Düşünce Sakızı...

Düşünce Sakızı...

Davetsiz anılar ya da gelecekle ilgili kaygılı düşünceler nedeniyle uyuyamamanız durumuna aşina mısınız? “Yapmalıydım...” veya “Doğru olanı mı yaptım?” Psikolojide bu olguya ruminasyon veya zihinsel sakız denir. Size bunu durdurmanın neden önemli olduğundan bahsetmek istiyorum.

Ruminasyon bir hastalık, sendrom veya bozukluk değildir. Daha ziyade, kişinin olumsuz düşünceleri tekrar tekrar "çiğnediği" bir düşünme ve takıntı özelliğidir.

Bu isim, geviş getirmenin, yiyeceğin istemsiz olarak kusarak tekrar tekrar çiğnenmesi ve yutulması anlamına geldiği tıptan alınmıştır. Evet nahoş bir tablo ortaya çıkıyor ama takıntılı düşünceler de bir o kadar nahoş.

Takıntılı düşünceler DEPRESYON gibi zihinsel bozuklukların yaygın bir nedenidir. Bunun nasıl gerçekleştiğini adım adım izleyin;

 • Bir şeyi takıntılı bir şekilde düşündüğümüzde, yalnızca olumsuza odaklanırız, tüm kötü duyguları, hisleri, deneyimleri derinlemesine araştırırız.
 • Cevabı olmayan sorular sorup sadece onlara odaklanıyoruz.
  Kontrolümüz dışında olan şeylerden şikayet ediyoruz ve bu bizi daha da üzüyor ödül almayın. Kafamızın içinde sıkışıp kalıyoruz
 • Aynı düşünceler arasında dolaşarak yeteneklerimize olan güvenimiz yerine ÇARESİZLİĞİMİZE odaklanıyoruz. Olayların gidişatını değiştirecek bir şeyler yapabileceğimiz hissinden kendimizi mahrum bırakıyoruz.
 • Ve umutsuzluk dediğimiz çıkmazın içinde buluyoruz kendimizi 🔄 Bazen bilincimiz sonsuzluğa dönen en önemsiz düşünceye kadar daralıyor.... ve bu çoğu intiharın tetikleyicilerinden biri oluyor aslında bakarsanız.

Ruminasyon her yerde ortaya çıkabilir: işte, evde, ziyarette, tatilde. Ve kendisi başka hiçbir şeye konsantre olmanıza izin vermez.

Düşünce Sakızı...

Takıntılı düşüncelerden nasıl kurtulabilirsiniz

Hata şu ki, TÜM düşüncelerimizi haklı çıkarmaya ve onlara anlam vermeye çalışıyoruz.

 • Bir şeyi düşünmemeye ne kadar çalışırsanız, düşünceler o kadar müdahaleci hale gelecektir. Bu nedenle onlardan kurtulmaya değil, zihinsel sakız çiğnemeyi nasıl durduracağınıza odaklanmak daha iyidir.

 • Hedefinize ulaşmak veya herhangi bir sorunu çözmek için gerekli tüm bilgilere sahip olmak MÜMKÜN DEĞİLDİR. Birinin düşüncelerini ve niyetini haftalarca düşünerek bilemeyiz! Bu düşünceler bizi geçmişe bağlı tutarak geleceğe kapıyı kapatır

 • Belirsizliğin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bazen bu belirsizlik bizi korkutuyor, ürkütüyor. Ama aslında belirsizlik nötrdür
 • Pek çok şey hiçbir anlam ifade etmiyor. Onlara kendimiz anlam veriyoruz.
  Bu nedenle dikkatin odağı ŞİMDİ'ye, buradaki ve şimdiki durumunuza, öncelikleriniz hakkında net bir fikre, yeteneklerinize güven veren bir yaşam tarzına odaklanmalıdır.
 • Onu fark etmeyi öğrenin. Ne sıklıkta ortaya çıktığını, görünümüne neyin katkıda bulunduğunu, ne tür düşünceler olduklarını gözlemleyin. Yani, bir düşünce akışına daldığınızı fark ettikten sonra geri adım atın ve onu yandan gözlemleyin. Bu anlarda gözlerinizi kapatıp havanın hareketini hissedin, nefesinizi izleyin. Nefes verirken endişelerin, kaygıların ve gerginliğin içinizden çıktığını hayal edebilirsiniz.
 • Bunların yalnızca şu anda çok zamanınızı alan ancak hiçbir şeyi çözmeyen düşünceler olduğunu kendinize hatırlatın.

Sizlere yardımcı olacak konsantrasyon bencemde egzersizler paylaştım aynı şekilde aşağıda sizlere yardımcı olacak diğer bencelerimi paylaşacağım.

Takip etmeyi ve tabiki yorum yapmayı unutmayın <3

Teşekkür ederim.

Düşünce Sakızı...
Cevapla