1 ay önce

Ameliyatsız, İlaçsız 203 Kiloyu Nasıl Verdim?

Ameliyatsız, İlaçsız 203 Kiloyu Nasıl Verdim?

Merhaba KScanlar, sizlere, çocukluk yaşlarımda başlayan ve 302 kiloya kadar varan kilo alma sürecimi ve sonrasındaki tamamen sağlıklı beslenmeyle 203 kilo vererek 99 kiloya düşmemde edindiğim tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

Bazılarınız beni hatırlayacaktır, bu sürecimi Tolgahan Özseven "MUCİZE ADAM" isimli kitap haline getirip sizlerle paylaşmıştım. Tecrübelerim, bu süreçte edindiğim bilgilerle beraber ciddi bir bilgi birikimine dönüştü. Beni tanıyanlardan gelen olumlu dönüşler, bu işi yapmam için beni daha çok ivmelendirdi. Şimdilerde Yaşam Koçluğu ve NLP uygulayıcılığı yapmaktayım, kilo problemi olanlara bu zorlu süreçte destek olarak 'ben yaptım, siz de yapabilirsiniz' demek istiyorum.

Ameliyatsız, İlaçsız 203 Kiloyu Nasıl Verdim?

"302 kilo olsaydınız ne yapardınız?" sorusu ile yola çıkalım.

Bu yola baş koymadan önce, yağ yakımın gerçekleşmesi ve metabolizmanın hızlanması için hareket etmem şarttı. Aldığım kaloriyi harcamam gerekiyordu ama 302 kiloydum, bu kilodan acil şekilde kurtulma kararı vermiştim. Hareketsizlik, günümüzün en büyük problemlerinden biri ve en önemlisi obeziteye davetiye çıkarıyordu. Neredeyse hiç hareket edemez hale gelmiştim. Bunun üzerine spor yapmaya karar verdim. Yürümem gerekiyordu, ama nasıl? Eklemlerinin zorlanacağı için hata yapmak istemiyordum.

Ameliyatsız, İlaçsız 203 Kiloyu Nasıl Verdim?

"Hareketli yaşama ilk adımım market arabalarıyla oldu."

Sahilde yürümeyi düşündüm ama bu benim için başlarda imkansızdı. Aklıma marketlerdeki arabalar geldi. Hem reyonlara bakarak kafam dağılacaktı hem de hareket etmiş olacaktım. Engelliler, yaşlılar nasıl bastondan destek alıyorlarsa ben de market arabasından destek alacaktım. Niyetim kilo verme sürecinde belimdeki basıncı azaltmaktı. Ağırlığımı arabaya verdiğimden belime binen yük azalıyordu. Amaç, bacaklarımı hareket ettirmekti. İlk gün market arabasıyla marketin sonuna kadar gittim, bu hareket bile ter içinde kalmama sebep oldu .Israr ettim ve tempolu yürüme hayatımın parçası haline geldi. Hareket etmeye başladıktan sonra yemek yeme alışkanlıklarımı 180 derece değiştirdim, düzenli beslenme ve hareketi hayatıma sokunca yavaşa yavaş kilo vermeye başladım, bu süreçte edindiğim tecrübeleri ve bilgi birikimimi daha sonra bir kitap haline getirmiştim, şimdi de KizlarSoruyor'da sizlere kilo verme konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. Başarı tesadüf değildir KScanlar, istemek, yeteri kadar istemek en önemlisi. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlere tecrübelerimi aktarmak için burada olacağım!

İMKANSIZLIKLARI YIKMAK İÇİN BURADAYIM
İMKANSIZLIKLARI YIKMAK İÇİN BURADAYIM


Ameliyatsız, İlaçsız 203 Kiloyu Nasıl Verdim?
Ameliyatsız, İlaçsız 203 Kiloyu Nasıl Verdim?
Tolgahan Özseven
Tolgahan Özseven
Ameliyatsız, İlaçsız 203 Kiloyu Nasıl Verdim?
30
18
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Bolga

  İzninizle, "vay canına" demek istiyorum.
  Ve sizi yürekten tebrik ediyorum.
  Çocukluğumdan beri kilo problemi ile ben de savaştım ve üniversitenin ilk yılında 40 kg yakın verdim.
  Ve fakat eğitimim, iş arama süreci derken ideal kilomu ne yazık ki koruyamadım ben..
  Çocukluktan bu yana ve hala kortizonlu ilaçlar kullanmam, ailenin genetik yapısı ve yatkınlığı, azıcık da psikolojik yeme bozukluğu derken hoop yine şiştim.
  Ne yapmam gerektiğini biliyor olsam da azim konusu tam bir facia.
  Kafamı toparlayamamam, iş aramam ve bulamamam derken iyice de battığımı hissediyorum aslında ve fakat bile bile de lades diyorum.
  Anılarınızı okudum ve emin olun bu bir heves başlattı ben de.
  Umuyorum ki bu kez sağlıklı bir şekilde kilo verme ve aslında sağlıklı beslenmeyi başaracağım.
  Hayatınızdaki başarıların devamını diliyorum.

  • Merhaba haklısınız kilo vermek ilk olarak her şeyinle tam teslimiyettir. Kitabımda da bahsettiğim gibi, tek gündemim zayıflamak tamamen dış seslere ve çevresel etkilere karşı bir süre izole olabilmeli insan sonrasında rutine bağlayabiliyorsunuz. İnsan isterse başaramayacağı hiçbir şey olamaz. İlginize çok teşekkür ederim, sizlere bir ışık olabildiysem ne mutlu bana.

 • Gerçekten de örnek alınası bir cesaret. Tebrikler 💚 Ancak bu tarz kilo problemlerinin genellikle altında yatan sebep psikolojik sorunlar olabiliyor. Bu konuda herhangi bir yardım aldınız mı? Aldıysanız ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

  Spordan ziyade bu tarz beyin sporuna çok ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir ara hızlı şekilde kilo aldığımda psikolojik bunalıma girecektim neredeyse ama kafamda her şeyi bitirmiştim; o kiloyu verecektim. Ve şu an bedenen istediğim kilodayım spor veya gerekli hareketleri yapmadığım halde..

  Cevap için şimdiden teşekkürler 🙏

  • Güzel bir noktaya değindiniz yapılan genel sağlık tetkiklerinde kişide patolojik bir sağlık sorunu olsun olmasın giderek artan kilo problemi kişinin psikolojisini dibe çekiyor, malesef bu önemli ve hassas konu henüz yeni yeni sağlık kurumları ve beslenme uzmanları tarafından gündeme alınmıştır. Bu konuyla alakalı kilo verme serüvenimi , yaşadıklarımı detaylı olarak kitabımda yer vermeye çalıştım. Şahsım adına mental motivasyonu yaptığım araştırmalar doğrultusunda kendi kendime sağlamış bulunmaktayım. Yani kendi nirvanama kendim ulaştım diyebilirim, tabi ki kolay olmadı Takdir edersiniz ki zafere çiçekli yollardan ulaşılamaz. Ancak kilo verme sürecinin psikolojik destek gerektirdiği kadar, kilo alma sürecininde destek gerektirdiğini düşünüyorum. Ayrıca spor derken, başlarda aktif bir spordan bahsetmiyorum günlük rutin hareketlerde kilolu insanlar için spor sayılabilir, hareket etmek , doğru beslenme, sağlıklı psikoloji hepsi bir bütün olduğuna inanıyorum, çünkü hareket eden bir bedenin kan dolaşımı hızlanır, vücut gerektiği oksijeni almaya başlar zihin açılır kas kuvveti artmaya başlar, dolayısıyla, sistem ruh-beden-zihin üçlüsünün tamamıdır. Kısacası güne bir not bırakmak gerekirse hayat hareketle başlar diyebilirim. İlginize teşekkür ederim her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

En İyi Erkek Görüşleri

 • EnzamiKumi

  Kişiye göre değişiklik gösteriyor ancak benim için kilo almak önemli olan çünkü yememek ve hareket etmek zaten ideolojimin bir parçası bu yüzden kilomu fazla tutmak için çok çaba harcıyorum özellikle para konusu çünkü aynı zamanda genellikle sadece et yiyorum kilom çok fazla değişkenlik gösteriyor boyum 1.83 kilom ise 3 ay önce 89 1 ay önce 82 şu an 78 yani biraz tasarruf yani hayatta kalacak kadar yediğim an zayıflamaya başlıyorum

  • Merhaba, tabi ki beslenme ve spor kişiye göre değişir, herkesin metabolizması farklı, varış noktası aynı olabilir ancak önemli olan bitiş çizgisine nasıl ulaştığımız. Sadece et yemek tek yönlü beslenme uyguladığınızı gösteriyor hem pahalı ve asidik beslenmenize yol açar öğünlerinize kaliteli karbonhidratlar eklerseniz genel sağlınız için daha iyi olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 • @Tolgahan_Özseven Ben de 70 kg verdim. 160 kilodan 90 kiloya düştüm, boyum 1.90 ve üzerine kas yaptım. Yalnızca sporcu supplementi kullandım. Ameliyat olmadım. Bizleri yalnızca o duruma gelmiş insanlar anlayabilir.
  Eşekten düşeni eşekten düşen anlar... :) Tebrik ederim.

  • Teşekkür ederim, metodolojimiz çok farklı ancak gittiğimiz adres aynı bende sizi yürekten tebrik ederim sevgiler :)

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2816
 • Dehrin

  Büyük azim, büyük başarı. Birçok insana motivasyon kaynağı olacağına eminim. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.

 • baremi

  Hoşgeldiniz. Sizi ekranda da görmüştüm ama 203 kilo vermek inanılmaz bir rakam. Dile kolay diyeceğim ama dile bile kolay değil. Tebrikler.

 • arakne

  Çok büyük bir başarı gerçekten, azimle yapılamayacak şey yok. Birçok insana ilham olduğunuzdan ve olmaya devam edeceğinizden şüphem yok.

  Paylaşımınız için teşekkürler 🌸

 • Bayanguapo

  Saglik problemi zayiflamayi ciddi oranda etkiliyor malesef kutu kutu ilaç iciyor annem 3 verse 5 aliyor benceniz için tesekkurler

  • Merhaba Kontrollü bir şekilde devam ederse oto kontrol sağlanır diye düşünüyorum. Annenize acil şifalar dilerim, Sağlık her şeyin önünde gelir. İlginize teşekkür ederim.

  • Ben teşekkür ederim umarim ayni istikrari annemde yakalar kilo aldıkça sağlık bozuluyor

 • Eve_resttt

  Tolga biz seninle nereden tanışıyoruz yaa 🤔
  Birkaç defa aynı ortamda bulunduk ama hatırlamıyorum şu an 🤔🤔

 • Ben ise 58 kiloyum 2 aydır 1 kilo bile veremedim. helal ya. darısı başta ben olmak üzere diğer kilolarini sevmeyenlerin başına

  • Teşekkür ederim yeteri kadar isterseniz emin olun ki başaracaksınız güzel temennilerinizin kabul olması dileğiyle.

  • Hepsini Göster
  • @sıfır_sıkıntı Direk olarak D vitamini eksikliği olarak adlandıramayız. Kişinin yaşı, boyu, sağlık geçmişi ayrıca şuana kadar ki beslenme alışkanlığı gözden geçirilmeli sonrasında gerekli kan tetkikleri yaptırılmalı başta, hormon testleri, THS, insülin vb Konusunda uzman bir hekim dahiliye veya endokrinolog tarafından değerlendirilmeli sonrasında beslenme uzmanı ile paralel hareket edilmelidir. Belki kişinin insülin direnci mevcut olabilir veya THS hormonu değerlerinde problem olabilir yani hipotiroidi olabilir, beslenme hataları yapabilir tabi ki Vitamin D eksikliğide bu sürece etki edebilir. Kısacası değerlendirilmeli ve araştırılmalıdır.

  • tabikide öyle. ancak herşey normalken türk halkının kilo problemi yaşamasının sebebi d vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor büyük oranda çünkü adipoz dokuda depolanıyor. ciddiye alınmıyor bu durum ama çok ciddi bir problem sadece kilo açısında da değil kemik sağlığı açısından da oyle.

 • hocam bence yanlıyorsunuz 302 kg olamazsınız 190 felan gibi duruyorsunuz

  • Merhaba evet daha fazlaydım, bir süre doğru beslenmeye geçtikten sonra tartıldığımda ki kilom budur.

 • ne mutlu sana tebrik ederim peki vucudundaki sarkmalar veya catlaklar olusmadimi nasil duzelttin onlari

  • Öncelikle teşekkür ederim. Evet sarkmalar oldu bunun için rekonstrüktif estetik cerrahi operasyonu geçirdim.

 • ardamert999

  sen 203 kilo verdiysen ben 20 kiloyu veririm reyiz eyvallah moral oldu

 • Helal valla, ben bile senin adına gurur duydum 💪👏

 • Olay güzel de her şey için kitap yazılması.. Bu olayı sevmiyorum işte.

  • Merhaba kitap yazmamım sebebi sadece kilo vermenin hikayesi değil hayata havlu atmışlara ve ne olursa olsun asla vazgeçme demek istedim teşekkür ederim.

  • Merhaba. Emeğinize saygım var yanlış anlaşılmak istemem. Şahsi algılamayın Ama son zamanlarda o kadar artı ki bu durum, kitaplara öok kıymet veren biri olarak üzüyo bu durum beni. Onu dile getirmek istedim

 • Ararat344

  Tebrik ediyorum ama gerçektende insan isterse yapar kendinize guvenin

 • Kitapçılara geldi mi peki kitap bir an önce almak gerekiyor :)

 • Ama bu muhteşem!
  Bir çok insana umut ışığı olduğunuzu şimdiden görüyorum. 🙈

 • Sarivari

  203 kilo vermek nasıl ya, keşke ben de 5 kilo versem amin

 • SimonPaula

  Market arabası güzel fikirmiş, biryerlerden başlamanın gerektiğinin simgesi gibi olmuş. Tebrikler

 • sskwkwkwk

  Helal valla ben 95 kıloyum 75 inmek istiyorum kaç ayda ve neler yaparak inebilirim?

 • Karamel92

  Yuh adam 302 kilodan 99 kiloya inmiş helal olsun benim sadece 20 kilo fazlalığım var veremiyorum

 • hakbey100

  valla bravooo

 • XXkromozomlu

  Helal olsun valla tebrik ediyorum seni 😊😊

 • Vücudunda sarkmalar olmadımı

 • ladycatt

  Nasıl verdiniz çok merak ettim ya :)

  • Zaman zaman kilo verme sürecime de bu platformda yer vereceğim teşekkür ederim :)

 • Abi helal olsun Gerçekten👏👏

 • barraquda

  Adamsın.

 • VeraEspiga

  Tebrikler Azmi’n sonu.

 • Caacaa1

  Affrrim be helal olsun

 • 4-hesapsiz

  Nafferim Tolgahancım

 • _Liaaa

  Tebrik ediyorum

 • sephorakadın

  Helal olsun sevindim adınıza azim var

 • Gayet iyi yakışmış da helal valla

 • MagRipOgLu

  Helal valla

 • Tebrik ederim azim olunca herşey oluyor işte.

 • Azmin elinden kimse kaçamaz

 • Helal olsun

 • _Asli_04

  Tebrik ediyorum sizi

 • webmaster71

  Helal olsun

 • Abdullah677

  Evet gerçekten fark var

 • Perceptron

  Bence güzel emeğine sağlık a

 • urperti

  60 kilo daha verde kurtulalım senden

 • Güzel vermişsin

 • Gizli Üye

  Ramazanda veremiyorum kilo uyuyorum ve sahurda yiyorum etkiliormu bunlar

  • Merhaba evet, sahurda kuvvetli beslenme yapıyorsanız, ardından gününüzü uyuyarak geçiriyorsanız, vücudunuzun doğal döngüsüne aykırı hareket ettiğiniz için kilo veremezsiniz. Ayrıca Vücudun uyanış saatinde siz uyuyorsunuz, Uyuması gereken saat uyanıksınız hormonlar salgılanması gerektiği gibi salgılanmazken vücudunuzda gerekli onarımları yapamaz.

  • Gizli Üye

   Tesekkur ederim dinliycem..

 • Gizli Üye

  Çık yakışıklı olmışun ama uüz çökmüş gibi her yerinde sarkmıştır deri ameliyatı oldun mu

  • Merhaba cilt sarkmalarım oldu. Bunun için estetik cerrahi operasyonlar geçirdim. Yüzümde herhangi bir çökme olmadı. İlginize teşekkür ederim.

 • Gizli Üye

  Helal olsun

 • Gizli Üye

  Tebrik ederim biz 5 kilo biye veremiyoruz 😞 darısı benim başıma

Yükleniyor...