Yurt Dışından Türkiye'ye Geldiğinizde Sizi Bekleyen Şeyler

İşlerim dolayısı ile bir buçuk ay evvel Türkiye'ye geldim. Havalimanından otobüse adım attığım andan itibaren bana bu ülkede olduğumu hatırlatacak yine pek çok şeyle karşılaştım.

Yüksek Sıcaklık ve Nem

Eğer benim gibi sıcağı sevmeyen biriyseniz ve yazın gelirseniz daha uçaktan iner inmez sıcak ve rutubetli bir hava suratınıza bir tokat gibi çarpar. İşte o an ani bir U dönüşü yapıp tekrar uçağa girmek ve

Kaptan, ben vazgeçtim dönüyorum.

demek istersiniz.

Eğer o an direnebilirseniz ilk leveli başarıyla bitirdiniz demektir, tebrikler!

İkinci levelda sizi, süzülen terle birlikte üstünüzle bütünleşmiş giysiler ve yüzünüze yapışmış saçlarla Halka filminden fırlamış Samara gibi hissettiğinizde vermeniz gereken büyük bir mücadele bekliyor, şimdiden başarılar.

Kalabalık

Kaldırımlar insan seli, toplu taşımalar balık istifi adeta. Ön kapıdan binip orta kapıya ulaşabilmek maharet istiyor bazen o derece.

Tabi bu kalabalık içinde hem çantanızı yankesicilerden hem de olası bir tacizden bedeninizi korumak extra bonus puan kazandırıyor.

Neyse, ben biriken bonus puanlarımla ne yapabilirim onu düşünüyorum.

Kural Tanımazlık

Solda yürüyen ama umursamayanlar, yürürken aniden önünüzde duranlar, otobüsten indikten hemen sonra sanki tek inen kendisiymiş gibi kapı önünde durup sağa sola bakınanlar, inenlere öncelik vermeden binmeye çalışanlar, mağazalardan aniden fırlayarak çarpmaya ramak bırakanlar, siz yaya geçidi üzerindeyken arabayı üzerinize sürenler, yaya geçidinin tam ortasında durup müşteri avlayan minibüsler.... Liste uzar gider.

Durun hemen '46'ya bağlamış bu insanlar' diye celallenmeyin, belki de aslında bu kadar anormalliğin arasında normal olmaya çalışan biri olarak biz deliyizdir ne malum.

Akıl hastanesini ziyarete giden akıllılara da deli muamelesi yapılır, bilirsiniz.

Patlamaya Hazır Agresif İnsanlar

Benden size tavsiye, yolda sakın yanlışlıkla birine çarpmayın, iki kişilik kaldırımda üç kişinin yanyana yürüdüğünü görürseniz sakın laf etmeyin, gerekirse duvar üzerine çıkıp yol verin, çünkü 3 her zaman 1'den büyüktür.

Bir ürünün fiyatı veya kalitesi hakkında da asla yorum yapmayın, sabah karısıyla tartışan öfkeli bir satıcının gazabına uğrayabilirsiniz, bu ülkede müşteri değil satıcı velinimettir, unutmayın.

Dağ Gibi Yığılmış Çöpler, Pis Sokaklar

Bazı bölgelerde konteynerdan taşan veya sokağa atılmış çöpleri görürseniz şaşırmayın. Onu temizlemeyen görevlinin veya oraya atanın evde gördüğü en ufak bir tozda karısına 'evi pislik götürüyor' diyerek vaaz verip fırçaladığını düşünün ve gülümseyin.

Ha unutmadan, biz pislik içinde daha sağlıklıyız, hijyende sağ kalabileceğimiz şüpheli.

Bezdiren Trafik

Bu ülkede caddeler ve anayollar düşündüğünüz gibi daha sağlam olsun diye, çoğunluğunu beyaz, siyah, gri gibi renklerin oluşturduğu bir metalden yapılmıyor. Biraz dikkatli bakarsanız görürsünüz, araba onlar azizim araba! Şeytan ayrıntıda.

Eh tabi siz de haklısınız, dakikalarca hareket etmeden duran bir metale araba demek de zor. Ama bir de şöyle düşünün, o metalin içinde olabilir ve kendinizi fırında tavuk gibi hissedebilirdiniz. Neyse ki bacaklarınız sağlam da yürüyorsunuz. Şimdi arkadaşlarınıza yürüyüş hızınızla ilgili,

En yakın rakibim arabalar..

Diyerek hava atabilirsiniz. Kar, yağmur, çamur, kaza diye hatta sinek uçsa trafiği kilitlenen bir ülkeye hoşgeldiniz.

Yavaş Kamu Hizmeti

Kamu hizmeti almadan evvel 'Ofisteki müşteri hizmetlerinden Fatma hanımın müşkülpesentliği, Patron Ahmet Bey'in çapkınlığı gibi konularda bir ön araştırma yapmalı hatta çaycının hizmet kalitesi hakkında bile bilgi edinmelisiniz.

Siz hizmet alayım diye oradayken bu konulardan biri üzerine girdiği derin sohbet yüzünden sizi görmezden gelen iki çalışana denk geldiğinizde, bildiklerinizi aktarıp hoşça vakit geçirebilir, iyi arkadaşlıklar edinerek eve dönebilirsiniz.

DSS'de (Dedikodu Seçme Sınavı) başarılı olamayanları KPSS'ye almıyorlarmış.

Aa elinizdeki imzalanacak kağıtlar mı dediniz? Boşverin canım, siz bugün gidin yarın yine gelirsiniz.

Her Köşe Başı İnşaat

Eğer İstanbul'a ve benim gibi uzun bir süre sonra gelirseniz köşebaşında bıraktığınız elektrikçinizin veya marketin karşısındaki kuaförünüzün yerinde yeller esebilir. Adımbaşı yıkılan bina, inşaat, kazılan zemin ve dakika başı geçen hafriyat kamyonları ile İstanbul büyük bir şantiye gibi. Dışarı çıkmadan baretini giy, eldivenini tak.

Siz dairenizi yerinde bulduysanız ona şükredin, gerisini boşverin.

Bu saydıklarımı beğenmediniz mi, o zaman bakalım bonus olarak kutunuzdan ne çıkacak?

Bonus : Askeri Darbe

Elinizde buz gibi bir içecekle içimi soğutayım diye ekran karşısına geçtiğinizde Boğaz Köprüsünün tanklarla kapatıldığını öğrenebilir, birkaç gün önce güle oynaya indiğiniz havalimanında kurşunlar uçuştuğunu görebilir, TV kanalları kararabilir, dışarıda kan gövdeyi götürürken başınızın üzerinden sorti yapan jetlerin oluşturduğu seslerin eşliğinde dışınız da en az içiniz kadar buz kesebilir.

Sevgiyle kalın, mutlu olun...


18|12
5664
Freyja88 KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • İnanın çok susmak istedim. Yaklaşık 1 saattir de yorumları okuyorum. Her zamanki gibi her kafadan bir ses çıkıyor. Gerçekçi olmak yerine biraz duygusal ve önyargılı bakıyoruz her şeye yazık ki. Kabul etmemek değil kabullenememek aslında verdiğimiz tepkilerin nedeni. Bildiğimiz, gözle gördüğümüz, birebir yaşadığımız olumsuzlukları ÇOK SEVDİĞİMİZ ÜLKEMİZE yakıştıramıyoruz. Hele sizin de yaptığınız gibi, özellikle yurt dışında yaşayan kardeşlerimizin bu tür eleştirileri ile karşılaştığımızda da önce psikolojik olarak "bizden değil" etiketini yapıştırmak suretiyle sözde müdafaa etmeye kalkıyoruz.
  Ama biliyor musunuz? Hepimiz haklıyız. Sizde çok haklısınız. Onlar da. Bizler de.
  Sahiplenmek yaygara koparmak değil, gerçekten sahip çıkabilmektir. Bu ülkeyi her şeyi ile seviyor olmak, o "'her şey'" lerden, negatif olanları ayıklamak, yaşanabilir hale getirmek için gayret göstermektir. Ağzı olan konuşmayacak, ağzına geleni saymayacak, "benim ülkem" diyebiliyorsan önce "ülkem için ne yaptım/ yapıyorum" u sorgulayacak.
  İşim gereği birçok ülkeyi gezdim. Aylarca kaldığım günler de oldu, günlerce gezdiğim de. Afrika ülkelerini, Avrupa Ülkelerini, Hatta Avustralya kıtasını bile. Şu sıraladığınız olumsuzlukların çoğunu, hatta daha fazlasını ne yazık ki yaşadım ve gördüm.
  Diyeceğim o ki; hangi toplumda olursa olsun insan, önce insan olmayı, insanca yaşamayı, insana saygı duymayı öğrenemediği sürece, hangi ülkenin daha yaşanabilir olduğunu tartışmak mümkün değil. Sanırım buna da "Uygar Olmak" diyorlar. Uygarlığı, silahlanarak insan haklarına tecavüz, uyuşturucu ile zehirlemek, aç bedenleri için kadınlara tecavüz etmek, çocukları taciz etmek, her türlü pislikte mutluluk aramak sanıyorsa bir toplum. Ha Amerika, ha Nijerya, ha Moğolistan ha Çin. Benim için fark yok. Ama her ne olursa olsun, önce kendi ülkene sahip çıkmak gerek. Dünyanın her yerinde olan bu çağ dışı şeyleri sadece bizim ülkemizde yaşanıyormuş gibi düşünmek ne kadar haklı kılar sizi bilemiyorum.

  11|9
  0|3

En İyi Kız Görüşü

 • Sevemedim ben bu benceni. Her ülkenin olduğu gibi, olumsuz yanlar dışında olumlu ve kendisine aşık edecek yanları da var güzel ülkemizin :)
  Ellerine sağlık yine de

  9|7
  3|3

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 63

 • Isırmalik Bence.

  1|0
  0|1
 • beğenmiyorsan gelme ülkeye. dışarıdan o kadar çomak sokmalarına rağmen iyi kötü gidiyoruz işte. hollandadan gelmiş bir de bizi beğenmiyor. acaba o hollandalılar seni kendileriyle eşit sayıyorlar mı çok merak ediyorum. orada ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüp gelip burada ülkeyi eleştirme

  9|4
  6|0
  • Gelip gelmeyeceğimi size soracak değilim. Eşit sayıyorlar ki herkese 2 senelik verdikleri ve almak için en az 5 ay beklenilen yerleşim iznini bana 5 senelik ve 10 günde verdiler.

  • Bir yabancı ülkeye çıksanız minumum kıbrısa gel herşey çok farklı oluyor gittiğin yere aşık oluyorsun ben KKTC de yaşıyorum insanlar birbirlerine o kadar saygılılar ki herkes ulu orta siyaset konuşmuyor yola adım attığın gibi duruyorlar kimse kimseyi neden şöylesin neden şunu yapıyorsun kimse demiyor yanlış yapıyorsun hata yapıyorsun demiyor insanların doğru ve yanlışları kendilerine deniliyor ve karışmıyorlar hayat onun hayatı yargılayamayız diyorlar ülkemi seviyorum ama insanını hayır Türkiye yaşanacak bir ülkemi hayır ailemi görmek için giderim o kadar.

 • Norveç'in sakin ve huzurlu fiyortunda doğan,
  Fransız mürebbiyelerce eğitilen,
  Asaleti 16. Luis'den gelen kızımız,
  Bizi beğenmemis. Ne hüzün verici bir durum...

  Ruhu buralara ait olmayanin,
  Bedeni de buralarda olmasın mümkünse...

  9|3
  1|1
  • Sen de benim Bencelerimde olma mümkünse. Engelledim.

  • Hepsini Göster
  • @Fastandeep Hayır benceyi yazana uygun bir cümle olmuş onun yazdıkları. Öz eleştiri yapmasını geçtim zaten yazdıkları doğru da hemen arkasında egoistçe bir tutum içerisine girmesi bu söze katılmama vesile oldu.

  • @Mahmud-Bin-El-Fâris kesinlikle öyle. Eleştiriye açık olması gerekiyor ama malesef öyle bir girişimi olmadı. Neyse olan oldu, yapacak birşey yok.

 • Şu çöp mevzusunu anlayamadım. Hadi diğerleri doğru ama o gördüğün çöp yığınları nerede merak ettim. Oturduğum mahallede belediye çalışanları sabah 6 da akşamdan dökülen yaprakları bile topluyor. Benim ülkemde kendi içinden darbe olmaz. Olsa olsa kendini medeni zanneden barbar batı medeniyetlerinin kandırdığı zavallılar olur. Trafik yoğunluğu Paris'te de Londra'da da var. Muhtemelen sen küçük bir şehirde oturuyorsun. Bu durumda İstanbul ve Hamburg u karşılaştıramazsın. Dünyanın neresine gidersen git bilgisiz burnu havada cahiller her zaman vardır.

  7|2
  3|0
  • İstanbul'da oturuyorum ve havalimanından eve gelirken yol üzerinde dolup taşan çöp bidonlarıyla pek çok kez karşılaştım.

   Geldiğim ülkede hiç trafik yoğunluğu görmedim.

  • Hepsini Göster
  • Söyleyin o arkadaşınıza çıktığım yeri ben seçmedim dolayısıyla beğenmek zorunda değilim. Sen de engellisin.

  • Benim okulum Taksim'deydi sabah-öğle-akşam caddeyi çöp götürüyordu hem öylesine yere atılmış şeyler değil işletmelerin attığı onlarca çöp torbası.

 • Gerçekler ağır gelmiş barzolara.

  Burada nefes alan ya da almayan her seye arzu duyulabiliyor.
  Parasini yere dusurunce korkudan egilemeyen insanlar, ulkeye toz kondurmuyor.

  13|6
  12|15
  • Yalan yok ilk defa aynı fikirdeyiz.

  • Bir de "beğeniyorsan git" tayfasi var.

   Hayir arkadas, sen o bos sigara paketini insan gibi cope atmayi ogreneceksin.
   Ya da çükün kalkmiyor diye surekli gergin dolasip bana stres yasatamazsin. Doktora git. Rahatla.

  • 'Beğenmiyorsan' olacaktı sanırım.
   Her on görüşün dokuzu gerginlik. Ülkenin %90'ı bu dertten muzdarip demek ki. Kendini geliştirmekten ve sorgulamaktan aciz insanlar kalkmış bana akıl veriyor.

 • İstanbul'a ayak basar basmaz at gözlüğü de hediye ettiler galiba.

  18|14
  7|4
 • Okumaya bile gerek duymadım ₺ İstersen sana Hava limanlarının bulunduğu bir Harita Atabilirim Kuzum ₺ Tümden saçmalık bu Günün Bencelerini Seçeni İstifaya davet Ediyorum ya da bir çözüm bulsun ₺ Bizi heryerden arıyorlar diyorlar artık buralarda yaşam yok Türkiyeye dönüyoruz diyorlar Ülkemiz şu an ki Başta olanlar sayesinde Dünyadaki bir çok ülkeye fark atar diye ₺ Bir sıcaklık insanların elinde Değil Ve buna isyan ediyorsan sen korku içinde kalabirsin başına neyin geleceği belli olmaz sıcaklık Allah'ın Gönderdiği Bir Mükemmelliktir buna isyan edersek işimiz yaz Bu dünyada ne gelirse başımıza Şükürler Olsun Diyicez ama iradesiz gelenlerin İnsanın iradesi kendi elindedir bazı ülkeler çıplak denizler var giyinikler giremiyor orya git bir tecavüze uğra ya da çoş insanların kucağından inme ondan sonra gel tecavüze uğradım yalan at sonra böyle oldu şöle oldu de ₺ Kurban olurum Türkiyeme ₺ Ne kadarda anlaşamasakta Milletimizin bazı bölümü ile ama Sorun Toprağıma Vatanıma Milletime bir sö ve ya bir leke bir kötülük getirmezse bir olur yumruk olur bunu arkasındakine bir vururuz Allah'ın İzni İle de o yumrukla birlikte çarpılır ₺ Ne varsa Türkiyede Var ₺ Nokta ₺

  0|4
  1|0
 • Hangi ülkede yaşıyorsun?

  6|5
  2|0
  • Hollanda ama bir ayağım Türkiye'de. Konumuzla bir alakasını göremedim. ;)

  • Hepsini Göster
  • Peki , iyi günler.

  • wow kanka sen ne okuyorsun üzel lflar bunlar ;)

 • Hollanda gibi bir uyuşturucu batağını, daha geçen yüzyıla kadar temizlik nedir bilmeyen bir ülkeyi, eşcinselliğin en yüksek olduğu bir ülkeyi, Türkiye ile kıyaslamanıza çok şaşırdım. @Proskines gerekli açıklamayı yapmış, yorum yapmıyorum.

  3|7
  2|2
  • Tüm çevresi mahallesinden, yurtdışı ile ilgisi filmlerden öteye geçmeyen ergenleri de ben kaale almıyorum.

  • Hepsini Göster
  • @BeyazAtlıKurbağa teşekkür ederim yoruma desteğin için.

  • Rica ederim. Ben gördüklerimi dile getiriyorum.

 • bir bitmediniz be anladık Türkiye nin kötü yanları var. Ama iyi yönleri de var onları niye söylemiyorsunuz. Darbe yazmış birde. Sanki hergün darbe oluyor ya. Ne çok seviyorsunuz şu ülkeyi kötülemeyi düşmanlık etmeyi batıya yalakalık yapmayı. Hem beğenmiyorsun hem geliyorsun. Tanımadıkları İnsanlara kanka diyenlerde bence aynaya bir baksınlar orda görürler barzoyu.

  2|3
  1|0
 • Malesef yazdıkların doğru. Sadece şikayet etmemek gerekli tek şey sıcak ve nem.

  Ben de sıcaktan nefret ederim ama bu ülkenin suçu değil, iklim böyle malesef...

  İklim dışındakilere tamamen katılıyorum, eğer burada kendi işimi yapıyor olmasam, müşterilerim olmasa, ya da yurt dışında müşteri bulma garantim olsa işimi oraya taşırım hiç düşünmem. Sokağa çıkmak istemiyorum resmen.

  Neyse iyi yönleri de var, bol bol kitap okuyorum boş zamanlarımda ama çok okuyunca bu memleketten daha da uzaklaşmak istiyorum...

  Ama adı üzrinde memleket işte, yarısından fazlası maganda olsa da memleket malesef...

  İzmir biraz farklı yanlız onu söyleyeyim, işim İstanbul'da olmasa İzmir'de yaşardım.

  1|2
  0|1
  • İzmiri gördüm gerçekten çok güzel. İnsanları da öyle, aşmışlar bazı şeyleri.
   Sıcak konusunda haklısınız değiştirilebilecek bir şey değil ama benim bünyem kaldırmıyor. 20'yi geçince rahatsız oluyorum.

   O iyi yönleri bir geliştirebilsek zaten süper ülke olacağız da, neyse..

   Değerli görüşünüz için teşekkür ederim. :)

 • Bak soyle bir soz vardır

  Kaşar'a alışmışa, koy peyniri ağır gelir

  Oyuzden sen o yurtdısındaki ulkene donebilirsin burası ağır geldiyse.

  32|18
  13|10
  • Bir yabancı ülkeye çıksanız minumum kıbrısa gel herşey çok farklı oluyor gittiğin yere aşık oluyorsun ben KKTC de yaşıyorum insanlar birbirlerine o kadar saygılılar ki herkes ulu orta siyaset konuşmuyor yola adım attığın gibi duruyorlar kimse kimseyi neden şöylesin neden şunu yapıyorsun kimse demiyor yanlış yapıyorsun hata yapıyorsun demiyor insanların doğru ve yanlışları kendilerine deniliyor ve karışmıyorlar hayat onun hayatı yargılayamayız diyorlar ülkemi seviyorum ama insanını hayır Türkiye yaşanacak bir ülkemi hayır ailemi görmek için giderim o kadar.

  • Hepsini Göster
  • sanırım sen farklı bir yerde yaşıyorsun bence diyen az bile yazmış çünkü. ve küfürlü yorumuna bakılırsa, gerginsin :) şimdi bana da bir küfür sallarsın konuyu kendince çözersin :))

  • @LSpıke
   Ağır oldu ama cuk diye oturdu. 👏👏

 • Bu olumsuzluklar var ama yine de ailemleyim. Bu bile Türkiye'yi sevmem için sadece yeterli bir sebep :)

  2|0
  0|0
 • Bu kadar kotulemek hic olmamisti.. sizki sonradan gorme..
  Geldiginiz yeri unutmayiniz efendim.

  6|2
  1|0
 • O bonusu hayatında kaç defa gördünde beklenen listeye ekledin !

  4|3
  1|1
 • Haklı mı? Haklı!
  Yazılanlar yanlış mı? Hayır!
  Okuduğumuz için üzüldük mü? Kesinlikle evet!
  1. Herkes eleştiriyor ve yap o halde sen düzelt deyince vazgeçiyor.
  2. Acaba yazar 1'inci madde için ne düşünüyor?
  3. Bu ülkenin yarısı teknik direktör, yarısı da hakem ama kimse oyuncu olup çalışıp bu ülkenin emek/sermaye oranını artırmıyor!!! Neden?

  2|1
  0|1
  • Keşke herkes sizin kadar özeleştiri yapabilse şimdi en güçlü ülkelerden olurduk. Teşekkür ederim değerli görüşünüz için. :)

  • Sizin gibi entelektüel ve paradigma kapasitesi yüksek kadınlara ihtiyacımız var.
   Hatta yere tükürmeyi erkeklik sanan canlıları ilk elden yetiştirecek sizin zihniyetinizdeki annelere daha çok ihtiyacımız var.
   Ben teşekkür ederim o naif bakış açınıza...

 • Yine keyifle okudum.
  Asıl ikamet yerim Türkiye olsa da yılın yazları kaplayan 4 aylık kısmında ben de yurtdışında yaşıyorum işim dolayısıyla. Geldiğim zaman aile özlemi çok sorun ettirmese de bunları dediğin gibi müthiş bir fark hissediliyor.
  Dubaiden ABD'ye geçtim 5 gün önce. İki yer arasında da oldukça fark var ama kesinlikle geri dönme isteği uyandıran farklar değil. Sanırım ailem olmasa beni orada tutacak pek bişey de yok.
  Emeğine sağlık.

  5|0
  1|2
  • Teşekkür ederim :)

  • Hepsini Göster
  • Kardeş kusura bakma buraya yazıyorum ama,
   @Freyja88
   @LSpıke denen ergen, görüşüne yorum yapmamı engellediği için buraya yazdım:
   "Teşekküre gerek yok, amacım, seni savunmaktan ziyade bu söyleme karşı tavrımı belli etmek."

  • @marduq Sorun değil, zaten kimsenin savunmasına ihtiyacım yok, fikrimi beğenmeyen okumasın kimseye zorla okutmuyoruz. Ben yazdım geçtim beğenmeyenler umrum dışı. Aklın yolu bir ki aynı düşünüyoruz. :)

 • Doğasını,
  Havasını,
  İnsanlarını,
  Tarihini,
  Gezip görülecek yerleri,
  Mutfağını özledim yurtdışında yaşayan biri olarak. Sen bu kadar Türkiye düşmanıysan zaten yaşamaman tam yerinde olmuş.

  İnşaat diyosun, kural tanınmaması diyosun, havası diyosun, darbe diyosun yaşadığın yerde bunlar başına geldiğinde yine sığınacağın yer Türkiye.

  Bencen çok saçma!

  2|1
  1|1
 • Abartmışsın ülkemizin güzellikleri yanında bunlar çekilebilecek şeyler hem yurtdısından gelen özellikle avrupa insanları senden benden daha cok sıcak görüyor merak etme ayrıca avrupada su anda cok karısık hepsi tutarsız buranın agresif insanlarıyla karşılaştırma bile çok cins insanları var

  0|4
  1|1
 • Harbiden cok acaip insanlar var bunu bir kere daha kanitladiniz...
  Kisa ve oz yazicam...
  Ulan yuzyillardir bu topraklarda yasayan bir millet var ve bu topraklarda yuzyillardan beri gozu olanlar var...
  Dunya bu ulke ve topraklari icin elinden gelen her turlu oyunu fitnelikleri fesatliklari yapiyor ki degerli olmasa kimse umursamaz sen ve senin gibilerde bu ulkeyi bu ulke icin can verenleri bu ulke icin canini vermekten korkmayanlari kotuluyosunuz...
  Yaziklar olsun size...
  En kotu en pis en cirkin toprak vatan olsun ama benim olsun...
  Baskalarinin ki tatli geliyo sizin gibi ileri goruslu elit gorunmeye calisan... insalara...
  Noktayi siz doldurun ben bisey bulamadim yakistiramadm kendime...

  1|1
  1|0
 • Erkekler Devam
  43

Kızlar Ne Diyor 55

 • Çıkışları havaalanlarından ve otogarlardan yapabiliyoruz.
  Silah zoru yok bu ülkede , defolup gidebilirsiniz arkadaşlar.

  6|6
  2|1
 • Bu ülkede barınamayanların zavallılığı... Bak frejya hanım ; senin o bahsettiğin olumsuzluklara rağmen bu ülkede yaşıyorsak sizden daha güçlü olduğumuz için ;) ... Ama sizin gibiler tırnakları kırılsa kolum koptu der. Ve emin olun sizin gibilere ihtiyaç yok buralarda ;) .
  Ayrıca yazdığınız benceler sadece süslü betimlemelerle laf kalabılığı olmaktan öteye geçmiyor. Bugüne kadar bir çok bencenize denk geldim yorum yapma ihtiyacı bile duymadım , o kadar önemsizdiniz benim için ama söz konusu ülkem , vatanım , toprağım olunca dayanamadım.
  Haaa burada frejya hanım ;
  Biz vatan toprak sahibiyiz ve vatandaşız
  Siz ise;
  Ekmek kazandığınız yerde bile adam yerine konmuyor , 2. Sınıf vatandaş muamelesi görüyorsunuz ;) , kuyruk acınız bundan sanırm. İyi eğlenceler.

  5|1
  4|0
  • Verecek cevap kalmamış sayın mod. Modların en sevdiğim özelliği :D

  • Hepsini Göster
  • @Yaaas Fake hesaplardan saldıracağınıza engellersiniz ;) .

  • Hesabimin fake oldugu kanaatine nerden vardiniz? Saldirdigim gorusune nerden vardiniz?

 • Turkiye degil, İstanbul diye belirtilse daha dogru olurmus. Zira benim yasadigim sehir ve ulkemin pek cok sehrinde bunlar yok. O copler calismayan belediyenin isidir ve belli bir mahallede olan bir durumdur. Ben hic denk gelmedim boyle cop yiginlarina. Ayni sey bezdiren trafik ve agresif insanlar icin de gecerli.
  Asiri abarti bir elestiri olmus. Metropolde kalabaliktan dogal bir sey olamaz. Sadece burda degil, ulkelerin cogunda buyuk sehirlerde benzer durumlar var. Agresiflik trafikte var ama insanlik, yardimlasma da var.

  4|0
  1|0
 • İnsanların işine gelmeyen bir cümle kuruduğunda, ya da çoğunluğun aksine farklı bir cümle kuruduğunda sen cahil, vatan haini, düşman ilan edilirsin. Eksi ve artılarıyla ( belki artıları daha fazladır) bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye çok güzel bir yer olabilir ama içinde insanları olmadan. Gezilmesi görülmesi gereken cennet vari yerler var. Ki bu sadece Türkiye de değil her yerde var. Ömür olsada görebilsek keşke. Seni diğerleri gibi suçlamayacağım. Söylediklerinin çoğunda haklısın. Dünyayı cehenneme çeviren insandır. Başımıza gelenler az bile.

  2|0
  0|1
 • Kısaca gelmeyin demişsin. :))

  1|6
  0|0
 • Bunlar bilinen şeyler zaten. İklim maddesi oldukça saçma sizin zevkinizi herkese mal edemezsiniz. Kaldı ki ben sıcak havayı severim. Ülkemin eksiklerini gayet iyi biliyorum ama mesela norveçte ne olursa olsun asla " kış mevsimlerinde " orada yaşayamam! her zaman Soğuk ve karanlık, güneş yüzü görmezsem psikolojim bozulur kesinlikle. trafiğe bile katlanırım ama soğuğa ve karanlığa asla! (Tabiki yaz mevsiminde güneşin batmadığınıda biliyorum) Her ne olursa olsun ben ülkemi seviyorum keşke şu sorunlar bitebilse:(.. Ama sizde beğenmiyorsanız gelmeyin bu ülkeye. Sonuçta kimse sizi zorla getirmiyor. Herneyse yazdıklarınızın geneli doğru ama bilinen şeyler. Yıllardır söylüyoruz biz bunları maalesef! ~

  3|0
  1|0
 • Sıcak severim deniz severim
  Diger konularda haklısın
  Yurt dışındada soğuk ve sokakta her yerde köpek gezdirmeleri çok korkutucu heran köpek ısıra bilir

  2|1
  0|0
  • "Yurtdışı soğuk" demenizi şaka olarak algılıyorum çünkü ilkokul mezunu herke ülkemizle aynı enlemi paylaşan her ülkenin aynı sıcaklıkta olduğunu bilir. Burada da her yerde köpek gezdirmeye izin var ama insanlarımız hayvansever olmadığı için pek görmüyoruz. Yurt dışında birine dokunduğunuzda anında şikayet etme ve o kişiyi tutuklatma hakkı var yani köpeğin ısırmasında hiç korkmayın çünkü ucu hapse kadar gideceği için insanlar temkinli.

  • hayvan seviyon diye carsida yirtici hayvanmi gezdirecekler senin köpegin sen korkman tabi bende köpegimde korkmam hem beni isrdikta sonra hapis yatsaki neye yarar
   hava Şu an 19 derce almanyada kolu giydim
   gerci türkiyedede olsam carsaf giyecektim ordada kapali burdada kapali bura hava soguk diye kapali orda lobaz dolu diye kapali olmak zorun dayiz

  • "Yurtdışı soğuk" yazmışsınız Türkiye'den daha sıcak ve aynı sıcaklıkta ülkeler var. Almanya'nın soğuk olduğundan bahsediyorsanız belirtmeniz gerekir.

 • Burdan bir yabanci olarak sesleniyorum. Kurban olayim hava limanlarinda bizi bekletmeyin. 10 tane pasaport kontrolunda sadece 2 si calisiyor ve metrecelerce sira var. ucagi kacirmak an meselesi.

  1|0
  0|0
  • Bir de o dert var değil mi. Hele ohal'den sonra kuyruklar iyice uzadı diyorlar :/ Bakalım ben dönerken ne olacak.

  • Sirf bu hava limani yuzunden gidesim gelmiyor

 • Vallaha fransadada hava sıcak, olduğum bölgede hiç toplu taşıma aracı yok, sokaklar bomboş hayat yok. Darbe yok ama heryerde polis var gece gündüz bir yollarda bir havada. Durdurup suratına bakıyolar sonra nereye gidiyorsun falan falan . Yani anliyacağın dünyanın heryerinde aynı şeyler var :)

  3|1
  0|0
 • Yurtdışında yaşamadım ama ararştırmayı seven bir kişiyim. Ülkeleri araştırırım, sokaklarının fotograflarına bakarım, insanlarını incelerim, yurtdışına çıkan arkadaşlarımdan fikirler edinirim ve çoğu ülkeyle kıyasladıgımızda ülkemiz gerçekten geride kalmış bir ülke, tabi yine çoğu ülkeyle kıyaslayınca gayet ileri seviyede oldugumuzda aşikar. Ancak kendimize her zaman daha iyilerini örnek almamız gerekiyor tabiki. Bencede yazdıgınız çoğu şeye katılıyorum hele ki son bonus. Yarına saglam uyanacagımızın garantisi olmayan şu günlerde birdahaki gelişinizde daha güzel bir ülke ile karşılaşmanızı temenni ediyorum.

  2|0
  1|1
  • Çok güzel yazmışsınız. :) Gelişmek isteyen olduğu yerde saymamalı, iyi örnekleri hedef olarak almalı.
   Bir ilave daha, dediğiniz gibi yurtdışına çıkamayanlar için bile çok zor değil görsellerden ülke sokak ve insan profillerini incelemek. Çok şey anlatıyorlar ki siz farketmişsiniz zaten.

   Ama diğerleri inceleyip yorum yapmak yerine kral çıplak diyene saldırmayı uygun görüyorlar. Kolaylarına bu geliyor tabi. Kraldan çok kralcı kafayla bir yere varamayız maalesef.

 • Senin Türk Oldugundan Şüpheliyim Nasıl Bir İnsan Kendi Halkında İnsanları Küçümser Ve Ülkesini Aşağılar.

  4|1
  1|0
 • Abartarak soylemissin bende yurt disindayim ve evet genelleme yaparsak kurallara uymayan toplumumuz var İstanbul'da ama diger yazdiklariniza hak veremiyorum. Ben turkiyeye gelince, istanbula gelince morelim aninda düzeliyor kalabalik insanlarim, sicak nemsiz havasi, saygili insanlar tanimadigi halde selam demesi, insani mutlu ediyor. Insaat hic gormedim İstanbul'da yakinimda orayida biraz abartmissiniz. Trafik ile sorun yasamak istemiyorsaniz taksiye binin yaninda istemedigin biri oturamaz kimse itemez, daha guvenili hem sen yurt disindan geliyorsun sana uygun gelmeli, ben sahsen annemle araba kiraliyoruz ve hic sorun yasamadik 😕 çöp gormedim ortalarda, kendi yerleri var ve derli toplu genel olarak. Sen gordugun en ufak seyi buyutmussun. Evet perfect degil, yakin bile degil ama anlattigin gibi kötüde degil. Genede saygi gostermek lazim

  0|0
  0|0
 • Nöbette olanların ellerinde çekirdekler. Bedava sandviç almak için birbirini itekleyen insanlar. Elbette yerler çekirdek kabuğu kaynıyor.

  Elline sağlık.

  2|0
  1|0
 • Yanu 15-20 günlük seyahatlerde bunu yaşamak imkansız 😄😄 senin durumun daha zor 😄😄

  2|1
  0|0
  • Valla öyle.
   Bir günlük bile olsa fark hemen farkediliyor be kuzum :)

  • Hepsini Göster
  • Yani öyle tabii😄 Allah korusun ne diyim 😄

  • Amin tatlım :)

 • Gerçekler bunlar, inkar edenler türkiyenin hangi kesiminde yaşıyor merak ettim.
  Ellerinize sağlık :)

  2|2
  1|0
  • Teşekkür ederim tatlım, hepimiz biliyoruz hangi kesimde yaşadıklarını da söylemeyeyim şimdi :)

 • Eleştiriye de katlanamıyorlar gördüğün gibi.

  3|0
  0|0
  • Yaralarına dokundum da o yüzden :) Halbuki bu yazdıklarım eleştiri değil gözlemlerimdi. Daha benim gerçek eleştirimle tanışmamış olanların böyle sevimli gözlemlere eleştiri demesi normal :)

  • Türkiye bizim vatanımız evet kötülenmesini istemeyiz ama eleştiri yüceltir. Hataların düzeltilmesi için eleştirel bir bakışa da ihtiyaç vardır. Her zaman olumlu bakarsak ilerleme kaydedemeyiz.

  • Çok haklısınız. Onlar herkesin aynı fabrikadan çıkmış gibi olmasını istiyorlar. Ama mümkün değil. :)

 • Çok haklısın valla ne diyim özellikle şu kurallara uymama kısmına deli oluyor 😡 Herif ağzını yaya yaya kurallar çiğnenmek için vardır deyip geçiyor ya elimde balta olsa kafasına fırlatırım direk
  Trafik konusunda katılıyorum ama kıyaslamana katılmıyorum çünkü İstanbul'un nüfusu zaten Hollanda'nın toplam nüfusu kadar neyle neyi kıyaslamışsın 😄

  1|0
  0|1
  • İnsanda akıl mantık sağduyu olmazsa 1 kişi bile olsa yaşadığı yeri bozar.

 • Yazdıklarınız daha çok İstanbul da görülen problemler (kalabalık, trafik, çerçöp) olmasına rağmen Türkiye adına bir tümevarım yapmanız hatalı olmuş. Zaten eleştirinizde doğruluk payı olmasına rağmen bir çoğu major problemler değil. Dünyada kalabalık şehirlerde bu gibi problemler yaşanabilir. Örneğin New York ta da aşırı kalabalık, bazı yerlerde çerçöp, ve birisi tamamlandığında diğerinin başladığı inşaatlar vardır. Temkinli olursanız bu gibi sıkıntıları aşarsınız elbet. Son olarak darbe girişiminin halkın yaşamında aşırı bir etkisi olmazken sizi neden bu kadar sıktığını anlayabilmiş değilim.

  0|0
  0|0
  • O gece yaşananlar yeter. Ne hissettiğimi anlayabilmeniz mümkün değil, yerimde olmanız gerekir.

  • O gece bu yüzyılın en gaddar anı yaşandı. Fakat bu sizin hayatınızda major bir problem çıkarmaz. Köprünün kapatılması çok üzücü ama yinede hayatınızda bir ciddi soruna yol açamaz. O gece gereksiz fazla bir korku içine girmişsiniz. Eğer Türkiye yakın tarihini iyi bilseydiniz bu kadar gereksiz bir korku içine girmezdiniz. Ama ben bir iki yıl başka ülkede çalışacak olsam oranın yakın tarihini bilirdim (21. yüzyılda yaşayan medeni ve gelişmiş bir insan olmanın gereklilikleri.)

 • Inana bende o yüzden Tereddüt ediyorum. Türkiye'de yaşasam mı, yaşamasam mı diye.
  Sence yaşaya bilir miyim sen nasıl düşünüyorsun? Bak beni gibi yurt dışısın sende

  1|0
  1|1
  • Gelme kızım ozaman begenmıyorsan türkıyeyı

  • Hepsini Göster
  • Evet canım haklısın. Bunu denemeye çalışıcam

  • Rica ederim :)

 • Birde not eline turk bayrağı verdiklerinde kim olursan ol linç edecek barzolar herdaim mevcuttur , Anlamıyorum bizim ülkenin insanları bu kadar mukkemelde ben mi görmüyorum açık giyinse okuz gibi bakan kısa giysen laf atan oküzler saygı zaten yok fordcular sapıklar bahsetmiyorum bile butun gun işini gücünü bırakıp koz kesen abaza tayfalar bizim ülke yapısal olarak güzel insanlar olarak katılmıyorum aksşni iddia eden varsada gitsin otede goz boyadın yemiyoruz.

  2|0
  0|2
  • Aynı fikirdeyiz canım :) Şimdi sizin gözler kör derler bak görürsün :)

  • Umrumda değil valla hiçbirşey gerçeği değiştirmez bu dediklerimi yapan olsa orda burda yırtınırlar ama boşa goz boyamaya gerek yok amerikada yere sigara atsan bile ceza var bizim ülkeyi b... goturuyor resmen birde kimse kimseye saygısı yok..

  • İşte ondan bahsediyorum bende zaten, karalama deyip durdular. Daha benim karalamamı görmemiş bunlar :)

 • Kızlar Devam
  35
Yükleniyor...