Siyah Bal Kanserli Hücreleri Öldürüyor

Prof. Dr. Abdurrahim Koçyiğit
Prof. Dr. Abdurrahim Koçyiğit

Altın madenleri ile gündeme gelen Kazdağları, şimdi de bu bölgede yetişen siyah bal ile konuşulmaya başladı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Koçyiğit, Kazdağları'nın endemik bitkilerinden ve meşe palamudu ağacının akıntısından beslenen arılardan elde edilen siyah balın, kanser hücrelerini öldürme özelliğini keşfetti.

Prof. Dr. Koçyiğit, 9 kişilik ekibiyle balın kanser üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla Türkiye'nin muhtelif bölgelerinde yetişen çiçek, çam ve kestane gibi 14 farklı baldan numune topladı. İki yılı aşkın süren araştırmada, numuneler üzerinde içerik analizleri ve hücre kültürü çalışmaları gerçekleştirildi.

Araştırmalar neticesinde, fenolik madde içeriğinden en zengin ve kanser hücrelerini öldürme potansiyeli en yüksek balın, Kazdağları'nın Bayramiç ve Çan ilçelerine uzanan bölgesinin zirvesinde, zengin endemik bitki türleri ile özellikle meşe palamudu ağacının akıntısından beslenen arılardan elde edilen siyah bal olduğu keşfedildi.

Henüz preklinik aşamaları tamamlanan ve ileri çalışmaları süren balın, kanser hücrelerini yok etme özelliğinin yanı sıra kansere karşı önlem almak için de kullanılabileceği öngörülüyor.

Mevcut çalışma sonuçlarına göre, kanser hastalarının tedavileri için yüksek doz, kanser oluşumunu önlemek isteyenlerin de düşük doz kullanmaları gereken siyah balın kullanılması gereken net doz miktarı ise hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılacak deneysel çalışmaların ardından belirlenebilecek.

Siyah Bal Kanserli Hücreleri Öldürüyor

Siyah balın kanseri tedavi etmede olduğu gibi kansere yakalanmadan, hastalığa karşı önlem almak için de kullanılabileceğinin altını çizen Koçyiğit, şu ifadeleri kullandı:

"Kanserden korunmak isteniyorsa düşük dozda almak gerekiyor. Kansere yakalananlarda ise düşük dozlar hücreyi çoğaltıyor, yüksek dozlar hücreyi öldürüyor. Aslında burada dozun hayati öneme sahip olduğunu görüyoruz. Rastgele kullanılacak bir şey değil. Hangi dozunun tedavi edici olduğu belirlenmeden kullanmak oldukça sakıncalı. Biz şu anda doz tavsiye edecek aşamada değiliz. Ancak deneysel hayvan ve klinik çalışmalardan sonra rahatlıkla söyleyebileceğiz. Hedefimiz hemen hayvan çalışmasına başlamak."

Siyah Bal Kanserli Hücreleri Öldürüyor
1
7
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • jackass
  Sürekli bir şeylere kansere çözüm deniyor ama o illet hastalığın önüne geçildiğini daha hiç görmedim. Varsa da kullanılmasına mı izin verilmiyor bilmiyorum. Sanki kanserin ortadan kalkmasını istemeyen bir dünyada yaşıyoruz.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Kanseri tamamen yenebilen bir şey yoktur ama yine de siyah bal işe yarayabilir belki
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Deliyimbendeliyim
  Kansere çare bulunursa ilaç şirketleri batar o yüzden o balı anca şifa niyetine satarlar ilaçının yapılmasına kimse cesaret edemez.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

05
 • Ticaretin yeni modeli kansere karşı etkili... neden çünkü satışları arttırıyor
 • Lukash
  Günübirlik bilgiler köşesinde bugün
 • Arag0rn
  Doğal bal bulmak imkansiz bu zamanda nerdeyse..
 • garibizm
  Olabilir...
 • decided
  Şifa doğada

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...