Ramazan Ayında Nasıl Beslenelim?

BiBilen

Ramazan Ayında Nasıl Beslenelim?

Herkese merhaba!
Ramazan ayına girdiğimiz bugünlerde herkesin aklında olan sorulara cevaben bu yazıyı paylaşmak istedim. Peki sen ramazan ayında kilo alan tarafta mısın kilo veren tarafta mı? Eğer kilo alan taraftaysan bir kaç küçük noktaya dikkat etmenle beraber bu süreci çok sağlıklı bir şekilde zayıflayarak atlatabilirsin! İşte ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz, diyet sürecimiz nasıl olmalının cevabı;

Öncelikle senden ricam sahur öğününü atlamaman!

Sahuru atlayarak kilo verme hızının artacağını düşünüyorsan çok büyük yanılıyorsundur! Ramazanda zaten uzun saatler süren aç kalma sürecimiz olacağı için metabolizma hızımız yavaşlar, ekstra sahur yapmayarak bu süreci daha da yavaşlatmak istemeyiz. Basit karbonhidrat içermeyen, sağlıklı yağ ve protein grubu içeren bir sahur hem metabolizma hızını arttıracaktır hem de vücut direncinin düşmesini engelleyecektir. Sahurda yiyebileceğimiz alternatifleri de şöyle sıralamak istedim (Her miktar kişiye özeldir, unutma! Benim yaptığım sadece örnek menü oluşturmak)

Sahur 1:

Omlet

Ceviz içi veya çiğ badem

Tam tahıllı ekmek

Ayran

Sahur 2:

Çavdar ekmeğe hazırlanmış yeşillikli tost

Süt

Sahur 3:

3 yk yulafla hazırlanmış meyveli bir yulaf lapası ve şekersiz fıstık ezmesi Sana diğer önerim sahurda mutlaka su içimine dikkat etmen, mümkün mertebe kafeinden uzak kalman (çay, kahve, yeşil çay) işlenmiş etten uzak kalman ve peynir tercihini az tuzludan yana kullanman !

Gelelim İftara;

Öncelikle iftarımızı ılık suyla beraber açmamızı istiyorum. Sudan sonra hafif bir çorbayla iftara başlamak hem daha sağlıklı bir sindirim sistemine hem de beynine tokluk sinyalinin gitmesine yardımcı olur. Uzun süre aç kalacağın için mide hassasiyetin olabilir, aklında olsun. O yüzden ağır, yağlı, bol salçalı yemeklerden uzak durmakta fayda var. Çorbayla yemeğe başladıktan sonra senden ricam bir 10-15 dakika beklemen, açlık durumuna paralel olarak çorbanın yanına 1 dilim ekmek de ekleyebilirsin.

Daha sonra mutlaka sofranda protein içeren bir öğün olsun. Bu et-tavuk-balık-kurubaklagil de olabilir bir sebze yemeği de. Eğer kilo kontrolü sağlamaya çalışıyorsan önce ana yemeği ana yemeğinin yanında ayran/yoğurt grubunu ve salatayı tüketmeyi en son olarak pilav-makarnayı düşünmeni öneririm. Ayrıca sofradakilerden tabağına alıp kendi porsiyon kontrollü tabağını oluşturmak senin için daha iyi olacaktır. Neyi ne kadar yiyebildiğimizi görebilmek bizim için en önemli şeylerden biri!

İftardan sonra düzenli aralıklarla su tüketimini sağlaman gerekiyor bunu aklından çıkarma, su yerine çay, kahve geçmez unutma :) her saatte 1 1-2 bardak su içmek sana da sindirim sistemine de iyi gelecektir. İftardan sonra ağır şerbetli tatlılar yerine haftada 1-2 sütlü tatlı ya da en sevdiğim ikili olan kefir+ meyve veya süt + meyve grubuna yer vermeni öneririm! Hem kan şekerini düzenleyecektir hem de günlük tatlı ihtiyacını karşılayacaktır.

Allah hepimizin dualarını ve orucunu kabul etsin. Hepimize sağlıklı bir ramazan ayı diliyorum. Sevgiler!

#RAMAZAN #RAMAZANDABESLENME #DİYET #EVDEKAL

Ramazan Ayında Nasıl Beslenelim?
Cevapla