Güneydoğu'nun incisi Siirt: Yöresel Siirt lezzetleri!

Bir çok insanın haritada yerini bilmediği bir ildir. "Siirt mi? Ora nere?" dediğinizi duyar gibiyim. Sorularınıza açıklık getirmeye çalışacağım.

Siirt; "3 dilli kardeş şehir" olarak bilinmektedir. Türkçe'de Siirt, Arapça'da Weleye, Kürtçe de ise Sêrt olarak adlandırılmaktadır.Siirt'in tarihi bir hayli eskidir. Siirt; Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Helenistik, Roma, Bizans–İslam ve Yakınçağ’ı kapsayan dönemlere ait buluntular ortaya çıkarılmıştır. Günümüzdeki kültürel yapı Türk – İslam Kültürü’nün etkisiyle biçimlenmiştir.


Siirt, CAS evleri

Siirt'ten ve tarihinden kısa bahsettik. Şimdi gelelim lezzetlerine.

1) Büryan kebabı (Parev/perive)

Gece saat 2 civarında pişirmeye başlanılır. Sabah 5 gibi servisi başlamaktadır. Bir çok insan Büryan ile tanışmadan önce, "Ben sabahın köründe et yemem!" dese de, Büryan'dan sonra bu fikir değişmektedir. Genellikle sabah kahvatısı olarak yenilir.

Zamanında; çiftçi, emektar bir halk olan Siirt halkı; Sabah kahvaltıda Büryan yiyerek, gün boyu kendini tok tutmayı başarabilmiştir. Söğüş salata ve ayran ile servis edilmektedir. Gramaj ile satılmaktadır. Kemikli ve kemiksiz olmak üzre iki çeşidi mevcuttur.

Muhakkak tadın, derim.

2) Perde Pilavı

Et, pirinç, kuş üzümü, badem ve karabiberin eşsiz karışımından meydana gelen bir lezettir. Siirt'te, geçmişten gelen bir "Bakırcılık sanatı" hakimdir. Dolayısıyla "Perde Pilav" daa bakır kaplarda pişirilir.

Biraz maharet isteyen bir yemek olsa da, lezzeti parmak ısırtan cinsten.

3) Kitel (Kutılık/ İçli Köfte)

Soğan, et, maydonoz ve baharatların karışımıyla oluşan muhteşem bir yemektir. İsteyen haşlar, isteyen ise yumurta ile yağda kızartabilir.

Olsa da yesek!

4) Mumbar - Bumbar (Cokat/ ür u rüvi )

Her ne kadar görsel olarak insanı irkiltse de, lezzeti öyle değildir. Güneydoğu ve Çukurova'da fazlasıyla tüketilen bir lezettir. Bağırsağın içine, pirinç doldurularak haşlanmaktadır. Şiddetle tavsiye ediyorum.

5) Arap Dolması

Siirtliler olarak, fazlasıyla etobur bir millettiz.Etsiz bir yemeğimiz olmadığı gibi, dolmamız da bolca et barındırmaktadır. Hele tereyağlı ise, tadından yenmez!

6) Bıçak Kebabı

Görsel olarak "Adana/Urfa kebaba" benzese de tadı çok farklıdır. Eti bıçaklarla dövülmektedir.

Bunlar gibi bir çok yemek çeşidimiz vardır. Lakin en bilindikleri konu aldım. Ayrıyeten; Siirt fıstığı, Bıttım (menengiç), menengiç kahvesi gibi lezzetlerimiz vardır.


SİİRT FISTIĞI:

Kimi yerde "Antep Fıstığı" olarak geçse de kesinlikle kabul etmiyoruz! Antep fıstığından daha iri ve daha lezzetlidir. "Siirt Fıstığı" ayrı bir tada sahiptir. Tadına bakmanızı öneririm.

Umarım Siirt hakkında sizi biraz bilgilendirmişimdir.

Yolunuzu Siirt'e düşürün, bir de misafirperverliğimizi görün derim.

İyi okumalar.

-Zek


1|1
2517

En İyi Kız Görüşü

  • güzel yazmışsın

    0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

  • büryan ve siirt fıstığını kesinlikle tavsiye ederim ayrıca giderseniz aydınlar ve eruhu mutlaka görün derim

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 24

Erkekler Ne Diyor 16

Yükleniyor...