REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Dünyanın En İlginç Savaş Uçakları

reisaga

Merhaba Savaş Tarihi meraklıları😊

Yeni bir savaş teknolojisi bencesi ile karşınızdayım. Bu seferki konumuz öncekilerden biraz daha farklı olacak.

Dünyanın En İlginç Savaş Uçakları

Bundan önceki bencelerimde gerek İkinci Dünya Savaşı olsun gerekse sonrası olsun kendi dönemine ya da sonraki dönemlere damga vurmuş, askeri literatürde yer almış uçaklardan bahsettim. B-2 gibi en pahalı uçak, SR-71 gibi en hızlı uçak gibi ilklerden ve enlerden bahsettim.

Şimdi ise yukarıdaki görselde olduğu gibi işlevsel ya da fiziksel olarak en ilginç uçaklardan bahsedeceğim. Tabi bunlar askeri literatürde böyle geçmiyor. Sadece benim açımdan ilginç.

Keyifli okumalar dilerim...

1. SR-71 Blackbird

Yüksek irtifada keşfe cıkmış bir Karakuş
Yüksek irtifada keşfe cıkmış bir Karakuş


Blackbird karakuş anlamına gelmektedir. Amerikan menşeili, uzun menzilli stratejik kesif uçağıdır. X-15' i uzay aracı olarak baz alırsak, kendi sınıfının en hızlı uçağıdır. 3540 km hız ve 25900 irtifa rekorunu elinde bulunduruyor.

Gördüğümüz gibi normal bir uçak profilinin çok ötesinde bir uçaktır. Fiziksel yapısı çok farklı. Bir kuğu uzun boyunlu ve güzel.

2. SU-47 Berkut

Altın Kartalın tek prototipi
Altın Kartal'ın tek prototipi

Rus yapımı olan ancak seri üretime geçmeyen, deneysel süpersonik jet avcı uçağıdır. Berkut Rusçada " Altın Kartal" anlamına gelmektedir. En belirgin özelliği kanat yapısıdır. İleri doğru açılı bir kanat yapısına sahiptir. Bu da uçağın daha hızlı manevra yapmasını sağlar. Seri üretime geçmediği için sonraki üretimler için bir prototip özelliği göstermektedir.

3. B-1 Lancer

Adı gibi mızrağa benziyor
Adı gibi mızrağa benziyor


Lancer mızraklı süvari anlamına gelmektedir. Amerikan yapımı, uzun menzilli, süpersonik, stratejik bombardıman uçağıdır. B-52 Stratofortress ve B-2 Spirit ile birlikte Amerikan uzun menzilli bombardıman filosunun belkemiğini oluşturur. Çağdaşı Rus yapımı Tu 160 Blackjack'tir.

Değişken geometrik kanatlara sahiptir. Belli bir hıza ulaşınca kanatlar kendiliğinden kapanır. Böylece hem daha yüksek hıza ulaşabilir hem de daha kolay bir kalkış imkanı sağlar.

B-1 hız, yük ve mesafede birçok dünya rekoruna sahiptir. Şeklî itibariyle radarda bıraktığı iz daha düşüktür. Özellikle B-52 ile kıyaslanırsa.

4. B-2 Spirit

Bir şahinin avına dalarken aldığı görüntüye benziyor.
Bir şahinin avına dalarken aldığı görüntüye benziyor.

Spirit ruh, hayalet anlamına gelir.
Amerikan yapımı çok rollü, nükleer ve konvansiyonel silah taşıma kapasiteli, radara yakalanmayan hayalet bombardıman uçağıdır. Türünün tek örneğidir.

John Travolta' nın başrolünde oynadığı Broken Arrow(Kırık Ok) filminde bu uçak yer almıştır.


5. F-117 Nighthawk

Görüntüsü bir yarasayı andırıyor
Görüntüsü bir yarasayı andırıyor


Nighthawk gece kuşu demektir. Amerikan yapımı, dünya’nın ilk düşük görünebilirlik teknolojisini kullanan (stealth-hayalet) avcı uçağıdır. İlk uçuşunu 1981 yılında yapmıştır.
Benzersiz tasarımı tek kişilik üstün kombat yetenekleri sağlamaktadır.

İlk olarak Körfez Savaşında görev aldı. 27 Mart 1999’da bir F-117 Yugoslavya üzerinde düşürüldü. Bunun ardından düşürülemez ve hayalet olduğuna dair inanç sarsıldı. Pilot ise AC-130 eşliğinde yapılan kurtarma operasyonu ile kurtarıldı.

6. F-14 Tomcat

Multi AA füzeleri ile görünen F-14
Multi AA füzeleri ile görünen F-14


Tomcat, erkek kedi demektir. Tom ve Jerry' den bilir herkes 😬
Amerikan yapımı, değişken geometrik kanat yapısına sahip avcı uçağıdır. Kanat yapısı sebebiyle diğer uçaklara göre daha avantajlıdır. Hızlandıkça kanatları otomatik olarak geriye çekilir. Batı dünyasında benzeri yoktur. Aynı anda 6 hedefe kitlenip füzelerini ateşleyebilir. Yukarıda da füzelerin korkunçluğu görünmektedir. Yine belli bir hız sınırına ulaştığı için kanatları kapanmıştır.

Tom Cruise' un başrolünde oynadığı Top Gun filminde F-14 sahnesi vardır.


7. F-22 Osprey

Çok amaclı ve hareketli rotorlu jet
Çok amaclı ve hareketli rotorlu jet

Kendini timsah zanneden kertenkele hikayesini hepimiz okumuşumzdur çocukluğumuzda. Bu araç da tam da böyle. Kendini uçak zanneden bir helikopter.😅

İlk uçuşunu 1989 yılında yapmıştır. Çok amaclı jet olarak geçer askeri literatürde. Ama görüntüsü helikoptere benzer. Lâkin diğer yönden bir helikopterden çok daha fazla işlevi vardır ve daha hızlıdır.

Osprey , balık kartalı anlamına gelmektedir. Amerikan yapımı, müşterek kullanımlı, çok görevli askerî tiltrotordur.Helikopter ile uçak arasında bir geçiş formuna sahiptir. Dikey (Vertical Take-off and Landing) ve kısa (Short Take-off and Landing) kalkış yeteneği vardır. Geleneksel helikopterlere uygun görevleri turboprop uçaklardaki gibi daha uzun menzil ve yüksek hızlı seyirle gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Kalkış ve iniş esnasında tiltrotor kısmı dik bir hale gelir. Hareket halinde iken ise tiltrotor kısmı öne doğru eğilir. Görselde ise yeni kalkış yapmış bir V-22 görüyorsunuz.


8. Harrier

V/STOL motoru ile kalkış/ıniş yapan bir Harrier
V/STOL motoru ile kalkış/ıniş yapan bir Harrier

Bu kahramanımız ise V-22 nin tam tersi. Bugün F-35 te olan dikey kalkış inişi ilk yapan uçak. Kendini helikopter sanan diyebiliriz.

Harrier, tazı anlamına gelmektedir. Amerikan ve İngiliz kökenli çok rollü bir uçaktır. İki ülke tarafından da kullanılmaktadır. Savaş Tarihi' nin ilk dikey kalkışlı uçağıdır. VTOL ve STOL uçaklarının içinden en çok tanınanıdır. Jump jet olarak da bilinir.

İlk uçuşunu 1967 de gerçekleştirmiştir. Üç farklı ana modeli vardır: Hawker Siddeley Harrier, AV-8B Harrier ve GR-9 Harrier. CoD Mw2 oynayanlar bu uçağı çok iyi tanır.

9. A-10 Thunderbolt

Tam yüklü bir A-10.
Tam yüklü bir A-10.

Ve geldik benim favori uçaklarıma. Görseli biraz açıklamak gerekirse 10-12 arası silah kapasiteli bir uçak. Hava-hava, hava-kara füzeleri, misket bombası, JDAM bombaları ve elekronik savaş podu. Uçan Kale gibi.


Thunderbolt yıldırım anlamına gelmektedir. Orijinal takma adı "Warthog" (kısaca Hog/Yabandomuzu) dur.

Amerikan yapımı saldırı ve yakın hava desteği uçağıdır(CAS-Close Air Support). Kara birliklerine yakın hava desteği sağlamak amacı ile üretilmiştir. Türünün ilk örneğidir. Rus çağdaşı Su-25 Frogfoo' tur.
Adını P-47 Thunderbolt’ tan almıştır.

Yüksek zırhı sayesinde alçak irtifada ve düşük hızda uçabilir, manevra yapabilir. İsabetli silah sevk yeteneği olan mükemmel bir uçaktır. Bu sebeple "Tank Katili" olarak bilinmektedir.

Dayanıklılığı sebebi ile geniş bir çatışma yarıçapı ve savaş alanında uzun süre kalabilme yeteneği vermektedir.

Çift motorludur ve motorları ayrıktir. Bu sebeple motorlardan biri vurulsa dahi diğeri çalışmaya devam eder.

Soğuk Savaş döneminde alçak uçuşla Sovyet tank ve zırhlılarını imha etmek üzere tasarlanmıştır. "Tank Katili" olarak anılır

Ülkemizde bu uçağın alımına dair haberler çıkmıştır. Fakat yapılan incelemeler sonucu teknik alt-yapı ve bakım yetersizliği sebebi ile vazgeçilmiştir.

Yüksek bir zırhı olduğundan bahsetmiştik.
Kaportası da hayli dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Pilot kabini 4cm.ye yakın Titanyum zırhla kaplıdır. Bu nedenle pilotlar alçak irtifalara inerken kendini güvende hisseder. Ki 300 metreye kadar inip görev yapabilirler. Savaş alanlarının en etkili silahlarından biridir.

30 mm lik GAU-8 topa ve 7adet döner namluya sahiptir. En sağlam tankları bile kevgire çevirir. Bazı mermileri seyreltilmiş Uranyum içerir. Bu mermiler isabet ettiği hedefte atom bombası etkisi yaratarak patlar. Top dakikada 4000 mermi atabilir. Bu top çalıştığı zaman sesi ıslığa benzer.10. AC-130 Gunship

Alev topu bırakan bir AC-130
Alev topu bırakan bir AC-130

Geldik zirveye ve benim en sevdiğim diğer uçağa. Kargo uçağının modifiye edilip silahlandırılmış halidir(Gunship adı buradan gelmektedir). Orijinali C-130 kargo uçağıdır. Yine A-10 gibi Vietnam Savaşı dönemine rastlar yapımı. Ve onun gibi Saldırı ve Yakın Hava Desteği uçağıdır.

Havacılık Tarihi’nin köşe taşlarından biridir. Tüm silahlar uçağın sol kısmında bulunur. Saat yönünün tersinde hareket eder. Boylelikle hedefleri daha net görür. Üç farklı çapta silaha sahiptir. Ama Spectre ve Spooky türevlerinde farkli olarak bulunur. Temelde ise 1 adet 105 mm lik M101 howitzer obüs topu, en ağır silahıdır. Obüsün geri tepme sistemi bulunmaktadır. Dakikada 6-10 mermi atabilir. 1 adet 40 mm Bofors L-70 otomatik topu vardır ve dakikada 100 mermi atabilir. Ve 1 adet 25 mm GAU-25 topu bulunur ve dakikada 1800 mermi atabilmektedir.

Biraz daha detaya girmek isterdim ama bu konularda başladımı susmuyorum🙈😅

Sağlıcakla kalınız...

Dünyanın En İlginç Savaş Uçakları
15
24
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Kamelyalı_Kadinnn
  Gerçekten böyle belli alana yoğunlaşan insanlar çok nadir çıkıyor seni tebrik ediyrum ama çok uzun ikiye ayir 😂
  Görüş hala geçerli mi?
  • reisaga

   Kizzz delirtme beni , ne uzunu 😁😜😅
   Son ikisi uzun. Çok sevdiğim türler onlar da. Diğerleri genel. Adı, kökeni, manasi, türü vs.
   A10 ve Ac130 gönlümün sultanı.

  • Seni o kadar iyi anlıyorum ki

  • reisaga

   Aşk bu aşk. Savaş aşki. Teknoloji aşkı 😁😋😍

  • Hepsini Göster
 • Maşallah hocam yine döktürmüşsün. Bizim sülaleyi vurma niyetindeyim. Acaba hangisini kullansam 😂
  Görüş hala geçerli mi?
  • reisaga

   Eğer amacın topluca yok etmek ve acılı ise AC-130. Pilotun ben olurum. Se ni de silahın başına oturturum. Hem bunda mermi çok. Diğerleri gibi mermi bitti üsse dön yok.

  • Tamamdır 😂 sana güveniyorum...

  • reisaga

   Güven bana, 105 lik i üzerlerine artık mı tuzla buz olurlar. 😂

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1324
 • birazkülbirazduman
  İnsanlari nasıl daha iyi öldürürüz, nasil tek atista binlere aileyi parçalayabiliriz, ülkeleri bölüp ekonomileri yok ederiz diye düşünmüşler ve ona gore tasarim yapmışlar. Bravo gercekten, insanoğlu yok etmek konusunda nasıl da başarılı
  • reisaga

   Bakış açısı meselesi 🤗
   Ben ise bunlara bir sanat eseri olarak bakıyorum.
   Ama işin ilginci zaten varoluştan bugüne insan sürekli bir üstünlük çabası içinde. Aslında ne kadar acı bir şey olsa da doğanın kanunu bu.
   İki taraftan biri sessiz kalırsa ölür.

  • Savaslar doğanın kanunu falan değildir, dogal olan bu degil.

  • reisaga

   Doğa nın kanunu olan mücadele. Savaşlar da bunun bir türevi. İnsan sadece hemcinsine değil aynı zamanda doğaya karşı da savaş içindedir. Tabi doğaya karşı olan savaşı ise mecburiyetten.
   Diğeri ise ne kadar seçilmese de insanın üstünlük mücadelesinin eseri.

 • alonephoenix
  Emeğine sağlık süper yazmışsın ama sanki 5 ten fazla.
  • reisaga

   Sizde mi 5 okudunuz 🙉🙈🙊
   En ilginç savaş uçakları.

  • alonephoenix

   evet maalesef merak etmeyin çaktırmam

 • ǝןǝqǝpʞɔᴉuɯᴉuǝq
  5. uçağı gördüm. İlk gördüğümde uzay aracı zannetmiştim. 😂
  • reisaga

   Zaten o amaçla yapıldı kısmen. Hayalet uçak o.

 • bilmemkinasilim23
  okumasi bu kadar heycanliyken izlemesi allah bilir nasildir
  • reisaga

   Hele bir de kullanması.

  • kullanmasi derken siz kullandinizmi yoksa merak mi ediyosunuz

  • reisaga

   Nasip olmadi kullanmak. Ama hayal etmek serbest😊🙈

  • Hepsini Göster
 • Çok fenalar, bunların birinin içinde olmak nasıl bir histir acaba
 • efsanemokka
  Gösteride kullanılan uçaklar gerçekten çok güzeller
 • _Boncuğum_
  Güzel olmuş 5 den fazlası var sanki emeğine sağlık
  • reisaga

   Teşekkür ederim öğretmenim 😊
   5 te fazla derken neyi kastediyorsun?

  • _Boncuğum_

   En iyi 5 uçağı okumuşum ya ben başlığı 😂

  • reisaga

   Uyku saati gelmiş 😁😅🙈

  • Hepsini Göster
 • biradetmehmet
  Hepsinden nefret ediyorum
  • reisaga

   Niye abi?

  • biradetmehmet

   Çünkü savas kötü

  • reisaga

   Savaş olarak bakarsak haklısın. Diğer yandan ne yazık ki bu bir hayat gerçeği. Ve üstünlük çabası.

  • Hepsini Göster
 • Kafam_a_göre
  Emeğine sağlık
 • tweetycik
  Anlamam ki
 • Aylinkoo
  Blackbird🔥
 • SleepyPotato
  Vayyyy
 • asil39
  Hepsi birbirinden mükemmel
 • ögrenecekcokseyvar
  Değişken açılı kanat
 • Icâruꜱ
  nighthawk güzel görünüyor oyunlardaki gibi :d
 • Sezayalan
  Su57 üstüne yok.
 • Ejderyasaltanati
  bir tane de benim uçağım olsa keşke be :D
 • XMANNXXL
  Hayalet
 • Güzel
 • 1perikız
  Emeğine sağlık harika💜💜
 • B-52
 • Kkaleonur
  Güzel bence bayağı araştırmıssın
 • ƘíηgAятнυя
  oldukça emek vermişsin teşekkürler
 • Damızlık_Erkek
  Emeğine sağlık güzel olmuş
 • ldr1903
  Gerçekten çok değişik uçaklar varmış
 • TheExpanse
  Nighthawk efsane bence
 • Zincirsiz_frensiz
  harika
 • BayEİst
  Güzel olmuş emek verilmiş on numara yazı olmuş
 • Gizli Üye
  Harer ok , gunship tamam da diğerleri saçmalık mühendislik bkyemeleri resmen...
  • reisaga

   Teknolji ve üstünlük savaşı. Çoğu zaten soğuk savaş dönemi. A10, ac130, sr71.

 • Gizli Üye
  İlgincmis gercekten
 • Gizli Üye
  Faydalı bir yazı
 • Gizli Üye
  Güzel.
 • Gizli Üye
  Sesleri çok fena oluyor. İzlemiştim birkaçını. Görüntüleri bile çok korkunç.
 • Gizli Üye
  SR-71 Blackbird özellikle muhteşem.. teşekkürler bilgiler için
 • Gizli Üye
  Savaş uçakları mükemmel gerçekten
 • Gizli Üye
  Uzay mekiğini andırıyor bazıları.
  • reisaga

   1 numara kısmen öyle zaten. 20 bin km irtifada uçuyor.

 • Gizli Üye
  Güzel bence, ilgi alanlarımdan birisidir.
  Favorilerim;
  B-2 ve F-22 Raptor
  raptor da olsaydı bu bence de iyi olurdu efsane bir uçak,
  B-2 hakkında çok detay yok maalesef gizli hala çok gizli ve sanırım B-2 nin yeni versiyonunu üretecekler belki de yakın zaman da çıkar ya da üretildi ancak hala dünya bilmiyor.
  • reisaga

   F-22 yi en pahalı uçaklar için de daha önce ele almıştım.

  • reisaga

   Tesekkur ederim 😊

  • Gizli Üye

   Teşekkürler, burada iyi benceler pek tutmuyor maalesef o yüzden karşıma çıkmamış görmemişim

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...