Dinsizler Hakkında Çok Sorulanlar ve Yanlış Bilinenler

Herkese merhaba bu bencemde dinsizlere sık sorulan soruların cevaplarını yanlış bilinenlerin de doğrularını söyledim. Keyifli okumalar;

1) Her dinsiz ateisttir.

Bu sorunla deistler sıkça karşılaşırlar ''deizm saçma dinsizsen ateist ol'' , ''deistler ibadetlerden kaçmak için deist oluyorlar ama Allah'tan korktukları için de ateist olamıyorlar'' , ''deizm ,ateizme giden bir basamaktır''. Bu gibi düşünceler yanlıştır. Bir deist Allah'tan korkmaz çünkü dinlerde bahsedildiği gibi tanrının ''merhametli, bağışlayıcı, sinirli, cezalandırıcı'' gibi insani sıfatlarını reddederler deistler için cennet cehennem yoktur.

Tanrı, evrenin oluşmasını başlatan gücün adıdır ,insanların hayatlarına müdahale etmez çünkü tanrı herhangi bir zaman veya mekanla kısıtlandırılamaz,kısıtlandırılırsa zaten tanrı olmaz .Tanrı her şeyin ilk sebebidir gibi tezleri savunurlar.

Dolayısıyla HER DİNSİZ ATEİST DEĞİLDİR.

2) Dinsizlik uçak sallanana kadardır,her dinsiz zor zamanında Allah'a dua eder ve ondan yardım ister.

Bu durumu alışkanlıkla açıklayabiliriz.Doğduğumuz zamandan beri tanrıya inanmayı,sığınmayı,şükretmeyi çevremizde görürüz ve alışırız.''İnşallah,maşallah,eyvallah'' gibi kelimeleri kullanmakta bu durumun aynısıdır.İnsan alıştıkça bu tip şeyler artık refleks gibi gelişmiştir ve refleksler kontrol edilemez.

Bugün bir şehit annesi inandığı dine göre oğlunun cennete gideceğini öldükten sonra oğluyla tekrar bulaşacağını bile bile ağlayıp gözyaşı döküyorsa bu da onun inanmadığına mı işarettir?Bir müslümanın cehennemde yanacağını bile bile Kuran'a göre yaşamaması inanmadığına mı işarettir? Değildir. Tanrının varolduğuna inanmayan bir insanın da başı sıkışınca yardım dilemesi tanrının varlığının ispatı değildir.

3) Ateistler Allah'ı sevmez, şeytana itaat eder.

Ateistler, Allah'ın varlığını kabul etmediği için Allah'ı sevmeleri gibi bir durum söz konusu olamaz ayrıca ateistler tanrıyla birlikte tüm metafizik varlıkları reddettiği için şeytanı sevme, tapma itaat etme gibi bir şeyin de olanağı yoktur.

4) Dinsizler ahlaksızdır, kötü alışkanlıkları vardır

Bir insanın iyi veya kötü olması kendiyle alakalıdır. Dinsizler cennet, cehennem korkuları olmadığı için özgür hareket ederler kötülük yapmıyorlarsa cehennemden korktuklarından değil iyi kalpli olduklarından yapmıyorlardır. Bundan dindar insanlar kötü kalplidir anlamı çıkmasın. Anlatmak istediğim ''iyi insan'' modelinin bir dine bağlı olarak şekillenmeyeceğidir. ''Öyle ama ben sigara, alkol içmeyen dinsiz görmedim'' diyenler olacak.

Haklısınız çoğunluk böyle ama bu da kişinin kendisiyle alakalı bir sorun.Zamanında müslüman olan bir kimseyi ele alalım müslüman olduğu için sigara içmiyor alkol kullanmıyor sonra dinden çıkıyor ve bu gibi kötü alışkanlıklara başlıyor.Bu kişinin kafasındaki düşünce şudur ''Bana sadece Allah müdahale edebilirdi artık o da yoksa kimse karışamaz''.Bu yanlış. İnsanın kendi hayatını önce kendisinin yönetmesi gerekli. ''Tanrı yoksa özgürüm istediğimi yaparım'' deyip salmayı bende yanlış buluyorum ama bu ateizmin, deizmin, angostisizmin, pandeizmin sorunu değil kişinin kendi sorunudur.

5) Eğer Allah yoksa biz bir şey kaybetmeyeceğiz ama varsa ateistler çok şey kaybedecek.

Eğer Allah varsa bu kurnazlığınızı anlamaz mı sizce de.Ateistlere böyle bir cümle yöneltildiğinde ''Mantıklı lan en iyisi müslüman olalım yoksa problem yok varsa da biraz yanar çıkarız'' diye düşünmelerini bekliyorsanız yanlış yoldasınız. Gerçekten Allah varsa bunu yemez. Ayrıca bir şeye inanmak kontrol dışıdır ''Ben Allah'a inanıyorum'' diyerek inanmış olmazsınız kendinizi ikna edebilmek için tanrının varlığına ilişkin kanıtlar olmalı ki inanabilesiniz.

Ateistler de bu kanıtları bulamamış ki (ya da yok ki) inanmıyor.Günümüzdeki müslümanların çoğu aslında apateisttir tanrının ne varlığıyla ne yokluğuyla ilgilenir Kuran'ın Türkçe mealini bir kere okumamıştır ama anlamını bilmediği Arapça ayetleri duyunca duygulanır,sorgulamaktan kaçar çünkü cehennemden korkuyordur,korkularına inanç adını verir. Eğer gerçekten tanrı varsa bu gibi insanları da cennete alacağını sanmıyorum zaten. Yani kısaca tanrı varsa da bu oyunlara gelmez.

Ayrıca ya doğru din Hristiyanlıksa ve size sürpriz olursa:)

6) Dinsizler hep müslümanlara saldırıyor hiç Hristiyanlığı eleştiren dinsiz görmedim?

Doğdumuz çevre islam dinine inandığı için dinsizler de islamı eleştirir.Bir müslümanla hristiyanlık dininin yanlışlığını konuşursanız onun size söyleyeceği şey ''evet zaten yanlış'' olur.Dolayısıyla Müslüman ülkede yaşayan müslümanlığı ,hristiyan ülkede yaşayan hristiyanlığı eleştirir ama totalde dinsizler tüm dinleri reddeder.

7) Allah yoksa tüm bu evreni kim yarattı harika bir düzen yok mu? Varsa tesadüf mü?

Öncelikle harika bir düzen yok sadece bir düzen var. Müthiş varlıklar değiliz olmamız gerektiği gibiyiz. Bilim henüz evrenin başlancını tam olarak açıklayamıyor. Açıklayamıyor olması tanrının varlığına delil değildir.Bilimin ulaşamadığı heryere tanrıyı koymak da akıl işi değildir. Tanrı kesinlikle var diyemeyeceğimiz gibi kesinlikle tesadüf eseridir de diyemeyiz. Tesadüf bir teoridir.

Bu toeriyi destekleyenler için ''Nasıl tesafüf eseri olabiliriz tesadüf olsa bu düzen nasıl işler'' dediğinizi duyuyorum. Şöyle düşünün domino taşlarıyla dolu odada yanlışlıkla(tesadüfen) bir domino taşına elim çarptı hepsi birbirini düşürmeye başladı burada da bir düzen vardır biri birini diğeri diğerini iter, deizme göre ben düzenin başlatıcısı olduğumdan tanrı kabul ediliyorum ateizme göre herhangi bir gök cismiyim ve çarpışmam sonucu bu düzen oluştu. Sebepler sebepleri doğurdu ve günümüze kadar geldik.Bunlar bir iddiadır mutlak gerçek değildir ama teistler tanrıyı mutlak gerçek ilan eder.

8) Kalemin bile sanatkarı varsa ondan daha sanatlı olan insanın nasıl olmaz?

Kalem insan elinden çıkma bir malzemedir ve üreteni vardır ,doğru fakat Ateizme göre insan üretilmiş bir şey değildir bu yüzden bir üreteninin olması da imkansızdır.Bu örneği verenler insanın tasarlanmış bir varlık olduğunu düşündüklerinden bu yargıları onlara mantıklı gelecektir ama ateizm zaten insanı tasarlanmamış,yaratılmamış,üretilmemiş kabul etmek demektir.

Ayrıca bu mantığa göre bir kalemin tasarımcısı varsa buna bağlı olarak bir insanın yaratıcısı varsa bunlardan kat kat üstün olan Allah'ın da bir yaratıcısı olmalıdır.

9) Dinsizliğin getirisi nedir ne kazandırır yaşama amacınız nedir?

Bir şeye inanmak için bir şey kazanmayı bekliyorsanız ona olan inancınızın samimiyetini sorgulamanız gerekir. Mutlaka bir şey kazansınlar istiyorsanız da yanlışa inanmamayı kazanırlar, doğru olanı bilmeyi kazanırlar, aslında hiç olmayan cennete girme hayali kurup da hayatını buna bağlı yaşayanlardan olmamayı kazanırlar. Amaç konusuna gelirsek herkesin amacı farklı olabilir benimki mesleğimde ilerleyip güzel işlere imza atmaktır başkasının ki eşiyle çocuklarıyla memleketinde mutlu yaşamaktır. Öldükten sonra da bedenimiz bir döngüye malzeme olacak.Ortalama 70-80 yılımız var acele etmek gerek :)

10) Dinsizler aslında tanrıya ve dine inanırlar ama ibadetlerden kaçmak ve modern görünmek için inanmıyorum derler.

İbadetlerden kaçmak için niye dinsiz olalım ki? Müslüman olup da ibadetleri yerine getirmeme şansımız da var? Üstelik iddia edildiğine göre müslümanlar hakettikleri kadar cezayı çekip sonra cennete gidiyorlar neden kendimizi sonsuz cehenneme mahkum edelim? Üstelik modern görünmek uğruna... Gerçekten cennet ve cehennem kavramlarının varlığına inanmadığımız için dinsiziz. Yok mudur arada artistlik için dinsiz takılanlar? Çürük elma heryerde, her grupta vardır. "kusursuz olan müslümanlar değil İslamdır"cılar iyi bilir bunu.

Bir dine inanmayı takım tutmakla karıştırmayın. Okuyun,araştırın, sorgulayın, korkmayın.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.


3|4
410

En İyi Erkek Görüşü

 • Ateistler aslında ikiye ayrılır. Birincisi İslam'ın belirlediği bazı kurallardan ötürü hoşnut olmayanlar. Bu kişiler yaşadıkları hayattan veya Tanrı'nın buyruklarından birinin veya birkaçının kendi çıkarlarına ters düşmesi uğruna Tanrı'ya inat olsun diye onu reddedenlerdir. Bunlar da genelde araştırma yoluna girmeden sadece din düşmanlığı yaparlar, daha doğrusu İslam... İşte bu kişiler akılsız olurlar.

  İkincisi ise Dünya'nın daha doğrusu Evren içerisinde bulunan maddelerin en küçük atomik yapıya kadar her maddenin kendi kendine oluştuğunu öne sürenler. Bu kişiler Tanrı'nın varlığına inanmadıklarından insanların inançlarını da eleştirmezler. Bu kişilere ''Ölümünün ardından seni İslami kurallara göre gömüp arkandan Kur'an-ı Kerim okuyacağız.'' derseler hiç umursamazlar. Çünkü kendileri gerçekten bir Tanrı'ya ve dine inanmaz. Her şeyin tesadüfen meydana geldiğini öne sürerler. Bu insanlar ise kördür. Fakat bu kişilere saygı duyarım. Birincisi gibi din düşmanı değillerdir.

  Tanrı'nın bizi iyiliğin, kötülüğün; güzelliğin, çirkinliğin olduğu bir dünyada yaratıp ardından huzura çekilip keyif sigarası yakmasına da Deizm deniyor sanırım. Soyutsal olarak baktığımızda Ateizme nazaran çok daha saçmadır. Eğer bir yerde karşıt kavramlar varsa orada mutlaka bir yarış, sınav vardır. Tanrı'nın bizi yaratmadaki amacı neydi? Hiç yaratmasa veya cennet gibi kötülükten arınmış davranışlardan ve eylemlerden uzak bir dünyada yaratsa olmaz mıydı? Her şeyden önce bizden bir şey beklemiyorken neden bizi yarattı ki? Amacı neydi?

  Din kesin olarak kanıtlanamaz ve reddedilemez de. Din akla dayanır. İslam'ın ergenlik (akıl) çağına ermiş kişilere sorumluluk yüklemesi bunu destekler. Dini laboratuvar ortamında deney ve gözlem ile kanıtlayamazsınız. Şayet Allah beş duyu organıyla algılanabilseydi bırak dinsizi başını secdeden kaldıran olmazdı. Ki böyle olsaydı esasen o zaman saçma olurdu.

  Tartışmaya yönelik bir cevap değildir. Kendi fikirlerimi paylaştım. Bu konuda özgürüz.

  0|1
  1|0
  • Yazdığın ilk paragrafı 10. maddede açıkladım.
   Tesadüfün sadece bir teori olduğunu da 7. maddede açıkladım
   Yazdığın 2. paragrafa bir deist cevap verebilir ben deist değilim ama şunu söyleyebilirim ki siz de tanrının kendisine ibadet etmeniz için sizi yarattığını ileri sürüyorsunuz o halde burdan tanrının size ihtiyacı var anlamı çıkıyor.
   Din kesin olarak reddedilebilir ( kutsal kitaba bakılarak) ama tanrı kesin olarak reddedilmez yargısına katılabilirim.

  • Hepsini Göster
  • @hayatadayir bu şansa bırakmaktır. Bizim kavrayamamamız tanrının varlığının delili değil, bir kabulleniştir.

  • Aynen öyle sebebini de açıklamıştım. Meselemiz Allahı tam olarak kavramak degil, zaten var olduğuna dair ap açık deliller var, biz biliyoruz ki o var ve bir tane Onun hakkındaki diger teferruatlar beynimizin algılama gücünü aştığı için kabulleniyoruz. Ve islamdaki tek kabulleniş bu görüş üzerine yoksa diger bütün dinsel kavramları biz de sorguluyoruz. Sorguluyoruz ki cevabı bulduğumuz da daha net ögrenip bir daha aynı şüpheye düşmüyoruz.

En İyi Kız Görüşü

 • Keyifle okudum ve çok açıklayıcı yazmışsın. Umarım yazının tümünü okur ve sırf sana muhalefet olmak için kışkırtıcı yorumlar yapmazlar.
  Böyle güzel bir benceye Müslümanların ihtiyacı vardı.
  Ben de Müslümanım ama bu tarz cümleler hiç kurmadım ve kuranların da cehaletinden utanıyorum. Kendini bir gruba saldırmadan, yapıcı ve zeki şekilde insanların manevi değerlerini düşünerek ifade eden insanlardan hoşlanıyorum. Eline sağlık.

  1|1
  0|1

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 9

 • Cumaya gitmiyorum dediğinde kötü ve karaktersiz insan olarak algılandığın ülkede düşünceleri söylemeye gelmiyor.

  1|1
  0|0
 • Her koyun kendi bacağından asılır diyelim emeğinize sağlık

  1|0
  0|0
 • Çok güzel,
  kimi söylenmeyen ama söylenmesi gereken hatta gözünün içine soka soka işte aslında olan şey bu bak görebiliyormusun demektir.
  emeğine sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Bak sen çarpıtmalara avrupa ateistleri bile size güler be kozmoloji konusunda özellikle cahil olduğun ortada hayat kısa tanrı var mı yok mu elbet görecez ama senin çarpıtmalarını irdelemek lazım bak gerçi senin hedef kitlen senin seviyen de olanlar olsa gerek hatırlatayım

  0|1
  0|0
  • Ne mutlu onlara ki benim seviyemdeler:) okuduğun için teşekkürler

  • Hepsini Göster
  • Senden ogrenmeyecegim garanti. Iyi geceler

  • lan bir yürü git burada bile rahatsızlık veriyorsunuz üşütük müslümanlar!

 • emeğinize sağlık çok güzel bir konuya değinmişsiniz

  1|1
  0|0
 • güzel açıklamışsın fakat 3. fotoğraf çok rahatsız edici.

  1|0
  0|0
 • çok beğendim. düşüncelerimize tercüman olmuşsun!

  1|0
  0|0
 • Kesinlikle katılmaktayım.

  1|0
  0|1
 • Bizi dinden çıkarmak için yazmışsın da yazmışsın lâ ilâhe illallah ya yapmayın böyle şeyler

  0|0
  1|0
  • O tür bir korkusu olanın okumayabilir. Ben fikirlere açık insanlar icin yazdim :)

Kızlar Ne Diyor 3

 • Çok şükür anlayışlı ve kültürlü bir ailem var, çevremi de iyi insanlardan oluşturuyorum ama ona rağmen bu sorunları nadiren de olsa yaşadım.
  İşimiz çok zor bu ülkede, hepimize sabır diliyorum, emeğine sağlık...

  1|0
  0|0
  • Çoğunluktan farklı düşünen herkesin işi zor kesinlikle. Teşekkür ederim

 • Laf olsun diye yazılmamış, gerçekten okuyucuya bir şey anlatma amaçlı yazılmış eline sağlık.

  Teistler tanrının dünya'ya müdahale ettiğine inanır, peki deistler tanrının dünya'ya müdahale ettiğine inanır mı? Bu da sana sorum olsun :)

  1|0
  0|0
  • Deistler tanrının dünyaya müdahale ettiğine inanmazlar çünkü deistlere göre tanrının affedici bağışlayıcı cezalandırıcı gibi insani sıfatları yoktur. Yani bu tip insanı hırslar beslemediginden dünyanın iç işlerine karışmaz. Yorumun için teşekkür ederim:)

 • Çok beğendim canım

  1|1
  0|1
Yükleniyor... ;