Türk Kahvesi Hayranlarına Fincanda Türk Kahvesi

Türk kahvesi

Türk kahvesini türlü türlü yapabilirsiniz makinede, cezve veya bakır cezvede, kumda, közde, ya da en güzeli olan fincanda. Şimdi fincanda nasıl türk kahvesi yapılır size anlatayım.

İlk başta fincanınız sağlam bir fincan olmalı ki ateşin üstünde iken çatlamasın ( en büyük sıkıntı bu oluyor ama ateşi iyi ayarlarsanız çatmaz ama siz yinede kaliteli fincan seçin ).

Fincanda kahve hazırlanışı

Kaç kişilik istiyorsanız ona göre fincanlarınızı çıkartın ve içlerine soğuk su koyunuz. İsteğe göre şekerli ya da şekersiz olarak içine kahvenizi ekleyin. Kahveyi fincanda karıştırmıyoruz boşta biraz bekletiyoruz. Daha sonrasında fincanımızı ocağa koyuyoruz.

Tabii benim tercihim Osmanlı ocağında yapılandır.

Neden Osmanlı ocağı derseniz ateşi daha az ve düşük derecede olmasıdır. Aslında türk kahvesinin özü kısık ateşte yapılandır. Boşta biraz bekletmiştik kahvemiz beklerken çöktü ateşin üstende belli bir süre durduktan sonda karıştırıyoruz ve su ile kahve karışmış oluyor. Ve son olarak kahvemizin pişmesini bekliyoruz hafiften köpürüyor. Siz siz olun fincanın sapını bez olmadan sakın tutmayın eliniz yanar :) Tam taşacak gibi olduğu zaman fincanımızı ateşin üzerinde alıyoruz ve kahvemiz hazır.

Şimdiden size başarılar ve afiyet olsun :)

Dikkat edin içerken fincanınız sıcaktır ağzınızı yakmayın.


7|1
74

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;