Son Yüzyıllarda Non-teizm Neden Artış Göstermiştir?

Aslında pek ciddi ve uzun bir konu olsa da, bu soruya genel bir cevap vermek, bu amaçla bir bence hazırlamak istedim.

Öteden beri insanların en büyük sorusu var oluşumuzu açıklamak olmuştur. Varoluşumuzu açıklayan pek çok teori olsa da bu teoriler iki yöntem altında toplanırlar.

1-İdealizm
2-Materyalizm

Bu teorilere kısaca bakmak konunun ilerisi için faydası olacak. Hemen giriyorum.

İdealizm
Platon’u duymayan yoktur herhalde. Büyük Yunan filozoflarından Platon günümüze kadar gelen ve pek çok filozofu daha etkilemiş ‘’İdea’’nın kurucusudur. İdea kısaca 'görünenden ötede olan gerçek'tir. Platon, dünyayı gerçeğin gölgesine benzetir. Maddeden çok öte bir gerçeklik vardır ve madde gerçeğin yalnızca bir yansımasıdır. Bugün idealizm sözcüğü sadece Platon’un idealarını kapsamaz. Görünenden öte bir görünmeyen aleme, metafiziğe de idealizm diyebiliriz.

BU DÜŞÜNCEYE GÖRE MADDE TÜM ENERJİSİNİ DAHA ÜST BİR VARLIKTAN ALIR. TÜM DİNLER İDEALİZM TABANLIDIR.

Madde hareketsizdir, durağandır. Her şey, çok daha yüce bir kavramla açıklanabilir. Bu kavrama düşünce-zeka-Tanrı ismi verilebilir. İdealizm soyutluktan oluşur, bilimsel boşluklardan beslenir, bilinmeyeni görür(bilmez), hisseder ve ona yönelir. Kesin bilgi yoktur, inanmak ve hissetmek yüceltilir.

İdealizme göre önce ruh(bilinç), ardından madde var olur. Maddeyi yaratan şey, görünmeyen ama yalnızca hissedilebilecek bir bilinçtir. (TANRI)

Materyalizm
Yüzyıllarca sapkınlık, zevk düşkünlüğü olarak adlandırılmış olan ''madde odaklılık’’ felsefesi.

Materyalizme göre önce madde gelir. Her türlü kavram, bilinç de dahil maddelerin birbiri ile etkileşiminden oluşur. Tüm düşünceler, tüm tanrısallık madde ile çıkmıştır. Yaratıcı olan maddedir. Madde durağan değildir, edilgen değildir, etkendir.

Tüm üst varlıklar düşüncesi, maddenin gelişimi ile hayat bulmuştur. Görünenden öte bir hayal dünyası yoktur. Her şey deneysel verilerle kanıtlanmalıdır ve idealizmin aksine asla hiçbir hayal alemi a priori(deneysiz ön kabul) olarak kabul edilmemelidir.

-------------------------

Elimizde hiçbir koşulda uzlaşamayacak, diyalektiğin asla barıştıramayacağı bir çift var… Öncelikle şunu da demeliyiz ki, bilim felsefesi materyalisttir. Zamanında ideaları kanıtlamak için de bilim alet edilmiştir o ayrı.

Son yüzyıllarda non-teizm neden artış göstermiştir?

Bilimsel metod ile nihayet idealar bir kenara bırakılmış, tümden gelim yerine tüme varım kullanılmıştır. İşte ''Tanrı’’yı ikinci plana atan da budur.

Bütün bu araştırmaların tek amacı varoluşumuzu kanıtlamak ise;
İdealizm kanıt sunamayıp var olan cevapsız sorular için çeşitli teoriler üretmekte, materyalizm ise boşlukları elle tutulabilir kanıtlar vererek doldurdukça idealizmin alanını daraltmaktadır.

Özellikle 18. Yüzyıldan sonra temel bilimler alanındaki önemli gelişmeler ve astronomik ilerlemeler, idealizmin alanını çok daraltmıştır. Evren çözüldükçe bilinmeyenler azalmakta ve bilinmeyeni bilinmeyen ile açıklamak fikri yok olmaktadır.

Bilinmeyeni bilinmeyeni açıklamak için şunları örnek gösterelim.(eski inanışlar)

Algı: Şimşekler çaktı ve yıldırımlar düştü, öyleyse Tanrı kızdı. Dua edelim.
Bilimsel gerçek: Şimşekler ve yıldırımlar … nedenlerinden oluşurlar. Dua etmek olmaz, paratoner yapalım.

Algı: Aklını yitirdi, cin çarptı, lanetlendi. Dua edelim, Tanrı bizi korusun.
Bilimsel gerçek: Beyninde … sorunlar görülüyor. … ilaçları kullanmalı, inceleme altına alınmalı, … hastalığının çaresi bulunmalı, önce sebeplerini analiz edelim.

Algı: Topraklar verimsizleşti, Bereket Tanrısı XXX insanları cezalandırmış olmalı, kurban keselim, ayin yapalım, dua edelim.
Bilimsel gerçek: ... doğa koşullarından, ... sebeplerinden dolayı toprak daha az ürün vermiştir. ... yöntemleri ile sorunları çözme yoluna gidilebilir.

Etc etc etc... İnsanlar somut ile soyutlardan vazgeçiyor. Tanrı Thor'un kızıp şimşekler ve yıldırımlar yağdırdığı çekici ile bugün alay ediyor.

….

Önemli bir nokta daha... Kimi teist(inanır)lerin iddia ettiği gibi, ateizm özünde Tanrının kusurlarından beslenmez. Heyoo ''Tanrı çocukların ölümüne izin mi veriyor, öyle Tanrı olmaz’’ demez. Zira bu da bir ‘idealizm’ konusudur. Tanrı varsa onun kötü ya da iyi olması, kötüyse var olamaması idealizmin konusudur, materyalizm basitçe Tanrı fikriyle ilgilen-me-mektedir.

18. Yüzyılın ünlü bilimadamı LAPLACE, geliştirdiği teorilerini Napolyon’a açıklar. Napolyon en sonunda ''İyi de Tanrı bunun neresinde’’ diye soru yöneltir. Laplace: ''Ama efendim, bu teoride Tanrı’ya ihtiyaç yok ki’’ şeklinde yanıt verir.

İşte nihayet geldiğimiz son nokta…

''BİLİMDE TANRI’YA İHTİYAÇ YOKTUR’’

Olup bitenlere maddi yanıtlar verildikçe idealizmin alanı daraldığından, günümüz(ve eski) bilimadamları-düşünürler çoğunlukla non-teizmin içinde yer almışlardır(seçmemişlerdir!)

Bu bağlamda soyutları reddetmek, ihtiyaç duymamanın bir sonucudur. Gerçeği maddede arayıp buldukça, insanlar görünmeyen sebepleri terk eder. Madde kendini kanıtlamaya başladıkça, idealar dünyası anlamını yitirir.

...

Baya uzun olan bu benceyi okuyanlara teşekkürler. Ben bu benceyi @_bluelady ve @4llah-diyen-portakal'a adıyorum.

İyi geceler :D


3|1
614

En İyi Erkek Görüşü

 • "Platon'u duymayan yoktur herhalde" yazmışsın.. Platon'un eski bir İtalyan ressam olduğunu bilmeyecek çok insan var burada asfg

  Tanrıya inanıp inanmamak felsefeyle alakalı.. İnançsızlığın artmasını tamamen dinlerin "bilimsel gerçekliğin dışında" olmasına bağlamışsın.. Büyük ölçüde doğru.. Deney yapılamayan felsefeye, deneyle kanıtlanamayan görüşe inanmak pek akıllıca değil..

  Kaldı ki, işin diğer kısmı sadece somut veriler değil, soyut düşünceler de insanları inançsızlığa itiyor. Hiçbirimiz teleskopla Tanrı avına çıkmadık sonuçta, akıl var mantık var yani = )

  Ek olarak;

  Algı:Bir tane melek bana şunları şunları söyledi
  Bilimsel gerçek:Şizofreni..

  5|1
  1|0
  • Sigaramı kırar üstünde ufalarım dalga geçme djfdk
   Senin kadar haklı olamam ama, adam hep haklı dağılın

  • Hepsini Göster
  • Kızıl olmanın verdiği dokunulmazlığa güveniyorsun, zeki şey asd

  • Ben bu lafın üzerine daha konuşmam, sustum asdf

En İyi Kız Görüşü

 • Yavrum eline koluna sağlık, nefis olmuş.

  Açıkçası dün kafam güzeldi, sabah Ares yazıyı atınca da sakin kafayla okumak istedim bu saati buldu, malum kafası çalışan kalemi kuvvetli bir hatunsun okuyup geçemedim öylesine.

  Çok beğendim, bir yönden aktarmışsın konuyu. İlk başta akademik bir makale havasında başlasa da sonlara doğru fikirlerini de katmışsın gördüğüm kadarıyla.

  Fakat ben senden daha farklı bir yazı bekliyordum sanırım. Daha bir Aresin ki gibi yaşadığın süreci geldiğin noktayı ve nedenleri üzerine bir yazıda okumak isterim, böyle bir şeyde yazmalısın.

  Bu buraya biraz fazla da olmuş, pek anlayacak insan çıkmayacaktır.

  Farklı bir yaklaşım olmuş, ben yazacak olsam daha çok eski inançların kökenine iner oradan günümüz dinlerine bağlar, dinlerin temelini göstermeye çalışırdım.

  Kaldı ki dediği gibi @4llah-Diyen-Portakal sadece somut değil, soyut düşüncelerde buraya itiyor insanı. Neticede inanç işi soyut bir mesele günümüze bakarsak, (bir kitabı somut sayamadım maalesef evet) ve kendim inancıma karar verirken hem soyut hemde somut kavramları göz önünde tutmuştum hep. Denge ve kusursuzluk takıntım buraya da işlemiş :) Araştırdım araştırdım, bu dediklerinle beraber milyonca şeyi elden geçirdim.. birde döndüm sonra kalbime baktım (evet evet kalbim mühürlenmiş) ben hiç yakın hissetmiyordum ki kendimi..

  Ellerine sağlık, parmaklarına sağlık :*

  1|0
  1|0
  • Sigaramı yakmadan okudum asd

   Kız haklı, dağılın

  • Lady'm açıkçası bende kafam kıyakken, gece vakti sırf size söz verdim diye yazdım :D İçime sinmeyen kısımları var aslında. Biraz fazla akademik olmuş, onun da farkındayım. Ama ben özele indirgeyip kendi durumumu yazmak istemedim. Belli bir düşünceyi genel hatlarıyla anlatayım dedim. Benim zihnim biraz fazla ''dünyevi''. Kalbi kapalı-mühürlü dedikleri sen olmazsın, bizzat benim. Zira mistikler bu derece bir dünyeviliği asla hoş görmezler. Sen hala idealistsin, görünmeyeni görebiliyor ve hissedebiliyorsun, ''evrenin ruhu'' dedikleri o soyuta ulaşabiliyorsun. Bense mistiklerin dediklerini dinlemeyi çok seviyor, kimi zaman kiliseye bile gidiyor, zevkle Simyacı'yı okuyor, ama içten içe gene de nedense hiç inanamıyorum... Ben ve benim gibilerin mantığını biraz açıklayayım dedim. Benim gibi biri için din terk edilmemiş, elden kayıp gitmiştir.
   Ay çok acıtasyon gibi oldu, değil ha, ona göre asdf

   Beğenmene de sevindim ;)

  • Ahah biliyordum aşağı yukarı böyle bir cevap vereceğini açıkçası :)

   Herhalde ayların birikimi artık çözüyorum az çok red'im :) Kendi durumunu yazmaman bir açıdan daha iyi olmuş zaten boşver, böyle de çok güzel.. kendine de haksızlık etme. Bu kadar 'düz bakan' biri değilsin sen, sende biliyorsun. öpüyorum :*

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 13

 • başlıkla yazı alakasız olmuş ama ikisiyle de anlatılacak çok şey var.
  öncelikle din veya tanrı dogmatik olgulardır. bunları deneylerle, hesaplarla açıklamak dünyanın en saçma işlerinden biridir. çok derin bir şekilde düşünürsek bunca evreni yaratmış, o evrendeki sistemleri kusursuzca işlemesini sağlayan ve insan vücudundan tut dünyadaki veya evrendeki bütün organizmaların bozulmayan makine gibi çalışmasını sağlayan bir yaratıcıyı basit deneyler ve birkaç cümleyle tanımlayarak "işte tanrı budur" "vardır" veya "yoktur" demek ahmaklıktır. yani o kadar niteliğe, büyüklüğe, güce ve yeteneğe sahip bir varlığı anlayabilsekdik, kavrayabilseydik veya tanımlayabilseydik o şey tanrı olmazdı. kavrayamadığımız, anlayamadığımız için ona bu ünvanı veriyoruz.
  ikinci olarak da din ile bilim zaten iki farklı unsurdur. bunları birbirleriyle karıştırıp bir şeyleri açıklamaya çalışmak da saçmalıktır. yukarda da söylediğim gibi din dogmatiktir, bilim ise reeldir. çok farklı alanlardır. alma-armut. yaratılışı bilimle açıklamaya çalışan en önemli kişilerden bir de darwin dir fakat o bile kendi düşüncesinden emin değildir. ifadesi şudur:"her şey bu kadar açıkken yani her şeyin belli bir düzeni varken bir yaratıcının olması bana saçma geliyor ama bunca şeyin de tesadüf bir şekilde yalnız başına tasarlanıp işlenmesini de aklım almıyor." o da düşüncesinden emin değil.
  ayrıca din insanların yaşam tarzları ve onların ahlaklarını düzenlemek için vardır. bilim ise o yaşamların daha çok teknik boyutlarıyla ve katilesiyle ilgilenir. yani insanlar dinden uzaklaştıkları için değil daha çok somut düşündükleri için bilimde ilerlediler. ikisi çok farklı alanlardır. din insanların hayatlarına tabular koyar ve bu tabuların onları bazı şeylerden mahrum bırakırken çoğu şeyden korur. alkol ve seks mesela. dindar bir adam sarhoşluğun ve cinselliğin verdiği hazları yaşamaz ama içkinin insana ertesin gün verdiği baş ağrısını, alkollüyken yapılan utanç verici şeyleri veya sexle ilgili pişmalıkları, hataları da yaşamaz.

  0|0
  0|0
  • daha açık şekilde anlatacak olursam dinler insanlara etil alkolle metil alkolün farkını araştırma günahtır, kromozomlardaki tuzluluk oranının dna ya etkisine hiç bakma caiz değildir veya ladder diyagramının kullanım alanlarını genişletme haramdır demez. din sadece içmemeyi, çalmamayı veya yalan söylememeyi emreder. işte çoğu ateistin yanıldığı nokta budur. aşağıdaki çoğu profilin yaptığı gibi bilimin dini ikinci plana atıldıktan sonra ilerlediği yanlışına düşerler. bilim dini ikinci plana attığı için değil, ikisinin farklı şeyler olduğunu anladıkları ve bunları birbirlerinden soyutladıkları için gelişmiştir.

 • Emeğine sağlık gayet güzel açıklayıcı olmuş

  İdealizmin gelişim süreçlerinden biride insanların anlamlandıramadıkları şeylere anlam yüklemesi olmuştur
  Kimi zaman bunlar yerini korkuya teslim etmiştir

  Yazında belirttiğin gibi tanrıyı ikinci plana atan ilerlemeler insanların zihnini açmıştır tabiri caizse

  0|0
  0|0
 • Bilimde Tanrıya ihtiyaç yoktur evet çünki tanrının yüzyıl öncesi okuma yazma bile bilmeyen bir çoban a indirdiği kitapta bugunki Cosmos gayet net anlatılıyor. Yıldız galaksilerinin aralarındaki atomsal çekim kuvvetlerine kadar. Bu yüzden tanrı bize yapacağını zaten yapmıştır. Albert Einstein dediği gibi din olmadan bilim Kördür. Bilim olmadan din topaldir.

  0|0
  1|0
 • İdealizim ile materyalizmi örneklemişsin güzel problem yok da taraflısın:))) gerçi bence reeel açıdan bence eşittir taraf olmak kalemine sağlık güzel örnekler

  0|0
  0|1
  • Evet biraz kendime yazar gibi oldu :D ama tarafsız kısma odaklanmanıza sevindim.

 • Sanırım bilimsel gelişmeler ve özgür düşünce ortamının internetle buluşması ateizmi dalga dalga yayıyor...

  0|0
  0|0
 • Ateyizler (Ateistler) bunu da açıklasın! :D

  Güzel olmuş. :)

  0|0
  0|0
 • burada bir inançsızlık seziyorum :D

  0|1
  0|0
 • Güzel paylaşım

  0|0
  0|0
 • En cok yapılan hatalardan biri akılınız ilah edinmeniz ne kadar inkar etsenizde hepinizin bir ilahi var kımı kadına tapar kımı paraya kımı puta kımı kimi aklına
  Orta yolu tutup gercek yaratıcının varlığını ınkar edersiniz

  0|0
  0|0
 • Güzel paylaşım, eline sağlık...

  1|0
  1|0
 • yazdıklarını okumama gerek yok Ulu önder atatürk sayesinde

  0|0
  0|0
 • Güzel olmuş

  0|0
  1|0

Kızlar Ne Diyor 5

 • Benim icin keyifli diğerleri icin tiri viri olan sahane bence :)

  0|0
  1|0
 • Kendi fikirlerinizi de yazsaydınız keşke. Onun dışında gayet başarılı bir çalışma olmuş :)

  0|0
  0|0
  • Ona da değinirim bir ara, pek acıtasyon gibi olacak ama düşüneceğim

   Teşekkür ederim :)

 • ellerine sağlık :)

  0|0
  1|0
 • Eline sağlık.

  0|0
  0|0
 • nefis bir paylaşım olmuş, çok sevdim
  eline sağlık

  0|0
  1|0
Yükleniyor...