hiç beklenmedik bir zamanda olabilmesi.

Nasıl geçer?

Panik Atak Nasıl Geçer?

Öncelikle şunu söyleyeyim, çok ileri derece panik ataklarda ilaç kullanmadan geçmiyor. Antidepresanlar ne kadar etkili tartışılır fakat ilaçsızda gerçekten olmuyor, kendimden biliyorum. Bir psikiyatriste gidip durumu belirtmeli ve doktorun vereceği ilaç veya ilaçları kullanmalısınız. Genelde ilaçları en az 1 sene kullanmak gerekiyor. Ek olarak psikoloğa gitmenizde size o an neler yapacağınızı söyleyip sakin kalmanız için yardımcı olabilir.

Geçmesi için başka bir yol var mı?

Panik Atak Nasıl Geçer?

Çoğumuzun göz ardı ettiği önemli bir yol daha var: Diyafram nefesi. Nefes kontrolü gerçekten bu konuda çok önemli. O an nefessiz kaldıkça daha çok heyecan yapıp yanlış nefes alıp verebiliyoruz. Yetişkinler genelde nefeslerini ciğerlerinden alır, ciğerlerin kapasitesi sınırlı olduğundan aldığımızın bu nefesin çok sağlıklı olduğunu söylenemez. Bu yüzden ister bir kursa, isterseniz internetten izleyerek diyafram nefesi almayı ve nefes kontrolünü öğrenmelisiniz.

Panik Atak Nasıl Geçer?
1
0
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

10
  • Zor. Geçmiş olsun

    • Defacer

      Teşekkürler, bitti sayılır.

Yükleniyor...