Ramazanda Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Merhabalar, bu bencemde sizlere Ramazan ayında hangi besinleri tüketip hangilerinden uzak durmamız gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğim. Hadi başlayalım :)

Sahurda nasıl yiyecekler tüketmeli?

Sahura mutlaka kalkmalıyız. Peynir, yoğurt, yumurta gibi besinler tüketmek en iyisidir. Çünkü bu besinlerin sindirimi kolaydır bir yandan da bu yiyecekler insana tokluk hissi vermektedir. Kan şekerini hızlı yükselten besinleri tercih etmemeliyiz. Bunun yerine kepekli ekmek, çavdar ekmeği, kuru baklagiller, sebze ve meyveler, fındık ve ceviz gibi tok tutan besleyici besinler tercih edilebilir. Ramazanda hangi besinleri tüketmeliyiz?

Sıvı ihtiyacı mutlaka karşılanmalı

Mâlum, Ramazan ayı yaz aylarına denk geldi. Normalde günlük sıvı ihtiyacı 1.5-2 litre arasında iken yaz aylarında bu rakam 2-2.5 litreye çıkıyor. Sahuru atlamamalı, sahura kalktığımızda ise su ihtiyacımızı mutlaka gidermeliyiz. Sıvı ihtiyacı yeterince karşılanamaz ise çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

İftarda nasıl yiyecekler tüketmeli?

Orucumuzu su ve hurma ile açmakta fayda var. Sonrasında ise bir kase çorba içmekte fayda var. Salata ve yoğurt tüketmek de önemlidir. Protein için haşlanmış et, kuru baklagiller tüketilebilir. Yemekten sonra meyve yenebilir. Yemekten sonra oluşan yorgunluğun giderilmesi için yeşil çay içilebilir. Mideyi rahatlatmak için de Türk kahvesi içilebilir. Hoşaf da içebilirsiniz. İftardan bir süre sonra yürüyüş yapmakta fayda var.

İftarda ve Sahurda yapmamamız gerekenler

Tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Hamurişi yiyecekler tercih edilmemelidir. İftardan hemen sonra tatlı tüketilmemelidir. Tatlı tüketilecekse de sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Fakat tatlı tüketimi yemekten yaklaşık 2 saat sonra olmalıdır. Sucuk, salam gibi yiyeceklerde doymuş yağ oranı yüksek olduğundan tüketilmemesi daha iyidir. İftarda bütün gün aç kaldığımız için mideye bir anda yüklenilmemesi gerekir. Sahur es geçilmemelidir, sahura mutlaka kalkılmalıdır. Mide rahatsızlığınız var ise yemekten sonra yatılmamasında fayda vardır, reflü şikayetleri artabilir.

Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Hepinize Hayırlı Ramazanlar :)

#MisterGentleman


4|0
63
MisterGentleman KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Su içmeyi unuttum iyi mi 🙊
  İftara kadar su diye sayıklayacağım kesin 😭

  Ellerinize sağlık çok güzel paylaşım olmuş ☺

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 5

Erkekler Ne Diyor 2

 • Allah ne verdiyse

  0|1
  0|0
 • Bilgilendirme için teşekkürler.

  0|1
  0|0
Yükleniyor...