Deniyor 2 ay

Siirt Fıstığı Mı, Antep Fıstığı Mı?

Sinan94
Siirt Fıstığı Mı, Antep Fıstığı Mı?

Merhaba sevgili KScanlar. Bu gün "Nutantep" sitesinden bir kilo Antep fıstığı ezmesi aldım. Ürünlerinin yüksek oranda Antep fıstığı içerdiğini, Boz yeşil Antep fıstığından yapıldığını ve renklendirici içermediğini söylediler. Bunun üzerine daha önce duymadığım için “Boz Antep fıstığı ne acaba?” diye arattım. Araştırdıkça aslında Antep fıstığı hakkında ne kadar az şey bildiğimi fark ettim. Ayrıca Giresun fındığı ve Ordu fındığı atışması gibi Siirt fıstığı ve Antep fıstığı atışması olduğunu keşfettim. Bayağı da sahip çıkıyorlar kendi ürettiklerine. O yüzden her iki türü de iyice araştırdım. Hazır araştırma yapmışken öğrendiklerimi buraya da aktarayım dedim. Hadi Siirt fıstığı ile Antep fıstığı farkına bir bakalım.

Bu görmüş olduğunuz Siirt fıstığıdır.
Bu görmüş olduğunuz Siirt fıstığıdır.

Üretim farkı

Siirt fıstığı tıpkı Antep fıstığı gibi yetiştiği yerden alıyormuş adını. Siirt’in oldukça kurak ve sıcak iklimi nedeniyle burada yetiştirilen Siirt fıstığı daha doygun ve iriymiş. Bu nedenle Antep fıstığına kıyasla daha açık renkliymiş.

İşin garip yanı Siirt fıstığı kurak ve verimsiz yerlerde yetiştirilmekte. Yani böylesine güzel bir yemişin nem veya verimli toprak istememesi şaşırtıcı geldi bana. Ancak tadını da bu nem oranının düşük olmasından alıyormuş zaten.

Antep fıstığı ise üretimde birinci. Ayrıca Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi yerlerde de yetiştiriliyor. Siirt fıstığının üretim alanı ise biraz daha dar.

Bu görmüş olduğunuz Antep fıstığıdır.
Bu görmüş olduğunuz Antep fıstığıdır.

Biçim ve Lezzet Farkı

Siirt fıstığı Antep fıstığına göre daha az yağlı ve daha düşük kaloriye sahip. Ayrıca gün içerisinde bir avuç tüketildiğinde tokluk hissi yarattığı söyleniyor. Antep fıstığının kalorisi ise daha yüksek. Rengi daha koyu. Boz Antep fıstığı ise ilk hasat ürünleriymiş ve oldukça koyu renkliymiş. Yani Antep fıstığının en sade ve en lezzetli yeri. Tıpkı çaydaki iki buçuk yaprağın lezzeti gibi. Nutantep’in övündüğü meselede bu. Anlattıklarına göre Antep fıstığı ezmeleri %80 Antep fıstığı ve %20 şeker pancarından başka bir şey içermiyor. Açıkçası fiyatları piyasaya göre bir miktar ucuz olduğu için tercih etmiştim ancak dedikleri kadar iyiyse sahiden karlı bir alışveriş olacak.

Açıkçası daha önce Siirt fıstığı yemediğim için tam bir karşılaştırma yapamıyorum. Yorumlarda da lezzet konusunda pek objektif yorum göremedim. O yüzden tat kısmını es geçiyorum.

Fiyat Farkı

Fiyatlar konusunda da Siirt fıstığının bir miktar daha pahalı olduğunu gördüm. Çünkü üretimi son yıllarda artan bir üründen bahsediyoruz. Antep fıstığı ise reklamını çok iyi yapmış olacak ki hem üretimde hem de bilinirlikte birinci sırada. Bu yüzden fiyatı daha makul. Ayrıca bir fıstık ezmesi bağımlısı olarak Siirt fıstığı ezmesi satan bir yer görememek de üzdü beni. Hep Antep fıstığı ezmesi satışı var. Bu yüzden fıstık ezmesi almak isteyenlerin Antep fıstığından başka bilinir bir seçeneği yok gibi görünüyor. Bakalım Nutantep’in fıstık ezmesi nasıl gelecek. Eğer %80 boz Antep fıstığı oranı varsa tadından rahatlıkla anlaşılır diye düşünüyorum.

Yukarıda görünen Boz İç Fıstık hem daha koyu hem de daha yeşil görünüyor.
Yukarıda görünen Boz İç Fıstık hem daha koyu hem de daha yeşil görünüyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Siirt fıstığı mı daha iyi yoksa Antep fıstığı mı?

Yorumlarda fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

Siirt Fıstığı Mı, Antep Fıstığı Mı?
37 Görüş