Meşhur Yozgat Yemekleri

Yozgat' ın bazı yemeklerini öğrenmeye hazır mısınız?

Herkese selam arkadaşlar. Önceki bencede Yozgat 'a ait bilgiler vermiştim. BU bencemde ise Yozgat' a ait bir kaç tane yemeği sizlerle paylaşacağım. Yolunuz Yozgata düşerse yemenizi tavsiye ettiğim yöresel yemekler bunlar. Lafı daha fazla uzatmadan başlayayım yemeklere;

Arabaşı

Aslında arabaşı hamur ve çorbadan oluşan bir yemek türüdür. Özellikle soğuk kış günlerinde tüketilmesi durumunda insanları hem sıcak tutuyor, hemde hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır. zaten yerken farkedeceksiniz ki kış gününün soğuğunda terler içinde kalmışsınız . gece yatıp sabaha kalktıgınızdada grip vb. şeyleriniz azalmış ve rahatlamış olarak kalkacaksınız .

Gördüğünüz bu resimdeki şeyler arabaşının hamurudur . Kavrulmuş un, su ve tuzun birleşmesiyle oluşur . Ve kesinlikle bu hamuru arabaşının çorbasına kaşıgınızla daldırdıktan sonra ağzınıza koyup çiğnemeden yutmanız lazımdır. Direk yutacaksınız bu hamuru. Arabaşının en önemli özelliği budur.

Arabaşı çorbasında ise kesinlikle beyaz et kullanılır . Etli bir çorbadır ve baharatlarla muhteşem bir görüntü ve hal alır. Resimdede görüldüğü üzere insanın iştahını artırıcı bir özelliği vardır . Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezidir.

Testi Kebabı

Adındanda anlaşılacağı üzere testi kebabı malzemelerin testinin içine yerleştirilip testinin ağız kısmının hava almayacak şekilde kapatılıp kor ateşe bırakılarak pişmesinin beklenmesidir. Genellikle ortalama 8 saatte pişen bu kebabın içerisinde dana veya koyun eti kuşbaşı şekilde doğranmış olarak konulur. Yanında domatesi, biberi, soğanı, margarini, baharatları falan da uygun şekillerde yerleştirilir. ateşine konularak pişmesi beklenir.

Bir diğer özelliği ise testi kırılarak servis edilmesidir. Gelen misafire eğer testi kebabı hazırlanmış ise misafire çekiç vb. bişey verilerek misafire kırdırılır. Daha sonra kebab tabaklarla servis edilir . İsteyen kişiler testide de yiyebilirler.

Yogurtlu madımak, bulama çorbası vb. daha birçok yemeğimiz bulunmakta ama çoğu kişi tarafından bilinen ve tercih edilen şeyler bunlar. Yozgata yolunuz düşerse ikisinin de tadına bakmadan dönmeyin arkadaşlar.

Kusurum olduysa affoluna . şimdiden okudugunuz için Teşekkür ederim.

#yzgtlı6606


7|2
43

En İyi Kız Görüşü

  • Anlasılan cok emek gostermıssın cok guzel bı bence olmuss elıne saglık yozgatlı 😂😂

    0|3
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor...