Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

niger m

Hesaplarımız parolalarla korunuyor. Parola güvenlik seviyeleri hesap açarken veya parola değiştirirken size gösterilir. Zayıf parola ile güçlü parola arasındaki fark nedir, gizli soru ve cevap nasıl olmalı, parolalarınızda hangi detaylar yer almamalı?

1. Parola nedir?

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Parola en basit tanımıyla sizin bilgilerinizi koruyan ve sadece sizin erişmenizi sağlayan bir karakter grubudur. Peki bir parola nasıl çalışır? X Adında bir elektronik posta servis sağlayıcısı olsun. Xmail diyelim ve örnekleri bunun üzerinden verelim.

Kriptografi

Kriptografi şifreleme bilimidir.
Kriptografi şifreleme bilimidir.

Çok sık kullanılan ama kesinlikle güvenli olmayan yaygın bir parola örneği olan, kişinin art arda yazılmış 2 defa doğum yılından oluşan paroladan örnek verelim. Yani 19931993. Bu parolayı oluşturduğunuz zaman sitenin veritabanında parola 19931993 olarak saklanmaz. 19931993 şifresi bir dizi işlemlerden geçirilerek daha uzun karakterlerden oluşan kriptografik sonuç elde edilir. Bu sonuçtan ters işlem mümkün değildir (en azından teorik olarak). Böylece bu bilgilerin biri tarafından ele geçirilmesi sonucunda da şifrenin kırılması mümkün olmaz ancak bu bilgiler yine de gizli tutulur.

Parola kabul edilirken veya reddedilirken kriptografik sonuçlar kıyaslanır.
Parola kabul edilirken veya reddedilirken kriptografik sonuçlar kıyaslanır.

Doğru parola 19931993 ise hesabınıza tanımlı kriptografik sonuç, 19931993 parolasının kriptolanmış halidir. Eğer 1993193 parolası girerseniz farklı bir kriptografik sonuç vereceği için parolanız reddedilir. Her olası parolanın kriptografik sonucu eşsizdir. Girdiğiniz şifre, tanımladığınız parolanın kriptografik sonucuna uyuyorsa erişim sağlamanıza izin verilir.

Güvenli parola

Üstteki parola, alttaki paroladan daha güçlüdür.
Üstteki parola, alttaki paroladan daha güçlüdür.

Parolanın kuvveti konusuna aşağıda daha detaylı değineceğim. Peki güvenli parola nasıldır ve neler içermemelidir? Güvenli bir parolada:

 • Büyük harf
 • Küçük harf
 • Noktalama işareti (. ! ? :)
 • Özel karakter (@, €, $)
 • Rakam bulunur.

Parola mümkün olduğunca uzun olursa bu parolayı daha güçlendirir. Peki parolanız neleri içermemelidir:

 • Doğum yılınız
 • İsminiz veya soyisminiz
 • Uğurlu sayınız veya sevdiğiniz sayı (varsa)
 • Hobilerinizle alakalı olan bir söz öbeği
 • Ardışık sayılar
 • Çok sevdiğiniz birisine ait bir bilgi (Tanıştığınız tarih vb)
 • Mesleğinizle ilgili bir bilgi
 • Klavye sırasına göre (qwerty) veya alfabetik sıraya göre (defgh) dizilmiş harf grubu
 • Hayranı olduğunuz ünlü birinin adı veya soyadını içermemelidir.

Uyarı: Bütün çevrimiçi hizmetlerde parolalarınızın ve hesaplarınızın güvenliğinden siz sorumlu tutulursunuz. Eğer parolanız güvenli olmadığı için 3. şahısların eline geçerse, uğrayacağınız zararlardan sadece siz sorumlu tutulursunuz ve kaybınız hizmeti veren kişiler tarafından kısmen de olsa karşılanmaz.

Gizli soru ve cevap

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Gizli soru ve cevap parolayı unutmanız durumunda hesabınıza erişebilmeniz için size sunulan bir alternatiftir. Mümkünse gizli sorunuzu kendiniz yazın. Soruya vereceğiniz cevap ise soruyla alakasız olsun. Mesela "Doğduğunuz şehrin adı nedir?" sorusuna "SiyahTilkinin_93_bacagi=54.44€" gibi bir cevap verebilirsiniz. Bu abartı bir örnektir ve bunu not alacaksanız kağıda not alın. Telefonunuza veya başka bir elektronik ortama değil. Gizli soruya cevap yazarken kendinize şu soruyu sorun: "Gizli soru, cevap hakkında bir ipucu veriyor mu?"

Elektronik Posta hesaplarına daha çok dikkat edin!

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Aldığınız elektronik posta hesapları başka üyelikler için sizinle iletişime geçmek için alınır. Aynı şekilde parolanızı sıfırlayacağınız zaman ya da başka bir şekilde sizinle iletişime geçilmesi gerektiği zaman bu elektronik posta yoluyla olacağı için elektronik postalarınızın güvenliğine daha fazla dikkat etmeniz gerekir. E-posta adresinize erişen bir saldırgan, o hesapla ilişkilendirilmiş tüm hesaplara da erişebilecektir.

2 Adımlı doğrulama hizmeti varsa kullanın!

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

2 Adımlı doğrulama, parolanızı doğru girdiğiniz zaman cep telefonunuza gelen onay kodunu da girdikten sonra erişimin açılmasını sağlayan ekstra güvenlik sistemidir. Bu özellik varsa mutlaka etkinleştirin.

Her hesabınızda farklı parola kullanın

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Hesaplarınızın hepsinde farklı parolalar kullanın. Hiçbir hesapta başka bir hesabın parolasını kullanmayın.

6 ayda bir mutlaka parolanızı değiştirin ve parola ipucu yazmayın

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Kaba kuvvet saldırısı bir şifreyi kırmanın garantili bir yoludur. Bunu aşağıda daha detaylı açıklayacağım. Parolanız ne kadar güvenli olursa olsun mutlaka 6 ayda bir değiştirin.

2. Parola kırma ve kaba kuvvet

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Tahmin etme

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Yukarıda parolanızda bulunmaması gereken şeyler kısmında dikkat edeceğiniz üzere sizinle ilgili bilgi vermeyen söz öbekleri ve karakterlerin olmaması gerektiğini yazmıştım. Sizi çok iyi tanıyan biri iki defa doğum yılınızı parola yapabileceğinizi tahmin edebilirse hesabınıza erişebilir. Ne yazık ki iki defa doğum tarihi çok sık kullanılan bir paroladır. Bu yüzden parolanızda kendinizle alakalı bilgiler vermeyin. Aynı şey gizli sorunuz ve cevabı için de geçerli.

Spyware (Casus yazılım)

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Keyloggerlar tüm tuş vuruşlarınızı kaydeder. Yani parolanızı girdiğiniz zaman keylogger'a da aynı parolayı yazmış olursunuz ve parola direk saldırgana ulaşır.

Truva atları ise siz bilgisayar başında ne yapıyorsanız saldırganın da aynılarını, hatta daha fazlasını yapabilir. Siz en fazla Admin haklarıyla bilgisayarı kullanırken truva atı gönderen saldırgan Kök Kullanıcı izinleriyle bilgisayarınızı kullanır. Yani sistem üzerinde %100 denetim hakkına sahiptir. Kaydettiğiniz parolaları alabilir, sizdeki bir veriyi kendi bilgisayarına kopyalayabilir, arkaplanda cihazınıza bir şey yükleyebilir hatta cihazınız üzerinden suç işleyebilir.

Arkakapılar (Backdoor) ise truva atlarıyla aynı şekilde çalışsa da sistemdeki bir açığı kullanır.

Tüm bu casus yazılımlardan korunmak için Antivirüs yükleyin ve bilmediğiniz kaynaklardan gelen linkleri ve verileri çalıştırmayın. Önceki bencemde bahsettiğim koklayıcılar (Sniffer) da parolanızın çalınmasına neden olabilir.

Kaba Kuvvetin çalışma prensibi ve sözlük örneği

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Kaba kuvvet (Yani Brute Force) çok uzun süren ama güçlü bir şifre kırma yöntemidir. Şifre kırma programları bu şekilde çalışır. Peki şifre kırıcı nedir?

Şifre kırıcılar 2 parçadan oluşur. İstemci ve Sözlük.

İstemci: Boyutu küçüktür ve sadece şifre deneyebilir.

Sözlük: Boyutu çok büyüktür ve denenecek şifreleri bünyesinde barındırır. GB'ları aşabilir.

Sözlüğün çalışma şekline gelirsek, sözlüğü çalıştırdığınız zaman size şu soruları sorar. Sadece Y (evet) ve N (hayır) ile cevaplarsınız. Sadece ilk 2 soru rakam ile cevaplanır.

 • Min Karakter (Bu soru parolanın en az kaç karakterli olduğunu ifade eder. Sadece rakamla cevap verilebilir)
 • Max Karakter (Bu soru parolanın en fazla kaç karakterli olduğunu ifade eder. Sadece rakamla cevap verilebilir)
 • Sayı içeriği (Parolada sayı bulunup bulunmayacağını ifade eder. Y veya N ile cevaplanabilir)
 • Büyük harf içeriği (Parolada büyük harf bulunup bulunmayacağını ifade eder. Y veya N ile cevaplanabilir)
 • Küçük harf içeriği (Parolada küçük harf bulunup bulunmayacağını ifade eder. Y veya N ile cevaplanabilir)
 • Noktalama işareti (Parolada noktalama işareti bulunup bulunmayacağını ifade eder. Y veya N ile cevaplanabilir)
 • Özel karakterler (Parolada €, @ gibi özel karakterlerin bulunup bulunmayacağını ifade eder. Y veya N ile cevaplanabilir)
Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Min karakter: 4

Max karakter: 8

Sayı içeriği: Y

Büyük harf içeriği: N

Küçük harf içeriği: Y

Noktalama işareti: N

Özel karakter: N

Ayarları için oluşan bir sözlükte denenecek parolalar şu şekildedir: aaaa, aaab, aaac...aaaz, aaba, aabb, aabc, aabd diye gider. zzzz'ye geldiğinde aa1a, aa1b diye devam eder. Parolalarda büyük harf, noktalama ve özel karakter olmaz. Sözlük oluşturma ve şifre kırma işlemi işlemci gücünü ve RAM'i tüketir. Bu yüzden saldırgan kaba kuvveti bölebilir. Önce 4-8 karakter arası şifreler barındıran sözlükle saldırabilir, sonra 9-11 karakter arası şifreler barındıran sözlükle saldırabilir. Bunun önüne geçilmesi için şifrelerinizin 6 ayda bir defa değiştirilmesi önerilir. Şifrenizin çok güvenli olması durumunda casus yazılım ile çalınmak istenmesi ihtimal dahilindedir.

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?
10
21
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Çok önemli şifrelerde özellikle klavyede direkt basılmayacak shift ya da alt tuşu ile birlikte basılması gereken karakter rakam ya da sayı değil hatta klavyede olmayan karakterler kullanarak oluşturduğum olur hatta çok özelse şifremi USB içerisinde farklı bir metnin içerisine yerleştirip kopyala yapıştır şeklinde bile kullanabilirim
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • birsuskuncicek
  Evet şifre oluşturmak gercekten zeka işi
  Görüş hala geçerli mi?
  • niger

   Teşekkürler görüş için :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

920
 • Çok faydalı bir Bence olmuş ancak bir sürü dijital alan kullanıyorum ve hepsi 2-3 ayda bir şifre değişimi istiyor. Bazen unutuyorum şifremi bu yüzden. Mecbuten biraz daha basite indirgeyerek oluşturuyorum.
 • takıntısızadam
  Kriptografik parola hiçte güvenli değil adam sonucu bulursa tek tek deneyerek sonucu bulabilir ve parolayı bulabilir offline bruteforce ile kimsenin ruhu bile duymaz akıl var mantık var 78 haneli her türlü kombinasyonu içeren Bi şifre kolay kolay kırılamaz önemli olan kırılmaz Bi parola bulmak değil o parola kırılmadan sürekli değiştirmektir
 • anthea_athena
  Güzel bilgiler vermişsin ihtiyacım vardı sjhjs
  Eline sağlık🌺🌺🌺
 • Pl060606
  Dikkat edilmesi gereken bilgiler. Teşekkürler. Emeğinize sağlık.
 • nicksizbirkız34
  Şifrelerini hep unuturum ve çok kolay yapıyorum bilgiler için teşekkürler 🙂
 • abuzerbeycik
  Genelde şifrelerimi en son yediğim yemekleri yapıyorum.
 • McBaykusYaralı
  İstediğiniz kadar zor şifre koyun kırılması için telefonun ele geçirilmesi yeterli hacker örn; Instagram hesaptan çıkış yapar sonr kullanıcı Instagram girdiğinde şifreyi girer hacker atak planda keylogger acar siz klavyedeki han tuşa basarsaniz basın hepsi hacker gider hiç zor değil yapması 1-2 hafta sürer
 • naberrlers
  Çok müq bilgiler , bir de insanlar parola ile şifre arasındaki farkı anlasa daha müq olacak ajkhsdgsad
 • TIlki_Bey
  yani basit şifreler oluşturmam büyük harf küçük var olur sayı olur özel karakterler de kabul ediyosa sistem içine eklerim
 • HayatTx
  Güzel bir metin olmuş değinilmesi gereken yerlere değ, nilmiş şifre sanal alemdeki en önemli şeylerden biridir. O yüzden nerde ne kullandığınıza dikkat edin...
 • ᗰisery
  1234- asdf gibi şifrelerden ziyade kimsenin bulamayacağı bir şifre koymak daha iyi.
 • ErenEnd
  Faydalı olmuş elinize sağlık
 • güzel olmuş
 • Çok faydalı olmuş
 • Mustres
  Ne kadar harf simge varsa basıyorım ben
 • Eline sağlık çok önemli bir soru.
 • Güzel bir paylaşım olmuş
 • Folyocu
  Yararlı paylaşım
 • hayatın_akışı
  kimse bilmeyecek. ajajajaj
 • Ö1326
  teşekkükler faydalı oldu
 • Yağız34istanbul
  En güvenilir şifre en kolay sifredir
 • Hüseyin_33
  Faydalı bilgi teşekkürler.
 • Graycloud
  Yararlı bir paylaşım olmuş beğendim.
 • istlife321
  Emek verilmiş m tebrikler 🐣
 • BartoRomeo
  Güvenli şifre diye bir şey yok
 • HandsomeDevil
  Güzel bilgi dostum ellerine sağlık
 • Dibekgötlüşey
  Hackerler bunu da halleder.
 • Gizli Üye
  En guvenli sifre girmek istenilen sifrenin tersini girmek daha mantikli
 • Gizli Üye
  Bu konuda oldukça dikkatliyim 😎
YÜKLENİYOR...