Hesaplarınızı Koruyun: Neden Her Yerde Farklı Şifre Kullanmalısınız?

8matador1180 s

Selam dostlar, bugün sizlerle şifrelerimizin neden her yerde farklı olması gerektiğinden bahsedeceğiz, konuya meraklı olanlar okursa daha hoş olur, herkesin ilgisini çekmeyebilir.

Öncelikle nasıl bir şifre kullanmalıyız?

Hesaplarınızı Koruyun: Neden Her Yerde Farklı Şifre Kullanmalısınız?

Şifrelerinizde yabancı karakterler olması ( * = _ / ) falan her zaman daha iyidir ancak şimdi söz edeceğimiz noktada şifrelerinizde bu karakterlerin olmasının hiçbir öneminin olmadığını göreceğiz. Bu nedenle istediğiniz gibi şifreniz olsun ama tutup da doğum tarihiniz falan yapmayın tabi.

Ben dikkat etsem bile şifrelerim çalınabilir mi?

Hesaplarınızı Koruyun: Neden Her Yerde Farklı Şifre Kullanmalısınız?

Evet çalınır. Pek çok site bazen saldırılara uğramasının ardından database dediğimiz kullanıcı bilgilerini çaldırıyor. Bunların içinde de o siteye giriş yaptığınız mail ve şifreler de bulunabiliyor. Hal böyle olunca o siteye üye olduğunuz mail ve şifreniz siz virüs yemeseniz bile çalınabilir.

Tamam o sitede çalındı ama diğer siteler için tek tek deneyecekler mi şifremi?

Hesaplarınızı Koruyun: Neden Her Yerde Farklı Şifre Kullanmalısınız?

Artık öyle şifreleri tek tek deneme devri bitti. Çeşitli programlarla beraber toplu halde not defterinde bulunan bu mail ve şifre bilgileri, kullanılmak istenen siteye özel yapılan yazılımla otomatik brute force dediğimiz işlemle giriş çıkış yaparak hesapları ortaya çıkartıyor.

Yani sizin yemeksepeti hesabınız çalındı diyelim. Oradaki mail ve şifreniz eğer diğer sitelerde de aynı ise, biri bunu tek tek denemek yerine otomatik programa attığı zaman o mail ve şifre ile eşleşen tüm sitelerdeki üyelikleriniz de hızlıca ortaya çıkıyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Hesaplarınızı Koruyun: Neden Her Yerde Farklı Şifre Kullanmalısınız?

Bu işin en basit çözümlerinden birisi, şifrelerinizi her yerde farklı kullanmaktır. Böylelikle bir sitedeki verileriniz çalınsa bile, diğer sitelerde farklı şifre kullanırsanız zarara girmemiş olursunuz.

Üye olduğunuz sitede varsa 2 Faktörlü doğrulama onu da aktif etmelisiniz.

KS'ye de bir talepte bulunmadan yazıyı bitirmek olmaz.

Hesaplarınızı Koruyun: Neden Her Yerde Farklı Şifre Kullanmalısınız?

Sitemizde kimlik doğrulaması (girişte SMS) olması gerekir. Biri hesabımızı çalsa ve hesabı sile bassa geri dönüşü olmayacak yahut istediği gibi hesaplara girebilecek. Ama eğer SMS doğrulaması olsa girişlerde, tanınan cihaz vs. bu çok işlevsel olur.

Buna bağlı olarak şifrelerinizi aynı yapmamanızı tavsiye ederken, kendi şifrelerimin de aşağı yukarı benzer olmasını eleştirerek yazımı bitiriyorum, selamlarla.

Hesaplarınızı Koruyun: Neden Her Yerde Farklı Şifre Kullanmalısınız?
15
25
Görüşünü yaz
15Kız Görüşü
25Erkek Görüşü
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • ƘıȤıԼЄԼMƛ
  Emeklilerin için teşekkürler dostum ama farklı şifreler olunca akılda tutmak zor olur, zaten sosyal medya önemli değil burada önemli olan nokta e devlet ÖSYM banka şifreleri
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1524
 • Süperlegs
  Hepsini hatırlamak zor olacağı için 50'den fazla hesap için aynı şifreyi koymuştum. Bir deftere asla şifre yazmam. Herhangi bir yere giriş yapmak için kullandığım 3 farklı şifrem var. Zaten de önemli olan hesaplarım için 2 faktörlü doğrulamayı kullanıyorum.
  Bilgi için teşekkürler, ellerine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  • Rica ederim önemli yerler için ayrı şifreleri tercih et yine de ne olur ne olmaz :)

 • Saddov
  Çok güzel ve haklı bir bence olmuş bro. Benimde instagramı falan çalıp duruyorlardı meğer mail adresimi çalmışlar. :D Bir de yeni hesap açıyorum sen taklit ediyorsun diye instagram kapatıyor. :D Kendimin fake olduğunu kanıtlayamadığım için gönderisiz bir hesabım var artık. Ama iyi oldu ya sevmediğim halde takipleştiğim kişilerden kurtuldum.
  Sevdim 1 Kişi
  • Ya kral valla çok şey oluyor bu şekilde, biraz içine girdikten sonra görüyorsun, ha özel bir şeyler yoktur çok fazla benim Instagram bura face var başka bi şeyim de yok aslında ama genele baktığımızda sıkıntı.

   Aha bi ara watpadd üye oldum şu hikaye yerine hiç kullanmadım bile bebeyken heveslenip üye olmuşum, lise çağında dsfs 2019 da verileri patlattılar oradan gitti benim veriler mesela :D şimdilik zararı yok ama her an her şey olabilir :D

  • Saddov

   Bizde de komik video atma vardır. :D Burası çalınsa da sıkıntı değil ya pek umursamıyorum :D

  • Yine de SMS doğrulaması tek seferlik kayıtlı cihaz falan getirseler güzel olur da sanırım tuzlu şeyler olabilir yapmazlar yani xd

 • terazininbiri
  Beni yakarsa şu Google’daki alakasız linkler yakar. Dün şans oyunları ile ilgili lotoTürkiye. com sitesinin içerisinde dolanırken çok alakasız bir şekilde link geldi önüme ve telefonun tehdit altında olabilir gibi bir bildirim geldi sonrasında. Tıklamadım komple çıktım geri tuşuyla.
  Sevdim 1 Kişi
  • O sadece reklam korkutmak için yani ondan bir şey olmaz ama bir şeyler kurarsan edersen olur tabi xd O farklı bir virüs türü.

  • Tıklamayla ne olur mesela iCloud erişimi sağlarlar mi böyle bişey mümkün olur mu sence

  • Tıkladığın şeye göre değişir, ama işte doğrulama kodun falan varsa öyle çok kolay olmaz öyle şeyler. Sadece şimdilik bu yazı için dediğim gibi şifrelerini farklı tutmaya çalış, bir yerden patlarsan diğer yerlerden patlamamak adına.

  • Hepsini Göster
 • Euphoriaa17
  İyide sonra nasıl hatirlicam o şifreleri ya. Bir kere 12 rakamlı şifre belirledim yıllardır öyle. Her şifre istendiğinde bunu koyuyorum. Tabi kendimce şifre uzun olduğu için çalınması zor olur diye düşünüyordum içim rahatdı. Şimdi ne yapayım hepsini farklı farklı mı yapıyım? Şifrenin uzun olması avantaj mı ya da farketmiyor mu? Kafamda deli sorular hadi cevapla bakalım 😂
  Sevdim 1 Kişi
  • Şifrenin uzun olması avantaj değil maalesef yani database çalınmasında avantaj değil başka yerlerde avantajı olabilir tek türlü çalınma yok ya.

   Senin burada yapman gereken önemli yerlerde daha farklı şifreler kullan ama önemsiz çalınsa da bir şey olmaz dediğin yerlerde aynı şifrelere devam et. Ya da bir yere not al. Şifrelerinde tek harfi vs değişir bir şey yap yani :D

  • Peki teşekkürler eline sağlık. Bakalım artık bundan sonra dikkat ederizzz😄

  • En çok sen et daha yolun başındasın, yarın öbür gün orada burada fotoğraflarını görmeyelim sdfds

  • Hepsini Göster
 • lavinia0001
  Çok güzel, bilgilendirici bir paylaşım olmuş, ellerinize, emeğinize sağlık.
  Bahsettiğiniz konuları çoğu kullanıcı bilemeyebilir. Hafife alınmaması gerek gerçekten de.
  Sevdim 2 Kişi
  • Ben son birkaç yıldır çok felaket durumları gördüğüm için bu konuyu önemsiyorum. Tabi çok özel bir yaşantısı olmayanlar umursamayabilir ancak gizlilik önemli diye düşünüyorum.

   Çok teşekkür ediyorum beğenmene sevindim. :)

  • Gizlilik her zaman olması lazım. Herkes özel hayatını paylaşmak istemez diye düşünüyorum, ben dahil.
   Rica ederim.😊

 • Yâvheheeya
  Her yerde alakasiz sifreler kullaniyorum bir yeri kaybetsem bile digerlerine ulasamazlar. Kste de ekstra sorgulama dogrulamaya gerek yok bence. Kim ne yapsin burdaki hesabimizi 🙄👉🏼👈🏼
  Sevdim 1 Kişi
  • Öyle mi dersin? :D O belli olmaz. Emin ol var tecrübeler. İsteyen yapsın isteyen yapmasın tabi zorunlu bir doğrulamadan söz etmiyorum ama bir koruma olmalı :)

  • Onerini dikkate alabilirler. Bakalim bir sonraki guncellemede bu istegin olabilir

  • Valla olsun, herkes yapmasa da olur dediğim gibi isteğe bağlı olmalı. :) Ama pek sanmıyorum kısa vadede xd

  • Hepsini Göster
 • LacivertGandalf
  Ben çoğu hesabımın şifresini unutuyorum, buna çözüm var mı? 😄
  Bence harika olmuş kral eline sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  • Çok teşekkür ediyorum, beğenmene sevindim. :) Vallahi ben de öyle olmaması adına genelde aynı tutuyorum ama bir gün patlarsam da tam patlarım dikkat etmek lazım xd

  • Benim çoğusu doğum tarihi + plaka sjsj
   Biri bir tanesini çözse büyük vukuat olur asdf

  • Varsa önemli şeyler olabilir sdfds

 • AysiraM
  en önemli yerlerin sifreleri farkli gerisi önemli degil zaten, teşekkür ederim bilgi için 🙂
  Sevdim 1 Kişi
 • Mesmerize_Me
  Yeri gelir multi factor authentication bile korumaz.
  Parola yöneticisi kullanmak en iyisi ama bu da yetmez ayrıca salt'lama yöntemide ekstra kullanılmalı.
  Sevdim 1 Kişi
 • Jessy35
  Kırılamayacak bir şifre girilemeyecek bir cihaz yok yeter ki internete bağlı olsun ancak quantum şifreleme lazım da onu da çözmek üzereler açıkçası internette güvenlik diye bir şey yok tabi ki herkes için geçerli değil emeğinize sağlık
 • kimse_bilmesinbeni
  bütün şifrelerim aynı kredi kartları hepsi aynı Facebook Instagram buranın şifresi bile aynı çözülürse biterim 🙄 rakamlarına kadar aynı unuturum diye 🙄
 • Faruk_akrs
  öncelikle merhabalar çok güzel bir konu üzerinde durmuşsunuz fakat şunu belirtmek isterim belki çoğu arkadaşımız trojan virüsü dediğimiz sistemi bilmiyor olabilir trojan yediğimiz takdirse isterseniz şifrelerin hepsini farklı yapın isterseniz klavyenin başından sonuna kadar tüm harfleri deneyin isterseniz tüm karakterleri kullanın karsıdaki kullanıcı hackleyebilir bunun için öncelikle virüs programınız güncel ve windows defenderiniz güncel olması lazım tabiki bu telefonlar içinde artık geçerli oldu android telefonlardada trojan dediğimiz mantık vardır ve cok basit şekilde hacklenebilirsiniz :) kolay gelsin
  Sevdim 1 Kişi
 • sessizz33
  Şifrelerimin hepsi birbirinden farklı olur her zaman. Teşekkürler 👍
  Sevdim 1 Kişi
 • SmellSmoke
  Aahsh 😃 1234 yapanlar geldi aklıma nedense şifre deyince.. Eline emeğine sağlık, keyifli akşamlar..
  Sevdim 1 Kişi
 • visualsutdio
  Yazı bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık ben yıllardır şifremi 72 günde bir farklı karakterle yeniliyorum.
 • twprexk8
  İstediğiniz kadar koruyun, işini iyi yapan biri istediği hesaba girer. Tabi yine tedbiri elden bırakmamak lazım :)
 • Xanthi_
  merhaba
  ben de her yerde farklı şifre kullanıyorum ama bir çoğunu unuttuğum oluyor : (
 • HüSeYiN_3301
  Çok güzel, bilgilendirici bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık.
 • KsKҽdisi
  Kafamda tutuyorum şifremi ayrıca unutsamda not alırım zaten. Teşekkürler bilgi için.
 • Baranliveme
  düzenli aralıklarla birbirinden tamamen farklı şifreler kullanarak
 • Daha Fazla (19)
YÜKLENİYOR...