#İstediğinGibi Bir Cinsel Yaşam İçin Hisleri Kabart!
Kapat

Oruç mu Diyet mi?

_Müennes_

Esselâmunaleyküm.

Oruç mu Diyet mi?

Bu benim ilk yazım olacak ve insanların faydalanacağını umuyorum inşaAllah.

Bakara /183 – Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Böylece umulur ki fenalıklardan korunursunuz.

Orucun sayısız hikmetleri vardır: Allah’ın, kâinatın Rabbi olduğu gerçeğinin daha geniş çapta anlaşılmasını sağlar. İnsanın rûhunu kötü etkilerden, hırslardan korur. Bedenine iyi bir perhiz olarak zararlı maddeleri atmasına vesile olur. İnsanlara açların ve fakirlerin sıkıntılarını tattırarak toplumdaki dengesizlikleri gidermeye katkıda bulunur, Haramlardan uzaklaşmaya vesile olarak, kişinin ebedî hayatını korur. Hülasa bütün bu gayeleri Kur’ân, korunma (ittika) kelimesiyle özetlemiş olmaktadır.

Kaynak; Mushaf

Oruç; yukarıdaki tefsirden de anlaşılacağı üzere İslâm'da maddî ve mânevî açıdan insanlar için büyük bir önem teşkil ettiği gibi iman edenlere Farz bir ibadettir.

Ve sayamayacağımız birçok yararı olduğu gibi, fertleri ıslah edicidir. Nitekim oruç tutarken hem nefsimize hakim olmaya çalışırız hem de vücudumuzun diğer günlerdeki yorgunluğunu yemek yemeyerek yani sindirim sistemini çalıştırmayarak üzerimizden atmış oluruz.

Bunun yanında oruç fakirlerin durumunu biraz daha iyi anlamamıza yardımcı olur ve belli şartları üzerinde bulunduran Müslümanlara farz kılınan fitre ile birlikte aç ve yoksulların da mutlu olmasını sağlar.

Bakara /185 – O sayılı günler, ramazan ayıdır. O ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren Ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’ân o ayda indirildi. Artık sizden kim Ramazan ayının hilâlini görürse, o gün oruç tutsun. Hasta veya yolcu olan, tutamadığı günler sayısınca, başka günlerde oruç tutar. Allah sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez. Oruç günlerini tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden ötürü Allah’ı tazim etmenizi ister. Şükredesiniz diye bu kolaylığı gösterir.

Oruçta da diğer ibadetlerde olduğu gibi zaruri sebeplerden dolayı tutamayanlara bir kolaylık vardır. Bu âyetlerden de anlaşılabilir. Ancak bu zorluklara katlanan ve yine de oruç tutanlar övülmüştür.

Peki diyet nedir?

Oruç mu Diyet mi?

Evet diyetin ne olduğunu herkes bilir,

İlk insanlar, aslanlarda da görüldüğü gibi acıktığı vakit yemek yer ve aslanların yaptığı gibi yiyemeyeği kadar hayvan avlamazmış.

Fakat modern hayatın getirdiği köleliğe baktığımızda nefsimizi zorlayan ve her şeyi kolaylaştırıp insanları robotlaştıran (Maalesef ki bu deyim bir süre sonra geçerliliğini yitirecektir ki robotlar insanlardan daha çok çalışmaktadır.) bir nevi mânâları basitleştiren teknolojik gelişmelerin eseri diyet ortaya çıkmıştır.

Diyet daha çok sınıf farklılıklarının olduğu ülkelerde yaygın görülen bir uygulamadır, nitekim yardımlaşmanın hakim olduğu ülkelerde bu daha az görülür ve insanlar "Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir." hadis-i şerîfine kulak verirler.

Bu yüzden diyet nefsinin aşırılığa kaçtığı İnsanların başvurduğu son noktadır. Ancak bu sebeple insanlar kendine acı çektirmekten başka bir şey yapmamaktadır.

Burada ölümleri hesaba katmak istemiyorum. Çünkü birçoğumuz bunu zaten biliyorlar.

Bakın araştırmacılar ne diyor?

Oruç tutmak, tarih boyunca dini, kültürel ya da ruhsal sebeplerle dünyanın birçok yerinde uygulandı. Ancak bir diyet yöntemi olarak uygulanması aslında çok daha eskiye dayanıyor.

Doktor Patel'e göre çok daha eski tarihlerde insanların zorunlu oruç aralıkları oluyordu. Örneğin avcılar sadece bir hayvanı avladığında yemek yiyordu. Bu sebeple oruç onların hayatlarının bir parçasıydı.

Günümüzde ise sürekli olarak çok çeşitli besine ulaşmak kolay. Bir yandan da çok daha az hareketli hayatlar sürüyoruz. Bunlar bir araya gelince, obezite hastalığı ortaya çıktı.

'İnsanlar kuralları sever'

Diyetisyen doktor Patel'e göre, insanlara sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerektiğini söylemek yeterli olmuyor:

"İnsanları kuralları sever. Biraz disipline girmek ve hiçbir şey yemeyeceğimiz belli sürelerin olması olumlu bir şey."

Evet bir İngiliz bunu söylüyor.

Bakın Allâh'ın âyetleriyle açıkladıklarına yani Sözünü ettiğimiz oruca insanlar rağbet etmediği gibi, insanların İslâm'a karşı ön yargısı;

Sadece kendini aç bırakmak ve kendine eziyet etmek durumundaki diyet uygulamasına cebindeki parayı da verdirtiyor...

Oysa ALLÂH karşılığında onca güzellikleri verirken..

inşaAllah insanlar hakikati savunsunlar.

Hanımlar, bu konuda en çok sıkıntıyı çeken sizlersiniz. Lütfen dediklerimi dinleyin,

Vaktinde yenen yemeğin diyeti olmaz.

Siz diyete mahkûm değilsiniz.

Ancak oruc hem rahmet hem de berekettir. Çünkü faydaları saymakla bitmez.

#Vesselâm

Oruç mu Diyet mi?
6
4
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • ŞevketYaver2019
  ﴾183-184﴿ Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. Bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir. Ama orucu tutmanız -bilirseniz- sizin için daha hayırlıdır.

  ﴾185﴿ O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşı Allah’ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredersiniz diye (uygun hükümler gönderiyor)

  ﴾187﴿ Oruç gecesinde kadınlarınızla birleşmek size helâl kılındı. Onlar sizin için elbisedir, siz de onlar için elbisesiniz. Sizin kendinize hıyanet etmekte olduğunuzu Allah bilmiş, tövbenizi kabul etmiş ve sizi bağışlamıştır. Şimdi artık onlarla birleşin ve Allah’ın sizin için yazdığını isteyin. Fecirden siyah ip beyaz ipten sizin için ayırt edilir hale gelinceye kadar yiyin ve için, sonra orucu geceye kadar tamamlayın. Mescidlerde ibadete çekilmişken kadınlarla cinsel ilişkide bulunmayın. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır; sakın bu sınırlara yaklaşmayın. Allah âyetlerini insanlar için işte böyle açıklar. Umulur ki sakınırlar.
  Görüş hala geçerli mi?
 • _Müzekker_
  #Bakara;187)
  Sıyam (Oruç) günlerinin gecelerinde kadınlarınıza yaklaşmak (cinsellik) helal kılındı. Onlar sizin, siz de onların elbisesisiniz (kişinin dış dünyasındaki en yakını).
  Allâh bu konuda nefsinize haksızlık ettiğinizi (gece de oruç devam eder cinsellik
  yapılmaz zannınızı) bildi de yanlıştan dönmenizi (tövbenizi) kabul etti ve sizi affetti. Artık onlara Allâh’ın hükmü kadarıyla yaklaşabilirsiniz. Gün başlangıcına (gecenin karanlığının günün aydınlığına dönüşme sürecine) kadar, yeyip için. Sonra sıyamı geceye kadar yaşayın. Mescidlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar Allâh’ın koyduğu sınırlardır ki onlara yanaşmayın. İşte Allâh, işaretleri böylece açıklar ki bilfiil korunasınız.

  #Vesselâm
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

44
 • tambirpanpiş
  Verdiğiniz bilgiler çok önemli ve çok açıklayıcı. Bence'ye çok emek verdiğiniz belli. Bilgiler de çok güzel. Hatta ben orucun diyet yöntemi olarak kullanılmasının eskiye dayandığını bilmiyordum. Teşekkür ederiz öğrendik👌
  • _Müennes_

   Bu yorumunuzla siz de beni mutlu ettiniz.
   Aslında böyle bilgileri herkesin okumasını dilerdim.

   Ben de araştırmalar yaparken, dinime daha çok bağlanıyorum. Çünkü her emir, bir fayda sağlıyor insana.

   ALLÂH razı olsun Selâmetle

 • WarLander
  Eline sağlık. Çok doğru ramazanda 4 kg verdim bayramda geri aldım
  • _Müennes_

   Allah razı olsun.

   En büyük Şeytanların bağlandığı bir rahmet ayıdır Ramazan.
   Elbette ki bu sebeple nefis kendine daha kolay hakim olabiliyor.

   Buna şahit oldum şahsen,
   Ramazan ayında bir günde yaptığımı,
   Ramazandan sonra 1 ayda yapamadım.

   Sahiden müthiş bir şeydir ki, ehemmiyetini pek az biliyoruz..

   Allah'ın hidayete erdirdikleri olma dileğiyle.

   #Vesselâm

 • Aruç ayrı diyet ayrı
  • _Müennes_

   Oruç ibadet ve bir gerekliliktir.

   Ancak diyet modern yaşamın köleliğidir.

 • rockinrolla
  oruç.
 • Kader0961
  Oruc tabiki
 • HammerJack
  Düzgün tutulan bir oruç sağlıklı olabilir.
 • pyrzak
  Oruç
 • Ramazan bitti
  • _Müennes_

   Evet. Ancak bunu paylaşmakta bir mahzur yok

YÜKLENİYOR...