ABD'nin, Yeni Supersonic Teknolojili Uçağı: Exosonic Consept

ABD başkanlık uçağı (Air Force One), Boeing 747'nin yerine, Exosonic şirketi yeni bir conceptte ve supersonic teknolojili yeni uçak geliştiriyor.

Air Foce One
Air Foce One

Sonic patlamalı, oldukça yüksek mühendislikle üretilecek uçak, ABD başkanlığının yeni uçağı olacak.

Sonic itki ile saatte 2 bin 205 kilometre hıza kadar ulaşabilmesi hedeflenen uçak, oldukça yüksek elektronik aviyoniklere ve gövde tasarımına sahip olacak. Uçağın en dikkat çekici yanı, supersonic teknolojisi olması diyebilirim.

Exosonic
Exosonic

Supersonic uçaklar ama ses hızından atmosferik basınç ve sıcaklığa göre, verdiği yüksek desibel ses seviyeleriyle, dünya atmosferinde supersonik hızda hareket eden uçaklar oldukları için ses patlaması yaratır!

Exosonic
Exosonic

Yani, motorda oluşan yüksek Sonic patlamalar ses olarak duyulan bir şok dalgası. Exosonic, bu konuyu detaylı yazacağım, daha nitelikli convergent ve divergent Ejektör ile çözmeyi düşünüyor.

Devlet erki için, subsonic ve transonic hızların ötesi (Mach 0 - 1.2) supersonic ve hipersonic Mach 1.2 ve Mach 5 hızlar gerekli midir? Bu benim konum değil ama, Supersonic neymiş bir yazalım.

Supersonik Teknoloji

Sistemin mühendisliğinin temel metodolojisi, karışık sıkıştırmalı hava girişi, turbofan motor ve yakınsak (convergent) farklı uzaklıklarda (divergent) ejektör tipi hareketli akışkanın basınç enerjisini, düşük basınç alanı yaratıp, hız enerjisine çevirmek için kullanmasıdır. Bu temel Turbofan motorların, Newton'nun hareket kuralına göre (Laws of Motion), eşit ama ters yönde Etki-Tepki (İmpulse-Reaction) prensibiyle çalışsa da, detaylarda olay değişiyor.

Sonic Patlama
Sonic Patlama

Temel olarak Turbofan motoru, fan bölümü (fan section), kompresör bölümü (compressor section), yanma odası (combustion chamber), yüksek basınç türbini (high pressure turbine) ve alçak basınç türbininden (low pressure turbine) oluşur. Hava akışı fan aracılığıyla sıkıştırılır ve iki bölüme ayrılır. Kompresörde sıkıştırılan baypas havası, çekirdek akışı, yakıtla karıştırıldığı ve yakıldığı yakıcıya geçmesi sağlanır.

Turbofan Engine
Turbofan Engine

Aslında bu Turbofan motor temel akışkan bölümü Türkiye'nin, MMU-TF-X projesi için en çok sorun yaşadığı mühendislik kısmı. Umarım bu konuda, BAE Systems'den, gerekli Know how gelir ve ana vatan Türkiye'nin milli uçağını yazarız!

Hava girişi (Air intake), Supersonik Teknolojinin başladığı yer diyebileceğim eksenel simetriktir (Axially symmetrical). Hareketli merkez gövde, giriş kanalına akan havayı sıkıştıran eğimli veya eğik şok dalgalarının konumunu kontrol etmesini sağlar ve difüzöre ses altı akışı sağlayan normal bir şokla içeri akan, hava yoluyla hava akışı sıkıştırma yapılır. Ses altı difüzör (subsonic diffuser), ana motora giriş için akış hızını daha da azaltması için kullanır.

.
.

Motor tahrik sistemi girişindeki, hava akışı bozuklukları şok sistemini giriş kanalından dışarı çıkardığında ortaya çıkan operasyonel veya ciddi mühendislik hesaplaması yapılması gereken bir sorundur. Çünkü çok yüksek, Sonic patlamalara dirençli olmalıdır.

Bu yüzden tahrik sistemi çok nitelikli metalurji mühendisiliği ister, mekanik mühendisliğinin dışında!

.
.

Motor girişindeki sıkıştırma azaltılır ve itki aniden önceki değerinin küçük bir kısmına gider, sonra yarıya düşürülmesi gereken sistemde çalışması gerekir. Tam gücün yeniden ivmelenmesi için ya da yenilenmesi için, giriş şok dalgalarını, tekrar aynı pozisyona taşımak için akış bozukluklarının azaltılmasını gerektirir.

.
.

Turbofan motorun içindeki çekirdek hava akışı, daha sonra motorun türbin bölümünden geçer. Yüksek basınç türbininde üretilen mekanik enerji kompresörü bir shaft vasıtasıyla döndürür ve düşük basınç türbininde üretilen mekanik enerji fanı döndürmesi sağlanır. Çekirdekten ve fan kanalından gelen hava akışı, daha sonra motorun sıcak bölümünde (hot section) egzoz bölümünde karışır ve nozzledan atılır.

.
.

Motorun içinde genişleyen gazlarının ürettiği itişi, en üst düzeye çıkarmak için convergent bir bölüme ve farklı uzaklıklardaki (divergent) bölüme sahip bir ejektör tipi kullanılması düşünülüyor projede.

Ejektör özelliği, egzoz hızını düşürmek ve böylece Sonic patlamalarda oluşan yüksek desibel ses düşürülmesi planlanıyor ve gürültüyü azaltmak için dışarıdaki havayı çekmesi planlanıyor. Exosonic firmasının, bu yeni Supersonic teknolojisi, Bence devrim oluşturma yolunda.

Bu proje gerçekleşirse, gökyüzünde bana göre F-22 Raptor'dan sonra ABD'nin, gökyüzünde yeni devrimi olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü dünyada böyle bir uçak şu an için yok!

Türkiye'nin, devlet bürokrasisi için, TC-TRK Boeing 747-8 Intercontinental uçağının yerine, Exosonic Consept gibi Supersonic uçak olmalı mıdır?

TC-TRK Boeing 747-8 Intercontinental
TC-TRK Boeing 747-8 Intercontinental
ABD'nin, Yeni Supersonic Teknolojili Uçağı: Exosonic Consept
14
54
Görüşünü yaz
Kapat

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1454
 • fangoria
  baya güzel bi uçağa benziyor
 • Balance-dominant
  Süpersonik demek ses hızından hızlı demek. Uçak teknolojisini düşünürsek 3 kuşak önce de süpersonik yolcu uçağı vardı. Hatta concorde son sürümleri 2 mach ın üzerinde hızlarda uçabiliyordu.
  Ek olarak sonik patlamalı uçak diye bir tanım yanlış. Bu bir teknoloji değil. Cisim ses hızını aştığında yani kendi sesinin önüne geçtiğinde bu patlama duyulur. Hatta ses hızı civarı gezinirse görsel etki de oluşur. Hızlı ve doğru sallanan kırbaç da ses hızını geçip sonik patlama yaratır.
  • Auxerre

   Sonik patlamalı dememden kasıt basitleştirme içindir ve teorik olarak yanlış değil, sonik patlama ya da ses patlaması, ses hızına eşit veya bu hızı aşan bir hızda uçan bir uçağın ürettiği ve yerde gök gürültüsü gibi bir ses olarak duyulan şok dalgası sonuç olarak ve bu bir teknoloji ama anlattığım turbofan motorunun fan bölümü, kompresör bölümü, yanma odası, yüksek basınç türbini, alçak basınç türbini gibi soğuk ve sıcak bölümündeki bu akışkan mekanik sistem teknoloji değildir de nedir? olayın zaten Bencemde anlattığım concorde gibi klasik prensinin dışındaki yeni tip ejektör tipi kullanması Bencemi okumadınız ya da yanlış anladınız herhalde ama genede teşekkürler.

 • ManyakBaron31
  Bayağı bilgilisin bu kobuda, madem bukadar şey biliyorsun uçak motorları hakkında heralde sende uçak fabrikasında filan çalışman lazım değilmi, sizde yapın bakalım şöyle ucaklari hep abd. de görmeyelim. Beğendim olmuş ek7 e sağlık ama. okuyan pek çıkmaz bence
  • Auxerre

   Türkiyede yasamiyorum ama tesekkur ederim öneriniz icin

  • Rica ederim, hayırlısı be kardeşim

 • Valla reis duymasın hemen bu uçaktan sipariş eder.
  İtibardan tasarruf olmaz netekim.
 • cleanman34
  @Auxerre mükemmel bir paylaşım. eline sağlık.
  bunu beğendim 😍
  • Auxerre

   Teşekkür ederim dostum.. Günaydın :D

 • dreamliner61
  çok emek vermişsin teşekkürler :)
  bu supersonic uçaklar zaman zaman üreticiler tarafından ortaya atılıyor yalnız ihtiyaç olup olmayacağı ya da maliyet en büyük problemler. bu yüzden hep projede kalıyor.
  normalde 3 saat süren avrupa dan amerikaya gitme süresini 1 saatin altına indirme fikri hoş olsa da maliyet ürkütüyor.
 • Türkiye de böyle bişi yapılsaydı zeki milletimiz bunu bile eleştirirdi
  • Türkiye'de hicbirsey yapipmadigi ve sürekli geriye gittiğimiz ülkemiz peşkeş çekildiği Suriyelilerle doldurulduğu yargı sisteminin bittiği suç oranının gitgide arttığı bir dönemde olduğumuz için olabilir mi

  • ireemşeen

   Bunların bende karşısındayım ama böyle şeyler oluyor diye Türkiye'ye de bu yukarda ki şeyden yapılsaydı böyle şeyler oluyor diye niye eleştirecektik arkasında durmak yerine?

  • Evet eleştirilecekti örnek olarak bu ses duraviri aşan uçağı ele alalım bütün içindeki mekanik parçalardan kaportasina tekerine kanatlarına kokpit düzenine kadar yurt dışından geleceği için elestririrz yol yapacagina köprü yapacağına gelecegimize direk etki edecek fabrikalar üretim tesisleri olmadığı sürece eleştiriler çoğalacak ayrıca Türkiye'de elestri diye bişey yok çok küçük bir azınlık isyan ediyor onlarıda içeri alıyorlar ama şu hicbirseyden anlamayan ahmak cahil bir zümre var onlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibilwr onlardan bahsediyorsan kesinlikle haklisin

  • Hepsini Göster
 • @Auxerre senin teknoloji konusunda editör olman lazım kesinlikle.
 • Saw89
  bizde terör türban kürt sorunu alevilik vb gibi saçma sapan konuları bırakıp bilime ilime yönelmezsek millet birbirini yer yakında açlıktan
 • Aga biz Anam Babam usulü F16 - F4 lerde savaşalım adamlar teknolojiyle uçak yapsın Türkiye batıyor ha..
 • canercan212
  Ben bunlari ilk okulda kagittan yapiyordum..
  Yiyorsa ucan daire yapsinlar.
  Hepsi basit teknoloji..
  yok mu 4 kanatli cift kat kanadi yuvarlak seyler
  Bunlar air drop kopya cekmisler
 • Revesma
  Süper , ama ben güzele güzel demem. Önemli olan yeni ve kimsede olmayan ama çok elzem olan bir şeyleri bizim yapabilmemiz.
 • ruletci03
  yahu saçmalamayın ameqüü
  itibardan israf olmaz diyenlerden misiniz
 • WarLander
  Dünya küçük be abi insan vücudu artık böyle hızları kaldıramayabilir.
 • astrothunder
  Çok pahalı bir teknoloji. Süpersonik yolcu uçakları denendi ve hurdaya ayrıldı bir ara. Maliyetleri çok yüksekti. Bunları üretince ne yapacaklarmış ki? Bence gereksiz.
 • cilekcck
  Turkiyenin geri çağda olduğunu ispatlıyor sanki
  • Auxerre

   yav yapma boyle vurma derinden :D

 • Asla binemeyeceğimiz için tartışmamıza gerek yok bence:))
 • adamlar başarıyor helal olsun bizdede işte organik hoşaf
 • Gidinİşinize
  Tutmaz bu. Süper sonic patlamalara karşı ne önlem aldılar acaba
 • Ysfdmrr
  Adamlar ışınlanacak biz daha murat gilin damından atlayamadık..
 • MertCeylantepe
  ABD yine formunda şaşırmadım
 • Gvn_kc
  Güzel bir yazı paylaşım emeğine sağlık
 • ceylinÇkObİLiYo
  Bencelerin çok güzel.
 • Coollife01
  Concorde gibi fiyasko olur diye düşünüyorum
 • Korkutucu bir güç.
 • biradetmehmet
  inşallah kendi uçağımızı yaparız artık vakti geldi
 • king4775
  Çok güzel 😂😂
 • kdşfidfm
  Bize ne?
 • Güzel güzel Allah bağışlasın 😂
 • Obenimgulum
  Para para para. Yapıyor adamlar
 • xatakanx02
  Efsane yapmışlar valla
 • Abd daha neler yapacak.
 • merry_m
  Bilgiler için teşekkürler güzel paylaşım
 • asbrk
  Esasında Efsane Uçak.
 • Ozan_Saral
  yapabilene helal olsun
 • TIlki_Bey
  Iyiymis
 • 000000007
  Böyle bir uçağa ihtiyaç vardı.
 • Hüseyin_33
  Güzel bir teknoloji
 • 1omeryildirim
  bizimkilerde alır yakında
 • haddadi
  Güzelmiş gideceği yere daha hızlı gider
 • KhloeWalker
  Görüntüsü güzelmiş
 • Öptüm_nefesinden
  Yapmışlar yine
 • secret-kullanıcı
  güzel uçakmış biraz fazla. büyük
 • enfectiondesease
  ABD ucmus abi
  • dArcc

   Adamalarda para var usta

 • deneme112
  çok dehşet makina olmuş
 • bırakın Allah aşkına bizi kıskanıyorlar işte.!
 • Hayatakarsıöfkeli
  Adamlar yapıyor bu işi para çok güç çok
  • S8484

   iman warmı onlarda
   bu dünydan hiç gitmeyecek
   gibi düşünüyoruz..

  • @S8484 yok ama bunu onlar düşünmüyor çünkü inanan biziz

  • S8484

   şükür

 • doanylmz
  Güzel birşeye benziyor
 • Gkn34
  Güzel paylsm
 • Ararat344
  Guzel bir teknoloji aslında
 • mugeyiseviyorum
  off ucaaga bak yuh
 • sudemutsuz
  harika bişey ya
 • SlaugHunter
  Güzel tasarım beğendim
 • selynimsi
  Tasarımı baya iyiymiş.
 • neoluyoranlamadım
  gerçekten muhteşem
 • SenKediDeğilsinKübra
  Harika görünüyor
 • Opeldam
  Fazla zekice bir tasarım
 • bunakafa
  İsik hızına dogru gidiyoruz 2500 süper
 • LeeJonksuk
  Harika bir paylaşım
 • Tuncher
  Adamlarda para bok gibi
 • Daha Fazla (8)
YÜKLENİYOR...