Ultra Teknolojik, 6'ıncı Nesil Savaş Uçağı: Team Tempest Project

Auxerre

Birleşik Krallık tarafından, hava harbini değiştirecek mükemmel bir mühendislik projesi olan, Team Tempest 6. nesil savaş uçağı, geleceğin harp kurallarını da değiştirmeye geliyor diyebilirim.

Team Tempest
Team Tempest

Çok ileri elektronik aviyonik ve hava-hava, hava-yer harbinde, çok ileri teknolojiler ve mühimmatlar var. Her uçak teknolojisi Bencem de yazdığım gibi, ana ağırlığım güç grubu ve 6.nesil Turbofan motor teknolojinin temeli olan, Adaptive Versatile Motor Technology (ADVENT) ya da Adaptif Çok Yönlü Motor Teknolojisi olacak.

Team Tempest ADVENT 6. Nesil Turbofan motor

Rolls-Royce ve GE Aviation, ADVENT Turbofan motor projelerini, dünyaya duyuralı aslında 14 yıl oldu(2007).

Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri tarafından yürütülen, uçak motoru geliştirme projesiydi. Variable Bypass Rate ya da Değişken Bypass Oranlı Turbofan motorları artık günümüzün ve geleceğin itki teknoloji olacaktır.

.
.

F-22 Raptor, Pratt & Whitney 5. nesil F119-PW-100 Turbofan motorunda, bu teknolojinin izlerini gördük.

Turbofan motor, temel ve basit çalışma prensibi, soğuk bölüm(Cold Section) hava girişiyle içeri alır (Intake of air), içinde sıkıştırır(Compression), sonra yanma odasında (Combustion) yakıtı yakar ve içerde oluşan bu gücü bypass ederek, egzozundaki nozzle'dan dışarı atarak itki oluşturur.

.
.

5. Nesil Turbofan motorunun üstünlüğü ve üretim zorluğu, sıcak bölüm (Hot Section) yukarda yazdığım dışarı atılan gücü ve sıcaklığı, Stealth yani çok düşük radar izi bırakması gerektiğinden dolayıdır. Bu üstün taktik özellik, 6. Nesil'de doğal olarak devam edecek.

Team Tempest Engine
Team Tempest Engine

Tempest uçağının, Turbofan motorundaki teknoloji devrimi, Türbin motorunun içinde tamamen gömülü bir elektrikli Marş jeneratörü (Starter Generator) içermesi ve doğrudan motora, büyük miktarlarda elektrik gücü sağlanması ve daha güçlü bir Turbofan motor oluşturulması hedefleniyor. İşte bu nokta bir devrimdir diyebilirim.

.
.

Tempest, Turbofan motorun altına entegre edilmiş, bir dişli kutusu aracılığıyla güç üretiyor. Bu jeneratörü çalıştırıyor ve motordaki dinamik mekanizma, uçağın gerekli enerjiye ekleniyor.

Turbofan motorunun altına entegre edilmiş, gömülü elektrikli Marş jeneratörü, gücü birinden diğerine aktararak, 2 tane spools üzerine entegre edilmiş, 2 elektrik jeneratörü düşünülmüş ve bu aslında içerdeki, gücün daha stabil olması açısından ve güç aktarımı açısından, gerçekten harika düşünülmüş mühendislik diyebilirim. Ayriyeten böyle daha verimli, daha uzun çalışma saatleri verebilecek Turbofan olacaktır

.
.

Bunun dışında, bu motora üretilen enerjiyi, dinamik bataryalar aracılığıyla depolama yapabiliyor. Bu üretilen enerji, Yapay zekalı(AI) Algoritmasıyla makine öğrenmesi aracılığı ile enerji talebinin, nasıl ele alınacağına ilişkin gerçek zamanlı kararlar veren algoritmalarla, güç ağını yönetmek için akıllı bir güç ve motor kontrol sistemi bulunuyor.

.
.

Son olarak, entegre ısı yönetim sistemi ve dinamik kendini itkiye göre ayarlayan egzoz yeniden ısıtma sistemi ile, daha aerodinamik olarak optimize edilmiş fan kısmı da eklenmiş. Yani bu motor tamamen mekatronik mühendislik eseri ve Yapay zekalı, elektrikli Marş jeneratörü entegre edilmiş, yüksek bir mühendislik olacak. Bunun adı mühendislik devrimidir, başka bir şey diyemiyorum!

Team Tempest uçağının, Yapay zeka ile pilotun hava-hava harbinde, it dalaşı sırasında kokpitinden, G kuvvetine göre algoritmalara sahip olması planlanıyor. Bu Bence, pilota çok önemli avantajlar kazandıracaktır.

.
.

Bunun dışında, Yapay zeka algoritmaları olması, hedef tanımlama, hedefe kilitlenme ve hangi akıllı mühimmatın seçilmesi konusunda da, pilota destek vermesi açısından da önemli bir kuvvet çarpanı.

.
.

Elektronik aviyonikleri Yapay zeka barındırması, çok fonksiyonlu görev bilgisayarının olması dışında tabi ki çok ileri, çok fonksiyonlu gelişmiş Aktif faz dizinli AESA radarının olması da, Team Tempest uçağının hedef takip, tespit ve ateş altına alması konusunda üstün özellikler kazandırıyor.

Team Tempest
Team Tempest

Team Tempest'in ama LANCA adındaki, insansız hava araçlarıyla birlikte harp yeteneğinin olması, Lanca ile insansız hava araçları kendi içlerindeki mimaride ve komutlanan mimaride harp icra edebilmek özellikleri bulunuyor.

LANCA
LANCA

LANCA elektronik harp yeteneği, akıllı mühimmatlar taşıma veya sürü halinde düşman hava ve kara hedeflerine doğru Team Tempest uçağından, uçan komuta kontrol sistemi gibi kontrol edilmesi çok üstün stratejik bir üstünlük olur diye düşünüyorum.

LANCA
LANCA

LANCA, çok kritik hava sahalarına girip hava savunma sistemlerine ve düşman hava uçaklarına karşı elektronik veya hava-hava, hava-yer mühimmatlarıyla, Team Tempesti tek başına filo gibi uçurmasını sağlayabilir. Düşman hava savunma sistemlerinin, algoritmalarını radar izlemelerini ve frekanslarını karıştırabilir veya çoklu sahte hedefler olarak da kullanılabilir.

Team Tempest, akıllı seyir füzeleri atabilme kabiliyetine sahip olacak. Bu mühimmatları, pilot kokpitinden komuta edebilecek, hedef güncelleyebilecek ve görüş içi ve dışı düşman unsurlarını ateş altına alabilecek. MBDA ile ortak geliştirilecek olan bu akıllı mühimmatlar, en etkili ismi, 320 km menzilli Meteor hava-hava füzesinin en gelişmiş versiyonu olacak diye düşünüyorum.

.
.

Team Tempest gerçekten, elektronik aviyonik, çok rollü avcı uçağı ve yeni tip Turbofan motoruyla sıra dışı bir 6. nesil savaş uçağına benziyor.

Team Tempest, Joint Strike Fighter yani ortak savaş uçağı, çok uluslu bir program olduğu için, Türkiye'nin MMU-TF-X savaş uçağında, BEA Systems'ın olduğunu ve Team Tempest'in ana yüklenicilerinden olan BAE Systems ile ortak çalışmasında, Team Tempest ile de devam edebilir.

Milli Muharip Uçak(MMU-TF-X)
Milli Muharip Uçak(MMU-TF-X)

Bunlar kişisel görüşlerim tabi ki, ama dost-düşman tanıma sistemi IFF kodlarıyla ve Aselsan yapımı görev bilgisayarı gibi çok kritik elektronik aviyonikleri milli olarak yapmak kaydıyla, Türkiye'nin Team Tempest projesine ortak olmasının, geleceğin hava harbi yeteneği açısından önemli olduğunu düşünerek, bu Bence'mi bitiriyorum.

Ultra Teknolojik, 6'ıncı Nesil Savaş Uçağı: Team Tempest Project
6
26
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Falc10
  İngilizler F35 ten çıkıp bu uçakla yola devam etme kararı aldılar hatta f35 lerin bize verilmemesi ilk konuşulmaya başladığında ingilizlerle cokca konuşuldu onlar bize ortak üretim gibi bunu teklif ettiği bizim ise TFX te onlardan yardım istediğimiz konuşuluyordu. Benim şahsi düşüncem biz TFX i hangardan cıkarana kadar adamlar büyük ihtimal bu uçağın denemelerine bile başlarlar hele şu ortamda F35lerin yerini doldurmamışken kısa vadede bizde yeni uçak filoloları lazım ne yazık ki ülkemiz bir isveç hollanda değil. Bir sınırımız suların durulmadığı ortda doğu diğer sınırmızda Kırımı bile 1 ayda ihlak edip karadeniz de hakimiyet kurmuş rus ayısı diğer tarafta ise avrupanın şımarık çoçuğu yunan. Hele şu an Abd nin helikopter eğitimi verdiği etnik köken ayrılıkçı terör olaylarını saymıyorum bile. Sihalar elimizi güçlendirsede gerek ekonomi gerek hep harpte oluşumuz bizi askeri bakımdan diğer ülkerin gerisinde bırakıyor sanki
  Görüş hala geçerli mi?
  • Auxerre

   Ana vatan Türkiyenin bence de ciddi anlamda hava savunma ve hava harbi yeteneği bakımından yakın gelecekte sıkıntıları var.. yunanistanın Türkiye de pek ciddiye alınmamış genel medyasında ama rafale uçağının yunan hava kuvvetlerine çok üstünler kazandıracak 320 km den ufuk ötesinden vurabilen meteor füzeleri var... Türkiyenin aim 120 ithalat versiyonu ve en fazla 70-80 km üstelik aesa radar özelliği ile 400 km gibi menzilden tespit takip ve hedefe kilitlenme yapabiliyor Türkiyenin f-16 block 50+ ları pesa radarlarıya en faz 200 km menzilde hedef takip ve 80 km de aim 120 ile ufuk ötesi harp yeteneği var göktuğ projeleri güzel ama şimdilik görüş ötesi 60-70 km de.. delta kanatlarıyla f 16 block 50+lara çok daha g kuvveti ve manevra kabiliyetine sahip rafale.. üstelik f16 block 52 leride 70 seviyesine aesa radarlı versiyona ABD büyük ihtimal hibe olarak yapacak çünkü yunanistanda oldukça askeri üslenmiş durumda... hisar ya da siperind aha hazır olmaması s400 ün lancer ve muhimmat olarak aktif olsada tam hava katmanlı savunma yapacak envanterde olmaması f16 block 40 ve 50+ ların gövde ve turbofan ömürleri ciddi gelecekte sıkıntıları var Türkiye hedeflenen 2030 da MMU yu mutlaka bea systems know how ile yapmalı ya da bence bu brexit sonrası dönemi değerlendirip eurofighter tphoon uçaklarını en azından 20 adet de olsa rafale ye müdail olduğu için güç dengesi açısından envanterine katmalı..

  • Falc10

   Malesef havada durum alehimiz de ilerler iken. Dünyaya korku salak Kara kuvvetlerimizde de durum aynı hala daha Altay sahalara inip avlanmaya başlamadı yeterince etkili füze teknolojimizde yok üst bölgelerimizi koruyamıyoruz bile. Bilmiyorum ordumuz herşeyimiz ülkede her gün bir sey oluyor pek takmıyorum ama ordu siyaset yüzünden hırpalandımı sinir küpü oluyorum Allah ordumuzu muzaffer eylesin diyelim. Saygılar..

  • Auxerre

   evet politik sorunlar aşırı derece de var hayal kırıklığı zaten altay Teşekkür ederim ilgin için benden de saygılar

En İyi Kız Görüşü

 • Oku, oku bitmedi😀saka bir yana , teknik terimleri cikararip anladigimi ozetleyecek olursam; bu guce sahip olan olmayana karsi milyon defa avantajli. ellerine ve bilgilerine saglik.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Auxerre

   sıradışı bir mühendislik ve yeni teknolojiler barındırıyor basitleştirmeye ve özetlemeye çalıştım ama olmadı bu bile bu uöağı anlatmanın %25lik kısmı bambaşka birşey ama ilgin için teşekkür ederim :D

  • Altinbasakk

   Daha bu devede kulak diyorsun yani😀seviyorum teknolojik yenilikleri.

  • Altinbasakk

   Cok sagol.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

525
 • SHİNKO
  Ben bu bencelerden gaza gelip jetmobili yapcam sanırım 🤔🌟🌟🌟
  • Auxerre

   umarım yaparsın bu konuda imkan ve kabiliyetleri olan en azından düşünceleri olan insanların bile olması beni sevindirir.. teşekkür ederim ilgin için :D

  • SHİNKO

   Rica ederim, hakkın ⚡

 • Kanka vallahi bak F4 ve F4 Phantom serisi çıkıncada böyle son teknoloji demişlerdi. Türk Hava Kuvvetleir bir süre sonra bazı serilerini envanterine aldı. Şimdiki durumlarına bakıcak olursan bazı F4 ler dönemiyor yere çakılıyor. F16 tarihinin ondan eski olmasına rağmen öyle birşey olmuyor. F16 C Block 40 ile uçuyorum ben şu ana kadar teknik bir aksaklık yaşamadık çok şükür operasyonlarda olsun devriyelerde olsun sorun çıkarmadı. Bu uçağada öyle olursa F4 gibi bilemiyoru martık.
 • Terimsel olarak pek anlamasamda emek kokan bir bence daha. Hava savunma konusunda birsz geriyiz galiba. Muhtesem bir muhendislik var bu uçaklarda.
 • Çok güzel bir paylaşim kurban. İşte aradığım böyle şeyler
 • Okurum ins😀 yine güzel bilgilerle karşımızdasın..
  Düşüncen dert görmesin😀
 • Ara ara yazıların gözüme takılıyor
  Göz atiyorum.
  Yabancı mısın sen?
  Bunu ciddi olarak soruyorum
  Cümlelerin google translate ile aktarılmış gibi gözüküyor çünkü...
  • Auxerre

   Turkum Turkiyede yasamiyorum sadece

  • AsabiÖküz

   Şimdi oldu...
   Türkçe'ndeki eksiklik dikkatimi çekiyor da...
   O yüzden sordum

 • Aşırı iyi ya uçaklara zaafım var...
  Eline emeğine sağlık.
 • staybehind2
  kardeş çalışmana bişey demiyorum ama bu uçaklar zordan teknoloji en zor ve karmaşık düzen aslında daha kolayı daha atiği varken
 • 35Yas
  Geleceğin teknolojileri gerçekten ürpertici oluyor.
 • BornOnur
  Mükemmel bilgilendirici bir yazı olmuş bilgine araştırmana emeğine sağlık
 • hdtka
  almazlar bizi bu projeye çok manyak uçak olacak ama bu harika yani
 • Ararat344
  Bız daha tarımı hayvancılıgı cozemedık sen gelmıs savas ucagındn bahsedıyorsn
 • Çok avantajlı bir uçak
 • statiQ
  Suhoy üzerine uçak şu an yok ve buda olamayacak
 • Harika olmuş
 • emrah_k
  Way maşallah
 • drtrue
  oo harika bır sey bu
 • Sununla bi tur atsak yeter di
 • yucelkozmak
  müthiş içerik. ülkeler neler neler yapıyor işte:))
 • tuebaktar
  Millet nelerle uğraşıyor, biz nelerle uğraşıyoruz.
 • deneme112
  çok deli makineye benziyor :D
 • Gerçekten müthiş yazı olmuş ultra teknolojikmis
 • doanylmz
  Güzel bir uçağa benziyor...
 • ramço36
  güzel paylaşım
 • Ömerrxxx
  Çok güzel
 • Bura长ιฑǥ
  Abooo iyimiş
 • MecaziAdam
  O güzel uçaklar
 • Sertsevenadammm
  Güzel bir yazı paylaşım emeğine sağlık
 • wertre345
  manyak bişee
 • Scouutt
  Aşırı havalı bir şeye benziyor
YÜKLENİYOR...